Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

Dizys

Νεοφερμένος

Ο Dizys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γνωρίζετε εάν υπάρχουν δωρεάν μεταπτυχιακά (στην Αθήνα κατά βάση) Φορολογίας και Ελεγκτικής με ενεργή περίοδο αιτήσεων;; Ενδιαφέρθηκε ένας συγγενής μου και ξέρω, πρώτον ότι είναι αργά και δεύτερον, ότι ιδίως στον συγκεκριμένο τομέα δεν βρίσκει κάποιος εύκολα μεταπτυχιακό χωρίς δίδακτρα αλλά μπορεί να γνωρίζει κάποιος και αν γίνεται να βοηθήσει.

Να αναφέρω ότι γνωρίζω για το αντίστοιχο μεταπτυχιακό που προσφέρει το Πάντειο που είναι δωρεάν αλλά παίρνει πολύ λίγα άτομα απ' όσο ξέρω και οι αιτήσεις είναι πάρα πολλές. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Strain

Νεοφερμένος

Ο Strain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Γεια σε όλους. Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι για μεταπτυχιακό και θέλω να μάθω αν ο βαθμός πτυχίου παίζει σημαντικό ρόλο σε αυτό. Πιο συγκεκριμένα είμαι φοιτητής θετικής σχολής, και θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στα οικονομικά. Με ενδιαφέρουν τα αγγλικά πανεπιστήμια κυρίως αλλά εξετάζω όλα τα ενδεχόμενα. Τι βαθμό πτυχίου πρέπει να έχω (δεδομένου ότι οι θετικές σχολές είναι δύσκολες) ώστε να γίνω δεκτός για μεταπτυχιακές σπουδές στην Αγγλία ( είναι πολύ ενδιαφέρον το lse αλλά τα δίδακτρα είναι πολύ ακριβά και μπαίνουν οι καλύτεροι) ; Επίσης, επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι ξέρετε τι γίνεται με τις υποτροφίες και τι βαθμό χρειάζεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Για αγγλικά πανεπιστήμια συγκεκριμένα δεν ξέρω γιατί δεν ασχολήθηκα ποτέ, αλλά γενικά ανάλογα το ίδρυμα αλλάζει και ο βαθμός που ζητάνε. Υπάρχουν πάντως πολλά πανεπιστήμια που αν και έχουν κάποιο όριο για βαθμό, αν έχεις να δείξεις έργο (είτε κάτι σούπερ που έκανες στην πτυχιακή σου είτε κάτι δικό σου είτε κάποια δουλειά/πρότζεκτ κλπ) δεν θα δώσουν τόση σημασία στους βαθμούς. Ξέρω άτομο που με Καλώς είναι αυτή τη στιγμή στο καλύτερο πολυτεχνείο της Γερμανίας.
Τώρα για υποτροφίες, πάλι ποικίλει η κατάσταση ανάλογα το ίδρυμα. Σίγουρα πρέπει να έχεις κάποιους καλούς βαθμούς για υποτροφία σε κάποια πανεπιστήμια, σε άλλα μπορείς να δουλεύεις ως tutor και να παίρνεις κάποια λεφτά, πχ στη βόρεια Ευρώπη τα δίδακτρα είναι χαμηλά έως ανύπαρκτα και η δουλειά ως tutor μπορεί να σου δώσει κάποια λεφτά για να καλύπτεις βασικές ανάγκες. Σίγουρα υπάρχουν κι άλλες περιπτώσεις τις οποίες όμως δεν γνωρίζω.
Αν σε ενδιέφερε ποτέ και η Αμερική μπορώ να σου δώσω παραπάνω πληροφορίες, αλλά νομίζω είσαι κατασταλαγμένος σε Ευρώπη για τώρα, οπότε εγώ προσωπικά σου λέω ο,τι ξέρω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σε όλους. Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι για μεταπτυχιακό και θέλω να μάθω αν ο βαθμός πτυχίου παίζει σημαντικό ρόλο σε αυτό. Πιο συγκεκριμένα είμαι φοιτητής θετικής σχολής, και θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στα οικονομικά. Με ενδιαφέρουν τα αγγλικά πανεπιστήμια κυρίως αλλά εξετάζω όλα τα ενδεχόμενα. Τι βαθμό πτυχίου πρέπει να έχω (δεδομένου ότι οι θετικές σχολές είναι δύσκολες) ώστε να γίνω δεκτός για μεταπτυχιακές σπουδές στην Αγγλία ( είναι πολύ ενδιαφέρον το lse αλλά τα δίδακτρα είναι πολύ ακριβά και μπαίνουν οι καλύτεροι) ; Επίσης, επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι ξέρετε τι γίνεται με τις υποτροφίες και τι βαθμό χρειάζεται;

