Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να ξεκαθαρίσουμε κάτι...το MEng (Master in Engineering) 4ετούς φοίτησης που προσφέρουν τα Βρετανικά πανεπιστήμια ΔΕΝ είναι "μεταπτυχιακός τίτλος";
Μεταφέρω αυτή την απορία από άλλο forum στο οποίο συνάδελφοι επέμεναν γι'αυτό ακριβώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Και τι είναι; Νομίζω ότι στην Αγγλία δεν έχουν Πολυτεχνεία..και τέτοιες επιστήμες τις έχουν εντάξει σε Πανεπιστήμια ή Πανεπιστημιακά Κολλέγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Meng

From Wikipedia, the free encyclopedia
Master of Engineering (MEng or M.Eng.), an academic or professional master's degree in the field of engineering
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Η Βουλγαρία έγινε Ιταλία και μετά και μετά Λιθουανία. Και εκεί που είχαμε φτιάξει όλες τις φανταστικές παραμέτρους στο μυαλό μας ξαφνικά διαπιστώσαμε ότι στην Αγγλία υπάρχει το Meng και το M.Sc. τα οποία όμως δεν μάθαμε ακόμα να τα ξεχωρίζουμε. Παρόλα αυτά είμαστε σίγουροι πώς θα πάμε..... κάπου μωρέ...δεν έχει και πολύ σημασία, αφήνοντας πάλι στην απ'έξω μια σειρά από πραγματικά δεδομένα. Δεν πήραμε το Beng στο Ελλαδιστάν, αλλά παρ'όλα αυτά ονειρευόμαστε εικονικές υποτροφίες οι οποίες δίνονται σε τακτικό, έγκαιρο και καλό μέσο όρο πτυχίου. Αν μάλιστα φτάσαμε στο σημείο να δίνονται υποτροφίες από δημόσιους φορείς ή και ιδιωτικούς για την επιτυχία του να φτάνεις στα "ν" χρόνια και να χρωστάς την μισή σχολή, τότε είμαστε άξιοι της ΚΡΙΣΗΣ μας.
Τους μερικούς μπορούν κάποιοι να τους φουμάρουν στα μάτια ότι θέλουν, στους πολλούς όμως, μάλλον όχι. Ο χρόνος είναι πολύτιμος για να περνάμε τα 2/3 της ζωής μας σε φανταστικούς επαγγελματικούς χώρους. Και αν δεν μπορείς να λάβεις απάντηση από ένα επαγγελματικό φόρουμ, τι περιμένεις από ένα μαθητικό? Αλλά μήπως ο αυτοσκοπός ήταν άλλος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Meng

From Wikipedia, the free encyclopedia
Master of Engineering (MEng or M.Eng.), an academic or professional master's degree in the field of engineering
Μου έκανε εντύπωση γιατί στο michanikos έχουν ανοίξει ένα σωρό σχετικά θέματα κατά καιρούς κι έχουν χιλιοαναλύσει ζητήματα όπως MEng,Chartered Engineer κ.α.
Είναι δυνατό να πέφτουν τόσο έξω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
τι σου προσφερει η ασπαιτε ?
η ασπαιτε είναι χρήσιμη (αν και οχι απαραίτητη) για να διδάξεις.. αν μετά τη σχολή πας ασπαιτέ σου δίνει επιπλέον μόρια και αρα προβάδισμα. Τώρα το κατα πόσο υπάρχει ελπίδα στις μέρες μας για τέτοιου είδους επαγγελματική αποκατάσταση...
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
στο μεταπτυχιακό μας έδωσαν χαρτί οτι και καλά παρεβρεθήκαμε με ψεύτικες ημερομηνίες. Οποτε δε νομίζω να γίνεται τίποτα εκτός αν μπορεί να γίνει κάτι έστω για τη βάση του 7..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Το μεταπτυχιακο στην βιοηθικη πιστευω πως θα ειναι πολυ ενδιαφερον!

