Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Καλησπερα σας.Ειμαι αποφοιτος του τμηματος Μαθηματικων του ΕΚΠΑ και σκευτομαι για μεταπτυχιακο.Αυτο που παντα ηθελα ειναι να διδασκω Μαθηματικα,ειναι το ψωνιο μου:P... αυτο που με προβληματιζει ειναι επειδη μεχρι να διοριστω στο δημοσιο θα παρει καμια 10ετια,προς το παρον θα ψαξω σε ιδιωτικα σχολεια και σε ιδιωτικα φροντιστηρια.Το θεμα ειναι χρειαζομαι ενα πολυ δυνατο πανεπιστημιο για μαστερ?Η αυτο που θελω να ασχοληθω δεν εχει υψηλες απαιτησεις σε μαστερ για να χρειαζεται να παω σ ενα τοπ πανεπιστημιο?Ρωτω γιατι εχω θεση σε ενα πολυ καλο Πανεπιστημιο και σ ενα που προσφατα αναγνωριστηκε ο τιτλος σπουδων που θελω αλλα αν παω στο 2 8α μπορω παραλληλα να εργαστω ενψ στο αλλο οχι...βοηθειστε οσοι μπορειτε..thanks

Μιας και δεν απάντησε κανείς, ας απαντήσω εγώ (για μελλοντική χρήση)...

Αν σκοπός σου είναι ο διορισμός στο Δημόσιο, ΟΧΙ, δεν παίζει κανένα ρόλο αν το Μεταπτυχιακό προέρχεται από top Πανεπιστήμιο ή όχι. Το ίδιο πάνω κάτω συμβαίνει και στα Ιδιωτικά σχολεία και Φροντιστήρια. Μπορεί ένα κορυφαίο Πανεπιστήμιο να έχει το όνομα, αλλά στην Ελλάδα, στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις δε νομίζω ότι παίζει ΚΑΝΕΝΑ ρόλο. Όσο για το Δημόσιο, καλό είναι να κάνεις Μεταπτυχιακό πάνω στο αντικείμενο του πρώτου σου πτυχίου, ώστε να μαζέψεις περισσότερα μόρια (150 αντί για 70 νομίζω). Αυταααα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Σκέφτομαι να κάνω μεταπτυχιακό σε κλάδο που ασχολούμαι στο γραφείο που είμαι. Το θέμα είναι πως δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο και την ταλαιπωρία (άσε που βαριέμαι θανάσιμα να διαβάζω και ούτως ή άλλως έχω ελάχιστο χρόνο, οπότε θα με ζορίσει ΠΟΛΥ
).
Είχα διαβάσει κάποτε πως αν δεν έχεις σκοπό να δουλέψεις στο Δημόσιο ή δεν θες να γίνεις καθηγητής Πανεπιστήμιου, βασικά το μεταπτυχιακό δεν σου προσφέρει κι ιδιαίτερα πράγματα πρακτικά (εκτός ίσως από εμβάνθυση στο αντικείμενο και νέες γνωριμίες
). Συνάδελφοι που ρώτησα κι έχουν μεταπτυχιακό όλοι μου είπαν πως δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερο. Από την αλλη με ενθουσιάζει η ιδέα του να αρχίσω κάτι νέο, να νιώσω πάλι φοιτήτρια.. άμα δεν είχε εξεταστικές και διπλωματική στο τέλος δεν θα το σκεφτόμουν λεπτό :P

Για πείτε κανείς που έκανε μεταπτυχιακό καμιά γνώμη.. σας βοήθησε στη δουλειά; Σας άλλαξε κάτι γενικώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Δε βαριέσαι?

Εγώ σκεφτόμουνα να κάνω κανένα του χρόνου γιατί βαρέθηκα να δουλεύω και συγχρόνως να κάνω καμιά δουλειά ότι να'ναι για να ζήσω.

Μεταπτυχιακό λέει αν είναι διαφορετικό από το αντικείμενο σου ή αν έχεις πολύ χρήμα και όρεξη για μάθηση.

Α ή αν θέλεις δημόσιο.

Εγώ βεβαίως δεν έχω κάνει οπότε ας μας πει κάπχιος που έχει.