Στο σάιτ κάθε αγγλικού πανεπιστημίου που σε ενδιαφέρει αναφέρονται οι προυποθέσεις εισαγωγής μεταξύ των οποίων και ο βαθμός πτυχίου. Συνήθως ζητάνε τουλάχιστον upper second-class (2:1) που σημαίνει 7 και πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χωρίς βαθμό "Λίαν Καλώς" δύσκολα θα βρεις καλό μεταπτυχιακό και χωρίς βαθμό "Άριστα" δεν νομίζω να πάρεις υποτροφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Strain

Νεοφερμένος

Ο Strain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Από ότι κατάλαβα με έναν βαθμό >7 έχεις αρκετές πιθανότητες και με >8,5 δηλαδή άριστα μπορείς να διεκδικήσεις κάποια υποτροφία. Γενικά για Ευρώπη ενδιαφέρομαι, την Αμερική δεν την έχω αποκλείσει απλά μου φαίνεται πολύ μακριά στο μυαλό μου. Τέσπα, έχω καιρό ακόμη καθώς είμαι στο τρίτο έτος.. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Η διαρκεια των σπουδων παιζει ρολο στο αν θα γινεις δεκτος σε ενα μεταπτυχιακο;Αν ειναι δηλαδη στα 7 χρονια και οχι στα 4 η 5 με σχεδον 7 βαθμο ειναι προβλημα;Για Ελλαδα κυριως αλλα και για ενα καλο πανεπιστημιο του εξωτερικο οχι lse η oxford αλλα σε ενα μεσαιου προς καλου uni της Βρετανιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Η διαρκεια των σπουδων παιζει ρολο στο αν θα γινεις δεκτος σε ενα μεταπτυχιακο;Αν ειναι δηλαδη στα 7 χρονια και οχι στα 4 η 5 με σχεδον 7 βαθμο ειναι προβλημα;Για Ελλαδα κυριως αλλα και για ενα καλο πανεπιστημιο του εξωτερικο οχι lse η oxford αλλα σε ενα μεσαιου προς καλου uni της Βρετανιας

Φυσικα και παιζει ρολο..Θα σε ρωτησουν τι εκανες τοσα χρονια...Εκτος κι αν εχεις καποια σοβαρη δικαιολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Καλα εννοειτε οτι κατι εκανα δουλευα 2 χρονια και εχω βεβαιωσεις.Το θεμα ειναι αν η αργοπορεια αυτη των σπουδων παιζει ρολο και σε μια μετεπειτα καριερα πανω σε ενα τομεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Αναλογα τι δουλεια εκανες.Αν πχ δουλευες στα McDonald's δεν εχει σχεση με το πτυχιο σου (οικονομικά) αρα δεν θα μετρήσει θετικά αν πχ δουλευες σε μια τραπέζα θα μετρήσει και πολύ μάλιστα. Επισης πολλα unis στο UK σε δέχονται και με μικρότερο βαθμό απο τον καθορισμένο αν έχει εμπειρία 2+ years πχ imperial college. Ο βαθμός στο UK ειναι οπως σου ειπαν και πραπάνω 7+ για ενα καλό-μεσαιο πανεπιστήμιο αλλα γενικά μπαίνεις και με 6 και με 6.5 αλλα σε πιο low πανεπιστημια.Γενικα τα ορια που καθορίζει καθε πανεπιστημιο προέρχονται απο τον μέσο ορο των αποφοιτων που εγιναν δεκτοι σε κάθε μεταπτυχιακό.Τι ενοω αν 10 ατομα απο πανεπιστημιο πειραια μπηκαν στο μεταπτυχιακο του UCL τοτε αυτοι θα βγαλουν τον μεσο ορο απο τα παιδια που μπηκαν απο πειραια και εκει θα κινηθουν στο να ζητησουν στους επομενους (για αυτο με εχει ενημερώσει αγγλικό πανεπιστημιο) αρα σημασια παιζει και ποσο δυσκολο ειναι να παρει κανεις βαθμο στο τμημα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Δεν ειναι και απο τα ευκολα το ιστορικο αρχαιολογικο για να το τελειωσεις στα 4 η 5 χρονια ειναι αληθεια.Η δουλεια ηταν σε περιβαλλον(μουσεια)που εχει σχεση αλλα σε αλλη ειδικοτητα βεβαιως καθοτι μη πτυχιουχος την περιοδο αυτη.Απλα αν ειναι να ξεκινησω προετοιμασια για εξετασεις σε μεταπτυχιακο στην Ελλαδα θελω να ξερω απο πριν αν θα αντιμετωπισω ζητημα.Για εξωτερικο οκ κανεις τις αιτησεις σου και αν σε δεχτουν οκ.2 χρονια σε μουσειο και αρχαιολογικο χωρο και 3μηνη πρακτικη σε μουσειο επισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Δεν ειναι και απο τα ευκολα το ιστορικο αρχαιολογικο για να το τελειωσεις στα 4 η 5 χρονια ειναι αληθεια.Η δουλεια ηταν σε περιβαλλον(μουσεια)που εχει σχεση αλλα σε αλλη ειδικοτητα βεβαιως καθοτι μη πτυχιουχος την περιοδο αυτη.Απλα αν ειναι να ξεκινησω προετοιμασια για εξετασεις σε μεταπτυχιακο στην Ελλαδα θελω να ξερω απο πριν αν θα αντιμετωπισω ζητημα.Για εξωτερικο οκ κανεις τις αιτησεις σου και αν σε δεχτουν οκ.2 χρονια σε μουσειο και αρχαιολογικο χωρο και 3μηνη πρακτικη σε μουσειο επισης.

