Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα. Υπάρχουν πολύ καλύτερα Πανεπιστήμια και ότι εμείς στην Ελλάδα δίνουμε μια υπεραξία στο LSE. Εγώ το σέβομαι ως Πανεπιστήμιο και δεν νομίζω κανείς να το αμφισβητεί. Αλλού πληρώνεις το όνομα και αλλού τις γνώσεις. Είναι σαν να πηγαίνεις σε ένα γιατρό ΟΝΟΜΑ που μπορεί να σου κάνει τη δουλειά αλλά θα τον χρυσοπληρώσεις ενώ μπορεί να υπάρχει κάποιος που είναι καλύτερος από εκείνον αλλά δεν έχει το όνομα και είναι και πιο ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Για να στο πω με ένα παράδειγμα. Στο μάθημα της Στατιστικής Οικονομετρίας ξεκινάει με μια επισκόπηση πιθανοτήτων και το γραμμικό υπόδειγμα. Λες να το διδάσκουν με άλλα Μαθηματικά, δικά τους από ότι σε ένα πανεπιστήμιο όχι και τόσο "διαφημισμένο";
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι κάπου ανάμεσα...

Το LSE όπως και άλλα μεγάλα πανεπιστήμια ανά τον κόσμο σου προσφέρουν πρόσβαση σε πηγές και networking που υπό ΚΣ δεν θα είχες. Επίσης, μεγάλα κεφάλια σε διάφορους τομείς διδάσκουν εκεί, τα συγγράμματα που διαβάζουμε έχουν γραφτεί από ανθρώπους που βρίσκονται στο έδρανο μπροστά σου.

Από την άλλη ΠΡΟΦΑΝΩΣ και μιλάμε για κάτι υπερεκτιμημένο από θέμα τιμής. Αλλά είπαμε...όταν υπάρχει ζήτηση, ανεβαίνει το κασέ.

Να πω πάντως εδώ ότι ένας τίτλος και μια ύλη μαθήματος σε έναν ιστοχώρο, δεν δείχνει τη δυσκολία. Οπουδήποτε στον κόσμο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Θα σου πει ομως καποιος αλλος οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.αμα σε δεχοταν το lse δηλαδη θα λεγες οχι παω σουηδια ή αυστρια να κανω μεταπτυχιακο?

Ναι. Θεωρώ ότι σε ένα διετές πρόγραμμα (120 ects) μαθαίνεις τριπλάσια πράγματα από ένα πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών 7 μηνών συμπιεσμένης διδασκαλίας. Δες το και από ανθρώπινης πλευράς. Ο εγκέφαλος αφομοιώνει κάτι καλύτερα όσο περνάει ο καιρός και όχι με πίεση χρόνου. Σε ένα μεταπτυχιακό 120 ects τα μαθήματα είναι αυτοτελείς μονάδες (modules) που μπορεί να περιέχουν 1 ή 2 διακριτά μέρη μαθημάτων (πρακτικό / θεωρητικό \ εργαστηριακό) και κάποια μαθήματα σεμιναριακής διάλεξης από τον μεταπτυχιακό φοιτητή. Άλλο πράγμα να διδάσκεσαι μια αυτοτελή μονάδα και άλλο μια αυτοτελής μονάδα να είναι όλο το μεταπτυχιακό πρόγραμμα όπου το κάθε κεφάλαιο του ενιαίου μαθήματος να είναι μάθημα ξεχωριστό.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Συμφωνώ στο ότι πληρώνεις και το όνομα σε μεγάλο βαθμό του Πανεπιστημίου. Το καλό με αυτά τα Πανεπιστήμια είναι οι διασυνδέσεις και οι γνωριμίες, που κάνει ένας φοιτητής. Άλλες γνωριμίες θα κάνεις στο LSE και άλλες στο Aberdeen. Αυτό αξίζει περισσότερο από τα υπόλοιπα.

