Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπέρα σας

Έχω πολλά χρόνια να γράψω στο σάητ, από τις πανελλήνιες που ζητούσα μέρα νύχτα πληροφορίες. Λοιπόν, διαπίστωσα, ότι και να λένε, πως τελικά δεν είναι οι πανελλήνιες η δυσκολότερη περίοδος της ζωής μας αλλά Η ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ! :worry:
Αισθάνομαι πελαγωμένη γιατί δεν ξέρω και δεν μπορώ να αποφασίσω τι να κάνω.
Αρχικά, να σας πω, πως έχω τελειώσει το τμήμα πολιτικής επιστήμης και ιστορίας του παντείου πανεπιστημίου με 8,7. Έχω proficiency αγγλικά και τώρα είμαι επίπεδο Α2 γαλλικά και α1 ρωσικά. Παράλληλα, κάνω πρακτική εκτός πανεπιστημίου, κάνω εθελοντισμό, αρθρογραφώ και συμμετέχω σε κάποια ερευνητικά προγράμματα. (τα αναφέρω όλα αυτά γιατί έχω σημασία για την πορεία)
Σκεφτόμουν, πως η επιλογή της εθνικής σχολής δημόσιας διοίκησης είναι μια πολύ καλή διέξοδος, καθώς θα μου άρεσε να εργάζομαι στο δημόσιο (με την έννοια να προσφέρω στο κοινωνικό σύνολο παρά σε κάποιον ιδιώτη) και είναι μια σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση.
Επειδή ο ανταγωνισμός, όμως, είναι πολύ μεγάλος, υπέθεσα πως εγώ, απλώς με ένα πτυχίο, θα έχω ανεπαρκείς γνώσεις. Γι αυτό και το άφησα στα πιο μακροπρόθεσμα σχέδιά μου.
Και τώρα προκύπτει το ερώτημα, μεταπτυχιακό έξω ή εδώ;;;;:hmm::eek:
Το αντικείμενο που μου αρέσει και θα ήθελα να εστιάσω είναι η πολιτική φιλοσοφία και θεωρία κράτους/δικαίου.
Στην Ελλάδα, το μόνο σχετικό κάπως μεταπτυχιακό είναι του ΕΚΠΑ , στο πολιτικό της νομικής ''δημόσιο δίκαιο και δημόσια πολιτική'' (που συνδιάζει και την δημόσια διοίκηση).
Από την άλλη, θα ήθελα πολύ να σπουδάσω στο εξωτερικό.Οι λόγοι είναι δύο:
1) Αισθάνομαι πως θα χαραμίσω τον βαθμό μου αν κάνω μεταπτυχιακό εδώ
2) Καλύτερη ποιότητα σπουδών και μεγάλη γκάμα επιλογής μεταπτυχιακών.
Οικονομική δυνατότητα όμως δεν υπάρχει.
Μπορώ με τον βαθμό, και το βιογραφικό που έχω να πάρω υποτροφία;;:confused::/:

Υ.Γ. το πιο τρελό μου όνειρο είναι το London school of economics, ή sorbonne στη Γαλλία, όπου σημειωτέον, έχω βρει ακριβώς αυτό το μεταπτυχιακό που θέλω.

Οποιαδήποτε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη διότι είμαι πολύ μπερδεμένη και οι προσθεμίες λίγουν σε λίγο καιρό!!!! :redface:

Συγγνώμη για το μεγάλο post!! :whistle::whistle:


Καλησπέρα!

Αν θες να πας στη Σορβόννη, πρέπει να βελτιώσεις το επίπεδο των Γαλλικών σου. (Β2+)
Προσπάθησε να κοιτάξεις τα κριτήρια για υποτροφίες του ΙΚΥ και συγχρόνως βλέπε για υποτροφίες από άλλα ιδρύματα (Μποδοσάκη κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Υπάρχουν λύσεις αρκεί να τις ψάξεις. Έχεις πολύ καλό βαθμό πτυχίου, ψάξε για δίαφορα ιδρύματα ή κληροδοτήματα που δίνουν υποτροφίες ή ακόμα και το ίδιο το πανεπιστήμιο που θα σε δεχτεί μπορεί να σου προσφέρει. Υπάρχει ανταγωνισμός στις υποτροφίες αλλά επίσης υπάρχουν και αυτές που σχεδόν κανείς δεν κανει αίτηση.;) Επίσης μια καλή προσωρινή λύση είναι και τα δάνεια πχ. για Γαλλία που λες ότι ενδιαφέρεσαι υπάρχουν τα erasmus + master loans. Η δική μου πάντως εμπειρία μου έδειξε ότι το μόνο εύκολο ήταν να βρώ χρηματοδότηση για το μεταπτυχιακό μου:P, το οποίο εξαρτάται από την χώρα που θα πας.

