Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

dezon

Νεοφερμένος

Ο dezon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Grade Point Average
Applicants are expected to have an overall grade point average (GPA) equivalent to at least:
6.6 (Dutch BSc)
7.0 (Dutch Bachelor of Higher professional education)
3.0 (American system)
2.1 (a second class upper/division one degree in the British system)
C (ECTS-system)

εγω ποια κλιμακα πρεπει να κοιταξω; του ects system και αν ναι το c σε τι βαθμο αναφερεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avalonlll

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπερα στη κοινοτητα...
Εχω μια απορια, παω Β Λυκειου στη Τεχνολογικη κατευθυνση και σκοπευω να ασχοληθω με υπολογιστες
Σκεφτομαι οτι θελω να ασχοληθω με hardware, οποτε μια καλη λυση ειναι οι ΗΜΜΥ του Πολυτεχνειου
Ταυτοχρονα ομως με ενδιαφερει και γενικα η πληροφορικη σαν επιστημη
Μπορω λοιπον να σπουδασω πληροφορικη(που ειναι και πιο ευκολο να μπω) και μετα να κανω στην ελλαδα(και πιο συγκεκριμενα αθηνα αν γινεται) μεταπτυχιακο πανω σε hardware; Υπαρχει καποια σχολη στην Αθηνα με μεταπτυχιακο που να σχετιζεται με το hardware;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Καλησπέρα.Ξέρει κανείς άν μπορείς να κάνεις αίτηση για μεταπτυχιακό χωρίς να έχεις πάρει πτυχίο;Δηλαδή να χρωστάς 5-6 μαθήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,879 μηνύματα.
Καλησπέρα.Ξέρει κανείς άν μπορείς να κάνεις αίτηση για μεταπτυχιακό χωρίς να έχεις πάρει πτυχίο;Δηλαδή να χρωστάς 5-6 μαθήματα

Σαφώς και γίνεται. Όμως:

α). Το πλήθος των απαιτούμενων μαθημάτων που ενδεχόμενα οφείλεις να χρωστάς διαφέρει από Τμήμα σε Τμήμα. Πρέπει να ρωτήσεις τη Γραμματεία που είναι υπεύθυνη για τις μεταπτυχιακές σπουδές του Τμήματος που ενδιαφέρεσαι.

β). Τα μαθήματα που ενδεχόμενα χρωστάς οφείλεις να τα έχεις περάσει μέχρι την έναρξη του Α' εξαμήνου του μεταπτυχιακού προγράμματος ειδάλλως απορρίπτεσαι ασχέτως αν σε έχουν κάνει δεκτό ως φοιτητή, βάση φακέλου και συνέντευξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cupid

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 321 μηνύματα.
Καλησπερα στη κοινοτητα...
Εχω μια απορια, παω Β Λυκειου στη Τεχνολογικη κατευθυνση και σκοπευω να ασχοληθω με υπολογιστες
Σκεφτομαι οτι θελω να ασχοληθω με hardware, οποτε μια καλη λυση ειναι οι ΗΜΜΥ του Πολυτεχνειου
Ταυτοχρονα ομως με ενδιαφερει και γενικα η πληροφορικη σαν επιστημη
Μπορω λοιπον να σπουδασω πληροφορικη(που ειναι και πιο ευκολο να μπω) και μετα να κανω στην ελλαδα(και πιο συγκεκριμενα αθηνα αν γινεται) μεταπτυχιακο πανω σε hardware; Υπαρχει καποια σχολη στην Αθηνα με μεταπτυχιακο που να σχετιζεται με το hardware;
Κοιτα αν θες να συνδυασεις hardware με καθαρη πληροφορικη επιστημη λυση ειναι τμηματα οπως το Μηχανικων Υπολογιστων & Πληροφορικης σε Πατρα και Ιωαννινα οπου το προγραμμα σπουδων ανταποκρινεται σε αυτα που επιθυμεις. Αλλα πιστευω εχεις χρονο να σκεφτεις τι θες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ναι. Βασικά το πρόβλημα εστιάζεται αλλού. Εφόσον απεργεί η γραμματεία, οι καταστάσεις με τους επιτυχόντες μεταπτυχιακούς φοιτητές δεν έχουν σταλεί στους καθηγητές του προγράμματος. Το Τμήμα είναι ανοικτό. Η γραμματεία έχει κατεβάσει "ρολά" και απεργούν όσοι καθηγητές θέλουν. Μάλιστα αυτή τη περίοδο το Τμήμα αξιολογείται από εξωτερική επιτροπή εμπειρογνωμόνων.