Τώρα στο περιεχόμενο των σπουδών και την ποιότητα, ναι υπάρχουν πανεπιστήμια, που βρίσκονται πολύ χαμηλότερα σε κατάταξη, και παρέχουν ίδιο επίπεδο σπουδών, ωστόσο υπάρχουν και πολλά χειρότερα ή και καλύτερα. Κανένα πανεπιστήμιο στον κόσμο δεν θα σε βγάλει ιδιοφυία, ούτε θα αποκτήσεις γνώσεις, που τις ξέρουν μόνο οι συγκεκριμένοι διδάσκοντες και κανείς άλλον στον πλανήτη.

Το ζητούμενο είναι να κάνεις έξυπνες επιλογές, ανάλογα με τους στόχους σου. Αν είναι να δώσεις 30, 40, 100 χιλιάδες ευρώ σε δίδακτρα για να γυρίσεις στην Ελλάδα και να αναζητήσεις εργασία των 800-1000 ευρώ καλύτερα να μην το κάνεις το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Καλύτερα να κρατήσεις τα χρήματα αυτά να τα επενδύσεις αλλού. Καθώς και με φθηνότερα πολύ ή και δωρεάν μεταπτυχιακά μπορείς να βρεις μία αντίστοιχη εργασία. Αν θέλεις να βιώσεις την εμπειρία και δεν σε απασχολεί το γεγονός πως θα δώσεις τόσα χρήματα, και επειδή κακά τα ψέματα, άνθρωποι είμαστε, ικανοποιούμε και προσωπικές επιθυμίες αναγνώρισης, να πας.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Σε λιγο θα βγαλουμε και το LSE κατωτερο απο τα αλλα, υπερβολικα υπερτιμημενο και δεν αξιζει καθολου.Τοτε γιατι ολες οι κορυφαιες εταιριες του κοσμου προσλαμβανουν απο εκει?Το LSE ειναι τοπ στην κατηγορια του, γιατι ακριβως βρισκεται στο οικονομικο κεντρο του κοσμου, το Λονδινο(φυσικα οχι μονο για αυτο).Οπως λεει και ο ευκλειδης οσα δεν φτανει η αλεπου κρεμασταρια τα κανει.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι κάπου ανάμεσα...

Το LSE όπως και άλλα μεγάλα πανεπιστήμια ανά τον κόσμο σου προσφέρουν πρόσβαση σε πηγές και networking που υπό ΚΣ δεν θα είχες. Επίσης, μεγάλα κεφάλια σε διάφορους τομείς διδάσκουν εκεί, τα συγγράμματα που διαβάζουμε έχουν γραφτεί από ανθρώπους που βρίσκονται στο έδρανο μπροστά σου.

Από την άλλη ΠΡΟΦΑΝΩΣ και μιλάμε για κάτι υπερεκτιμημένο από θέμα τιμής. Αλλά είπαμε...όταν υπάρχει ζήτηση, ανεβαίνει το κασέ.

Να πω πάντως εδώ ότι ένας τίτλος και μια ύλη μαθήματος σε έναν ιστοχώρο, δεν δείχνει τη δυσκολία. Οπουδήποτε στον κόσμο.

Σε πολλά Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια, οι καθηγητές εκδίδουν βιβλία στην Springer και πάνω εκεί βασίζουν την ύλη τους. Μπορεί να υπάρχουν οι εκφωνήσεις ασκήσεων και εκεί βλέπεις την διδακτική προσέγγιση. Υπάρχουν και οι σημειώσεις κτλ. Όπως και να έχει είναι ένα καλό Πανεπιστήμιο αλλά μέχρι εκεί. Δεν είναι το τοπ Πανεπιστήμιο για θέματα που απαιτούν Μαθηματική εμβάθυνση των Οικονομικών Μοντέλων ή για Στατιστική. Η Οικονομική Σχολή του Mannheim νομίζω είναι από τις πιο δύσκολες στην Ευρώπη επειδή παρέχουν ολοκληρωμένα προγράμματα Οικονομικών με γερή έμφαση σε θεωρητική Στατιστική.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και εγώ έχω βιβλίο σε ελληνικό εκδοτικό οίκο, δεν βλέπω να με αποθεώνει κανείς! :P
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Σε λιγο θα βγαλουμε και το LSE κατωτερο απο τα αλλα, υπερβολικα υπερτιμημενο και δεν αξιζει καθολου.Τοτε γιατι ολες οι κορυφαιες εταιριες του κοσμου προσλαμβανουν απο εκει?Το LSE ειναι τοπ στην κατηγορια του, γιατι ακριβως βρισκεται στο οικονομικο κεντρο του κοσμου, το Λονδινο(φυσικα οχι μονο για αυτο).Οπως λεει και ο ευκλειδης οσα δεν φτανει η αλεπου κρεμασταρια τα κανει.

