Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

Νικολέτα Γ.

Νεοφερμένος

Η Νικολέτα Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος εδώ που να παρακολουθεί ή να έχει παρακολουθήσει το ΠΜΣ στις Βιοιατρικές επιστήμες στην Ιατρική Πάτρας, ή αν υπάρχει κάποιος που έχει πληροφορίες γι αυτό όσον αναφορά την ποιότητα των μαθημάτων, των εργαστηρίων και των διπλωματικών εργασιών. Ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση,αλλά δεν έχω περισσότερες πληροφορίες εκτός από αυτές που προσφέρει η ιστοσελίδα του μεταπτυχιακού (η οποία φυσικά δεν περιέχει θετικά και αρνητικά σχόλια ) :P

Ευχαριστω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ψάχνεις βελόνα στα άχυρα :Ρ. Καλύτερα -αν δε το έχεις κάνει ήδη- να ψάξεις μήπως υπάρχει κάποιο γρουπάκι των μεταπτυχιακών στο facebook. Αν θες γνώμη για το ΠΜΣ πάντως, αν και οι κατευθύνσεις του είναι ιδανικές, το γενικό πρόγραμμα σπουδών (κορμός) του μου φαίνεται αχρείαστα φορτωμένο και καθόλου ελκυστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικολέτα Γ.

Νεοφερμένος

Η Νικολέτα Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ναι , εχω ψάξει αλλά δεν έχω μπορέσει να βρω κάτι , γι αυτό κι έγραψα εδω, μήπως κατα τύχη υπάρχει κάποιος. Το πρόγραμμα σε όλα τα ΠΜΣ σχετικά με βιοιατρική, διάγνωση κλπ είναι παρόμοιο, αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι η ποιότητα των εργστηρίων και της διπλωματικής εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JennyV

Δραστήριο μέλος

Η JennyV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 735 μηνύματα.
[FONT=&quot]Καλησπέρα σας!!! θα ήθελα την βοήθεια σας.. σκοπεύω να κάνω ένα μεταπτυχιακό πάνω στα παιδαγωγικά και συγκεκριμένα αν μπορέσω στην ειδική

Τα μεταπτυχιακά που έχω βρει είναι 1 στο Ρέθυμνο με αιτήσεις τον Σεπτέμβρη , του ανοιχτού Πανεπιστημίου και του Ανοιχτού Πανεπιστημίου της Κύπρου.[/FONT]
[FONT=&quot]Θα ήθελα αν έχετε πληροφορίες γενικά για τα μεταπτυχιακά και συγκεκριμένα αν κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει για κάποια βιβλία που απαιτούνται για τις εξετάσεις του Ρεθύμνου.[/FONT]
[FONT=&quot]Ευχαριστώ πολύ!! ^^

[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
εχεις πρωτο πτυχιο στην πληροφορικη? και γινεται να κανεις μεταπτυχιακο ειδικη αγωγη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.

JennyV

Δραστήριο μέλος

Η JennyV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 735 μηνύματα.
Ναι βρε, σε ό,τι θέλεις μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό. Του ΕΑΠ έχουν λήξει για φέτος.
Δες εδώ: https://www.eduguide.gr/arthra/metaptyxiaka-se-eidikh-agwgh-sthn-ellada-poia-einai-poso-stoixiz/

Ανοιγουν ξανά από Σεπτεμβτη ή Νοεμβριο... απλά θέλω να βρω και κάποια βιβλία και δεν τα βρίσκω απο το παιδαγωγικό στο Ρέθυμνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλά θέλω να βρω και κάποια βιβλία και δεν τα βρίσκω απο το παιδαγωγικό στο Ρέθυμνο

΄Εχει εδώ την εξεταστέα ύλη https://ptde.edc.uoc.gr/page/προκηρυξη-θεσεων-μεταπτυχιακου-προγραμματοσ-2016-17-εξεταστεα-υλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JennyV

Δραστήριο μέλος

Η JennyV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 735 μηνύματα.