ΥΓ: Το LSE μπορεί να θεωρείται κορυφή στον κλάδο μας αλλά τ διδακτρά του είναι πανάκριβα. Από αυτή την άποψη καλύτερα να ψάξεις για άλλο πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Σχετικό - άσχετο με αυτά που λες, αλλά για Γαλλία θες τυπικά τουλάχιστον Β2 και πρακτικά τουλάχιστον C1-C2 για να μπορέσεις να παρακολουθήσεις Master με άνεση. Θέλω να πω ότι με Β2 θα σε δεχτούν, αλλά στον τομέα που αναφέρεσαι μάλλον θα έχεις θέμα κατανόησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Εγω θα απαντησω σε ενα σκελος του post σου.
Γιατι να κανεις τον κοπο να σπουδασεις σε ενα πανεπιστημιο τυπου LSE απο τη στιγμη που θελεις να δουλεψεις στο ελληνικο δημοσιο;
Ακουγεται καπως αστειο. Συγγνωμη κιολας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Το δημόσιο θα χρειαστεί στελέχη με γνώσεις την άγια εκείνη στιγμή που θα υπάρξει πολιτική βούληση για την αναδιάρθρωση του. Όμως, αφού επιθυμείς να κάνεις PhD, γιατί επιδιώκεις την πρόσληψή σου στο δημόσιο; Το PhD σου θα το κάνεις part-time, σκέφτεσαι; Το PhD είναι ερευνητικό πρόγραμμα και θεωρείται απαραίτητο μόνο για ακαδημαϊκή καριέρα. Αν θες μια καριέρα στον δημόσιο τομέα, άφησε το PhD για μετά.
Ποιο μεταπτυχιακό του LSE ή/και της Σορβόννης σε ενδιαφέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thatcherite

Νεοφερμένος

Ο Thatcherite αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Καλησπέρα σας

Έχω πολλά χρόνια να γράψω στο σάητ, από τις πανελλήνιες που ζητούσα μέρα νύχτα πληροφορίες. Λοιπόν, διαπίστωσα, ότι και να λένε, πως τελικά δεν είναι οι πανελλήνιες η δυσκολότερη περίοδος της ζωής μας αλλά Η ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ! :worry:
Αισθάνομαι πελαγωμένη γιατί δεν ξέρω και δεν μπορώ να αποφασίσω τι να κάνω.
Αρχικά, να σας πω, πως έχω τελειώσει το τμήμα πολιτικής επιστήμης και ιστορίας του παντείου πανεπιστημίου με 8,7. Έχω proficiency αγγλικά και τώρα είμαι επίπεδο Α2 γαλλικά και α1 ρωσικά. Παράλληλα, κάνω πρακτική εκτός πανεπιστημίου, κάνω εθελοντισμό, αρθρογραφώ και συμμετέχω σε κάποια ερευνητικά προγράμματα. (τα αναφέρω όλα αυτά γιατί έχω σημασία για την πορεία)
Σκεφτόμουν, πως η επιλογή της εθνικής σχολής δημόσιας διοίκησης είναι μια πολύ καλή διέξοδος, καθώς θα μου άρεσε να εργάζομαι στο δημόσιο (με την έννοια να προσφέρω στο κοινωνικό σύνολο παρά σε κάποιον ιδιώτη) και είναι μια σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση.
Επειδή ο ανταγωνισμός, όμως, είναι πολύ μεγάλος, υπέθεσα πως εγώ, απλώς με ένα πτυχίο, θα έχω ανεπαρκείς γνώσεις. Γι αυτό και το άφησα στα πιο μακροπρόθεσμα σχέδιά μου.
Και τώρα προκύπτει το ερώτημα, μεταπτυχιακό έξω ή εδώ;;;;:hmm::eek:
Το αντικείμενο που μου αρέσει και θα ήθελα να εστιάσω είναι η πολιτική φιλοσοφία και θεωρία κράτους/δικαίου.
Στην Ελλάδα, το μόνο σχετικό κάπως μεταπτυχιακό είναι του ΕΚΠΑ , στο πολιτικό της νομικής ''δημόσιο δίκαιο και δημόσια πολιτική'' (που συνδιάζει και την δημόσια διοίκηση).
Από την άλλη, θα ήθελα πολύ να σπουδάσω στο εξωτερικό.Οι λόγοι είναι δύο:
1) Αισθάνομαι πως θα χαραμίσω τον βαθμό μου αν κάνω μεταπτυχιακό εδώ
2) Καλύτερη ποιότητα σπουδών και μεγάλη γκάμα επιλογής μεταπτυχιακών.
Οικονομική δυνατότητα όμως δεν υπάρχει.
Μπορώ με τον βαθμό, και το βιογραφικό που έχω να πάρω υποτροφία;;:confused::/:

Υ.Γ. το πιο τρελό μου όνειρο είναι το London school of economics, ή sorbonne στη Γαλλία, όπου σημειωτέον, έχω βρει ακριβώς αυτό το μεταπτυχιακό που θέλω.

Οποιαδήποτε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη διότι είμαι πολύ μπερδεμένη και οι προσθεμίες λίγουν σε λίγο καιρό!!!! :redface:

Συγγνώμη για το μεγάλο post!! :whistle::whistle:

Αν δεν εχεις σοβαρο λογο να μεινεις στην Ελλαδα, η απαντηση ειναι παντα εξωτερικο. Φυγε να ησυχασεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,777 μηνύματα.
Checkare Erasmus+. Master's loans, νομιζω η Γαλλία το έχει υιοθετήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Καλησπέρα σας

Έχω πολλά χρόνια να γράψω στο σάητ, από τις πανελλήνιες που ζητούσα μέρα νύχτα πληροφορίες. Λοιπόν, διαπίστωσα, ότι και να λένε, πως τελικά δεν είναι οι πανελλήνιες η δυσκολότερη περίοδος της ζωής μας αλλά Η ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ! :worry:
Αισθάνομαι πελαγωμένη γιατί δεν ξέρω και δεν μπορώ να αποφασίσω τι να κάνω.
Αρχικά, να σας πω, πως έχω τελειώσει το τμήμα πολιτικής επιστήμης και ιστορίας του παντείου πανεπιστημίου με 8,7. Έχω proficiency αγγλικά και τώρα είμαι επίπεδο Α2 γαλλικά και α1 ρωσικά. Παράλληλα, κάνω πρακτική εκτός πανεπιστημίου, κάνω εθελοντισμό, αρθρογραφώ και συμμετέχω σε κάποια ερευνητικά προγράμματα. (τα αναφέρω όλα αυτά γιατί έχω σημασία για την πορεία)
Σκεφτόμουν, πως η επιλογή της εθνικής σχολής δημόσιας διοίκησης είναι μια πολύ καλή διέξοδος, καθώς θα μου άρεσε να εργάζομαι στο δημόσιο (με την έννοια να προσφέρω στο κοινωνικό σύνολο παρά σε κάποιον ιδιώτη) και είναι μια σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση.
Επειδή ο ανταγωνισμός, όμως, είναι πολύ μεγάλος, υπέθεσα πως εγώ, απλώς με ένα πτυχίο, θα έχω ανεπαρκείς γνώσεις. Γι αυτό και το άφησα στα πιο μακροπρόθεσμα σχέδιά μου.
Και τώρα προκύπτει το ερώτημα, μεταπτυχιακό έξω ή εδώ;;;;:hmm::eek:
Το αντικείμενο που μου αρέσει και θα ήθελα να εστιάσω είναι η πολιτική φιλοσοφία και θεωρία κράτους/δικαίου.
Στην Ελλάδα, το μόνο σχετικό κάπως μεταπτυχιακό είναι του ΕΚΠΑ , στο πολιτικό της νομικής ''δημόσιο δίκαιο και δημόσια πολιτική'' (που συνδιάζει και την δημόσια διοίκηση).
Από την άλλη, θα ήθελα πολύ να σπουδάσω στο εξωτερικό.Οι λόγοι είναι δύο:
1) Αισθάνομαι πως θα χαραμίσω τον βαθμό μου αν κάνω μεταπτυχιακό εδώ
2) Καλύτερη ποιότητα σπουδών και μεγάλη γκάμα επιλογής μεταπτυχιακών.
Οικονομική δυνατότητα όμως δεν υπάρχει.
Μπορώ με τον βαθμό, και το βιογραφικό που έχω να πάρω υποτροφία;;:confused::/:

Υ.Γ. το πιο τρελό μου όνειρο είναι το London school of economics, ή sorbonne στη Γαλλία, όπου σημειωτέον, έχω βρει ακριβώς αυτό το μεταπτυχιακό που θέλω.

Οποιαδήποτε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη διότι είμαι πολύ μπερδεμένη και οι προσθεμίες λίγουν σε λίγο καιρό!!!! :redface:

Συγγνώμη για το μεγάλο post!! :whistle::whistle:



Μπορείς να κοιτάξεις και εδω: https://www.ens.fr/admission/selection-internationale/article/session-2016?lang=fr
Βέβαια, θα πρέπει οπωσδήποτε να έχεις τουλάχιστον Β2 στα γαλλικά γιατί αλλιώς και δεν θα σε δεχτούν αλλα και να σε δεχτούν δεν θα μπορείς να ανταπεξέλθεις δίοτι το επίπεδο είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Ευχομαι να σου πανε ολα καλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Καλησπέρα σας

Έχω πολλά χρόνια να γράψω στο σάητ, από τις πανελλήνιες που ζητούσα μέρα νύχτα πληροφορίες. Λοιπόν, διαπίστωσα, ότι και να λένε, πως τελικά δεν είναι οι πανελλήνιες η δυσκολότερη περίοδος της ζωής μας αλλά Η ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ! :worry:
Αισθάνομαι πελαγωμένη γιατί δεν ξέρω και δεν μπορώ να αποφασίσω τι να κάνω.


Προφανώς και δεν είναι οι Πανελλήνιες η δυσκολότερη περίοδος της ζωής κανενός->ίσως να είναι από τις ευκολότερες
Τώρα είδα πως το σχόλιο είναι από τον Αύγουστο! :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα,
Είμαι και εγώ φουλ προβληματισμένος για το μέλλον μου. Έχω τελειώσει το Τ.Ε.Φ.Α.Α. Θεσσαλονίκης με βαθμό 7,2 στα 5 χρόνια(διότι πήγα Erasmus+ Σπουδές στην Αγγλία για 1 εξάμηνο). Αυτή τι στιγμή υπηρετώ τη θητεία μου στον Ελληνικό Στρατό. Τελειώνω τον Ιούνιο, και μετά δε έχω ιδέα με το τι να ασχοληθώ. Θέλω να κάνω ένα Μεταπτυχιακό αλλά δε έχω ακόμα κατασταλάξει στον τομέα. Σίγουρα έξω θα ήθελα, διότι έχω και την εμπειρία του Erasmus, αλλά είναι 2 τα προβλήματα: 1) Τα Αγγλικά μου δεν είναι άψογα(Έχω Β2, αλλά έχω να ασχοληθώ καιρό) και για να δώσω IELTS θα χρειαστώ σίγουρα 2-3 μήνες προετοιμασία και 2) φυσικά τα οικονομικά διότι υποτροφία πολύ δύσκολα να πάρω.

Οι σκέψεις που έχω κάνει είναι οι εξής:1) Μόλις τελειώσω με το στρατό τον Ιούνιο, κάθομαι Ελλάδα 1 χρόνο, κάνω μαθήματα IELTS, μαζεύω λεφτά και πάω έξω τον Σεπτέμβριο του 2018, και 2) Να ξεκινήσω ένα Μεταπτυχιακό εδώ Ελλάδα και μετά να το κυνηγήσω για έξω.