Από όσο έχω δει στο Linkedin, οι απόφοιτοί του δεν έχουν ιδιαίτερη εργασιακή πορεία σε σχέση με κάποιον που μπορεί να σπούδασε σε άλλο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο. Ούτε τόσο αξιόλογο βιογραφικό. Είναι απλά ένα καλό Πανεπιστήμιο, έχει πιάσει πελατεία λόγω του City και στέλνει εκεί φυτευτούς αποφοίτους. Έχεις καμία γνωριμία να μας κάνεις με τους Ρότσιλντ; :P
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
@nPb τι να την κανεις την δυσκολια, οταν ενα αλλο πανεπιστημιο σου εξασφαλιζει περισσοτερες γνωριμιες?Στον κοσμο που ζουμε οι γνωριμιες μετρανε, κατι που σου εξασφαλιζουν τα πανεπιστημια με "μεγαλο" ονομα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
@nPb τι να την κανεις την δυσκολια, οταν ενα αλλο πανεπιστημιο σου εξασφαλιζει περισσοτερες γνωριμιες?Στον κοσμο που ζουμε οι γνωριμιες μετρανε, κατι που σου εξασφαλιζουν τα πανεπιστημια με "μεγαλο" ονομα.

H δυσκολία σου παρέχει καλύτερη και διαχρονική επιστημονική επάρκεια. Στον κόσμο που ζούμε μετράει η κακή ποιότητα επειδή γίνεσαι αναλώσιμος για να σε απολύσουν και να πάρουν τον άλλον που θα έχει και αυτός ημερομηνία λήξης. Η δυσκολία θα σου προσφέρει καλύτερες επιλογές εργασίας σε βάθος χρόνου σε πολύ πιο ωραία περιβάλλοντα εργασίας και με μια διάρκεια εργασίας. Συνήθως στα πολύ διαφημισμένα και με τις γνωριμίες, κάποιο λάκκο έχει η φάβα. Αν σ' αρέσει να είσαι τουρίστας από δουλειές, δοκίμασέ το. Όμως όσους ξέρω τέτοιους, συνήθως κρύβονται εκτός δουλειάς επειδή είναι γενικότερα ανεπαρκείς επιστημονικά.

Δεν ξέρω Πανεπιστήμιο να σου "βρίσκει" δουλειά και να μένεις.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Από όσο έχω δει στο Linkedin, οι απόφοιτοί του δεν έχουν ιδιαίτερη εργασιακή πορεία σε σχέση με κάποιον που μπορεί να σπούδασε σε άλλο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο. Ούτε τόσο αξιόλογο βιογραφικό. Είναι απλά ένα καλό Πανεπιστήμιο, έχει πιάσει πελατεία λόγω του City και στέλνει εκεί φυτευτούς αποφοίτους. Έχεις καμία γνωριμία να μας κάνεις με τους Ρότσιλντ; :P
Ε οχι οτι ειναι απλα ενα καλο πανεπιστημιο.Ειναι τοπ στα οικονομικα.Και δεν μιλαω για την μαθηματικη προσεγγιση των οικονομικων.Τωρα που το λες οταν ειχα παει ταξιδι με τους γονεις μου στο Λονδινο, ειχαμε παει στο City.Τωρα δεν ξερω αμα εχω καμια γνωριμια με τους Ροτσιλντ, αμα εχω θα σε ενημερωσω😅.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
H δυσκολία σου παρέχει καλύτερη και διαχρονική επιστημονική επάρκεια. Στον κόσμο που ζούμε μετράει η κακή ποιότητα επειδή γίνεσαι αναλώσιμος για να σε απολύσουν και να πάρουν τον άλλον που θα έχει και αυτός ημερομηνία λήξης. Η δυσκολία θα σου προσφέρει καλύτερες επιλογές εργασίας σε βάθος χρόνου σε πολύ πιο ωραία περιβάλλοντα εργασίας και με μια διάρκεια εργασίας. Συνήθως στα πολύ διαφημισμένα και με τις γνωριμίες, κάποιο λάκκο έχει η φάβα. Αν σ' αρέσει να είσαι τουρίστας από δουλειές, δοκίμασέ το. Όμως όσους ξέρω τέτοιους, συνήθως κρύβονται εκτός δουλειάς επειδή είναι γενικότερα ανεπαρκείς επιστημονικά.