βρήκα κάποια από τα βι βλία αλλά θα ήθελα πληροφορίες , θα μπορούσα να κάνω ένα νεο Θέμα, για όποιος έχει τελειώσει το παιδαγωγικό και ίσως γνωρίζει να με κατατοπίσει πιο πολύ ?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Στη βιβλιοθήκη του συγκεκριμένου πανεπιστημίου πιθανότατα θα υπάρχουν αυτά τα βιβλία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JennyV

Δραστήριο μέλος

Η JennyV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 735 μηνύματα.
Στη βιβλιοθήκη του συγκεκριμένου πανεπιστημίου πιθανότατα θα υπάρχουν αυτά τα βιβλία

κάποια είναι στην βιβλιοθήκη αλλά θα μπορώ να τα πάρω (αν μπορω κιολας) απο της 25 του Αυγούστου :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά!
Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο εκ των προτέρων... :P
Για αρχή να πω, πως σπουδάζω γερμανική φιλολογία και τελειώνω του χρόνου (προβλέπεται με Άριστα, δε ξέρω αν έχει κάποια σημασία για τη συνέχεια του ποστ). Με ενδιαφέρει το μεταπτυχιακό στην Διοίκηση Yπηρεσιών του Ο.Π.Α με κατεύθυνση την επικοινωνία, τις δημόσιες σχέσεις και την διαφήμιση.
Θεωρείτε εφικτό να εργαστώ μελλοντικά στον κλάδο των δημοσίων σχέσεων/επικοινωνίας, αφού ολοκληρώσω αυτό το μεταπτυχιακό; Βλέπετε κάποια συνοχή μεταξύ του προπτυχιακού μου και του μεταπτυχιακού, που με ενδιαφέρει; Ή θα το κάνω άσκοπα και θα είναι ξέμπαρκο στο βιογραφικό μου; Για την ακρίβεια με ενδιαφέρει να δουλέψω σε κάποια εταιρεία, όπου θα προτιμούσαν στη θέση μου κάποιον απόφοιτο της ΟΔΕ, αν δε κάνω λάθος... έτσι δεν είναι; Θα με ενθαρρύνατε ή θα με αποτρέπατε να κάνω το μεταπτυχιακό μου σε αυτό το αντικείμενο;
Στη συνέχεια να αναφέρω, πως θα επιχειρήσω να γίνω ο υπεύθυνος επικοινωνίας του φοιτητικού συλλόγου, όπου είμαι και μέλος, αλλά να κάνω και πρακτική στον κλάδο της επικοινωνίας/pr στην Γερμανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειά σας παιδιά!
Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο εκ των προτέρων... :P
Για αρχή να πω, πως σπουδάζω γερμανική φιλολογία και τελειώνω του χρόνου (προβλέπεται με Άριστα, δε ξέρω αν έχει κάποια σημασία για τη συνέχεια του ποστ). Με ενδιαφέρει το μεταπτυχιακό στην Διοίκηση Yπηρεσιών του Ο.Π.Α με κατεύθυνση την επικοινωνία, τις δημόσιες σχέσεις και την διαφήμιση.
Θεωρείτε εφικτό να εργαστώ μελλοντικά στον κλάδο των δημοσίων σχέσεων/επικοινωνίας, αφού ολοκληρώσω αυτό το μεταπτυχιακό; Βλέπετε κάποια συνοχή μεταξύ του προπτυχιακού μου και του μεταπτυχιακού, που με ενδιαφέρει; Ή θα το κάνω άσκοπα και θα είναι ξέμπαρκο στο βιογραφικό μου; Για την ακρίβεια με ενδιαφέρει να δουλέψω σε κάποια εταιρεία, όπου θα προτιμούσαν στη θέση μου κάποιον απόφοιτο της ΟΔΕ, αν δε κάνω λάθος... έτσι δεν είναι; Θα με ενθαρρύνατε ή θα με αποτρέπατε να κάνω το μεταπτυχιακό μου σε αυτό το αντικείμενο;
Στη συνέχεια να αναφέρω, πως θα επιχειρήσω να γίνω ο υπεύθυνος επικοινωνίας του φοιτητικού συλλόγου, όπου είμαι και μέλος, αλλά να κάνω και πρακτική στον κλάδο της επικοινωνίας/pr στην Γερμανία.

