Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εξαρτάται πού θα πας και πού θα μείνεις..
 

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Cambridge,Oxforf για τετοια πανεπιστημια μιλαω.Τωρα το που θα μεινω,λογικα θα νοικιασω
Ανάλογα την σχολή φίλη. Μπορείς να βρεις με 15χιλιάδες ευρώ/χρόνο μπορείς να βρεις και με 70χιλιάδες ευρώ/χρόνο.

Πέρα από τα δίδακτρα και το κόστος ζωής, απαιτητικό είναι και το να σε δεκτούν σε τέτοια πανεπιστήμια...
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Cambridge,Oxforf για τετοια πανεπιστημια μιλαω.Τωρα το που θα μεινω,λογικα θα νοικιασω
Δεν ξέρω να σου πω ακριβώς λεφτά, να σου πω όμως με τιμές 2007 που ήμουν εγώ στο Λονδίνο, τα δίδακτρα ήταν στα 20000€ (δεν ήταν το πιο ακριβό τότε και έχουν ανέβει έκτοτε οιτιμές) και ήθελα περίπου άλλο ένα 1000άρικο το μήνα για τα υπόλοιπα (νοίκιαζα μαζί με τις δύο κολλητές μου σπίτι, κανά 40λεπτο έξω από το κέντρο του Λονδίνου).
Από εκεί και πέρα, βάλε έξτρα εισιτήρια για να πας και να έρθεις σε διακοπές κοκ, βάλε έξτρα για τα πράγματα για το σπίτι, για βιβλία και ένα κάρο άλλα πράγματα.
 

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Κανένα

Ο λόγος είναι ότι εφόσον ακόμη επικρατεί το αριστερό-σταλινικό απόστημα, κρυφο-ΚΚΕ-δες ή ακροδεξιά ζόμπι ή λόμπι καθηγητών, ημέτερων, καθηγητοπατέρων (εμφανές φαινόμενο σε μεταπτυχιακά προγράμματα-μαγαζιά), μεταπτυχιακών φοιτητών-κολαούζων και ο νόμος πλαίσιο με διατάξεις πριν 150 χρόνια επιστημονικής πραγματικότητας, γιατί να κάνεις τέτοιο κακό στον εαυτό σου; Σκέψου λίγο πρακτικά.

Η Ελλάδα από το 2008 είναι στην μνημονιακή επιτροπεία. Αυτό σημαίνει ότι χωρίς καμία σοβαρή επένδυση στην πραγματική οικονομία, τα Ελληνικά Πανεπιστήμια διδάσκουν "θεωρίες" περασμένων δεκαετιών με τη λογική να βγει η ύλη και να συντηρούνται καριέρες δημοσίων υπαλλήλων. Απαράδεκτη λογική για την έρευνα. Δεν υπάρχει Ελληνική παράδοση στην εφαρμοσμένη έρευνα με την πραγματική έννοια του όρου, όπως την εννοούν σε ένα οποιοδήποτε κράτος του κόσμου. Σε ένα Ελληνικό μεταπτυχιακό ίσως θα χρειαστεί να μελετήσεις από αγγλική βιβλιογραφία που δυστυχώς μόλις βγεις από το αμφιθέατρο θα νιώσεις ηλίθιος. Δεν θα ακούσεις ποτέ γιατί θα σου διδάξουν την συγκεκριμένη ύλη γιατί απλά δεν υπάρχουν βιομηχανίες! Είσαι μηχανικός και θα καθίσεις να δεις πάλι θεωρητικά την επιστήμη; Γιατί; Οι καθηγητές του Ελληνικού Πανεπιστημίου απλά διδάσκουν. Διδάσκουν, διδάσκουν... και φουρνιές φοιτητών παίρνουν μεταπτυχιακά διπλώματα. Αυτό είναι μια δομική αποτυχία μιας σύγχρονης κοινωνίας.

Λυπηρό, άσχημο αλλά αυτό παράγουμε. Ήδη στην Δ.Ευρώπη σχεδιάζουν τα Πανεπιστήμια της νέας γενιάς για τα επόμενα 50 χρόνια και εμείς καταργήσαμε τα ΤΕΙ! Ήδη είναι πάρα πολύ καλά πολλά ιστορικά Πανεπιστήμια της Ευρώπης σε σχέση με την Ελληνική πραγματικότητα αλλά η ακαδημαϊκή κοινωνία δεν είναι ικανοποιημένη. Θέλουν το καλύτερο για τις χώρες τους και τους επιστήμονές τους. Δουλεύουν μεθοδικά και αθόρυβα όλοι οι θεσμοί χωρίς "μπόμπες" που να διαλύουν την εγχώρια οικονομία (π.χ. Ζάππεια, φιέστες ΝΔ με τις πυρκαγιές, Λεφτά υπάρχουν, ΣΥΡΙΖΑ, covid-19).