Δεν ξέρω Πανεπιστήμιο να σου "βρίσκει" δουλειά και να μένεις.
Η επιστημονική επάρκεια δεν αφορά κανέναν στον χώρο εργασίας.

Η δυσκολία σε προπονεί πολύ καλά για μελλοντικές δουλειές και μπορώ να σου εγγυηθώ ότι το LSE είναι παλούκι, αγγούρι και όλα τα άλλα μακρόστενα.
 

Cassano

Νεοφερμένος

Ο Cassano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Παντως κακα τα ψεματα, επειδη σκεφτομουν ενα μεταπτυχιακο στο ΟΠΑ (Data Science, Information Systems) και ειχα κανει μια ερευνα των αποφοιτων των συγκεκριμένων μεταπτυχιακών στο linkedin. Το μεγαλυτερο ποσοστο δουλευει σε εταιρειες οπως IBM, Εθνική Τράπεζα, beat, e-food, Oracle που οσοι είναι στον χώρο ξερουν οτι αυτες οι εταιρείες ειναι το φιλέτο της αγοράς.

Αντίστοιχα στο ΠΑ.ΠΕΙ. οι περισσοτεροι αποφοιτοι δουλευουν σε μικροτερες εταιρειες ή σε εταιρειες τυπου Cognity, European Dynamics, Accenture, Intrasoft που είναι μεν μεγαλες εταιρειες αλλα απευθυνονται περισσοτερο σε junior
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Η Εθνική Τράπεζα προσλαμβάνει με αξιοκρατικά κριτήρια; :crazy: Το φιλέτο της αγοράς στην Ελλάδα είναι ο Περισσός. Μη λέτε κακές λέξεις για το κεφάλαιο...άκου ΙΒΜ. :bye2:

Πάντως τις καλές καρέκλες σε μεγάλες εταιρίες τις πιάνουν πλέον απόφοιτοι των Θετικών Επιστημών με κάποιο διδακτορικό. Μιας και μετατρέπω το Linkedin στη Γερμανική γλώσσα, η νέα γενιά Γερμανών έχει πολύ καλές σπουδές και κυρίως σε δύσκολα ακαδημαϊκά αντικείμενα. Συγγνώμη, αλλά στην Ελλάδα από την εποχή που έδινα πανελλήνιες, η πλειονότητα των υποψηφίων για το 4ο επιστημονικό πεδίο ήθελε να πάει σε Οικονομικές σχολές όχι για λόγους δουλειάς αλλά επειδή το Πολυτεχνείο είναι δύσκολο.

Παντως κακα τα ψεματα, επειδη σκεφτομουν ενα μεταπτυχιακο στο ΟΠΑ (Data Science, Information Systems) και ειχα κανει μια ερευνα των αποφοιτων των συγκεκριμένων μεταπτυχιακών στο linkedin. Το μεγαλυτερο ποσοστο δουλευει σε εταιρειες οπως IBM, Εθνική Τράπεζα, beat, e-food, Oracle που οσοι είναι στον χώρο ξερουν οτι αυτες οι εταιρείες ειναι το φιλέτο της αγοράς.