΄Εχουμε πει πολλές φορές ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα, μας τα δίνει ο βασικός τίτλος σπουδών και όχι ο τίτλος του μεταπτυχιακού. Επειδή στην περίπτωσή σου το πτυχίο με το μεταπτυχιακό δεν έχουν καμία σχέση ίσως θα πρέπει να προσανατολιστείς να δώσεις κατατακτήριες στο ΟΔΕ του ΟΠΑ ή ξανά πανελλαδικές.΄Η θα ακολουθήσεις από την αρχή μια νέα πορεία ή θα συνεχίσεις με κάτι πιο σχετικό με το πτυχίο σου. Το μεταπτυχιακό που θέλεις να κάνεις στοιχίζει 7200 ευρώ και είναι κρίμα να χάσεις χρόνο και χρήμα χωρίς να μπορέσεις να το αξιοποιήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
΄Εχουμε πει πολλές φορές ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα, μας τα δίνει ο βασικός τίτλος σπουδών και όχι ο τίτλος του μεταπτυχιακού. Επειδή στην περίπτωσή σου το πτυχίο με το μεταπτυχιακό δεν έχουν καμία σχέση ίσως θα πρέπει να προσανατολιστείς να δώσεις κατατακτήριες στο ΟΔΕ του ΟΠΑ ή ξανά πανελλαδικές.΄Η θα ακολουθήσεις από την αρχή μια νέα πορεία ή θα συνεχίσεις με κάτι πιο σχετικό με το πτυχίο σου. Το μεταπτυχιακό που θέλεις να κάνεις στοιχίζει 7200 ευρώ και είναι κρίμα να χάσεις χρόνο και χρήμα χωρίς να μπορέσεις να το αξιοποιήσεις.
Γιατι ποιά σχολή σου παρέχει κατοχυρωμενα επαγγελματικά δικαιώματα στην επικοινωνία και τις δημόσιες σχέσεις;
Επίσης, στην ελεύθερη αγορά εργασίας δε θεωρώ ιδιαίτερα σημαντική την κατοχύρωση επαγγελματικών δικαιωμάτων, ειδικά στον τομέα που με ενδιαφέρει. Δεν είναι λίγοι αυτοί που από την κοινωνιολογία και τις πολιτικές επιστήμες, προσανατολίζονται σε αυτό τον τομέα (αν δεις και τα βιογραφικά των φοιτητών).
Την πτυχιακή μου θα την κάνω πάνω στην "επικοινωνία", οπότε δε μου φαίνεται τόσο άσχετο το προπτυχιακό μου, όσο το παρουσιάζεις, με την κατεύθυνση που με ενδιαφέρει.
Το να δώσω ξάνα πανελλήνιες, δε τίθεται καν ως ζήτημα...
Το μεταπτυχιακό κοστίζει για την ακρίβεια 6.500 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
΄Εχουμε πει πολλές φορές ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα, μας τα δίνει ο βασικός τίτλος σπουδών και όχι ο τίτλος του μεταπτυχιακού. Επειδή στην περίπτωσή σου το πτυχίο με το μεταπτυχιακό δεν έχουν καμία σχέση ίσως θα πρέπει να προσανατολιστείς να δώσεις κατατακτήριες στο ΟΔΕ του ΟΠΑ ή ξανά πανελλαδικές.΄Η θα ακολουθήσεις από την αρχή μια νέα πορεία ή θα συνεχίσεις με κάτι πιο σχετικό με το πτυχίο σου. Το μεταπτυχιακό που θέλεις να κάνεις στοιχίζει 7200 ευρώ και είναι κρίμα να χάσεις χρόνο και χρήμα χωρίς να μπορέσεις να το αξιοποιήσεις.

