Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ναι, τα κοίταξα λίγο καλύτερα και όντως έτσι είναι (θες λίγο η προχωρημένη ώρα που τα πρωτοείδα χτες το βράδυ, θες ο ενθουσιασμός, μου πήρε λίγο παραπάνω να καταλάβω τι διάβαζα :redface: ).
Πάντως και λίγο να το σκεφτόμουν στο παρελθόν να δώσω για το C2, τώρα το βλέπω απίθανο με τα 350 ευρώ που χρειάζεται :mad:
Υπέθεσα ότι θα είναι πάνω κατω κοντά στα 160 των Γαλλικων.
Καταρχάς τι επίπεδο είσαι; Προφανώς θα΄σαι Β1-Β2.Επειδή και΄γω για Β2 ετοιμάζομαι το Σεπτέμβρη να σε ενημερώσω ότι το επίπεδο Β1 (στις εξετάσεις του Goethe) δεν έχει καμία σχέση με αυτά που θα δεις στο Β2.Εγώ δεν έχω δώσει καν Β1 επειδή δε θέλω να μπω στη φιλοσοφία να δίνω ότι δίπλωμα υπάρχει όπως τα περισσότερα φροντηστήρια το κάνουν για λόγους οικονομικούς.Προτίμησε λίγα πτυχία και γερά .Έχω δει όμως τα Τεστ και ξέρω πάνω-κάτω το επίπεδο Β1.
Λάβε υπόψη σου ότι το δύσκολο δεν είναι αν έχεις δώσει Β1 και πας για Β2.Το δύσκολο είναι να πας κατ'ευθείαν στο Β2 όπως κάνω εγώ.Γι'αυτό καλό θα΄ταν αν θες για Σεπτεμβρη και ανάλογα το επίπεδο της γραμματικής σου και του λεξιλογίου ξεκίνα και από τώρα αν μπορείς για να μην τρέχεις τελευταία στιγμή.
Όσο αφορά το C2 θεωρητικά θα γνωρίζεις ότι υπάρχουν 2 πτυχία του Goethe για C2. Το ένα είναι το groβes Sprachdiplom που στην ουσία είναι και το μόνο με το οποίο παίρνεις επάρκεια διδισκαλίας.Επίσης είναι και το kleines Sprachdiplom αυτό δεν ξέρω αν δίνει την επάρκεια διδισκαλίας.Η διαφορά τους είναι ότι το Groβes είναι κάτι παραπάνω από το C2 είναι C2+ οπότε θέλει γερή προετοιμασία έχει πολύ δύσκολο λεξιλόγιο.Δεν ξέρω για το ποσό που πληρώνεις.Προσωπικά τα γερμανικά μ'αρέσουν και πρέπει να καταλάβεις ότι είναι το ανώτερο δίπλωμα και το μοναδικό που σου παρέχει επάρκεια διδασκαλίας οπότε προφανές είναι ότι θα'χει και ένα κόστος παραπάνω.Αν και δε νομίζω να'ναι τόσο;). Σίγουρα θα το μειώσουν λόγω της κρίσης:/:
Αν πας τελικά για Β2 στείλε μου ένα μήνυμα να μου πεις πώς τα πας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