Αντίστοιχα στο ΠΑ.ΠΕΙ. οι περισσοτεροι αποφοιτοι δουλευουν σε μικροτερες εταιρειες ή σε εταιρειες τυπου Cognity, European Dynamics, Accenture, Intrasoft που είναι μεν μεγαλες εταιρειες αλλα απευθυνονται περισσοτερο σε junior

Δεν το θεωρώ προνόμιο να εργάζομαι σε κάποια Oracle ή ΙΒΜ. Περί ορέξεως ο καθένας τι του πάει σαν προφίλ εργαζόμενου (πρόσεχε, δεν μιλάω για το κομμάτι σπουδών). Αλλά επειδή είμαι στο εξωτερικό, σε τέτοιες δουλειές δεν επαρκούν συνήθως οι σπουδές με κάποιο "πιασάρικο" μεταπτυχιακό όσο αν μπορέσεις να παρουσιάσεις μια καινοτομία σε διάρκεια χρόνου, αλλιώς έγινες γυρολόγος με τα τόσα ψέμματα που γράφονται από Έλληνες στο Linkedin. Έχω προσεγγίσει πολλούς -λόγους για να πάρω πληροφορίες για τρέχουσες δουλειές και μου λένε, δεν δουλεύω πλέον εκεί, έχω φύγει (με έχουν διώξει).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Cassano

Νεοφερμένος

Ο Cassano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δεν ξερω αν ειναι καλα στην Oracle ή την IBM, ειμαι σε μια εταιρεια απο αυτες που ανεφερα στο παρακατω παραδειγμα. Απλα στην Oracle και στην IBM, σε αντιθεση με την δικη μου εταιρεια, και πιο δυσκολα μπαινεις και, απ'οτι βλεπω, καθονται περισσοτερο οι εργαζόμενοι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επισης για την Εθνικη, παραδόξως κοιτανε πολύ τα τυπικά προσόντα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,271 μηνύματα.
Παντως κακα τα ψεματα, επειδη σκεφτομουν ενα μεταπτυχιακο στο ΟΠΑ (Data Science, Information Systems) και ειχα κανει μια ερευνα των αποφοιτων των συγκεκριμένων μεταπτυχιακών στο linkedin. Το μεγαλυτερο ποσοστο δουλευει σε εταιρειες οπως IBM, Εθνική Τράπεζα, beat, e-food, Oracle που οσοι είναι στον χώρο ξερουν οτι αυτες οι εταιρείες ειναι το φιλέτο της αγοράς.

Αντίστοιχα στο ΠΑ.ΠΕΙ. οι περισσοτεροι αποφοιτοι δουλευουν σε μικροτερες εταιρειες ή σε εταιρειες τυπου Cognity, European Dynamics, Accenture, Intrasoft που είναι μεν μεγαλες εταιρειες αλλα απευθυνονται περισσοτερο σε junior

Πήγαινε για AI & Machine Learning ή καθαρή στατιστική καλύτερα. Το Data science κάποια στιγμή θα σβήσει λόγω κορεσμού .
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Πήγαινε για AI & Machine Learning ή καθαρή στατιστική καλύτερα. Το Data science κάποια στιγμή θα σβήσει λόγω κορεσμού .

Μεγάλοι καθηγητές Πανεπιστημίου στις ΗΠΑ δεν έχουν συμφωνήσει ακόμη για τον επιστημονικό προσδιορισμό του AI & Machine Learning. Η Στατιστική είναι ένας κλάδος παγίδα. Όσους καθηγητές Πανεπιστημίου με σπουδές Στατιστικής συνάντησα, ήταν πρωτίστως άριστοι Μαθηματικοί (άσχετα αν είχαν σπουδάσει Οικονομικά). Μπορούσαν να έχουν διαισθητική εικόνα όλων των στατιστικών μέτρων σε κάθε είδος κατανομής και σε οποιοδήποτε πρόβλημα εκτίμησης. Αυτοί νομίζω μπορούσαν άνετα να βρουν δουλειά στον ιδιωτικό τομέα.

