Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

ik47

Νεοφερμένος

Ο ik47 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ανοικτός είμαι σε συζήτηση απλώς θέλω να ρωτήσω πώς δεν είναι επιστημονικά λογικό κάποιος να θέλει να κάνει δύο και όσα μεταπτυχιακά θέλει από τη στιγμή που έχει ψάξει και τον ενδιαφέρουν και είναι αξιόλογα; Καταλαβαίνω ότι ίσως δεν είναι πολύ παραγωγικό για μια κοινωνία αλλά επίσης κάποιοι μπορεί να τους αρέσουν οι σπουδές και απλώς να έχουν τη δυνατότητα για κάτι τέτοιο. Επίσης αν είναι από τα δικά τους χρήματα δεν επιβαρύνουν εσένα οπότε που το πρόβλημα; Επίσης κάτι που ήθελα να πω στο εξωτερικό γενικώς τα παιδιά και οι νέοι δεν έχουν τέτοια προσκόλληση και αφοσίωση στην ανώτατη εκπαίδευση είναι πιο πρακτικοί, στην ιατρική δεν πάνε και ούτε έχουν τέτοιο κόλλημα γιατί ξέρουν ότι είναι δύσκολα και οι περισσότεροι θέλουν μια δουλειά οπότε μη μου φέρνεις παράδειγμα προς μίμηση τι γίνεται εκεί. Και εντέλει αφήστε τον καθένα να ονειρεύεται. Εγώ μπορεί να θέλω δύο πτυχία τρία μεταπτυχιακά και δύο διδακτορικά εγώ θα τα φάω στη μάπα. Επίσης δεν είναι υπερβολή από τη στιγμή που γίνεται άσε που περισσότερο είναι προς μίμηση αν δεις πόσο τρέξιμο κούραση και ψυχοφθόρο είναι να ασχολείσαι με ασθενείς με ερευνα με εργασίες και εξετάσεις... Δεν θεωρώ ότι αυτά είναι χαμένη υπόθεση. Και να πάψεις το συνδρόμου του ραγιαδισμου γιατί και εγώ έτσι νόμιζα και τελικά πηγαίνοντας στη Γερμανία αναθεώρησα αρκετά και απέδωσα τα του Καίσαρος τω Καίσαρα και τα του Θεού τω Θεώ όπως λένε. Μάλιστα ίσως και από τις λίγες φορές που πίστεψα πραγματικά ότι υπάρχει αξία και φιλότιμο σε κάποια Τμήματα και πόσο άδικο είναι να αυτουποτιμομαστε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εσύ τουλάχιστον έχεις προσπαθήσει να κάνεις κάτι ή μόνο να πετάς σαχλές και ειρωνικές ατάκες έχεις μάθει από τον καναπέ;
Δεν έχεις καταλάβει την ουσία του ζητήματος. Το μεταπτυχιακό αν είναι τόσο απλό έτσι ώστε να μπορείς να κάνεις 2 και 3, παύει να έχει αξία. Βασικός κανόνας της οικονομίας, προσφορά και ζήτηση. Το νόημα του μεταπτυχιακού δεν είναι να δώσεις τόση προσπάθεια όση χρειάζεται, είναι να τα δώσεις όλα. Αλλιώς κάνε κάτι άλλο. Στο διδακτορικό ειδικά αυτό ισχύει στο full.

Στον ίδιο χρόνο που τρως σε μεταπτυχιακά, όπου τα 2/3 των φοιτητών αντιγράφουν στις εξετάσεις και διαλέγουν εύκολα θέματα διπλωματικής (ή και αντιγράφουν/κάνουν βιβλιογραφική ανασκόπηση), μπορεις να βρεις μια δουλειά και να έχεις εργασιακή εμπειρία με απλά και μόνο ένα μεταπτυχιακό. Σε τι σε βοηθάει το δεύτερο μάστερ; Ένα από τα βασικά skills που παίρνεις στο master είναι η πειθαρχία. Γνώσεις βρίσκεις από παντού.