Κοιταξε, στο δικο μου τμημα για την εισαγωγη στο μεταπτυχιακο τα ετη για την αποκτηση πτυχιου μετρανε με συντελεστη βαρυτητας 10%...Να σου πω την αληθεια αυτο δεν το εχω ξαναδει σε αλλο τμημα, αλλα σιγουρα θα παιζει ρολο...Τωρα το οτι δουλευες σε μουσεια, χωρις πτυχιο δεν ξερω κατα ποσο μπορει να μετρησει θετικα..Το μονο που μπορει να θεωρησησουν αποδεκτο για την καθυστερηση αυτη(>2 ετη) ειναι ισως καποιο προβλημα υγειας...Φυσικα εσυ να εισαι καλα και μεταπτυχιακα θα βρεθουν

Γενικα να ξερεις οτι τους ενδιαφερει να βλεπουν μια προοδο απο εσενα...Δηλαδη και στην ωρα σου να παρεις το πτυχιο και να πας για μεταπτυχιακο 2 χρονια μετα θελουν να δουν οτι τα χρονια που μεσολαβησαν εκανες κατι δεν καθοσουν απλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Από ότι κατάλαβα με έναν βαθμό >7 έχεις αρκετές πιθανότητες και με >8,5 δηλαδή άριστα μπορείς να διεκδικήσεις κάποια υποτροφία. Γενικά για Ευρώπη ενδιαφέρομαι, την Αμερική δεν την έχω αποκλείσει απλά μου φαίνεται πολύ μακριά στο μυαλό μου. Τέσπα, έχω καιρό ακόμη καθώς είμαι στο τρίτο έτος.. Ευχαριστώ!

Για πιο λόγο δεν σκέφτεσαι Αμερική; Ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος, οκ, αλλά μην αποκλείεις τόσο μεγάλα πανεπιστήμια (και μελλοντικές αγορες).
Επίσης, αν τελικά επιλέξεις πανεπιστήμιο, έχε στο μυαλό σου την Ινδία. Έχει αρκετές επιλογές για πρακτική εξάσκηση στα οικονομικά ενώ φαίνεται για ενρχόμενη οικονομία με δισ. σε επιχειρήσεις κεφαλαίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Strain

Νεοφερμένος

Ο Strain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Για πιο λόγο δεν σκέφτεσαι Αμερική; Ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος, οκ, αλλά μην αποκλείεις τόσο μεγάλα πανεπιστήμια (και μελλοντικές αγορες).
Επίσης, αν τελικά επιλέξεις πανεπιστήμιο, έχε στο μυαλό σου την Ινδία. Έχει αρκετές επιλογές για πρακτική εξάσκηση στα οικονομικά ενώ φαίνεται για ενρχόμενη οικονομία με δισ. σε επιχειρήσεις κεφαλαίου.

Για Αμερική νομίζω θέλει μεγάλο βαθμό πρώτου πτυχίου (8+) αλλά δεν είμαι σίγουρος. Επίσης θέλει να δώσω και toelf , το πιστοποιητικό ότι ξέρω την γλώσσα και είναι πολύ πιο δύσκολο από το ielts που ειναι για Ευρώπη. Έχει κανένας εμπειρία από Αμερική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Για Αμερική νομίζω θέλει μεγάλο βαθμό πρώτου πτυχίου (8+) αλλά δεν είμαι σίγουρος. Επίσης θέλει να δώσω και toelf , το πιστοποιητικό ότι ξέρω την γλώσσα και είναι πολύ πιο δύσκολο από το ielts που ειναι για Ευρώπη. Έχει κανένας εμπειρία από Αμερική;