Καλά τα λες εσύ, αλλά στην Ελλάδα ζούμε δυστυχώς. Πρέπει να το συνειδητοποιήσουμε.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LifeLife

Νεοφερμένος

Η LifeLife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας!!!
Είμαι απόφοιτη του τμήματος Ψυχολογίας του Παντείου και αυτόν τον καιρό ψάχνω μεταπτυχιακό...
Ήθελα,λοιπόν, να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που να έχει παρακολουθήσει το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Κλινικής και Κοινοτικής Ψυχολογίας του Μητροπολιτικού Κολλεγίου; Αξίζει να κάνει κάποιος αυτό το μεταπτυχιακό; Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο;

Ευχαριστώ πολύ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xipex

Νεοφερμένος

Ο xipex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα σας,
Ειμαι μαθητης 3ης Λυκειου και ωπος οι περισσοτεροι μαθητες δινουν φετος πανελληνιες ετσι θα δωσω κι εγω :worry:
Σκεφτομαι να σπουδασω πληροφορικη , και να παω για Διωξη Ηλεκτρονικου Εγκληματος.
Ξερει μηπως κανεις αν χρειαζεται καποιο μεταπτυχιακο σε καποια Αστυνομικη Ακαδημια,και αν ειναι εφικτο να το κανεις με Πτυχιο Πληροφορικης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Για δίωξη πρέπει να σαι αστυνομικός πρώτα, οχι απλά να χεις πτυχίο πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarantis1995

Νεοφερμένος

Ο Sarantis1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!!!
Είμαι απόφοιτη του τμήματος Ψυχολογίας του Παντείου και αυτόν τον καιρό ψάχνω μεταπτυχιακό...
Ήθελα,λοιπόν, να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που να έχει παρακολουθήσει το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Κλινικής και Κοινοτικής Ψυχολογίας του Μητροπολιτικού Κολλεγίου; Αξίζει να κάνει κάποιος αυτό το μεταπτυχιακό; Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο;

Ευχαριστώ πολύ. :)

Γεια σου και εγώ ενδιαφέρομαι για την συγκεκριμένη εξιδίκευση!Είναι στα ελληνικά το πρόγραμμα από όσα ξέρω και το πτυχίο αν δεν κάνω λάθος έρχεται από το London East University!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SleepwalkerH

Νεοφερμένος

Ο SleepwalkerH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα

Το καλοκαίρι πρόκειται να αποφοιτήσω από το τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης, και όπως είναι φυσικό κάνω σκέψεις για τη συνέχεια των σπουδών μου. Έχω κάνει ήδη αίτηση για μεταπτυχιακό στη σχολή μου και κατά πάσα πιθανότητα θα με δεχτούν καθώς έχω αρκετά καλό βαθμό (κάτι που συνεπάγεται και σίγουρη ερευνητική δουλειά στο Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας που βρίσκεται εδώ), παρ'όλα αυτά θα ήθελα πολύ να μετακομίσω στην Αθήνα και να συνεχίσω το μεταπτυχιακό μου στο ΕΜΠ. Καθώς όμως δεν έχω ιδέα τι παίζει με το μεταπτυχιακό του ΗΜΜΥ, θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις:Για αρχή, πότε είναι η περίοδος αιτήσεων για το μεταπτυχιακό, και ποια διαδικασία ακολουθείται (γίνεται απλά αίτηση και αναλόγως επιλέγεσαι, ή υπάρχει και συνέντευξη; ). Υπάρχει περίπτωση να μου ζητηθεί να παρακολουθήσω πρώτα κάποια μαθήματα του προπτυχιακού, προτού προχωρήσω στο μεταπτυχιακό;Επιπλέον, θέλω να ασχοληθώ με δίκτυα υπολογιστών, υπάρχει κάτι παρεμφερές στο ΗΜΜΥ με το οποίο μπορώ να ασχοληθώ;Υπάρχει κάποια προοπτική για έρευνα κατά τη διάρκεια του μεταπτυχιακού ή το πρόγραμμα ανάγεται μόνο στην παρακολούθηση μαθημάτων;
Έστω και ορισμένες από τις ερωτήσεις μου να απαντηθούν θα είμαι ευγνώμων

Ευχαριστώ
Γιώργος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosHTML

Νεοφερμένος

Ο giorgosHTML αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Μεταπτυχιακά στη ψυχολογία για εκπαιδευτικούς




Γεια σας. Το θέμα δεν αφορά εμένα απλά κάποιος γνωστός μου ενδιαφέρεται.