Τώρα δεν έχει νόημα να κάτσω να σου λέω τι έχω κάνει εγώ, γιατί αμφιβάλλω και για το αν θα με πιστέψεις.
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Δεν έχεις καταλάβει την ουσία του ζητήματος. Το μεταπτυχιακό αν είναι τόσο απλό έτσι ώστε να μπορείς να κάνεις 2 και 3, παύει να έχει αξία. Βασικός κανόνας της οικονομίας, προσφορά και ζήτηση. Το νόημα του μεταπτυχιακού δεν είναι να δώσεις τόση προσπάθεια όση χρειάζεται, είναι να τα δώσεις όλα. Αλλιώς κάνε κάτι άλλο. Στο διδακτορικό ειδικά αυτό ισχύει στο full.

Στον ίδιο χρόνο που τρως σε μεταπτυχιακά, όπου τα 2/3 των φοιτητών αντιγράφουν στις εξετάσεις και διαλέγουν εύκολα θέματα διπλωματικής (ή και αντιγράφουν/κάνουν βιβλιογραφική ανασκόπηση), μπορεις να βρεις μια δουλειά και να έχεις εργασιακή εμπειρία με απλά και μόνο ένα μεταπτυχιακό. Σε τι σε βοηθάει το δεύτερο μάστερ; Ένα από τα βασικά skills που παίρνεις στο master είναι η πειθαρχία. Γνώσεις βρίσκεις από παντού.

Τώρα δεν έχει νόημα να κάτσω να σου λέω τι έχω κάνει εγώ, γιατί αμφιβάλλω και για το αν θα με πιστέψεις.
Αυτό δεν σε εμπόδισε ωστόσο να διατυπώσεις τις απόψεις περί της προθέσεως μου να κάνω μεταπτυχιακό... Εγώ από τη μικρή μου εμπειρία αυτά κατέθεσα. Και εξάλλου δεν ξέρεις σε όλους τους κλάδους τι μπορεί να σου ανοίξει σαν προοπτικές ένα μεταπτυχιακό και ποιες επαφές... Οπότε η φειδωλοτητα αποτελεί επίσης ένα προσόν σε τέτοια θέματα με περιορισμένη εποπτεία... Α επίσης το να έχεις τέτοια άποψη για τη συμπεριφορά των φοιτητών δείχνει αρκετά για μια γενικότερη φιλοσοφία μηδενισμού και κοινώς όταν εμείς οι ίδιοι κόβουμε το κλαδί στο οποίο καθόμαστε ας μην κατηγορουμε τους ξένους που μας έχουν του κλωτσου και του μπάτσου...😏
Υγ Ποιος σου είπε ότι όσοι κάνουν δύο μεταπτυχιακά κάνουν ημιπροσπαθεια ή την ελάχιστη; Όπως ξαναλέω αυτά είναι σε ένα γενικότερο πλαίσιο ξεπεσμού...
 
Τελευταία επεξεργασία:

ik47

Νεοφερμένος

Ο ik47 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Αυτό δεν σε εμπόδισε ωστόσο να διατυπώσεις τις απόψεις περί της προθέσεως μου να κάνω μεταπτυχιακό... Εγώ από τη μικρή μου εμπειρία αυτά κατέθεσα. Και εξάλλου δεν ξέρεις σε όλους τους κλάδους τι μπορεί να σου ανοίξει σαν προοπτικές ένα μεταπτυχιακό και ποιες επαφές... Οπότε η φειδωλοτητα αποτελεί επίσης ένα προσόν σε τέτοια θέματα με περιορισμένη εποπτεία... Α επίσης το να έχεις τέτοια άποψη για τη συμπεριφορά των φοιτητών δείχνει αρκετά για μια γενικότερη φιλοσοφία μηδενισμού και κοινώς όταν εμείς οι ίδιοι κόβουμε το κλαδί στο οποίο καθόμαστε ας μην κατηγορουμε τους ξένους που μας έχουν του κλωτσου και του μπάτσου...😏
Αρχικά δεν είμαι στην Ελλάδα 1) και 2) δεν είπα ποτέ ότι είναι φαινόμενο μόνο ελληνικό το συγκεκριμένο. Κοίτα, άμα δε θες να ακούσεις άποψη κάποιου που έχει σπουδάσει σε 3 ηπείρους (Ευρώπη, Μέση Ανατολή και Αμερική), κάνε ό,τι καταλαβαίνεις, αλλά μη μου λες ότι έχεις άποψη σφαιρική.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
@panagiotis23
Κοίτα Παναγιώτη, ορισμένοι δεν μπορούν να διανοηθούν, κι αυτό επειδή αδυνατούν οι ίδιοι ή έχουν γαλουχηθεί έτσι, πώς κάποια άτομα και δουλειά καλή μπορεί να έχουν, και 100 μεταπτυχιακά να κάνουν και ισορροπημένοι να είναι στη ζωή τους.