Σκέφτομαι τη 2η επιλογή διότι δε θέλω να χάσω 1 χρόνο. Σκέφτομαι ότι μήπως παρά είμαι μεγάλος για να ξεκινήσω Μάστερ έξω στα 25... Επίσης το σκέφτομαι διότι από τη σχολή μου ελάχιστα άτομα πάνε έξω για Μάστερ. Και σκέφτομαι: Ένας γυμναστής, αξίζει το κόπο να κάνει στο εξωτερικό ένα Μάστερ; Τι άποψη έχετε γιατί έχω αγχωθεί αρκετά...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα,
Είμαι και εγώ φουλ προβληματισμένος για το μέλλον μου. Έχω τελειώσει το Τ.Ε.Φ.Α.Α. Θεσσαλονίκης με βαθμό 7,2 στα 5 χρόνια(διότι πήγα Erasmus+ Σπουδές στην Αγγλία για 1 εξάμηνο). Αυτή τι στιγμή υπηρετώ τη θητεία μου στον Ελληνικό Στρατό. Τελειώνω τον Ιούνιο, και μετά δε έχω ιδέα με το τι να ασχοληθώ. Θέλω να κάνω ένα Μεταπτυχιακό αλλά δε έχω ακόμα κατασταλάξει στον τομέα. Σίγουρα έξω θα ήθελα, διότι έχω και την εμπειρία του Erasmus, αλλά είναι 2 τα προβλήματα: 1) Τα Αγγλικά μου δεν είναι άψογα(Έχω Β2, αλλά έχω να ασχοληθώ καιρό) και για να δώσω IELTS θα χρειαστώ σίγουρα 2-3 μήνες προετοιμασία και 2) φυσικά τα οικονομικά διότι υποτροφία πολύ δύσκολα να πάρω.

Οι σκέψεις που έχω κάνει είναι οι εξής:1) Μόλις τελειώσω με το στρατό τον Ιούνιο, κάθομαι Ελλάδα 1 χρόνο, κάνω μαθήματα IELTS, μαζεύω λεφτά και πάω έξω τον Σεπτέμβριο του 2018, και 2) Να ξεκινήσω ένα Μεταπτυχιακό εδώ Ελλάδα και μετά να το κυνηγήσω για έξω.

Σκέφτομαι τη 2η επιλογή διότι δε θέλω να χάσω 1 χρόνο. Σκέφτομαι ότι μήπως παρά είμαι μεγάλος για να ξεκινήσω Μάστερ έξω στα 25... Επίσης το σκέφτομαι διότι από τη σχολή μου ελάχιστα άτομα πάνε έξω για Μάστερ. Και σκέφτομαι: Ένας γυμναστής, αξίζει το κόπο να κάνει στο εξωτερικό ένα Μάστερ; Τι άποψη έχετε γιατί έχω αγχωθεί αρκετά...!
Αν δεν έχεις οικονομικό θέμα, πήγαινε εξωτερικό για μαστερ.
Αν πάλι έχεις οικονομικό θέμα, κάνε εδώ μεταπτυχιακό και κάνε ξανά εράσμους (είμαι σχεδόν σίγουρη ότι γίνεται και για τους μεταπτυχιακούς φοιτητές). Ακόμη κι έτσι, καλό θα κάνει στο βιογραφικό σου να έχεις εμπειρίες από το εξωτερικό (έστω κι αν είναι μόνο για μερικά εξάμηνα). Μπορείς να κάνεις και κάποια traineeships (πάντα στο εξωτερικό) τα οποία επίσης θα σε βοηθήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PINELOPI1234