Αν σου δίνεται η δυνατότητα έστω και με κάποια υποτροφία, ψάξε για Ευρώπη.
[/QUOTE]
Δεν διαφωνώ γενικά, σίγουρα παίζουν καθοριστικό ρόλο και οι γνωριμίες για την εύρεση εργασίας και άλλα πράγματα δυστυχώς. Απλά όταν σε ενδιαφέρει να μείνεις Ελλάδα, ένα έξτρα πλεονέκτημα είναι το μεταπτυχιακό.
Δεν θεωρώ πως κάνεις κακό στον εαυτό σου. Πολλά προγράμματα είναι αξιόλογα και ενδιαφέροντα και γεμίζεις και το βιογραφικό σου. Όπως και να το κάνουμε αυτό έχει σημασία. Να γεμίσουμε γνώσεις και δεξιότητες και να έχουμε καλύτερες πιθανότητες στην αγορά εργασίας.
Χαμηλοί μισθοί, υπερωρίες, εκμετάλλευση γνωστά. Εγώ έχω σκεφτεί να προσπαθήσω πρώτα στη χώρα μου και μόνο αν τα βρω πολύ παλούκια και δεν μπορώ να συντηρηθώ, τότε θα ψάξω για εξωτερικό.
Για αυτό αν υπάρχει κανείς που γνωρίζει πόση σημασία παίζει το πανεπιστήμιο πάνω στο οποίο έχεις κάνει μεταπτυχιακό θα το εκτιμούσα αν έριχνε λίγο φως.
 

ag97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ag97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
σιγουρα η φημη του πανεπιστημιου παιζει(και θα παιζει)ρολο..τωρα τα Ελληνικα δεν εχουν μεγαλες διαφορες μεταξυ τους καθως τα περισσοτερα φημιζονται για 2-3 συγκεκριμενα τμηματα..αν θες να κανεις συγκρισεις σε παγκοσμιο επιπεδο τσεκαρε τα Qs World University Rankings,ειναι αρκετα γνωστα και στους εργοδοτες
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Όταν ένα Ελληνικό Πανεπιστήμιο φιγουράρει στην 650-750-οστή θέση, για ποιο λόγο κοιμόμαστε ήσυχοι; Πάλι οι κακοί οι ξένοι μας τη φέρανε;
 

ag97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ag97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
με ερευνα κατω του μετριου,μπατζετ-συνδεση με αγορα εργασιας και εγκαταστασεις κατω του μηδενος..καταληψεις,ασυλο-μπαστε σκυλοι αλεστε κλπ μη σου πω ειμαστε και ψηλα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
με ερευνα κατω του μετριου,μπατζετ-συνδεση με αγορα εργασιας και εγκαταστασεις κατω του μηδενος..καταληψεις,ασυλο-μπαστε σκυλοι αλεστε κλπ μη σου πω ειμαστε και ψηλα.

Μη τα λες και εσύ τόσο κυνικά και χαλάς τη μούρη του φόρουμ. :smoke: Αυτή την περίοδο νομίζω ήταν ή είναι οι Πρυτανικές εκλογές. Έριξα μια ματιά και δεν είδα κάτι ουσιαστικό. Μια τα ίδια από διάφορους κομματικούς βαστάζους που έτυχαν να γίνουν καθηγητές Πανεπιστημίου και ενδιαφέρονται τώρα να γίνουν πρυτάνεις για να "συντελέσουν στην πρόοδο" του Ελληνικού δημοσίου Πανεπιστημίου ως συνέχεια της προηγούμενης διοίκησης. Όλοι συνεχίζουν τη συνέχεια.