Στατιστική δεν είναι απλά 2-3 μαθήματα σε κάποιο μεταπτυχιακό με πίεση χρόνου όσο η εμπειρική κατανόηση της θεωρίας μέσω της ανάλυσης σε διάφορα προβλήματα είτε της στατιστικής επιστήμης, είτε της οικονομετρίας, κτλ. Δεν ξέρω αν ο μέσος Έλληνας απόφοιτος της Στατιστικής ή σπουδών σε αυτής, λόγω μερικού υποβάθρου σε Μαθηματικά μπορεί να στηρίξει προχωρημένες ενότητες Στατιστικής, πόσο μάλλον όταν προέρχεται από Οικονομική σχολή που τα Μαθηματικά διδάσκονται με έμφαση τη Γραμμική Άλγεβρα. Από όσο ξέρω η Στατιστική και τα εν γένει Μαθηματικά των Πιθανοτήτων αποτελούν κόκκινο πανί στις Οικονομικές σχολές. Θα είχε ενδιαφέρον να μιλούσαμε και για μαθήματα Επιχειρησιακής Έρευνας και Γραμμικού Προγραμματισμού, να γελάσουμε λίγο. :bye2:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,271 μηνύματα.
Μεγάλοι καθηγητές Πανεπιστημίου στις ΗΠΑ δεν έχουν συμφωνήσει ακόμη για τον επιστημονικό προσδιορισμό του AI & Machine Learning. Η Στατιστική είναι ένας κλάδος παγίδα. Όσους καθηγητές Πανεπιστημίου με σπουδές Στατιστικής συνάντησα, ήταν πρωτίστως άριστοι Μαθηματικοί (άσχετα αν είχαν σπουδάσει Οικονομικά). Μπορούσαν να έχουν διαισθητική εικόνα όλων των στατιστικών μέτρων σε κάθε είδος κατανομής και σε οποιοδήποτε πρόβλημα εκτίμησης. Αυτοί νομίζω μπορούσαν άνετα να βρουν δουλειά στον ιδιωτικό τομέα.

Δεν νομίζω οτι θα καταφέρουν να δώσουν ακριβή ορισμό ποτέ :P.
Στην περίπτωση του data science τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα όμως,γιατί ούτε ο σκοπός ούτε τα προσόντα μπορούν να περιγραφούν πλήρως.

Εκτός αυτού μακροπρόθεσμα όπως είπα, θα σταματήσει να είναι στις τάσεις σαν επάγγελμα...Θα χρειάζονται max 1-3 άτομα που θα έχουν βασικές γνώσεις και θα αναλύουν με αυτοποιημένες εφαρμογές τα δεδομένα. Εταιρίες όπως η IBM συγκεκριμένα κάνουν μεγάλη επένδυση στο να κρύβουν τις προαπαιτούμενες γνώσεις που θα χρειαζόταν κανείς σε μαθηματικά . Απλά ανεβάζεις τα αρχεία σου και κάνουν οι αλγόριθμοι τους την δουλειά. Τι μέλλον να περιμένει κανείς απο τέτοιο επάγγελμα ;

Προσωπικά έχω μπερδευτεί,ακούω διάφορα πλέον. Για κάποιον λόγο η στατιστική αντιμετωπίζεται σαν διαφορετική επιστήμη απο τα μαθηματικά. Φαντάζομαι επειδή περιλαμβάνει το πείραμα ; Πάντως συμφωνώ, δεδομένου οτι πολλοί κλάδοι των μαθηματικών βρίσκουν εφαρμογή και στην στατιστική, το να έχεις ένα καλό υπόβαθρο στα μαθηματικά θα βοηθήσει πολύ.

Εαν έχεις διαίσθηση γενικά είσαι πολύ χρήσιμος σε μια ομάδα,επομένως ναι οι συγκεκριμένοι άνετα τσιμπάνε δουλειές. Οπότε προσωπικά θα στόχευα για μια καριέρα στην στατιστική σαν "βασικός κλάδος".Τώρα εαν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με data science λόγω των καιρών, δεκτό. Αλλά εαν έχεις σκοπό να εξελιχθείς ακαδημαϊκά,εε θεωρώ οτι θα ήταν προτιμότερο να χτίσεις τις βάσεις σου σε κάτι στερεό που θα υπάρχει τους επόμενους αιώνες .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top