Όχι ότι είναι κακό βέβαια, αλλά συνήθως είναι οι ίδιοι που λένε "Τσάμπα το άλλο μεταπτυχιακό/διδακτορικό", "τσάμπα το πτυχίο, καλύτερα ταξί και μεροκάματο"... Και θα προβάλουν τη δική τους εμπειρία ως θέσφατο.
Γι'αυτούς τίποτα άλλο δεν έχει λογική πέρα από το δρόμο που βάδισαν.

Καμία αλλαγή ή οικονομική επιτυχία δεν ήρθε από άτομα που δεν σκέφτονται out of the box, πόσο μάλλον στη σημερινή εποχή.
Όποιος γουστάρει έρευνα θα το κάνει και θα στερηθεί, αλλά θα το γουστάρει και δεν θα τον αγγίζουν μικροπρέπειες.
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Αρχικά δεν είμαι στην Ελλάδα 1) και 2) δεν είπα ποτέ ότι είναι φαινόμενο μόνο ελληνικό το συγκεκριμένο. Κοίτα, άμα δε θες να ακούσεις άποψη κάποιου που έχει σπουδάσει σε 3 ηπείρους (Ευρώπη, Μέση Ανατολή και Αμερική), κάνε ό,τι καταλαβαίνεις, αλλά μη μου λες ότι έχεις άποψη σφαιρική.
Καταρχάς το ότι δεν είσαι στην Ελλάδα δεν σημαίνει ότι έχεις και την αξίωση να απαξιώνεις το σύστημα εκπαίδευσης γιατί νομίζω και εσύ όπως και πολλοί που εκ των υστέρων το κατηγορούν από αυτήν ξεκινήσατε εκτός και αν είσαι ομογενής που και αυτοί εδώ έρχονται για σπουδές αλλα τέλος πάντων. Επίσης το ότι πηγές σε ξένες χώρες δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το ξένο είναι και καλύτερο. Αυτή η ξενομανία επίσης μεγάλο ελαττωμα κατάλοιπο του ραγιαδισμου. Επίσης πέρα από βερμπαλισμους δε βλέπω συγκεκριμένα και λεπτομερειακά κάτι από όλη αυτή την συσσωρευμένη εμπειρία που διατείνεται πως έχεις... Επίσης δεν διατύπωσα περί σφαιρικότητας και μάλιστα ανέφερα την περιορισμένη εμπειρία μου χωρίς διακηρύξεις περί καθολικότητας...
 

ik47

Νεοφερμένος

Ο ik47 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Καταρχάς το ότι δεν είσαι στην Ελλάδα δεν σημαίνει ότι έχεις και την αξίωση να απαξιώνεις το σύστημα εκπαίδευσης γιατί νομίζω και εσύ όπως και πολλοί που εκ των υστέρων το κατηγορούν από αυτήν ξεκινήσατε εκτός και αν είσαι ομογενής που και αυτοί εδώ έρχονται για σπουδές αλλα τέλος πάντων. Επίσης το ότι πηγές σε ξένες χώρες δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το ξένο είναι και καλύτερο. Αυτή η ξενομανία επίσης μεγάλο ελαττωμα κατάλοιπο του ραγιαδισμου. Επίσης πέρα από βερμπαλισμους δε βλέπω συγκεκριμένα και λεπτομερειακά κάτι από όλη αυτή την συσσωρευμένη εμπειρία που διατείνεται πως έχεις... Επίσης δεν διατύπωσα περί σφαιρικότητας και μάλιστα ανέφερα την περιορισμένη εμπειρία μου χωρίς διακηρύξεις περί καθολικότητας...
Καλά στον κόσμο σου εσύ ότι κατηγορώ την Ελλάδα. Ξαναλέω μπας και το καταλάβεις. Η άποψη που έχεις ότι τα πολλά μεταπτυχιακά είναι καλύτερα, είναι λάθος. Τελεία. Αυτό είπα. Όλα τα υπόλοιπα τα έχεις υποθέσει εσύ ότι τα έχω πει.
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
@panagiotis23
Κοίτα Παναγιώτη, ορισμένοι δεν μπορούν να διανοηθούν, κι αυτό επειδή αδυνατούν οι ίδιοι ή έχουν γαλουχηθεί έτσι, πώς κάποια άτομα και δουλειά καλή μπορεί να έχουν, και 100 μεταπτυχιακά να κάνουν και ισορροπημένοι να είναι στη ζωή τους.