Οι δεκαετίες απλά τρέχουν. Ανεβαίνουν, κατεβαίνουν οι διοικήσεις και τα Πανεπιστήμια είναι αυτά που είναι. Το 2020 μας έφυγε με τις μάσκες της Κεραμέως. Μηδέν ουσιαστικό έργο για την ανώτατη παιδεία. Το 2021 θα είμαστε κατά ένα χρόνο μεγαλύτεροι.
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Να ρωτήσω μπορεί κανείς να κάνει δύο διαφορετικά μεταπτυχιακά ταυτόχρονα από ένα Τμήμα (πχ το Τμήμα προσφέρει 8 μεταπτυχιακά και κάποιος θέλει να κάνει τα δύο); Επίσης γίνεται να κάνει κάποιος ένα μεταπτυχιακό και ένα δεύτερο προπτυχιακό πρόγραμμα σε διαφορετικά Τμήματα του ιδίου Πανεπιστημίου ταυτόχρονα;;
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Να ρωτήσω μπορεί κανείς να κάνει δύο διαφορετικά μεταπτυχιακά ταυτόχρονα από ένα Τμήμα (πχ το Τμήμα προσφέρει 8 μεταπτυχιακά και κάποιος θέλει να κάνει τα δύο); Επίσης γίνεται να κάνει κάποιος ένα μεταπτυχιακό και ένα δεύτερο προπτυχιακό πρόγραμμα σε διαφορετικά Τμήματα του ιδίου Πανεπιστημίου ταυτόχρονα;;
πρώτο ερώτημα: όχι
δεύτερο ερώτημα: ναι (ακόμα και στο ίδιο τμήμα του ίδιου πανεπιστημίου)
 

ik47

Νεοφερμένος

Ο ik47 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Να ρωτήσω μπορεί κανείς να κάνει δύο διαφορετικά μεταπτυχιακά ταυτόχρονα από ένα Τμήμα (πχ το Τμήμα προσφέρει 8 μεταπτυχιακά και κάποιος θέλει να κάνει τα δύο); Επίσης γίνεται να κάνει κάποιος ένα μεταπτυχιακό και ένα δεύτερο προπτυχιακό πρόγραμμα σε διαφορετικά Τμήματα του ιδίου Πανεπιστημίου ταυτόχρονα;;
Μόνο δύο ρε συ όμως; Βάλε 3-4 να 'χεις...
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα επειδή δεν κατάλαβα την ειρωνεία για αυτό... Μάθατε όλοι...

Noμίζω δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει μεταπτυχιακό και αν είναι όντως εφικτό 2-3 μεταπτυχιακά ταυτόχρονα, απλά αμφισβητώ την επιστημονική τους αξία.

Μόνο δύο ρε συ όμως; Βάλε 3-4 να 'χεις...

Θεός απλά..
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Noμίζω δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει μεταπτυχιακό και αν είναι όντως εφικτό 2-3 μεταπτυχιακά ταυτόχρονα, απλά αμφισβητώ την επιστημονική τους αξία.



Θεός απλά..
Μην ανησυχείς και έχω ψάξει και ρωτήσει για τις απαιτήσεις και τις ώρες αλλά έτσι και αλλιώς δε χρειάζεται να δώσω κάποια αναφορά. Απλώς για να ξέρετε στη σχολή είχαμε άτομα από κατατακτήριες που έκανα προπτυχιακό μαζί με μεταπτυχιακό και κάποιοι κάναν και διδακτορικό και τα ολοκληρώνουν σχεδόν στην ώρα τους... Όλα τα μπορείς αν έχεις θέληση και ξέρεις τις δυνατότητες σου δεν είναι όλοι για όλα. Την επιστημονική αξία γιατί την αμφισβητείς; Και ιδιαίτερα αν είναι και εκτός πεδίου κάτι από την επιστήμη μας...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Γιατί συνήθως υπάρχουν τεχνικές δυσκολίες: ώρες διδασκαλίας και φόρτος εργασίας. Θα μου πεις βέβαια άλλο πράγμα να κάνει κάποιος μεταπτυχιακό στην Ελλάδα, που είναι λιγάκι γνωστή η διαδικασία και άλλο πράγμα στο Μόναχο με 15ωρο μέσα στη σχολή.

Προσωπικά ξέρω και εγώ μόνο Έλληνες που ήταν ταυτόχρονα φοιτητές στη NASA και στο ΕΜΠ.
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Γιατί συνήθως υπάρχουν τεχνικές δυσκολίες: ώρες διδασκαλίας και φόρτος εργασίας. Θα μου πεις βέβαια άλλο πράγμα να κάνει κάποιος μεταπτυχιακό στην Ελλάδα, που είναι λιγάκι γνωστή η διαδικασία και άλλο πράγμα στο Μόναχο με 15ωρο μέσα στη σχολή.