black_mambo

Νεοφερμένος

Η black_mambo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καταρχάς τι επίπεδο είσαι; Προφανώς θα΄σαι Β1-Β2.Επειδή και΄γω για Β2 ετοιμάζομαι το Σεπτέμβρη να σε ενημερώσω ότι το επίπεδο Β1 (στις εξετάσεις του Goethe) δεν έχει καμία σχέση με αυτά που θα δεις στο Β2.Εγώ δεν έχω δώσει καν Β1 επειδή δε θέλω να μπω στη φιλοσοφία να δίνω ότι δίπλωμα υπάρχει όπως τα περισσότερα φροντηστήρια το κάνουν για λόγους οικονομικούς.Προτίμησε λίγα πτυχία και γερά .Έχω δει όμως τα Τεστ και ξέρω πάνω-κάτω το επίπεδο Β1.
Λάβε υπόψη σου ότι το δύσκολο δεν είναι αν έχεις δώσει Β1 και πας για Β2.Το δύσκολο είναι να πας κατ'ευθείαν στο Β2 όπως κάνω εγώ.Γι'αυτό καλό θα΄ταν αν θες για Σεπτεμβρη και ανάλογα το επίπεδο της γραμματικής σου και του λεξιλογίου ξεκίνα και από τώρα αν μπορείς για να μην τρέχεις τελευταία στιγμή.
Όσο αφορά το C2 θεωρητικά θα γνωρίζεις ότι υπάρχουν 2 πτυχία του Goethe για C2. Το ένα είναι το groβes Sprachdiplom που στην ουσία είναι και το μόνο με το οποίο παίρνεις επάρκεια διδισκαλίας.Επίσης είναι και το kleines Sprachdiplom αυτό δεν ξέρω αν δίνει την επάρκεια διδισκαλίας.Η διαφορά τους είναι ότι το Groβes είναι κάτι παραπάνω από το C2 είναι C2+ οπότε θέλει γερή προετοιμασία έχει πολύ δύσκολο λεξιλόγιο.Δεν ξέρω για το ποσό που πληρώνεις.Προσωπικά τα γερμανικά μ'αρέσουν και πρέπει να καταλάβεις ότι είναι το ανώτερο δίπλωμα και το μοναδικό που σου παρέχει επάρκεια διδασκαλίας οπότε προφανές είναι ότι θα'χει και ένα κόστος παραπάνω.Αν και δε νομίζω να'ναι τόσο;). Σίγουρα θα το μειώσουν λόγω της κρίσης:/:
Αν πας τελικά για Β2 στείλε μου ένα μήνυμα να μου πεις πώς τα πας..
Είμαι κάτω από Β1, αλλά είμαι σίγουρη ότι θα μπορέσω να φτάσω Β2 μέχρι του χρόνου (ξεκινώντας προσπάθεια άμεσα, εννοείται). Και εγώ αυτής της λογικής είμαι, ένα και καλό, αλλά το θέμα είναι ποιό καλό, το Β2 ή το C2;; Να δώσω του χρόνου Β2 ή να περιμένω μέχρι να ανέβω στο επίπεδο του C2; Αχ αυτό το θέμα με προβληματίζει καιρό.. Λίγες γλώσσες και άριστο επίπεδο ή πολλές και μέτριο;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Είμαι κάτω από Β1, αλλά είμαι σίγουρη ότι θα μπορέσω να φτάσω Β2 μέχρι του χρόνου (ξεκινώντας προσπάθεια άμεσα, εννοείται). Και εγώ αυτής της λογικής είμαι, ένα και καλό, αλλά το θέμα είναι ποιό καλό, το Β2 ή το C2;; Να δώσω του χρόνου Β2 ή να περιμένω μέχρι να ανέβω στο επίπεδο του C2; Αχ αυτό το θέμα με προβληματίζει καιρό.. Λίγες γλώσσες και άριστο επίπεδο ή πολλές και μέτριο;; :hmm:

Και για C2 να προσπαθήσεις δώσε ένα τουλάχιστον από τα Β2 ή C1 πιο πριν.