Νεοφερμένος

Η PINELOPI1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπέρα να σας ρωτήσω γενικα για να κανει καποιος μεταπτυχιακο δεν θα πρεπει να έχει και λίγο μέσο; γιατι αλλιως δεν παιρνουν και τοσο ευκολα!επειδη εχω ακουσει ειδικα στη ροδο που σπουδαζω θελουν και λιγο μεσο για να μπεις...αν και το θεωρω εντελως χαζο γιατι πιστευω μετραει η συνεντευξη αλλα και το βιογραφικο..εσεις τι λετε;:/::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Καλησπέρα να σας ρωτήσω γενικα για να κανει καποιος μεταπτυχιακο δεν θα πρεπει να έχει και λίγο μέσο; γιατι αλλιως δεν παιρνουν και τοσο ευκολα!επειδη εχω ακουσει ειδικα στη ροδο που σπουδαζω θελουν και λιγο μεσο για να μπεις...αν και το θεωρω εντελως χαζο γιατι πιστευω μετραει η συνεντευξη αλλα και το βιογραφικο..εσεις τι λετε;:/::worry:

Συνεντευξη και βιογραφικο μπροστα στο μεσο? :D

Ωραιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,
Με αφορμή την απόφαση για να ανοίξει μεταπτυχιακό στο τμήμα μου, ήθελα να ρωτήσω κάτι, αν φυσικά γνωρίζετε: Ορισμένα από τα μαθήματα λέει η εγκύκλιος πως θα γίνονται στα αγγλικά. Ξέρετε σε τι επίπεδο κυμαίνονται;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,
Με αφορμή την απόφαση για να ανοίξει μεταπτυχιακό στο τμήμα μου, ήθελα να ρωτήσω κάτι, αν φυσικά γνωρίζετε: Ορισμένα από τα μαθήματα λέει η εγκύκλιος πως θα γίνονται στα αγγλικά. Ξέρετε σε τι επίπεδο κυμαίνονται;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
H λογική μου λέει πως θα είναι αγγλικά ακαδημαϊκού επιπέδου δηλαδή Γ1-Γ2 αλλά ένα τηλέφωνο στην γραμματεία του μεταπτυχιακού ή της σχολής σου θα σου λύσει την απορία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PINELOPI1234

Νεοφερμένος

Η PINELOPI1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Συνεντευξη και βιογραφικο μπροστα στο μεσο? :D

Ωραιο


χαα αν εννοεις οτι μπροστα στο μεσο τιποτα ναι θα συμφωνησω..:P αλλα αν εννοεις οτι δεν ισχυει κατι τετοιο νομιζω κανεις λαθος γτ ξερω ατομο για παραδειγμα που ηταν στη ΔΑΠ και τωρα εχει κανει μεταπτυχιακο που ξερει και τον καθηγητη και εννοεται οτι το εχουν δεχτει!!:P NO hope εν ολιγοις σε αυτο τον τοπο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
χαα αν εννοεις οτι μπροστα στο μεσο τιποτα ναι θα συμφωνησω..:P αλλα αν εννοεις οτι δεν ισχυει κατι τετοιο νομιζω κανεις λαθος γτ ξερω ατομο για παραδειγμα που ηταν στη ΔΑΠ και τωρα εχει κανει μεταπτυχιακο που ξερει και τον καθηγητη και εννοεται οτι το εχουν δεχτει!!:P NO hope εν ολιγοις σε αυτο τον τοπο!!

Εννοω το πρωτο που ειπες. Ενταξει αν ενα μεταπτυχιακο δεχεται π.χ 50 ατομα ειναι λιγο δυσκολο να εχουν ολοι μεσο οποτε παιζουν ρολο το βιογραφικο, συστατικες κ.α αλλα σιγουρα η γνωριμια θα σε βοηθησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Καλησπέρα να σας ρωτήσω γενικα για να κανει καποιος μεταπτυχιακο δεν θα πρεπει να έχει και λίγο μέσο; γιατι αλλιως δεν παιρνουν και τοσο ευκολα!επειδη εχω ακουσει ειδικα στη ροδο που σπουδαζω θελουν και λιγο μεσο για να μπεις...αν και το θεωρω εντελως χαζο γιατι πιστευω μετραει η συνεντευξη αλλα και το βιογραφικο..εσεις τι λετε;:/::worry:

Όχι. Ειδικά αν το ΠΜΣ έχει εξετάσεις, τότε ακόμα μεγαλύτερο όχι. Αλλά είναι αρκετά γενικόλογη η ερώτηση γιατί πλέον υπάρχουν αμέτρητες διαφοροποιήσεις: ΠΜΣ με εξετάσεις + συνέντευξη, ΠΜΣ που σε βάζουν να δώσεις εξετάσεις για βελτίωση βαθμού, ΠΜΣ μόνο με συνέντευξη, ΠΜΣ με συνέντευξη που πρέπει να καταθέσεις πρόταση διπλωματικής εκ των προτέρων, ΠΜΣ με δίδακτρα, ΠΜΣ χωρίς δίδακτρα.