Προσωπικά ξέρω και εγώ μόνο Έλληνες που ήταν ταυτόχρονα φοιτητές στη NASA και στο ΕΜΠ.
Πάντως εγώ σου ξαναλέω ξέρω και άτομα που κάνουν και δύο μεταπτυχιακά μαζί με ειδικότητα και τα καταφέρνουν μία χαρά με δυσκολία και θυσίες αλλά όλα γίνονται αν το θέλεις. Επίσης ποιος σου είπε ότι ένα μεταπτυχιακό πρέπει να είσαι στο πανεπιστήμιο τόσες ώρες κάθε μέρα μάλιστα τα περισσότερα δεν έχουν από άποψη διδασκαλίας τόσες ώρες άσε που είναι προσαρμοσμένα πολλές φορές και σε ατομα που έχουν και άλλα πράγματα πέραν της απασχόλησης. Και αυτό δεν σημαίνει ότι ρίχνουν το επίπεδο μάλιστα το ένα που σκέφτομαι είναι και με εξετάσεις. Απλώς όταν δεν έχουμε γνώση πλήρη είναι εκνευριστικο να διατυπώνουμε με στόμφο και ειρωνεία μια άποψη με μη καθολική ισχύ.
 

ik47

Νεοφερμένος

Ο ik47 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Πάντως εγώ σου ξαναλέω ξέρω και άτομα που κάνουν και δύο μεταπτυχιακά μαζί με ειδικότητα και τα καταφέρνουν μία χαρά με δυσκολία και θυσίες αλλά όλα γίνονται αν το θέλεις. Επίσης ποιος σου είπε ότι ένα μεταπτυχιακό πρέπει να είσαι στο πανεπιστήμιο τόσες ώρες κάθε μέρα μάλιστα τα περισσότερα δεν έχουν από άποψη διδασκαλίας τόσες ώρες άσε που είναι προσαρμοσμένα πολλές φορές και σε ατομα που έχουν και άλλα πράγματα πέραν της απασχόλησης. Και αυτό δεν σημαίνει ότι ρίχνουν το επίπεδο μάλιστα το ένα που σκέφτομαι είναι και με εξετάσεις. Απλώς όταν δεν έχουμε γνώση πλήρη είναι εκνευριστικο να διατυπώνουμε με στόμφο και ειρωνεία μια άποψη με μη καθολική ισχύ.
Επαγγελματίες δηλαδή στο να παίρνουν πτυχία, καλή φάση...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πάντως εγώ σου ξαναλέω ξέρω και άτομα που κάνουν και δύο μεταπτυχιακά μαζί με ειδικότητα και τα καταφέρνουν μία χαρά με δυσκολία και θυσίες αλλά όλα γίνονται αν το θέλεις. Επίσης ποιος σου είπε ότι ένα μεταπτυχιακό πρέπει να είσαι στο πανεπιστήμιο τόσες ώρες κάθε μέρα μάλιστα τα περισσότερα δεν έχουν από άποψη διδασκαλίας τόσες ώρες άσε που είναι προσαρμοσμένα πολλές φορές και σε ατομα που έχουν και άλλα πράγματα πέραν της απασχόλησης. Και αυτό δεν σημαίνει ότι ρίχνουν το επίπεδο μάλιστα το ένα που σκέφτομαι είναι και με εξετάσεις. Απλώς όταν δεν έχουμε γνώση πλήρη είναι εκνευριστικο να διατυπώνουμε με στόμφο και ειρωνεία μια άποψη με μη καθολική ισχύ.