Εγώ το Β2 είχα πάρει σε 3 χρόνια, άρχισα προετοιμασία για C1 στην τρίτη γυμνασίου αλλά τα παράτησα λόγω του prof για το οποίο προετοιμαζόμουν στα αγγλικά. Αλλά, ρε παιδιά, τα έχω ξεχάσει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Είμαι κάτω από Β1, αλλά είμαι σίγουρη ότι θα μπορέσω να φτάσω Β2 μέχρι του χρόνου (ξεκινώντας προσπάθεια άμεσα, εννοείται). Και εγώ αυτής της λογικής είμαι, ένα και καλό, αλλά το θέμα είναι ποιό καλό, το Β2 ή το C2;; Να δώσω του χρόνου Β2 ή να περιμένω μέχρι να ανέβω στο επίπεδο του C2; Αχ αυτό το θέμα με προβληματίζει καιρό.. Λίγες γλώσσες και άριστο επίπεδο ή πολλές και μέτριο;; :hmm:
Μην τολμήσεις να πας κατευθείαν C2 όσο καλή και αν είσαι.Είναι ζόρικο επίπεδο.Το Β2 για να ξέρεις είναι το αντίστοιχο του lower στα αγγλικά...
Όσο περίεργο και αν σου φαίνεται δύσκολα κάποιος επιλέγει να συνεχίσει για Β2 (και όσοι το επιλέξουν σημαίνει ότι είναι καλοί).Προσωπικά εγώ σκεφτόμουν να δώσω για Β2 και μετά να πάω C2 όμως όσους ρώτησα καθηγητές μαθητές μου είπαν ότι το B2 και το C1 δεν πρέπει να τα παραλείψω.
Δε σημαίνει ότι είναι πρακτικά απίθανο όμως το πιθανότερο σενάριο είναι να μην το πάρεις και να φταίει η μικρή εμπειρία που θα΄χεις.
Γι'αυτό κάνε μικρά και σταδιακά βήματα;) έτσι κι'αλλιώς και το C1 οι περισσότεροι που το δίνουν είναι αυτοί που ενδιαφέρονται για εξωτερικό ή αυτοί που θέλουν ένα επάγγελμα που απαιτεί ξένες γλώσσες.
Μην κάνεις το λάθος να πας κατευθείαν C2 θα απογοητευτείς και δεν υπάρχει λόγος αφού το'χεις στόχο (όπως και΄γω) πήγαινε το Σεπτέμβρη Β2 δώσε την εξεταστική του Ιανουαρίου το C1 (αν έχει πρόγραμμα τότε) και μετά κάνε μια γερή προετοιμασία για C2 και δώσε όποτε νιώσεις έτοιμη;)
By the way στείλε μου ένα μήνυμα με τα βιβλία που κάνεις.
(Κάνω γκάλοπ για να δω τι παίζει στην αγορά:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

black_mambo

Νεοφερμένος

Η black_mambo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Με αυτή τη λογική, εμπειρία δεν μπορείς να αποκτήσεις, ή τουλάχιστον να είσαι προετοιμασμένος κοιτώντας τα past papers και κάνοντας εξάσκηση με αυτά; 150 και 200 ευρώ για να πάρεις ένα δίπλωμα κατώτερο (C1) από αυτό που στοχεύεις (C2) δεν είναι περιττά έξοδα; Μου θυμίζει εποχές που δίναμε για Palso, πεταμένα λεφτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Με αυτή τη λογική, εμπειρία δεν μπορείς να αποκτήσεις, ή τουλάχιστον να είσαι προετοιμασμένος κοιτώντας τα past papers και κάνοντας εξάσκηση με αυτά; 150 και 200 ευρώ για να πάρεις ένα δίπλωμα κατώτερο (C1) από αυτό που στοχεύεις (C2) δεν είναι περιττά έξοδα; Μου θυμίζει εποχές που δίναμε για Palso, πεταμένα λεφτά...
Μάλλον δεν ξέρεις πως το Ινστιτούτο του Goethe ΔΕ δημοσιεύει τα θέματα των εξετάσεων όμως υπάρχουν βιβλία με Mock Tests(τα λεγόμενα practice tests) που βγάζει το Goethe Institut για να κάνεις την προετοιμασία.Αλλά και εκτός των βιβλίων απ'το Goethe αν ψάξεις υπάρχουν χιλιάδες βιβλία με Mock Tests.Όμως αυτά θα τα δεις σε άλλο στάδιο όταν θα΄χεις μπει στο βιβλίο και θα το'χεις δουλέψει λιγάκι.
Επίσης μην συγκρίνεις τα Palso με τα πτυχία του Goethe.Τα palso είναι χαρτιά άχρηστα το C1 να ξέρεις είναι δύσκολο..
Οπότε Β2--> C1--> C2.Ξέρω τι σου λέω. Και΄γω αυτό ήθελα άλλα για αυτά που θέλω εγώ δεν είναι εφικτό.
Είναι πολύ δύσκολο απο Β2 να πας στο C2 κατευθείαν..;)
Από εκεί και μετά η επιλογή είναι δική σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Δεν υπαρχουν αλλο δυο Γ2. Εχει γινει πια ενα. Εγω ειχα δωσει το KDS. Και ναι, και αυτο δινει επαρκεια.. Αν θυμαμαι καλα ειχα πληρωσει 345.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Λίγες γλώσσες και άριστο επίπεδο ή πολλές και μέτριο;; :hmm:

Αρχικά το πτυχίο δεν φανερώνει και το επίπεδο, για αυτό πλέον στα CV αναγράφεται αναλυτικά το επίπεδο ανά κατηγορία (ικανότητα στα γραπτά/προφορικά/ακουστικά κτλ). Αυτό για την πτυχιομανια που υπάρχει και για όσους νομίζουν πως με ένα C2 είναι κατάλληλοι να διδάξουν.

Στην μάλλον ρητορική ερώτηση που θέτεις, εγώ θα απαντούσα το πρώτο. Αλλά εγώ είμαι και τελειομανής. Τελοσπάντων, αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν έχει νόημα να λες ότι ξέρεις 5 γλώσσες και εν τέλει να τις γνωρίζεις μπακαλικα ή να πρέπει για να αντεπεξέλθεις στις απαιτήσεις της οποίας δουλειάς να κάθεσαι να τις ξεσκονίζεις από την αρχή. Αλλά όπως προείπα καταπιανομαι με κάτι με στόχο το καλύτερο, ο καθένας έχει άλλες προτεραιότητες/δυνατότητες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

black_mambo

Νεοφερμένος

Η black_mambo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Μάλλον δεν ξέρεις πως το Ινστιτούτο του Goethe ΔΕ δημοσιεύει τα θέματα των εξετάσεων όμως υπάρχουν βιβλία με Mock Tests(τα λεγόμενα practice tests) που βγάζει το Goethe Institut για να κάνεις την προετοιμασία.Αλλά και εκτός των βιβλίων απ'το Goethe αν ψάξεις υπάρχουν χιλιάδες βιβλία με Mock Tests.Όμως αυτά θα τα δεις σε άλλο στάδιο όταν θα΄χεις μπει στο βιβλίο και θα το'χεις δουλέψει λιγάκι.
Επίσης μην συγκρίνεις τα Palso με τα πτυχία του Goethe.Τα palso είναι χαρτιά άχρηστα το C1 να ξέρεις είναι δύσκολο..
Οπότε Β2--> C1--> C2.Ξέρω τι σου λέω. Και΄γω αυτό ήθελα άλλα για αυτά που θέλω εγώ δεν είναι εφικτό.
Είναι πολύ δύσκολο απο Β2 να πας στο C2 κατευθείαν..;)
Από εκεί και μετά η επιλογή είναι δική σου...
Αυτή η πληροφορία μου διέφευγε, υπέθεσα και πάλι ότι ισχύει το ίδιο με τις άλλες γλώσσες, αλλά επιμένω, η μονη υποχώριση που θα έκανα θα ήταν να δώσω το Β2 πριν το C2, το C1 είναι περιττό.

Αρχικά το πτυχίο δεν φανερώνει και το επίπεδο, για αυτό πλέον στα CV αναγράφεται αναλυτικά το επίπεδο ανά κατηγορία (ικανότητα στα γραπτά/προφορικά/ακουστικά κτλ). Αυτό για την πτυχιομανια που υπάρχει και για όσους νομίζουν πως με ένα C2 είναι κατάλληλοι να διδάξουν.