Όχι ότι είναι κακό βέβαια, αλλά συνήθως είναι οι ίδιοι που λένε "Τσάμπα το άλλο μεταπτυχιακό/διδακτορικό", "τσάμπα το πτυχίο, καλύτερα ταξί και μεροκάματο"... Και θα προβάλουν τη δική τους εμπειρία ως θέσφατο.
Γι'αυτούς τίποτα άλλο δεν έχει λογική πέρα από το δρόμο που βάδισαν.

Καμία αλλαγή ή οικονομική επιτυχία δεν ήρθε από άτομα που δεν σκέφτονται out of the box, πόσο μάλλον στη σημερινή εποχή.
Όποιος γουστάρει έρευνα θα το κάνει και θα στερηθεί, αλλά θα το γουστάρει και δεν θα τον αγγίζουν μικροπρέπειες.
Συμφωνώ απόλυτα απλώς ίσως να δίνω ένα περιθώριο μικρό που μπορεί με πλήθος ακαδημαϊκών και μη αξιώσεων να μην έχουν φτάσει εκεί που θα ήθελαν και να έχουν περάσει σε ένα μηδενισμό και απαξίωση ως εκ τούτου κάθε νέου που έχει στόχους...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλά στον κόσμο σου εσύ ότι κατηγορώ την Ελλάδα. Ξαναλέω μπας και το καταλάβεις. Η άποψη που έχεις ότι τα πολλά μεταπτυχιακά είναι καλύτερα, είναι λάθος. Τελεία. Αυτό είπα. Όλα τα υπόλοιπα τα έχεις υποθέσει εσύ ότι τα έχω πει.
Πάντως ακόμη δεν έχω δει απτά στοιχεία και λεπτομερείς περιγραφές από όλη αυτήν την εμπειρία και πραγματικά θα ήθελα να μάθω και με λυπει που με βγάζεις και φαντασιόπληκτο ενώ απάντησα σε δοσμένες από εσένα απαντήσεις... Επίσης όλα αυτά που έλεγες για που ήταν; Γιατί εγώ θεώρησα στην Ελλάδα αναφεροσασταν σε ελληνικό φορούμε βρίσκεστε ή τουλάχιστον θα έπρεπε να το δηλώσετε εφόσον δεν μπορώ να διαβάσω τη σκέψη σας...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Mπορεί σε κάποιες επιστήμες, η δυνατότητα λήψης άνω του ενός μεταπτυχιακού να είναι όντως εφικτή. Σε κάποιες άλλες όμως δεν είναι γιατί συνήθως υπάρχουν τεχνικές δυσκολίες και η πραγματικότητα ξεπερνάει την Ελληνική νοοτροπία. Παίζουν πολλοί παράμετροι ρόλο: ηλικία, ώρες, αντοχές και φυσικά η φυσιογνωμία του μεταπτυχιακού αν είναι περισσότερο σε τομείς διοίκησης ή διαχείρισης κάποιας υπηρεσίας ή περισσότερο ακαδημαϊκό και ερευνητικό με πολλές ενδιάμεσες εργασίες "μίνι διπλωματικές" που απαιτούν πολύ ψυχικό κόστος και σχολική προσήλωση.

Στο εξωτερικό ισχύουν άλλα μέτρα και άλλα σταθμά. Για παράδειγμα σε πολλά Πανεπιστήμια μπαίνουν κάποια κριτήρια εισαγωγής όπως η συνάφεια με το αντικείμενο και όχι απλά 2-3 μαθήματα πιθανόν στο προπτυχιακό. Γνωρίζω κοπέλα που έχοντας σπουδάσει Οικονομικά προτίμησε να κάνει μεταπτυχιακό στην Μαθηματική Στατιστική σε Μαθηματικό Τμήμα και διαπίστωσε ότι η Στατιστική που γνώριζε δεν ήταν η Στατιστική της Μαθηματικής Έρευνας.