Καποιος δασκαλος/δασκαλα εαν επιθυμει να κανει καποιο μεταπτυχιακο πανω στη εκπαιδευτικη ψυχολογια η κατι παρομοι μεσω ψυχολογιας πιους δρομους μπορει να ακολουθησει ? πια μεταπτυχιακα? στη πολη της Θεσαλλονικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μεταπτυχιακά στη ψυχολογία για εκπαιδευτικούς




Γεια σας. Το θέμα δεν αφορά εμένα απλά κάποιος γνωστός μου ενδιαφέρεται.

Καποιος δασκαλος/δασκαλα εαν επιθυμει να κανει καποιο μεταπτυχιακο πανω στη εκπαιδευτικη ψυχολογια η κατι παρομοι μεσω ψυχολογιας πιους δρομους μπορει να ακολουθησει ? πια μεταπτυχιακα? στη πολη της Θεσαλλονικης.

Αν μπει στο σάιτ του Υπουργείου minedu-μεταπτυχιακά θα βρει όλα τα προσφερόμενα μεταπτυχιακά ανά πανεπιστήμιο της χώρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
βγαινοντας απο τις σχολες φιλολογιας η ιστοριας-αρχαιολογιας μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο στις μουσειακες σπουδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
βγαινοντας απο τις σχολες φιλολογιας η ιστοριας-αρχαιολογιας μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο στις μουσειακες σπουδες;

μπορει κανεις να με διαφωτισει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Μπορείς αλλά καλύτερα απο ιστορικό-αρχαιολογικό άν ενδιαφέρεσαι για την μουσειολογία.Το τμήμα της Αθήνας άν σε ενδιαφέρει έχει μαθήματα και μπορείς να κάνεις και την πτυχιακή σου στην μουσειολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
καλημέρα παιδιά :)
όσοι κάνετε μεταπτυχιακό που απαιτεί καταβολή διδάκτρων προπληρώσατε πολύ καιρό πριν τα δίδακτρα (μιλάω για του πρώτου εξάμηνου)? :worry:
οι εγγραφές των πρωτοετών ενός μεταπτυχιακού (πλήρους φοίτησης) μπορούν να ξεκινάνε τώρα τον ιούλιο; λίγο νωρίς δεν είναι να δεσμευτείς από τώρα; μέχρι τον σεπτέμβρη πολλά μπορεί να σου τύχουν..:hmm:
σε περίπτωση που πληρώσεις τώρα την πρώτη δόση και μετά το μετανιώσεις μέχρι τον σεπτέμβρη γιατί π.χ.βρήκες δουλειά (λέμε τώρα :P) γίνεται να σου τα επιστρέψουν; :confused:
όποιος ξέρει σίγουρα ας πει τη γνώμη του..pleaseee


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menia athens

Νεοφερμένος

Η menia athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Καλησπέρα. Αν καποιος εχει τελειωσει ιστορικο κ αρχαιολογικο στο εκπα μπορει να κανει μεταπτυχιακο σε αλλο πανεπιστημιο της ελλαδας? π.χ για την κατευθυνση αρχαιολογιας στον βολο,καλαματα,ροδο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Αν καποιος εχει τελειωσει ιστορικο κ αρχαιολογικο στο εκπα μπορει να κανει μεταπτυχιακο σε αλλο πανεπιστημιο της ελλαδας? π.χ για την κατευθυνση αρχαιολογιας στον βολο,καλαματα,ροδο;;;

Ασφαλώς και μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Χημικό με μεταπτυχιακό σχετικό με βιολογία ή γεωπονικής βιοτεχνολογίας;:hmm:

Έχω 17549 μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top