Στην μάλλον ρητορική ερώτηση που θέτεις, εγώ θα απαντούσα το πρώτο. Αλλά εγώ είμαι και τελειομανής. Τελοσπάντων, αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν έχει νόημα να λες ότι ξέρεις 5 γλώσσες και εν τέλει να τις γνωρίζεις μπακαλικα ή να πρέπει για να αντεπεξέλθεις στις απαιτήσεις της οποίας δουλειάς να κάθεσαι να τις ξεσκονίζεις από την αρχή. Αλλά όπως προείπα καταπιανομαι με κάτι με στόχο το καλύτερο, ο καθένας έχει άλλες προτεραιότητες/δυνατότητες. :)

Αναφέρεσαι στο βιογραφικό τύπου Europass, το οποίο δεν ειναι υποχρεωτικό. Συμφωνώ μαζί σου, ξέρω άτομα που πρόσφατα πήραν proficiency και το επίπεδό τους είναι άθλιο (και δεν υπερβάλλω). Το θέμα με εμένα είναι ότι και εγώ έχω μια τελειομανία, σε ότι αφορά την εκμάθηση ξένων γλωσσών τουλάχιστον, έχοντας συνηθίσει από το επίπεδό μου στα Αγγλικά, αλλά από την άλλη είναι πολλές οι γλώσσες που θέλω να μάθω, για να τις χρησιμοποιώ και να τις αξιοποιώ προσωπικά, όχι για να τις γνωρίζω μπακάλικα όπως λες και απλά να υπάρχουν στο βιογραφικό μου. Δεν έχω στόχο να κάτσω να γράψω και διατριβή στα ιταλικά/ισπανικά/ρώσικα κτλ, αλλά όταν λες ότι είσαι σε επίπεδο Β2 και το εννοείς, ξέρεις αρκετά. Το επίπεδο ενός πτυχίου, εκτός από τη τυπική διαβάθμιση, σε μένα τουλάχιστον δείχνει τη προσωπική προσπάθεια που καταβάλλω, άσχετα π.χ αν θα μπορούσα να πάρω το C1 ενώ εγώ έχω διαβάσει μέχρι Β2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evita_1995

Νεοφερμένος

Η evita_1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τήνος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια κανω 3 χρονια γερμανικα στο σχολειο και ενδιαφερομαι για Α1-Α2 στη.Συρο!(εννοειτε τον Μαιο 2013.)μπηκα στην ιστοσελιδα του κπγ για περισσοτερες πληροφοριες αλλα δεν λειτουργει :( Μπορει κανεις να μου πει πως κανω αιτηση καθως και αν εχει οριστει η ημερομηνια για τις εξετασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Παιδια κανω 3 χρονια γερμανικα στο σχολειο και ενδιαφερομαι για Α1-Α2 στη.Συρο!(εννοειτε τον Μαιο 2013.)μπηκα στην ιστοσελιδα του κπγ για περισσοτερες πληροφοριες αλλα δεν λειτουργει :( Μπορει κανεις να μου πει πως κανω αιτηση καθως και αν εχει οριστει η ημερομηνια για τις εξετασεις?
Εγω παντως θα σε απετρεπα να δωσεις Α1-Α2, γιατι δεν εχουν καμια απολυτως αξια. Θα ηταν προτιμοτερο να δωσεις κατευθειαν για Β2 ή εστω Β1, αν δε θες να περιμενεις μεχρι να φτασεις στο επιπεδο του Β2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Με αυτή τη λογική, εμπειρία δεν μπορείς να αποκτήσεις, ή τουλάχιστον να είσαι προετοιμασμένος κοιτώντας τα past papers και κάνοντας εξάσκηση με αυτά; 150 και 200 ευρώ για να πάρεις ένα δίπλωμα κατώτερο (C1) από αυτό που στοχεύεις (C2) δεν είναι περιττά έξοδα; Μου θυμίζει εποχές που δίναμε για Palso, πεταμένα λεφτά...
Διαβασε για Γ2, να μην ειναι πεταμενα λεφτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Μπορεί να μου πει καποιος με πόσο περνάμε το κάθε εξεταστικό μέρος στο Β2? ( το ακουστικό, προφορικό, γραπτό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laina5