Σημείωση συντονιστή : Τα μηνύματα 388-390 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα με το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Πτυχείο μαθηματικών με μεταπτυχιακό στα οικονομικά σου δίνει καλές δυνατότητες στην αγορά εργασίας; Επειδή έχω μεγάλη κλίση στα μαθηματικά όλοι μου λένε μετσόβιο αλλά εγώ δεν αισθάνομαι ότι θέλω να γίνω μηχανικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Πτυχείο μαθηματικών με μεταπτυχιακό στα οικονομικά σου δίνει καλές δυνατότητες στην αγορά εργασίας; Επειδή έχω μεγάλη κλίση στα μαθηματικά όλοι μου λένε μετσόβιο αλλά εγώ δεν αισθάνομαι ότι θέλω να γίνω μηχανικός.

Έλα όμως που δεν είναι μαθηματικά ο μηχανικός. 5-6 μαθήματα μαθηματικών είναι όλα κι όλα. Τα άλλα 55 είναι τελείως διαφορετικά. Εκτός αν εννοείς τη ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Πτυχείο μαθηματικών με μεταπτυχιακό στα οικονομικά σου δίνει καλές δυνατότητες στην αγορά εργασίας; Επειδή έχω μεγάλη κλίση στα μαθηματικά όλοι μου λένε μετσόβιο αλλά εγώ δεν αισθάνομαι ότι θέλω να γίνω μηχανικός.

Τίποτα δεν είναι δεδομένο στην κοινωνία και στην αγορά εργασίας που ζούμε. Είναι καλός συνδυασμός αλλά θα πρέπει να δεις τι είδους "οικονομικά" θα είναι αυτά. Υπάρχουν κλάδοι που σχετίζονται με τα μαθηματικά, κλάδοι που σχετίζονται με την νομική, ..κλπ. Μέχρι τότε φρόντισε να κάνεις μικρά και σταθερά βήματα. Σε πρώτη φάση αποφάσισε αν θέλεις να σπουδάσεις μαθηματικά. Έχεις χρόνια να σκεφτείς τον επόμενο στόχο. Επίσης, με τόλμη και εργατικότητα όλα είναι εφικτά. ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ Σ' ΑΡΕΣΕΙ 100% ώστε να αποδόσεις τα μέγιστα.. και όχι επειδή πουλάει σήμερα. Μπορεί κάτι να έχει σήμερα προοπτικές και αύριο να μην έχει προοπτικές. Μπορεί κάτι που έχει καλές προοπτικές να μην είναι "φτιαγμένο" για σένα, να μην σου ταιριάζει να το σπουδάσεις ή αν το σπουδάσεις να μην πετύχεις τον αντικειμενικό στόχο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πτυχείο μαθηματικών με μεταπτυχιακό στα οικονομικά σου δίνει καλές δυνατότητες στην αγορά εργασίας; Επειδή έχω μεγάλη κλίση στα μαθηματικά όλοι μου λένε μετσόβιο αλλά εγώ δεν αισθάνομαι ότι θέλω να γίνω μηχανικός.