Προσωπικά έχω μάθει να κρίνω κάποιον στο τέλος της ζωής του συνολικά και όχι από τις ικανότητές του να πιστοποιείται με μεταπτυχιακά, διδακτορικά κτλ γιατί γενικώς, η ζωή έχει σκαμπανεβάσματα και δεν πάει γραμμικά. Επίσης παίζει πολύ (σε διεθνή βάση) το λεγόμενο "πηγαινέλα" σε μεταπτυχιακά που αναγράφεται πολύ σε βιογραφικά χωρίς να υπάρχει η λήψη του διπλώματος (για διάφορους προσωπικούς λόγους). Πολλοί εργαζόμενοι γράφουν κατεβατά από σπουδές εκ των οποίων μόνο σε μια παίζει να πήραν πτυχίο κανονικό. Όμως, σε όλες τις άλλες σπουδές συμμετείχαν κανονικά και παράλληλα η μια σπουδή με την άλλη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
παιδια εγω εχω παρει πτυχιο στο μαθηματικο με 6.4
κανω επισης ενα σεμιναριο στο εκπα με στατιστικη αναλυση και οσο μπορω κανω και αλλα πραγματα...
πιστευετε οτι θα εχω θεμα στις δηλωσεις για ενα μεταπτυχιακο?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Γράφ'τον και στο μέτωπο τον βαθμό να κυκλοφορείς. :wheel: Ξεκόλλα από το 6.4 και δες τι θα ήθελες να κάνεις μετά το Μαθηματικό.
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Γράφ'τον και στο μέτωπο τον βαθμό να κυκλοφορείς. :wheel: Ξεκόλλα από το 6.4 και δες τι θα ήθελες να κάνεις μετά το Μαθηματικό.
ξερω ακριβως τι θελω να κανω..μαρεσει η στατιστικη αναλυση ..αλλα ακουω δεξια αριστερα για βαθμο και εχω αγχωθει
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
ξερω ακριβως τι θελω να κανω..μαρεσει η στατιστικη αναλυση ..αλλα ακουω δεξια αριστερα για βαθμο και εχω αγχωθει

Φίλε μου μην ακούς Ελληνικές παπάτζες. Μια ζωή λαός στην υπερβολή είμαστε. Δεν έμαθες ακόμη την Ελληνική νοοτροπία; :playboy:Σημασία έχει τι κάνεις τώρα και όχι αν ο βαθμός είναι 6.4 ή 7.4 ή 5.4. Γνωρίζω άτομα με βαθμό κάτω του 6 που έχουν κάνει λαμπρή καριέρα στο εξωτερικό σε Πανεπιστήμια ή εταιρίες και ο βαθμός πτυχίου αποτελεί μια ανούσια λεπτομέρεια που κλείνει κάπου 15ετία παρελθόν. Για παράδειγμα η αξία ενός βαθμού 6 είναι διαφορετική στο Μαθηματικό από ένα άλλο Τμήμα π.χ. Βιολογίας.
 

ag97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ag97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Eιμαι σε διαδικασια αναζητησης μεταπτυχιακου και θα ηθελα την γνωμη καποιου για τα ακολουθα προγραμματα. Εχω τελειωσει Διοικηση επιχειρησεων και θελω να στραφω σε κατι πιο ποσοτικο..
1.https://www.rsm.nl/master/msc-programmes/msc-finance-investments/overview/
2.https://www.rsm.nl/master/msc-programmes/mscba-business-analytics-management/overview/
3.https://abs.uva.nl/content/masters/finance-quantitative-finance/finance-quantitative-finance.html
4.https://www.tilburguniversity.edu/education/masters-programmes/data-science-and-society
Βλεπω όλα εχουν Οικονομετρια και προγραμματισμο αρκετα, κατι που μου φαινεται αρκετα καλο σε σχεση με τις θεωριτικουρες που μαθαινουμε εν Ελλαδι.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Καταρχάς το ότι δεν είσαι στην Ελλάδα δεν σημαίνει ότι έχεις και την αξίωση να απαξιώνεις το σύστημα εκπαίδευσης γιατί νομίζω και εσύ όπως και πολλοί που εκ των υστέρων το κατηγορούν από αυτήν ξεκινήσατε εκτός και αν είσαι ομογενής που και αυτοί εδώ έρχονται για σπουδές αλλα τέλος πάντων. Επίσης το ότι πηγές σε ξένες χώρες δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το ξένο είναι και καλύτερο. Αυτή η ξενομανία επίσης μεγάλο ελαττωμα κατάλοιπο του ραγιαδισμου. Επίσης πέρα από βερμπαλισμους δε βλέπω συγκεκριμένα και λεπτομερειακά κάτι από όλη αυτή την συσσωρευμένη εμπειρία που διατείνεται πως έχεις... Επίσης δεν διατύπωσα περί σφαιρικότητας και μάλιστα ανέφερα την περιορισμένη εμπειρία μου χωρίς διακηρύξεις περί καθολικότητας...