Νεοφερμένος

Ο laina5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μπορεί να μου πει καποιος με πόσο περνάμε το κάθε εξεταστικό μέρος στο Β2? ( το ακουστικό, προφορικό, γραπτό)

αν δεν κανω λαθος το 60% ειναι η βαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dtsberlin

Νεοφερμένος

Ο dtsberlin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
πωπω αγχώθηκα και μονο διαβαζοντας τα μηνύματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Καλησπερα..Ενδιαφερομαι να μαθω γερμανικα διοτι αγαπω την κουλτουρα αυτης της χωρας και τον κοσμο της γενικοτερα..Αν με ρωτουσατε πριν 10 χρονια (στα 15 μου) λατρευα τα γαλλικα (εχω παρει ενα πτυχιακι και σε αυτα) και απεχθανομουν τα γερμανικα αλλα τωρα θα ηθελα να ασχοληθω με την εκμαθηση της γερμανικης γλωσσας. Μεγαλωνοντας αλλαζουν καποιες πεποιθησεις μας.. τελοσπαντων..Ειμαι σε αναζητηση καθηγητριας ή καθηγητη διοτι θεωρω πως οταν ξεκινησει καποιος απο την αρχη μια ξενη γλωσσα, θα πρεπει να γινει πανω σε πολυ σωστες βασεις. Δεν θελω να την "πατησω" οπως στα αγγλικα που πηγαινα για lower και η καθηγητρια μου, μου ειχε κανει προφορικα 2 εβδομαδες πριν δωσω..Και οπως αντιλαμβανεστε ακομα και σημερα ο προφορικος μου λογος ειναι μεγαλο μειον..Οσον αφορα τα πτυχια -απο οσο εχω ψαξει- νομιζω οτι ειναι χασιμο χρονου να δωσει καποιος ενηλικας A1-A2-B1. Τα παιδακια ή οι εφηβοι ισως θα επρεπε να περασουν και απο μικροτερες κατηγοριες διπλωματων απλα για να μπουν στο κλιμα της εξετασης..Του χρονου το καλοκαιρι σκεφτομαι να παω σε summer german courses στο βερολινο! Πιστευω θα με βοηθησει πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Καλησπερα..Ενδιαφερομαι να μαθω γερμανικα διοτι αγαπω την κουλτουρα αυτης της χωρας και τον κοσμο της γενικοτερα..Αν με ρωτουσατε πριν 10 χρονια (στα 15 μου) λατρευα τα γαλλικα (εχω παρει ενα πτυχιακι και σε αυτα) και απεχθανομουν τα γερμανικα αλλα τωρα θα ηθελα να ασχοληθω με την εκμαθηση της γερμανικης γλωσσας. Μεγαλωνοντας αλλαζουν καποιες πεποιθησεις μας.. τελοσπαντων..Ειμαι σε αναζητηση καθηγητριας ή καθηγητη διοτι θεωρω πως οταν ξεκινησει καποιος απο την αρχη μια ξενη γλωσσα, θα πρεπει να γινει πανω σε πολυ σωστες βασεις. Δεν θελω να την "πατησω" οπως στα αγγλικα που πηγαινα για lower και η καθηγητρια μου, μου ειχε κανει προφορικα 2 εβδομαδες πριν δωσω..Και οπως αντιλαμβανεστε ακομα και σημερα ο προφορικος μου λογος ειναι μεγαλο μειον..Οσον αφορα τα πτυχια -απο οσο εχω ψαξει- νομιζω οτι ειναι χασιμο χρονου να δωσει καποιος ενηλικας A1-A2-B1. Τα παιδακια ή οι εφηβοι ισως θα επρεπε να περασουν και απο μικροτερες κατηγοριες διπλωματων απλα για να μπουν στο κλιμα της εξετασης..Του χρονου το καλοκαιρι σκεφτομαι να παω σε summer german courses στο βερολινο! Πιστευω θα με βοηθησει πολυ!