Έχω κακό βαθμό πτυχίου, δίνω αύριο το IELTS και τον Γενάρη φεύγω για Αμερική για master. :P
Είναι διαφορετικές οι διαδικασίες και στην Αμερική μπορείς να ψάχνεις όχι ίδρυμα, αλλά καθηγητές. Εγώ ήθελα κάτι πολύ συγκεκριμένο για μάστερ, υπήρχε σε κάποια πολύ μεγάλα πανεπιστήμια που από εκεί έχουν φάει πόρτα άλλοι που γνωρίζω με βαθμό πολύ καλύτερο του δικού μου, οπότε έψαξα σε καλά πανεπιστήμια μεν, σε λιγότερο mainstream πολιτείες δε. Στη Βοστώνη πχ ναι θα θέλουν αυστηρά βαθμό, δύσκολα θα κάνουν κάποια εξαίρεση.
Αν σε κάνει endorse κάποιος καθηγητής, κάνεις bypass κάποια κομμάτια της διαδικασίας, όπως πχ το όριο του βαθμού. Επομένως αυτό που μπορέις να κάνεις είναι να ψάξεις καθηγητές και όχι ιδρύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Strain

Νεοφερμένος

Ο Strain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Έχω κακό βαθμό πτυχίου, δίνω αύριο το IELTS και τον Γενάρη φεύγω για Αμερική για master. :P
Είναι διαφορετικές οι διαδικασίες και στην Αμερική μπορείς να ψάχνεις όχι ίδρυμα, αλλά καθηγητές. Εγώ ήθελα κάτι πολύ συγκεκριμένο για μάστερ, υπήρχε σε κάποια πολύ μεγάλα πανεπιστήμια που από εκεί έχουν φάει πόρτα άλλοι που γνωρίζω με βαθμό πολύ καλύτερο του δικού μου, οπότε έψαξα σε καλά πανεπιστήμια μεν, σε λιγότερο mainstream πολιτείες δε. Στη Βοστώνη πχ ναι θα θέλουν αυστηρά βαθμό, δύσκολα θα κάνουν κάποια εξαίρεση.
Αν σε κάνει endorse κάποιος καθηγητής, κάνεις bypass κάποια κομμάτια της διαδικασίας, όπως πχ το όριο του βαθμού. Επομένως αυτό που μπορέις να κάνεις είναι να ψάξεις καθηγητές και όχι ιδρύματα.

Το Toefl δεν ειναι για Αμερική και το ielts για Ευρώπη; Τι βαθμό πτυχίου έχεις αν επιτρέπεται ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η διαρκεια των σπουδων παιζει ρολο στο αν θα γινεις δεκτος σε ενα μεταπτυχιακο;Αν ειναι δηλαδη στα 7 χρονια και οχι στα 4 η 5 με σχεδον 7 βαθμο ειναι προβλημα;Για Ελλαδα κυριως αλλα και για ενα καλο πανεπιστημιο του εξωτερικο οχι lse η oxford αλλα σε ενα μεσαιου προς καλου uni της Βρετανιας

Κοίτα στα πανεπιστήμια της Ευρώπης και ειδικότερα της Αγγλίας που έχω ψάξει για μεταπτυχιακά σε προγράμματα θεωρητικών σπουδών, δεν αναφέρεται πουθενά ότι απαιτείται συγκεκριμένος χρόνος περάτωσης των προπτυχιακών σπουδών.΄Εχω την εντύπωση πως αν έχεις καθυστερήσεις 1-2 χρόνια να πάρεις το πτυχίο σου ιδίως αν έχεις εκπονήσει πτυχιακή εργασία, δεν πρέπει να εκτιμάται αρνητικά. Βέβαια (πάλι σύμφωνα με την προσωπική μου άποψη) αν κάποιος τελειώσει στο διπλάσιο από τον απαιτούμενο χρόνο μάλλον δεν θα κάνει και την καλύτερη εντύπωση χωρίς όμως όπως σου είπα παραπάνω, να αναφέρεται κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια μεμονωμένη περίπτωση που θεωρείται προαπαιτούμενο να έχεις τελειώσει ακριβώς στα χρόνια της σχολής σου ούτε ξέρω επίσης τι ισχύει για τις θετικές επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Σκέφτομαι να δώσω κατατακτηριες στην ψυχολογία παντειου. Πρέπει να πάω φροντιστήριο ή μπορώ να διαβάσω και μόνος μου. Δεν θα δώσω φέτος εξετάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τέσσερα χρόνια για ένα άχρηστο χαρτί δεν ήταν αρκετά? Θες να τα κάνεις οχτώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ποιος σου είπε ότι είναι άχρηστο και που ξέρεις εγώ τι θα κάνω με αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top