Σε μία συνέντευξη για δλια πάντως μου είχανε πει, ευτυχως δεν έχεις μετ, γιατί θα αναγκαζόμαστε να σου το πληρώσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Το αν έχει νόημα να κάνεις μεταπτυχιακό εξαρτάται από πολλά πράγματα. Αρχικά και κύρια από το τι θες να κάνεις και δεύτερον από τον κλάδο σου. Για εμενα παράδειγμα ένα μεταπτυχιακό είναι απολύτως απαραίτητο ώστε να μπορέσω να έχω ευκαιρίες για να ασχοληθώ επαγγελματικά με την ψυχολογία.

Αλλά πέρα από αυτό προσωπικά θα συνέχιζα για μεταπτυχιακό γιατί 1)μου αρέσει το όλο παιχνίδι με το σκάλισμα των γνώσεων και τις νέες εμπειρίες που αποκτάω με κάθε τι που καταπιάνομαι και 2)θέλω να έχω πάντα ανοιχτές εναλλακτικές πόρτες (π.χ. τελειώνοντας αυτό που κάνω τώρα μπορώ είτε να συνεχίσω με PhD σε καποιον κλάδο ψυχολογίας ή νευροεπιστημών και έτσι να πάω για ακαδημαϊκός, είτε να συνεχίσω για έρευνα, είτε να προσπαθήσω να βρω κάποια συναφή με το πτυχίο μου δουλειά).

Αλλά αυτά ισχύουν αποκλειστικά για εμένα και για τον κλάδο μου. Για τους δικηγόρους δεν ξέρω. Εσύ θα ξέρεις καλύτερα το αν εν τέλει χρειάζεσαι κάποια ειδίκευση και κυρίως αν βαθιά μέσα σου πραγματικά θέλεις να το κάνεις. Είναι δύσκολο να απαντήσει κανείς με ένα "ναι" ή με ένα "όχι" στο ερώτημα που θέτεις :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Προσωπικά το μεταπτυχιακό με βοήθησε μόνο στο ότι μου έδωσε μόρια να διοριστώ στο δημόσιο..
Δεν είδα και καμιά τρομερή αλλαγή στο επίπεδο γνώσεων πέρα ότι μελέτησα λίγο περισσότερο έναν συγκεκριμένο κλάδο της πληροφορικής γιατί όταν λες έχω τελειώσει πληροφορική είναι πολύ γενικό, στο ότι έχεις πάρει μια ιδέα από όλα...Δηλαδή έκανες προγραμματισμό αλλά δεν είσαι προγραμματιστής , έκανες δίκτυα αλλά δεν είσαι master απλά στο πανεπιστήμιο πήρες ερεθίσματα..
Ε με το μεταπτυχιακό η διαφορά είναι ότι απλά μελέτησες και κάτι πιο συγκεκριμένο.
Πάντως ενώ έκανα μεταπτυχιακό στα δίκτυα κατέληξα να είμαι σήμερα προγραμματίστρια πράγμα το οποίο και συχαινόμουν αλλά μάλλον το έχω και αυτό το κομμάτι...Είναι θέμα που και αν θα το χρησιμοποιήσεις τελικά.
Πέραν αυτού είναι και ένα διάστημα που πραγματικά έχει τρέξιμο και διάβασμα και πρέπει να είσαι και στο ανάλογο στάδιο διάθεσης.
Μετά από αυτό συνέχισα να κάνω και διδακτορικό στο πανεπιστήμιο....τρομάρα μου :P...η κατάληξη είναι ότι το έχω παρατήσει και δεν προβλέπω να το τελειώσω και ποτέ, αλλάξαν οι προτεραιότητές μου πλέον...
Πάντως αν το θέλεις πολύ κάντο απλά και μόνο για την ικανοποίηση σου, εμείς μαζί σου για ηθική συμπαράσταση :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τον Μοναχό, ότι το μεταπτυχιακό κρίνεται απαραίτητο (ή μη) ανάλογα τον κλάδο. Ο λόγος που έκανα ήταν για να έχω νομική κατοχύρωση του τίτλου του ειδικού παιδαγωγού (καθώς για να τον αποκτήσεις ή πρέπει να έχεις πτυχίο από το ΠΤΕΑ του Βόλου ή πρώτο πτυχίο σε παιδαγωγική σχολή και μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή).