Αν ήταν έτσι Λενώ μου, δεν θα γέμιζαν οι εταιρείες με διπλωματούχους μηχανικούς και απόφοιτους θεωρητικών σχολών που είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού τίτλου οικονομικής κατεύθυνσης η MBA. Ο "εμπορικός κόσμος" δεν κολλάει σε επαγγελματικά δικαιώματα, αλλά σε προσόντα, γνώσεις, συμπεριφορά, ικανότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατι ποιά σχολή σου παρέχει κατοχυρωμενα επαγγελματικά δικαιώματα στην επικοινωνία και τις δημόσιες σχέσεις;
Επίσης, στην ελεύθερη αγορά εργασίας δε θεωρώ ιδιαίτερα σημαντική την κατοχύρωση επαγγελματικών δικαιωμάτων, ειδικά στον τομέα που με ενδιαφέρει. Δεν είναι λίγοι αυτοί που από την κοινωνιολογία και τις πολιτικές επιστήμες, προσανατολίζονται σε αυτό τον τομέα (αν δεις και τα βιογραφικά των φοιτητών).
Την πτυχιακή μου θα την κάνω πάνω στην "επικοινωνία", οπότε δε μου φαίνεται τόσο άσχετο το προπτυχιακό μου, όσο το παρουσιάζεις, με την κατεύθυνση που με ενδιαφέρει.
Το να δώσω ξάνα πανελλήνιες, δε τίθεται καν ως ζήτημα...
Το μεταπτυχιακό κοστίζει για την ακρίβεια 6.500 ευρώ.

Αν ήταν έτσι Λενώ μου, δεν θα γέμιζαν οι εταιρείες με διπλωματούχους μηχανικούς και απόφοιτους θεωρητικών σχολών που είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού τίτλου οικονομικής κατεύθυνσης η MBA. Ο "εμπορικός κόσμος" δεν κολλάει σε επαγγελματικά δικαιώματα, αλλά σε προσόντα, γνώσεις, συμπεριφορά, ικανότητες.

Ωραία τότε! Συγγνώμη αν έκανα λάθος!΄Εχω παράδειγμα φίλης που μετά τη Φιλολογία έκανε μεταπτυχιακό στην Ψυχολογία και δεν της επιτράπηκε να ασκήσει το επάγγελμα του Ψυχολόγου επειδή δεν είχε βασικό τίτλο σπουδών πάνω σε αυτό. Φαντάστηκα ότι αυτό ισχύει για όλα τα επαγγέλματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
΄Εχουμε πει πολλές φορές ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα, μας τα δίνει ο βασικός τίτλος σπουδών και όχι ο τίτλος του μεταπτυχιακού. Επειδή στην περίπτωσή σου το πτυχίο με το μεταπτυχιακό δεν έχουν καμία σχέση ίσως θα πρέπει να προσανατολιστείς να δώσεις κατατακτήριες στο ΟΔΕ του ΟΠΑ ή ξανά πανελλαδικές.΄Η θα ακολουθήσεις από την αρχή μια νέα πορεία ή θα συνεχίσεις με κάτι πιο σχετικό με το πτυχίο σου. Το μεταπτυχιακό που θέλεις να κάνεις στοιχίζει 7200 ευρώ και είναι κρίμα να χάσεις χρόνο και χρήμα χωρίς να μπορέσεις να το αξιοποιήσεις.

Με το ξαναβγάλει μια σχολή από την αρχή δεν θα χάσει χρόνο και χρήμα;;; Την πιο παραγωγική ηλικία θα χάσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ωραία τότε! Συγγνώμη αν έκανα λάθος!΄Εχω παράδειγμα φίλης που μετά τη Φιλολογία έκανε μεταπτυχιακό στην Ψυχολογία και δεν της επιτράπηκε να ασκήσει το επάγγελμα του Ψυχολόγου επειδή δεν είχε βασικό τίτλο σπουδών πάνω σε αυτό. Φαντάστηκα ότι αυτό ισχύει για όλα τα επαγγέλματα.
Αυτό δεν έχει καμια σχέση με την περίπτωση μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Αν ήταν έτσι Λενώ μου, δεν θα γέμιζαν οι εταιρείες με διπλωματούχους μηχανικούς και απόφοιτους θεωρητικών σχολών που είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού τίτλου οικονομικής κατεύθυνσης η MBA. Ο "εμπορικός κόσμος" δεν κολλάει σε επαγγελματικά δικαιώματα, αλλά σε προσόντα, γνώσεις, συμπεριφορά, ικανότητες.