Ανεξαρτήτως είδους, εξακολουθώ να θεωρώ πως αν έχεις διαβάσει (κι έχει εξετάσεις) ή αν έχεις ένα καλό βιογραφικό και είσαι συνειδητοποιημένος ως προς το γιατί θες να κάνεις αυτό το μεταπτυχιακό, θα γίνεις δεκτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Όχι. Ειδικά αν το ΠΜΣ έχει εξετάσεις, τότε ακόμα μεγαλύτερο όχι. Αλλά είναι αρκετά γενικόλογη η ερώτηση γιατί πλέον υπάρχουν αμέτρητες διαφοροποιήσεις: ΠΜΣ με εξετάσεις + συνέντευξη, ΠΜΣ που σε βάζουν να δώσεις εξετάσεις για βελτίωση βαθμού, ΠΜΣ μόνο με συνέντευξη, ΠΜΣ με συνέντευξη που πρέπει να καταθέσεις πρόταση διπλωματικής εκ των προτέρων, ΠΜΣ με δίδακτρα, ΠΜΣ χωρίς δίδακτρα.

Ανεξαρτήτως είδους, εξακολουθώ να θεωρώ πως αν έχεις διαβάσει (κι έχει εξετάσεις) ή αν έχεις ένα καλό βιογραφικό και είσαι συνειδητοποιημένος ως προς το γιατί θες να κάνεις αυτό το μεταπτυχιακό, θα γίνεις δεκτός.

Το 90% των μεταπτυχιακων προγραμματων, ειτε με διδακτρα ειτε χωρις, απαιτουν την καταθεση βιογραφικου+motivation letter+συνεντευξη. Αυτο σημαινει πως αν εχεις μεσο τα πραγματα ειναι ευκολα για καποιον. Στα πολυ λιγα μεταπτυχιακα που απαιτουνται εξετασεις εκει ισως να μην παιζει ρολο αν και παλι σιγουρα θα υπαρχει μια ευνοια στους εχοντες το μεσο

Τα υπολοιπα ειναι λιγο σπανιες περιπτωσεις, αναλογα με τον κλαδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δεν θα έλεγα πως απαιτούνται εξετάσεις σε πολύ λίγα μεταπτυχιακά. Τα περισσότερα ΠΜΣ που είναι δωρεάν και εντάσσονται στις ανθρωπιστικές/κοινωνικές σπουδές, έχουν εξετάσεις εισαγωγής (βλ. Πάντειο, ΕΚΠΑ & ΑΠΘ). Αντίστοιχα ΠΜΣ θετικών σπουδών που είναι δωρεάν ζητάνε πάρα πολύ συχνά βελτίωση βαθμού σε ορισμένα μαθήματα (π.χ. το Μαθηματικό του ΕΚΠΑ και τα περισσότερα ΔΠΜΣ του Τμήματος). Τα γραπτά των εξετάσεων αυτών είναι καλυμμένα, επομένως ακόμα κι αν υπάρξει κάποια εύνοια στη συνέντευξη, τη βάση ο υποψήφιος θα πρέπει να την έχει περάσει. Που, ακόμα κι οι συντεντεύξεις, γίνονται υπό τριμελή επιτροπή, δεν μπορεί το κάθε μέλος να περνάει όποιον λάχει.

Από γενική παρατήρηση, αν το ΠΜΣ έχει δίδακτρα είναι πολύ δύσκολο να μην δεχτούν κάποιον υποψήφιο που πληροί τις τυπικές προϋποθέσεις (η πλειονότητα των ΠΜΣ με αντικείμενο τα οικονομικά).

Είναι πολύ εύκολο και συμφέρον να τα ρίχνουμε όλα στο μέσο και δεν υποστηρίζω πως δεν υφίστανται τέτοια παραδείγματα, αλλά αποτελούν τη μειοψηφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top