@panagiotis23

Παναγιώτη το γεγονός ότι κάποιος μιλάει "απαξιωτικά" για την Ελλάδα δεν το κάνει από κακία, εμπάθεια ή άλλη αρνητική διάθεση. Το κάνει κυρίως για λόγους παραδειγμάτων μήπως και αφυπνίσουν λίγο τα κοιμισμένα μυαλά και τους σάπιους βολεμένους που κρατάνε τη χώρα σε μόνιμο γύψο απραξίας. Καλώς ή κακώς, όσο κακά και αρνητικά σημεία να έχει η κάθε ξένη κοινωνία σίγουρα για τους τομείς που μας ενδιαφέρει το εξωτερικό σαν χώρα εργασίας και διαμονής, είναι μια πολύ καλύτερη επιλογή από την Ελλάδα. Δεν "παντρευόμαστε" τον κάθε τελειωμένο Σουηδό ή Ολλανδό ή οποιονδήποτε ντόπιο που είναι τρύπιος και πίνει 12 το πρωί ουίσκι στην πλατεία όπως και τον κάθε τελειωμένο Έλληνα που ακολουθεί μια παρόμοια ζωή στα μεγάλα αστικά κέντρα της χώρας μας, απλά δεν το κάνει το πρωί αλλά στα διάφορα ξεκωλάδικα τα μεσάνυχτα. Σε κάθε χώρα επιλέγει ο καθένας σε ποια "ζωή" θέλει να ανήκει. Μακάρι πολλά πράγματα να ήταν διαφορετικά, να είχαμε μια χώρα που αποτελεί παράδειγμα αναφοράς για ξένους λαούς πέρα από τις θερινές διακοπές, αλλά για λόγους συναισθηματικού κόστους δεν είναι καλό να ωραιοποιούμε την Ελλάδα έναντι άλλων χωρών. Η αλήθεια πρέπει να λέγεται ως αλήθεια. Άποψή μου πάντα.

Eιμαι σε διαδικασια αναζητησης μεταπτυχιακου και θα ηθελα την γνωμη καποιου για τα ακολουθα προγραμματα. Εχω τελειωσει Διοικηση επιχειρησεων και θελω να στραφω σε κατι πιο ποσοτικο..
1.https://www.rsm.nl/master/msc-programmes/msc-finance-investments/overview/
2.https://www.rsm.nl/master/msc-programmes/mscba-business-analytics-management/overview/
3.https://abs.uva.nl/content/masters/finance-quantitative-finance/finance-quantitative-finance.html
4.https://www.tilburguniversity.edu/education/masters-programmes/data-science-and-society
Βλεπω όλα εχουν Οικονομετρια και προγραμματισμο αρκετα, κατι που μου φαινεται αρκετα καλο σε σχεση με τις θεωριτικουρες που μαθαινουμε εν Ελλαδι.

Mην είσαι τόσο αρνητικός με την θεωρητική προσέγγιση γιατί πίστεψέ με θα σε κάνει να έχεις καλύτερη γνώμη και για την αλγοριθμική λύση. Σίγουρα, ότι παρέχουν μαθήματα Οικονομετρίας και ότι όλες οι προσαρμογές γίνονται σε κώδικα αυτό είναι μια σκέψη για το μέλλον, ή μάλλον, της εργασιακής πραγματικότητας. Όταν διδάσκεται κάποιος Στατιστική στο εξωτερικό είναι δεδομένο ότι έχει ασχοληθεί με επεξεργασία δεδομένων με κάποια κατανομή καθώς και με τα διάφορα στατιστικά modes. Είναι εξ' ορισμού μια τέτοια διδασκαλία γιατί πολύ απλά οι κοινωνίες τους, οι εταιρίες τους κτλ λειτουργούν με την Στατιστική καθημερινά, μέσα από δείκτες. Σκέψου ότι γνωρίζει μια βασική Στατιστική με επεξεργασία δεδομένων και ένας που έχει σπουδάσει Γεωγραφία, πόσο μάλλον ένας που σπουδάζει Οικονομικά.