Στο αντικείμενο δεν μου έμαθε κάτι. Δηλ. πώς πρέπει να γίνονται παρεμβάσεις σε αυτά τα παιδιά το έμαθα μέσα από εξειδικεύσεις που έχω κάνει και λίγο από το πρώτο μου πτυχίο. Αν κάτι μπορώ να σκεφτώ είναι ότι μου έδωσε 1 ιδέα για το πώς λειτουργεί η ένταξη στο UK και στην Ευρώπη και μοντέρνες μεθόδους παρέμβασης για παιδιά με δυσκολίες συμπεριφοράς και για την αντιμετώπιση του bullying. Είχα κι 1 μάθημα counselling που νομίζω μου άνοιξε επαγγελματικούς ορίζοντες, ήταν αφετηρία. Καθώς το σκέφτομαι οπότε, εντάξει, πήρα κάποιες πρακτικές γνώσεις. Όχι πολλές πάντως.:P

Τα μεταπτυχιακά είναι πολύ θεωρητικά. Τα περισσότερα μαθήματα, κυρίως στις θεωρητικές επιστήμες, έχουν πολύ πολυλογία και αποσπασματική γνώση που προσπαθείς να ταξινομήσεις νοητικά μπας και βγάλεις συμπέρασμα.:PΈμαθα πάντως να γράφω ακαδημαϊκά και να κάνω έρευνα και αυτό μου άρεσε πολύ. Έγραψα εργασίες ουσιαστικές, στις προπτυχιακές συνέχεια παπαγαλίζαμε. Επίσης στην συνέχεια, όταν επέστρεψα, παρουσίασα την πτυχιακή μου σε 1 συνέδριο και το θεώρησα μεγάλη προσωπική ικανοποίηση επειδή αφενός έκανα κάτι που για χρόνια είχα περιέργεια, αφετέρου κατάλαβα ότι δεν με ενδιαφέρει η ακαδημαϊκή καριέρα και έφυγαν και οι ελάχιστες σκέψεις που είχα για διδακτορικό.

Οπότε μου προσέφερε το μεταπτυχιακό, αλλά όχι σε επίπεδο κατάρτισης επαγγελματικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
χμμμ... τι πιστεύω για τα μεταπτυχιακά...

Εκτός κι αν θέλεις να κυνηγήσεις ακαδημαϊκή καριέρα, στον επαγγελματικό στίβο αυτό που σου προσφέρουν είναι:

μαστερ--> 50 ή 150 μόρια
διδακτορικό--> 150 ή 300 μόρια.

.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Αν μπεις στη διαδικασία να κάνεις μεταπτυχιακό ή διδακτορικό, το σίγουρο είναι ή ότι θα πας για ακαδημαϊκός ή σε πολυεθνική/μεγάλη ιδιωτική επιχείρηση και θα κυνηγήσεις υψηλή θέση. Για το δημόσιο, δε μετράει και πολύ να ταλαιπωρηθείς με 2 ή 4-5 αν κάνεις και διδακτορικό, χρόνια σπουδών ακόμα για να γίνεις καθηγητής ή να σε προσλάβει κάποια νομαρχία ή κάποια δημόσια υπηρεσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βρε παιδιά, ανάλογα τον κλάδο... Αν έχεις κάνει φυσικός, μπορεί να σου αλλάξει τι ζωή το να συνεχίσεις με ένα μεταπτυχιακό η και διδακτορικό. Και στην αρχιτεκτονική το ίδιο. Και δε σημαίνει καθόλου ότι πας για ακαδημαϊκός, όπως και στην πληροφορική με phD.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
xmmm... ναι για φυσικός που έχουν ένα μεταπτυχιακό για ιατρική φυσική Or s'th like that ναι... για τις περισσότερες άλλες ειδικότητες... δεν με πείθεις...

[και ναι, το λέω παρόλο που έχω κάνει/κάνω και τα 2, απόφαση για την οποία μετανιώνω όπως καταλαβαίνεις :)]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
poor RE!

θαρρώ ότι αναφέρεται η RE στο να κανεις μεταπτυχιακό σε κλάδο παρεμφερή με το δικό σου.