Καλά τα λέει ο Christos. Λενώ αυτό που λές ισχυει στα επαγγελματα που απαιτουν δικαιώματα όπως η Ψυχολογία, η Φαρμκευτική, η Φιλολογια κλπ. Επαγγελματα που σχετίζονται με το εμποριο, την επιχειρηματικότητα κ.α έχουν να κανουν με τις ικανότητες του υποψηφιου και οχι με το ποια δικαιωματα εχει εξασφαλίσει.

Κωστή αν θέλεις την αποψη μου το σχέδιο σου ειναι πολύ καλο. Συνοχή υπάρχει βεβαια οχι οπως αυτη που εχουν οι αποφοιτοι marketing & επικοινωνίας αλλα υπάρχει. Στην επικοινωνία ειναι πολύ σημαντική άριστη χρήση των γλωσσών που θα καλείσαι να χρησιμοποιείς και η Γερμανική Φιλολογία με τα μαθηματα Γλωσσολογίας κλπ σου δίνει ενα καλό υπόβαθρο. Επίσης λόγω του μεγέθους της Γερμανικής Αγοράς θα εισαι κατάλληλος για θέσεις που εχουν επαφές ή θελουν να αναπτυχθούν προς τις Γερμανικές αγορές και αυτές οι θέσεις δεν πιστεύω πως ειναι λίγες. Γενικά μου φαίνεται πως θα ολο αυτο το υποβαθρο της Γερμανική Φιλολογιας με ενα μεταπτυχιακί Εμπορικού/Επιχειρησιακου περιεχομένου θα σου δώσει μια καλή ευελιξία.

Επίσης σκέψου ποιες ειναι οι αλλες σου επιλογές. Αρχικά μπορεις να βγεις στην αγορά εργασίας αλλα οι θέσεις που θα μπορεις να αποσχοληθείς θα ειναι σχετικά περιορισμένες. Αν με ρωτάς δεν πιστεύω πως οι απόφοιτοι των Φιλοσοφικών Σχολών έχουν την πολυτέλεια σε τετοιους καιρους να βγαίνουν στην αγορά εργασίας με ενα πτυχίο. Η αλλη σου επιλογή ειναι καποιο αλλο μεταπτυχιακό αλλά αλήθεια δεν μπορώ να σκεφτώ προγράμματα που θα σου προσφέρουν περισσότερα απο αυτό που επιδιώκεις. Αυτή ειναι η ταπεινή μου αποψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Επίσης σκέψου ποιες ειναι οι αλλες σου επιλογές. Αρχικά μπορεις να βγεις στην αγορά εργασίας αλλα οι θέσεις που θα μπορεις να αποσχοληθείς θα ειναι σχετικά περιορισμένες. Αν με ρωτάς δεν πιστεύω πως οι απόφοιτοι των Φιλοσοφικών Σχολών έχουν την πολυτέλεια σε τετοιους καιρους να βγαίνουν στην αγορά εργασίας με ενα πτυχίο. Η αλλη σου επιλογή ειναι καποιο αλλο μεταπτυχιακό αλλά αλήθεια δεν μπορώ να σκεφτώ προγράμματα που θα σου προσφέρουν περισσότερα απο αυτό που επιδιώκεις. Αυτή ειναι η ταπεινή μου αποψη

Κι εγώ θεωρώ απαραίτητη την απόκτηση ενός μεταπτυχιακού τίτλου, γι' αυτό άλλωστε προσανατολίζομαι προς σε αυτή την κατεύθυνση και είναι κάτι, το οποίο μου ταιριάζει πιστεύω και θα μπορούσα να ανταπεξέλθω επαρκώς. Μετπτυχιακό στο τμήμα μου δε θέλω να κάνω, γιατι δε θα αποκομίσω περαιτέρω ιδιαίτερες γνώσεις, πέραν της εμβάθυνσης μου στις γνώσεις της γλωσσολογίας ή της λογοτεχνίας.
Ο αγαπητός Χρήστος μου πρότεινε και το μεταπτυχιακό στο μάρκετινγκ & επικοινωνία στο Ο.Π.Α, από την στιγμή που με ενδιαφέρει η επικοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top