@ag97, η θεωρητική Στατιστική ή θεωρητικά κεφάλαια Οικονομετρίας συνήθως απαντώνται σε Τμήματα Οικονομικών, Στατιστικής και Μαθηματικών με διαβάθμιση αυστηρότητας στο Μαθηματικό Τμήμα είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό καλύτερα. Στις ξένες χώρες (ακόμη και Αφρική από όσο έχω δει) είναι δεδομένο ότι κάποιος που κάνει Οικονομετρία άσχετα το οικονομικό υπόδειγμα που θα δει στην γλώσσα R, SPSS, Stata, Matlab...κτλ θα πρέπει να ξέρει να κάνει πράξεις με τον πίνακα αυτοσυσχέτισης ή σε μορφή τελεστή σε κάποιο χώρο Banach ή να ξέρει δίνει ταυτόχρονα απαντήσεις σχετικά με την έννοια της στοχαστικής σύγκλισης σε έναν χώρο εκτιμήσεων (που είναι Συναρτησιακή Ανάλυση Hilbert από τα σύγχρονα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά).
 
Τελευταία επεξεργασία:

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
παιδια εγω εχω παρει πτυχιο στο μαθηματικο με 6.4
κανω επισης ενα σεμιναριο στο εκπα με στατιστικη αναλυση και οσο μπορω κανω και αλλα πραγματα...
πιστευετε οτι θα εχω θεμα στις δηλωσεις για ενα μεταπτυχιακο?
Εκτός αν στοχεύεις για δωρεάν μεταπτυχιακά, ο μο είναι άσχετος και το βασικό κριτήριο* είναι αν έχεις τα λεφτά.



*για Ελλάδα μιλάμε πάντα, έτσι;

Δεν μπορούσα να βρω αντίστοιχο θέμα οπότε θα το γράψω εδώ (αν η ΟΔ κρίνει ότι πρέπει να μεταφερθεί δεν έχω πρόβλημα).
Απευθύνομαι σε όσα άτομα έχουν ασχοληθεί κάπως με χρηματοοικονομικά ή έστω ξέρουν κάτι. Όλοι ξέρουμε ότι τα περισσότερα μεταπτυχιακά χρηματοοικονομικών στην Ελλάδα έχουν λίγο πολύ την εξής δομή:
0-1 μαθήματα θεωρίας πιθανοτήτων και στατιστικής
0 μαθήματα στοχαστικών ανελίξεων και στοχαστικού λογισμού
0 μαθήματα με αποδείξεις σημαντικών αποτελεσμάτων (ούτε το Black-Scholes δεν αποδεικνύουν οι τραγέλαφοι)
1 μάθημα με εφαρμογές οικονομετρίας στα χρηματοοικονομικά (και αυτό το 1 μάλλον γτπ)
~5-10 μαθήματα δικαίου και διοικητικής μπουρδολογίας
~5-10 μαθήματα λογιστικής και ξέρω γω τι άλλο

Απορίες: 1)Γιατί είναι τόσο ανεκδιήγητα άθλια τα ΠΜΣ στα χρηματοοικονομικά;
2) Αφού είναι τόσο απαίσια γιατί καν να ασχοληθείς και να μην βγεις απευθείας στην αγορά εργασίας καλύτερα;

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω, σκεφτόμουν να κάνω μεταπτυχιακό αλλά το ένα είναι χειρότερο απ' το άλλο και δεν έχω τα λεφτά να πάω έξω. Μόνο το μεταπτυχιακό της ΣΕΜΦΕ φαίνεται αξιοπρεπές.
 