Βασικά και΄γω που είμαι 14.5 και κάνω γερμανικά από 11 δεν έχω δώσει ακόμα κανένα πτυχίο διότι πάω κατ'ευθείαν για Β2 (φυσικά του Goethe).;Ένα παραπάνω εσύ που είσαι ενήλικας δεν υπάρχει λόγος να κάθεσαι να δίνεις ό,τι βλακεία έχει βγει σε πτυχίο μόνο και μόνο για να πλουτίζουν οι ήδη πλούσιοι. Αν μένεις Αθήνα νομίζω ότι το καλύτερο είναι να απευθυνθείς στο ινστιτούτο του Goethe.Απλώς επειδή έχω γνωστές που έκαναν εκεί προετοιμασία. Συνήθως η καθηγήτρια που θα'χεις ή που θα διδάσκει εκεί παίζει να΄ναι και αυτή που σε εξετάζει σε προφορικά. Γενικά,επειδή τώρα ξεκινάς γερμανικά καλό θα΄ταν να κάνεις με Γερμανίδα ούτως ώστε να πάρεις όσο πιο έμφυτη μπορείς τη Γερμανική προφορά...
Εγώ για 3 χρόνια έκανα με Γερμανίδα.Όταν άλλαξα καθηγήτρια και είδα γενικότερα τι προφορές κυκλοφορούν από τότε ευχαριστώ τη μαμά μου που επέμενε στο να ξεκινήσω με Γερμανίδα η οποία έμελλε να ήταν και αυτή που θα με΄κανε να τα λατρέψω.:redface:Αυτά τα λίγα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ! :) αυριο εχω ραντεβου με μια γερμανιδα καθηγητρια..να δουμε τι θα δουμε.. στο goethe δεν παω διοτι ειναι υπερβολικα ακριβο το ολο concept και οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχει η δυνατοτητα.. Και γω πιστευω πως ειδικα στην αρχη εκμαθησης της καθε γλωσσας θα πρεπει να επιλεγεις για καθηγητη/τρια native speaker ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ! :) αυριο εχω ραντεβου με μια γερμανιδα καθηγητρια..να δουμε τι θα δουμε.. στο goethe δεν παω διοτι ειναι υπερβολικα ακριβο το ολο concept και οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχει η δυνατοτητα.. Και γω πιστευω πως ειδικα στην αρχη εκμαθησης της καθε γλωσσας θα πρεπει να επιλεγεις για καθηγητη/τρια native speaker ...

Να πω την αλήθεια για τίμες δεν ήξερα,διότι δεν είμαι από Αθήνα.Μία μικρή παρατήρηση για την καθηγήτρια αν είναι λίγα χρόνια στην Ελλάδα και μιλάει κάπως περίεργα μη γελάς.:redface:
Επίσης μην ντρέπεσαι να΄χεις προφορά. Όταν θα ξεκινήσεις προετοιμασία με το καλό για πτυχίο θα ευχαριστείς το Θεό..:P
Υ.Γ: Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου έστελνες (σε πμ) τις τιμές που σου είπαν στο Ινστιτούτο για να΄χω μία ιδέα..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dtsberlin

Νεοφερμένος

Ο dtsberlin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγω ήρθα Βερολίνο και πηγαινω εδω σε ενα φροντιστήριο (DeutschAkademie)
Αν χρειαστεις οποιαδήποτε βοήθεια ή αν εχεις καποια απορία μπορεις να μου πεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top