Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

γεωργια123

Νεοφερμένος

Η γεωργια123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
μια βδομαδα τωρα προσπαθω να βγαλω ακρη και κανεις απο τουσ υψηλα υφισταμενους των γραφειων δεν μου δινει μια σαφη απαντηση γι αυτα που ρωταω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Ο Δοαταπ σίγουρα δεν αναγνωρίζει πτυχία ελληνικών κολλεγίων. Υπεύθυνος είναι όντως ο ΣΑΕΠ αλλά εδώ και τουλάχιστον δύο χρόνια είναι σε μια κατάσταση υπολειτουργίας έως μη λειτουργίας. Στο Υπ. Παιδείας που ξέρω σίγουρα δεν δέχονται τίτλους κολλεγίων.
Αν θες κάτι που να το χρησιμοποιήσεις στο δημόσιο καλύτερα ψάξε κάτι σε ΑΕΙ/ΤΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργια123

Νεοφερμένος

Η γεωργια123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
και ερχομαι εγω και ρωταω γιατι τοσα ψεμματα απο τα κολεγια τοτε?ενα μεταπτυχιακο εξ αποστασεως πχ στην κυπρο ειναι διαφορετικο απο οτι εχω ακουσει εγω..αναγνωριζεται κανονικα..μηπως ξερεις κατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,777 μηνύματα.
και ερχομαι εγω και ρωταω γιατι τοσα ψεμματα απο τα κολεγια τοτε?ενα μεταπτυχιακο εξ αποστασεως πχ στην κυπρο ειναι διαφορετικο απο οτι εχω ακουσει εγω..αναγνωριζεται κανονικα..μηπως ξερεις κατι?
Επειδή θέλουνε λεφτά.
Το μεταπτυχιακό από τη Κύπρο αναγνωρίζεται κανονικά, άσχετα αμα είναι εξ' αποστάσεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργια123

Νεοφερμένος

Η γεωργια123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ναι θελουν λεφτα οκ αλλα δεν ξερουν οτι εγω και η καθε εγω πριν αρχισω κατι,θα ψαξω,θα ρωτησω?και τοσα παιδια που τελειωνουν τι κανουν δλδ?πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι μαρκετιγκ ειναι αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Τα κολλέγια έχουν κάθε συμφέρον να σε ξεγελάσουν αφού πουλάνε πτυχία με το αζημείωτο.Οσο για το ελληνικό μπανανιστάν μην περιμένεις να αλλάξουν πολλά τα επόμενα χρόνια.Το πανεπιστήμιο κύπρου αναγνωρίζεται κανονικότατα αλλά ως ιδιωτικό θα πρέπει να ξεκινήσεις η ίδια τις διαδικασίες αναγνώρισης απο ΔΟΑΤΑΠ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

γεωργια123

Νεοφερμένος

Η γεωργια123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
το δημοσιο το λεω σαν μια εναλλακτικη περα του ιδιωτικου τομεα..βεβαια παντου ειναι πλεον τα ιδια,τπτ δεν γινεται καλυτερο..απλα θελω να λυσω και καποιεσ αποριεσ μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew23

Νεοφερμένος

Ο Andrew23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Για να αναγνωριστει ενα μεταπτυχιακο που παρεχεται απο κολλεγιο αρκει να ειναι αναγνωρισμενο απο ενα διεθνη οργανισμο πιστοποιησης ανεξαρτητα αν το διοργανωνει μαζι με πανεπιστημιο του εξωτερικου η οχι.Οι διεθνεις οργανισμοι αυτοι οι οποιοι πιστοποιουν και προπτυχιακα και μεταπτυχιακα προραμματα πανεπιστημιων του εξωτερικου ειναι αρκετοι με πιο γνωστους τους NEASC, A.MBA,A.B.E.T,A.A.C.S.B. Επομενως αν το μεταπτυχιακο σου εχει καποια αναγνωριση απο τετοιο οργανισμο τοτε καλυπτεσαι λογικα το ΣΑΕΠ θα πρεπει να το δεχτει ΟΤΑΝ το δεχτει ομως γιατι παρατηρειται μια καθυστερηση το τελευταιο καιρο στις αιτησεις για αναγνωριση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Και από διεθνή οργανισμό να είναι αναγνωρισμένο το ελληνικό δημόσιο μέχρι αυτή τη στιγμή δεν αναγνωρίζει πτυχία ελληνικών κολλεγίων (περί αυτού ήταν η ερώτηση). Και σαεπ να πάρει (που δεν λειτουγει ο σαεπ) το ελληνικό δημόσιο δεν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew23