Το κάνεις επίτηδες για να μην μπορεί κανείς να συζητήσει μαζί σου. Κρίμα είσαι και μελλοντικός γιατρός. Άλλο πράγμα είπα. Διάβασε λίγο τη σκέψη μου. Το γεγονός ότι γίνεται αυτό που αναφέρεις δεν σημαίνει ότι έχει και επιστημονική λογική. Ο καθένας κάνει ό,τι θέλει. Ο χρόνος θα δείξει και δείχνει τι απογίνονται τα 3-4 μεταπτυχιακά. Στην Ελλάδα κυνηγάνε τα μεταπτυχιακά ως απασχόληση στην ανεργία για μοριοδότηση και αλλού παράγουν έρευνα με έμφαση στην οικονομία της χώρας τους μόνο με ένα πτυχίο και το πολύ 1 μεταπτυχιακό. Η χοντροειδής υπερβολή συνήθως δείχνει ότι κάτι δεν γίνεται σωστά. Φυσικά δεν φταίνε αυτοί που κάνουν το μεταπτυχιακό. Αλλού είναι το πρόβλημα..
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Το κάνεις επίτηδες για να μην μπορεί κανείς να συζητήσει μαζί σου. Κρίμα είσαι και μελλοντικός γιατρός. Άλλο πράγμα είπα. Διάβασε λίγο τη σκέψη μου. Το γεγονός ότι γίνεται αυτό που αναφέρεις δεν σημαίνει ότι έχει και επιστημονική λογική. Ο καθένας κάνει ό,τι θέλει. Ο χρόνος θα δείξει και δείχνει τι απογίνονται τα 3-4 μεταπτυχιακά. Στην Ελλάδα κυνηγάνε τα μεταπτυχιακά ως απασχόληση στην ανεργία για μοριοδότηση και αλλού παράγουν έρευνα με έμφαση στην οικονομία της χώρας τους μόνο με ένα πτυχίο και το πολύ 1 μεταπτυχιακό. Η χοντροειδής υπερβολή συνήθως δείχνει ότι κάτι δεν γίνεται σωστά. Φυσικά δεν φταίνε αυτοί που κάνουν το μεταπτυχιακό. Αλλού είναι το πρόβλημα..
Ανοικτός είμαι σε συζήτηση απλώς θέλω να ρωτήσω πώς δεν είναι επιστημονικά λογικό κάποιος να θέλει να κάνει δύο και όσα μεταπτυχιακά θέλει από τη στιγμή που έχει ψάξει και τον ενδιαφέρουν και είναι αξιόλογα; Καταλαβαίνω ότι ίσως δεν είναι πολύ παραγωγικό για μια κοινωνία αλλά επίσης κάποιοι μπορεί να τους αρέσουν οι σπουδές και απλώς να έχουν τη δυνατότητα για κάτι τέτοιο. Επίσης αν είναι από τα δικά τους χρήματα δεν επιβαρύνουν εσένα οπότε που το πρόβλημα; Επίσης κάτι που ήθελα να πω στο εξωτερικό γενικώς τα παιδιά και οι νέοι δεν έχουν τέτοια προσκόλληση και αφοσίωση στην ανώτατη εκπαίδευση είναι πιο πρακτικοί, στην ιατρική δεν πάνε και ούτε έχουν τέτοιο κόλλημα γιατί ξέρουν ότι είναι δύσκολα και οι περισσότεροι θέλουν μια δουλειά οπότε μη μου φέρνεις παράδειγμα προς μίμηση τι γίνεται εκεί. Και εντέλει αφήστε τον καθένα να ονειρεύεται. Εγώ μπορεί να θέλω δύο πτυχία τρία μεταπτυχιακά και δύο διδακτορικά εγώ θα τα φάω στη μάπα. Επίσης δεν είναι υπερβολή από τη στιγμή που γίνεται άσε που περισσότερο είναι προς μίμηση αν δεις πόσο τρέξιμο κούραση και ψυχοφθόρο είναι να ασχολείσαι με ασθενείς με ερευνα με εργασίες και εξετάσεις... Δεν θεωρώ ότι αυτά είναι χαμένη υπόθεση. Και να πάψεις το συνδρόμου του ραγιαδισμου γιατί και εγώ έτσι νόμιζα και τελικά πηγαίνοντας στη Γερμανία αναθεώρησα αρκετά και απέδωσα τα του Καίσαρος τω Καίσαρα και τα του Θεού τω Θεώ όπως λένε. Μάλιστα ίσως και από τις λίγες φορές που πίστεψα πραγματικά ότι υπάρχει αξία και φιλότιμο σε κάποια Τμήματα και πόσο άδικο είναι να αυτουποτιμομαστε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επαγγελματίες δηλαδή στο να παίρνουν πτυχία, καλή φάση...
Εσύ τουλάχιστον έχεις προσπαθήσει να κάνεις κάτι ή μόνο να πετάς σαχλές και ειρωνικές ατάκες έχεις μάθει από τον καναπέ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top