όντως αν κανεις μεταπτυχιακό για να αλλάξεις το αντικείμενο και το target group επαγγελμάτων σου, σαφώς και θα βοηθήσει, αφού προφανώς σπουδάζεις κάτι διαφορετικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Βρε παιδιά, ανάλογα τον κλάδο... Αν έχεις κάνει φυσικός, μπορεί να σου αλλάξει τι ζωή το να συνεχίσεις με ένα μεταπτυχιακό η και διδακτορικό. Και στην αρχιτεκτονική το ίδιο. Και δε σημαίνει καθόλου ότι πας για ακαδημαϊκός, όπως και στην πληροφορική με phD.
Και τι να το κάνεις το PhD αν δεν πας για ερευνητής/τρια ή για να διδάξεις σε Πανεπιστήμιο ή ΑΤΕΙ;
Εγώ π.χ. θέλω να κάνω μεταπτυχιακό, ίσως και διαδκτορικό σε έναν κλάδο που μόνο με την έρευνα μπορώ να ασχοληθώ. Δεν έχει νόημα να πάω με εκείνο το μεταπτυχιακό να ψάξω δουλειά κάπου αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε διαφωνώ... εντελώς, το είπα και παρακάτω. Στο επάγγελμα δύσκολα αλλάζεις επίπεδο. Αλλα ένα MBA, η μια ειδίκευση σε κάποια επαγγέλματα, σε περνάει σε αλλα παιδιά.

Διαφώνησα και με το Τσίπουρο, που το έθεσε σαν αποκλειστικότητα, ότι πας για ακαδημαϊκή καριέρα.

:)

Edit:
A, να τος... επειδή είσαι πληροφορικός, να σου απαντήσω: Πολλοί φίλοι μου, που κάνουν διδακτορικό στη ρομποτική και το computer vision, θα έχουν εντελώς άλλες βλέψεις στη δουλειά. Κατ' αρχήν θα κάνουν ερευνητική δουλειά κι όχι προγραμματισμό, κατά δεύτερον είναι έτοιμοι για τις ανάλογες εταιρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
resident, δε μας λες τίποτα από την εμπειρία σου? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis_pin

Νεοφερμένος

Η akis_pin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
είμαι πτυχιούχος απο τει τεχνολογιας γεωπονιας και σκέφτομαι να κάνω ένα μεταπτυχιακό...κάτι είδα από το ανοιχτό πανεπιστήμιο!δεν γνωρίζω όμως γιατι κανένας γνωστός μου δεν εχει κανει μεταπτυχιακό γενικά και θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε πόσο διαρκεί και τι ακριβώς γίνεται....δηλ παίρνω ένα θέμα και απλα κάνω μια εργασία κατι σαν την πτυχιακή και την παρουσιάζω ή έχει και άλλη διαδικασία?ειμαι ασχετη τελείως γι αυτό ρωτάω!
ευχαριστώ εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
akis_pin εξαρτάται αρχικά από το αν θέλεις να κάνεις master ή phd. Στο master έχεις μαθήματα-εξετάσεις-στο τέλος πτυχιακή εργασία, όλο το "πακετάκι" δλδ σπουδών απλά στο "fast-forward" και πιο εξειδικευμένα (λιγότερα μαθήματα και περισσότερο εξιδεικευμένα) από ότι στο βασικό πτυχίο.
Τα master διαρκούν (κανονικά) 2 ή 4 ακαδημαϊκά εξάμηνα και συνήθως επιτρέπουν παράταση σπουδών ως 2 ακαδημαϊκά εξάμηνα ακόμα.

Για διδακτορικό εξαρτάται από το πανεπιστήμιο/την επιμέρους σχολή. Κάποιες έχουν εξετάσεις εισαγωγής και μετά κανένα μάθημα. Κάποιες δεν έχουν εξετάσεις όμως έχουν έναν αριθμό μαθημάτων [1 μέχρι 10 το maximum που τυχαίνει να ξέρω] και παράλληλα/ακολούθως διαλέγεις θέμα (είτε σου προτίνει ο καθηγητής με τον οποίο συνεργάζεσαι είτε το βρίσκεις μόνος σου σε αδρές γραμμές και το αναπτύσσετε μαζί) και πολύ χοντρικά κάνεις μια "μεγάλη" πτυχιακή [με πολύ περισσότερες δυσκολίες και προφανώς πιο "πρωτότυπη" από μια πτυχιακή].
Τα διδακτορικά διαρκούν κατ'ελάχιστον 3 πλήρη ημερολογιακά έτη έως... άπειρο. Κάποια πανεπιστήμια έχουν θεσπίσει και ανώτατο όριο το οποίο, σε όσα γνωρίζω εγώ, είναι τα 6 πλήρη ημερολογιακά έτη.