Νεοφερμένος

Ο Andrew23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
https://www.ellinikakollegia.gr/anagnorisi/epagelmatiki-isodinamia-saep Απο οτι καταλαβαινω ειναι ισοδυναμα και αναγνωριζονται απο το δημοσιο κανονικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Τι να σου πω, το υπ. παιδείας που γνωρίζω δεν τα δέχεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,846 μηνύματα.
Πώ κούρασε αυτή η χώρα που να πάρει έλεος! Αρκετά με την παράνοια με την νομοθετική ασάφεια για τους τίτλους σπουδών. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Θα χαραμίσεις τον βαθμό σου και τις ικανότητές σου σε κάθε τομέα του δημοσίου. Πιο πολλά θα προσφέρεις στο κοινωνικό σύνολο μέσω ενός ιδιωτικού φορέα, του οποίου τις υπηρεσίες το κοινό επιλέγει ελεύθερα, παρά σε μία δυσλειτουργική υπηρεσία την οποία κανείς δεν θέλει.

Μπορείς να δεις τα διάφορα κληροδοτήματα που ξεκινάνε αυτές τις μέρες να δέχονται υποβολές! Πολλά καλύπτουν μερικώς ή πλήρως τα έξοδα για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiii1692

Νεοφερμένος

Η marakiii1692 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα σας

Έχω πολλά χρόνια να γράψω στο σάητ, από τις πανελλήνιες που ζητούσα μέρα νύχτα πληροφορίες. Λοιπόν, διαπίστωσα, ότι και να λένε, πως τελικά δεν είναι οι πανελλήνιες η δυσκολότερη περίοδος της ζωής μας αλλά Η ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ! :worry:
Αισθάνομαι πελαγωμένη γιατί δεν ξέρω και δεν μπορώ να αποφασίσω τι να κάνω.
Αρχικά, να σας πω, πως έχω τελειώσει το τμήμα πολιτικής επιστήμης και ιστορίας του παντείου πανεπιστημίου με 8,7. Έχω proficiency αγγλικά και τώρα είμαι επίπεδο Α2 γαλλικά και α1 ρωσικά. Παράλληλα, κάνω πρακτική εκτός πανεπιστημίου, κάνω εθελοντισμό, αρθρογραφώ και συμμετέχω σε κάποια ερευνητικά προγράμματα. (τα αναφέρω όλα αυτά γιατί έχω σημασία για την πορεία)
Σκεφτόμουν, πως η επιλογή της εθνικής σχολής δημόσιας διοίκησης είναι μια πολύ καλή διέξοδος, καθώς θα μου άρεσε να εργάζομαι στο δημόσιο (με την έννοια να προσφέρω στο κοινωνικό σύνολο παρά σε κάποιον ιδιώτη) και είναι μια σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση.
Επειδή ο ανταγωνισμός, όμως, είναι πολύ μεγάλος, υπέθεσα πως εγώ, απλώς με ένα πτυχίο, θα έχω ανεπαρκείς γνώσεις. Γι αυτό και το άφησα στα πιο μακροπρόθεσμα σχέδιά μου.
Και τώρα προκύπτει το ερώτημα, μεταπτυχιακό έξω ή εδώ;;;;:hmm::eek:
Το αντικείμενο που μου αρέσει και θα ήθελα να εστιάσω είναι η πολιτική φιλοσοφία και θεωρία κράτους/δικαίου.
Στην Ελλάδα, το μόνο σχετικό κάπως μεταπτυχιακό είναι του ΕΚΠΑ , στο πολιτικό της νομικής ''δημόσιο δίκαιο και δημόσια πολιτική'' (που συνδιάζει και την δημόσια διοίκηση).
Από την άλλη, θα ήθελα πολύ να σπουδάσω στο εξωτερικό.Οι λόγοι είναι δύο:
1) Αισθάνομαι πως θα χαραμίσω τον βαθμό μου αν κάνω μεταπτυχιακό εδώ
2) Καλύτερη ποιότητα σπουδών και μεγάλη γκάμα επιλογής μεταπτυχιακών.
Οικονομική δυνατότητα όμως δεν υπάρχει.
Μπορώ με τον βαθμό, και το βιογραφικό που έχω να πάρω υποτροφία;;:confused::/:

Υ.Γ. το πιο τρελό μου όνειρο είναι το London school of economics, ή sorbonne στη Γαλλία, όπου σημειωτέον, έχω βρει ακριβώς αυτό το μεταπτυχιακό που θέλω.

Οποιαδήποτε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη διότι είμαι πολύ μπερδεμένη και οι προσθεμίες λίγουν σε λίγο καιρό!!!! :redface:

Συγγνώμη για το μεγάλο post!! :whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Mεταπτυχιακό έξω, αν έχεις τα λεφτά και δεν σε απασχολούν. Θα σου πω ότι και εγώ τελείωσα την ίδια σχολή με σένα στο ΔΠΘ και τώρα είμαι στην τελική ευθεία για να με επιλέξουν από πανεπιστήμιο τη Σκωτίας. Θα σου πω ότι και εμένα με απασχολούσε το δίλημμα μεταπτυχιακό εδώ ή έξω αλλά τώρα που βλέπω την αντιμετώπιση του πανεπιστημίου απέναντί μου δεν το σκέφτομαι καν. Πιστεύω ότι η καλύτερη επένδυση που μπορούμε να κάνουμε στον εαυτό μας είναι οι σπουδές έξω. Τα ελληνικά πανεπιστήμια προσπαθούν το ίδιο και μια μερίδα φοιτητών που παρακολουθούν και προσπαθούν αντί να λίαζονται στις καφετέριες αλλά κακά τα ψέματα δεν φτάνουν όλα αυτά. Και αν είσαι όντως τόσο εργατικό άτομο, από το βιογραφικό σου που μας δίνεις, μην το σκέφτεσαι καν: μεταπτυχιακό έξω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiii1692

Νεοφερμένος

Η marakiii1692 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ευχαριστώ αρχικά για την απάντησή σου!!

Το ότι θα ήθελα να δουλέψω στο δημόσιο ή έστω σε κάποια ΜΚΟ, το έχω αποφασίσει.
Παράλληλα με τις σπουδές μου δούλευα σε μια εταιρία και διαπίστωσα πως είναι πολύ σκληρά και ανταγωνιστικά για μένα που δεν το αντέχω. Και συν τις άλλοις, δεν αισθάνομαι καλά με την ιδέα ότι ''πουλάω τον εαυτό μου για να κάνω κάποιον πιο πλούσιο'', προτιμώ την ιδέα της προσφοράς.
Παρόλα αυτά, ναι έχεις δίκιο, το δημόσιο είναι δυσλειτουργικό, αλλά σκέφτομαι κάπως ουτοπικά και γι αυτό θα ήθελα να μπουν νέα στελέχη και να το αλλάξουν..

Παρ όλα αυτά, το μεγάλο μου δίλλημα αφορά τις σπουδές..

ΥΓ. αυτό που ξέχασα να γράψω πάνω , είναι πως αν κάνω εδώ μεταπτυχιακό, είχα την ιδέα για MPhil και μετά Phd έξω, αφού είναι και λιγότερα χρόνια.. Απλώς , γενικά δεν μπορώ να αποφασίσω..