sofiaz

Νεοφερμένος

Η sofiaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, ευχαριστώ εκ των προτερων για τις απαντησεις σας. Ειμαι στην Ψυχολογια Παντειου, μπηκα με κατατακτηριες. Ψαχνω ενα ευκολο μεταπτυχιακο για να κανω παραλληλα με το πτυχιο, ιδανικα δωρεαν. Θελω μετα να παω για διδακτορικο στο Οσλο και προσπαθω να το επισπευσω οσο γινεται. Τι θα μου προτεινατε; Τα 3 και 5 χιλ διδακτρα δεν παιζουν, αν υπαρχει κατι πιο οικονομικο θα το σκεφτομουν.Ευχαριστω!
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, ευχαριστώ εκ των προτερων για τις απαντησεις σας. Ειμαι στην Ψυχολογια Παντειου, μπηκα με κατατακτηριες. Ψαχνω ενα ευκολο μεταπτυχιακο για να κανω παραλληλα με το πτυχιο, ιδανικα δωρεαν. Θελω μετα να παω για διδακτορικο στο Οσλο και προσπαθω να το επισπευσω οσο γινεται. Τι θα μου προτεινατε; Τα 3 και 5 χιλ διδακτρα δεν παιζουν, αν υπαρχει κατι πιο οικονομικο θα το σκεφτομουν.Ευχαριστω!
Tι εννοείς όταν λες εύκολο μεταπτυχιακό? Για να γίνεις δεκτή σε διδακτορικό πρέπει πρώτα να έχεις σχετικό μεταπτυχιακό (γίνεται και χωρίς μεταπτυχιακό αλλά στις ανθρωπιστικές επιστήμες είναι σχεδόν απίθανο)

Γενικά πάντως και του Παντείου και του ΕΚΠΑ είναι δωρεάν τα μεταπτυχιακά ψυχολογίας αλλά δε νομίζω να σε πάρουν χωρίς να έχεις το πτυχίο. Εκτός ξερω γω και αν το πρώτο σου πτυχίο ήταν σε κοινωνική επιστήμη και πας για μεταπτυχιακό σε κοινωνική ψυχολογία. Αλλά ξαναλέω τα διδακτορικά δεν είναι έτσι χύμα. Βρες σε τι θέλεις να κάνεις διδακτορικό και κοίταξε σχετικά μεταπτυχιακά.
 

sofiaz

Νεοφερμένος

Η sofiaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ναι φυσικα πρεπει να ειναι σχετικο, το θεμα του διδακτορικου που θελω να κανω το εχω σκεφτει κ θα προσπαθησω να βρω καθηγητη. ειναι διαθεματικο- ψυχολογια-εκπαιδευση-διαπολιτισμικοτητα-αναλυση περιεχομενου-discource αναλυση, οποτε μπορω να διαλεξω μεταξυ των μεταπτυχιακων. τυπικα μπορω να κανω μεταπτυχιακο λογω του πρωτου πτυχιου και απο οτι ειδα δεν ειναι τοσο απολυτη προυποθεση η συναφεια αντικειμενου με το πτυχιο. ευκολο εννοω να εχει μικρη υλη, ή να ειναι μονοετες κλπ. τα ειδα του εκπα κ της παντειου, γνωριζει καποιος κατι πιο συγκεκριμενο για αυτα; πχ των παιδαγωγικων, της ψυχολογιας, της φιλοσοφικης, της παντειου;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, ευχαριστώ εκ των προτερων για τις απαντησεις σας. Ειμαι στην Ψυχολογια Παντειου, μπηκα με κατατακτηριες. Ψαχνω ενα ευκολο μεταπτυχιακο για να κανω παραλληλα με το πτυχιο, ιδανικα δωρεαν. Θελω μετα να παω για διδακτορικο στο Οσλο και προσπαθω να το επισπευσω οσο γινεται. Τι θα μου προτεινατε; Τα 3 και 5 χιλ διδακτρα δεν παιζουν, αν υπαρχει κατι πιο οικονομικο θα το σκεφτομουν.Ευχαριστω!

To διδακτορικό στο στάδιο που είσαι είναι μια μακρινή σκέψη. Πρέπει πρώτα να δεις αν θα μπορέσεις να ολοκληρώσεις τις βασικές σπουδές, και φυσικά τις μεταπτυχιακές σπουδές. Ένα ένα βήμα και βλέπεις τις αντοχές σου.
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
καλημέρα σας!!
Μου έστειλαν σήμερα από ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα ότι με αποδέχονται για το πρόγραμμά τους και μου είπαν μεχρι τις 18 του μήνα να στείλω κάτι λεφτά σαν εγγραφή.. Παίζει να μπορούν να μου δώσουν παράταση? Δινουν γενικά? Γιατί ναι μεν είναι καλό αλλά ταυτόχρονα περιμένω και για δύο μεταπτυχιακά έξω και δεν μου δίνουν ξεκάθαρη απάντηση πότε θα βγει η απόφαση
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top