Να σε ενημερώσω επίσης ότι από 16.7.2008 έχει τεθεί σε ισχύ ο νέος νόμος σχετικά με τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα, σύμφωνα με τον οποίο για να ξεκινήσει κάποιος διδακτορικό πρέπει να έχει master πριν τον ορισμό του θέματος του διδακτορικού του. Εναλλακτικά, αν ο καθηγητής θέλει μπορεί να γράψει επιστολή προς την επιτροπή επιλογής Υ.Δ. στην οποία να εξηγεί γιατί προτίνει κάποιον για διδακτορικό χωρίς να έχει master και αυτός να γίνει δεκτός κατ'εξαίρεση, αν θεωρηθεί "ειδική" περίπτωση. Στην περίπτωση αυτή το διδακτορικό διαρκεί κατ'ελάχιστον 4 πλήρη ημερολογιακά έτη. Αν δεν κάνω λάθος, όμως, τέτοια εξαίρεση μπορεί να ισχύσει μόνο για αποφοίτους σχολών πενταετούς φοίτησης (το τελευταίο με μια μικρή επιφύλαξη γιατί δεν έχω τον νόμο μπροστά μου και δεν είμαι 100% σίγουρη σε ποιές κατηγορίες αναφέρεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Για το PhD στη δική μου σχολή, απ' όσο ξέρω από παιδιά που κάνουν, γράφεις μια μεγάλη διπλωματική και κάνεις έρευνα μαζί με τον καθηγητή, συνέδρια κτλ... Λογικά λίγο πολύ αυτό θα γίνεται και στα άλλα πανεπιστήμια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ :redface:
Σε μία συζήτηση με τα παιδιά από τη σχολή μου, η πλειοψηφία -μην πω όλοι- δήλωσαν ότι δεν έχουν σκοπό να κάνουν μεταπτυχιακό, μιας και είμαστε πολύ λίγα άτομα στην Ελλάδα που σπουδάζουμε αυτό το πράγμα (60 το έτος) και κατα κανόνα απορροφώμαστε πριν καν καλά καλά τελειώσουμε τη σχολή... Δηλαδή μέσω καθηγητών, σιγά σιγά αποκτούμε επαφές με ναυτιλιακές κλπ. και με το που βγαίνουμε από τη σχολή κατα 90% έχουμε ήδη δουλειά.

Εγώ πάλι, σκεφτόμουν ανέκαθεν ότι μετά τη σχολή θα κάνω μεταπτυχιακό-τελεία. Δε νομίζω ότι δεν αξίζει ή ότι είναι χαμένος χρόνος/ άδικος κόπος, όπως πιστεύουν οι συμφοιτητές μου... Γιατί λένε- γιατί να κάνουμε μεταπτυχιακό αφού δεν υπάρχουν άλλοι που να γνωρίζουν το αντικείμενο και άρα πρέπει να πάρουν εμάς! :worry:
Ναι μα, δεν πρέπει να είμαστε σε θέση να ανταγωνιστούμε τους ..."εισαγόμενους" ας πούμε :D, Ναυπηγούς; Ή αν φύγουμε εξωτερικό, ποιος μας εγγυάται ότι εκεί με ένα πτυχίο του ΕΜΠ είμαστε καλυμμένοι;

Σκέφτομαι χαζά;... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Ειδικά αν φύγεις εξωτερικό θα δεις ότι σε όλα τα πανεπιστήμια η πλειοψηφία των ανθρώπων που κάνει μεταπτυχιακό είναι έλληνες


αχαχαχα

καλά, πλάκα κάνω αλλά έχει και δόση αλήθειας.


Στην εταιρεία που δουλεύω δεν έχει κανείς μεταπτυχιακό και είναι μεγάλη εταιρεία.

Κάνουν γύρω στα 30 για να το γυρίσουν στο μάνατζμεντ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
...άν το κάνεις κάντο μόνο για την πάρτη σου ... γιατί στην δουλειά μικρή σημασία θα δώσουν....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top