Επίσης, αν πάρω υποτροφία από κάποιο ίδρυμα τώρα για να πληρώσω τα δίδακτρα του ελληνικού μεταπτυχιακού (700 ευρώ), θα μπορώ να ζητήσω και 2η; Το MPhil είναι μάστερ που στοχεύει όμως σε διδακτορικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiii1692

Νεοφερμένος

Η marakiii1692 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!

Δεν υπάρχει καθόλου οικονομική δυνατότητα, και αν θα ξεκινήσω τέτοιες διαδικασίες, θα κοστίσει στην οικογενειά μου (κόσος IELTS, μαθήματα, αιτήσεις, κόστος εγκατάστασης , κόστος ζωής κλπ)
Υποτροφία λοιπόν είναι απαραίτητη!
Δεν ξέρω όμως, αν μπορώ να πάρω υποτροφία, αφού υπάρχουν κ άλλοι πχ νομικάριοι με 9.5!!

Αυτό που ξεχασα να γραψω είναι πως σκέφτομαι την εκδοχή να κάνω μάστερ εδώ και μετά MPhilέξω.. απλώς , δν ξέρω αν μπορώ να πάρωυποτροφία για 2ο μάστερ...

(Ναι γενικά είμαι πολύ μπερδεμένη!!!! :P :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,846 μηνύματα.
Νομίζω ότι στο εξωτερικό θα ωφεληθείς πολλαπλά κάνοντας τις σπουδές σου, όχι μόνο για το 1 και 2 που αναφέρεις. Μη κοιτάς περιορισμένα γιατί πραγματικά δεν έχεις ιδέα τι σου επιφυλάσσει η ζωή (θα τα σκέφτεσαι μετά από χρόνια και θα γελάς, από που ξεκίνησες και τι ευκαιρίες σου παρουσιάστηκαν και τις αξιοποίησες). Η Ελλάδα και το δημόσιό της πέθαναν. Σαν νέα κοπέλα θα έπρεπε να ήσουν περισσότερο περίεργη (με την καλή έννοια) και όχι του δημοσίου βολέματος.

Υ.Γ. Μακάρι να είχαμε αρκετοί τον βαθμό πτυχίου σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiii1692

Νεοφερμένος

Η marakiii1692 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!

Αποφάσισα πως θα ήθελα το δημόσιο όχι με ιδιοτέλεια, αλλά ακριβώς το αντίθετο.
Ακριβώς επειδή το δημόσιο έχει σαπίσει , πιστεύω χρειάζενται νέα στελέχη για να αλλάξει.
Κι ακόμη, εργαζόμουν παράλληλα με τις σπουδές μου σε μια εταίρια, οπότε δεν έχω ''περιέργεια'' ακριβώς επειδή έχω γνώση από την αγορά εργασίας, κι ειδικότερα το ανταγωνιστικό περιβάλλον μέσα σε εταιρίες όπου ο ένας θέλει να φάει τον άλλον. Θα προτιμούσα να εργάζομαι κάπου που θα αισθάνομαι ότι προσφέρω (ναι το βλέπω πολύ ιδεαλιστικά :P )
Το μεγαλύτερο πάντως πρόβλημα είναι τα χρήματα, καθώς μόνο με υποτροφία κόστος ζωής και δίδακτρα θα μπορούσα να φύγω... και δεν είμαι η μοναδική αριστούχα στην Ελλάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφού έχεις βρει στη Γαλλία το μεταπτυχιακό που θέλεις να κάνεις και ξέρεις καλά γαλλικά, δεν καταλαβαίνω γιατί είσαι προβληματισμένη. Ξεκάθαρα είναι τα πράγματα. Στη Γαλλία δεν υπάρχουν δίδακτρα, δίνουν επίδομα ενοικίου, μπορείς να βρεις και κάποια part-time δουλίτσα οπότε το κόστος είναι απόλυτα υποφερτό. Πήγαινε στο Γαλλικό Ινστιτούτο https://www.grece.campusfrance.org/ να λύσεις τις απορίες σου, να σε ενημερώσουν για τις υποτροφίες που προσφέρονται και να σε καθοδηγήσουν για τις ενέργειες που πρέπει να κάνεις για το μεταπτυχιακό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top