Το μαθηματικό είναι μια πολυ δυσκολη σχολη και εξ ορισμού ως βασικη επιστήμη μπορει να σου ανοίξει πολλές πορτες αλλά οι περισσότεροι βολεύονται σε φροντιστήρια ως καθηγητές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
μπορει να ακουγεται πολυ ρομαντικο αλλα η πραγματικοτητα ειναι η εξης : αν κανεις αυτο που σου αρεσει, σιγουρα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να πετυχεις..αλλωστε στην Ελλαδα του 2013 για ποιες προοπτικες μιλαμε ? αν κανεις κατι που σου αρεσει και σε εκφραζει θα γινεις καλος, ειτε σημερα ειτε αυριο. αλλωστε μην ξεχναμε οτι η δουλεια θα μας συντροφευει μεχρι πολυ μεγαλη ηλικια. π.χ το να γινω δημοσιος υπαλληλος για να αποκατασταθω και να μην εχω καμια προοπτικη ανελιξης, δεν μου λεει κατι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Όλοι μας ξεκινάμε από μια πρώτη φορά. Κανείς δεν γεννήθηκε καταξιωμένος στο επάγγελμά του. Ακόμη και τώρα με την κρίση που βιώνουμε δεν πρέπει να το βάλουμε κάτω. Με επιμονή, εργατικότητα και συνεχή αυτοβελτίωση, μπορούμε να καταφέρουμε πολλά. Όπως λέει και η Εύα, πρέπει να κάνουμε αυτό που μας αρέσει και όχι αυτό που πουλάει. Εκεί κάπου ως λαός χάσαμε την μπάλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Όλοι μας ξεκινάμε από μια πρώτη φορά. Κανείς δεν γεννήθηκε καταξιωμένος στο επάγγελμά του. Ακόμη και τώρα με την κρίση που βιώνουμε δεν πρέπει να το βάλουμε κάτω. Με επιμονή, εργατικότητα και συνεχή αυτοβελτίωση, μπορούμε να καταφέρουμε πολλά. Όπως λέει και η Εύα, πρέπει να κάνουμε αυτό που μας αρέσει και όχι αυτό που πουλάει. Εκεί κάπου ως λαός χάσαμε την μπάλα..

;) exactly!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Έλα όμως που δεν είναι μαθηματικά ο μηχανικός. 5-6 μαθήματα μαθηματικών είναι όλα κι όλα. Τα άλλα 55 είναι τελείως διαφορετικά. Εκτός αν εννοείς τη ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ.
Το γνωρίζω οι μεγάλοι κάνουν αυτό το συνειρμό με την έννοια ότι μπορώ να μπω, και ότι θα μου δώσει μεγαλύτερες ευκαιρίες στην αγορά εργασίας και όλοι στην οικογένεια μου είναι μηχανικοί και υπάρχει ελαφριά πίεση έστω και άθελα τους να με κατευθύνουν προς τα κει...:/: δε θέλω όμως να κάνω λάθος επιλογή και να καταλήξω να ασχοληθώ με κάτι που δεν μου αρέσει. Τη Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. τη σκέφτομαι αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να μου προσφέρει κάτι παραπάνω από ότι το μαθηματικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Τίποτα δεν είναι δεδομένο στην κοινωνία και στην αγορά εργασίας που ζούμε. Είναι καλός συνδυασμός αλλά θα πρέπει να δεις τι είδους "οικονομικά" θα είναι αυτά. Υπάρχουν κλάδοι που σχετίζονται με τα μαθηματικά, κλάδοι που σχετίζονται με την νομική, ..κλπ. Μέχρι τότε φρόντισε να κάνεις μικρά και σταθερά βήματα. Σε πρώτη φάση αποφάσισε αν θέλεις να σπουδάσεις μαθηματικά. Έχεις χρόνια να σκεφτείς τον επόμενο στόχο. Επίσης, με τόλμη και εργατικότητα όλα είναι εφικτά. ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ Σ' ΑΡΕΣΕΙ 100% ώστε να αποδόσεις τα μέγιστα.. και όχι επειδή πουλάει σήμερα. Μπορεί κάτι να έχει σήμερα προοπτικές και αύριο να μην έχει προοπτικές. Μπορεί κάτι που έχει καλές προοπτικές να μην είναι "φτιαγμένο" για σένα, να μην σου ταιριάζει να το σπουδάσεις ή αν το σπουδάσεις να μην πετύχεις τον αντικειμενικό στόχο. :)
Στην παρούσα φάση αισθάνομαι ότι το μοναδικό που μου αρέσει απόλυτα είναι τα μαθηματικά, αλλά με ελκύει ιδιαίτερα και ο τομέας των οικονομικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Όλοι μας ξεκινάμε από μια πρώτη φορά. Κανείς δεν γεννήθηκε καταξιωμένος στο επάγγελμά του. Ακόμη και τώρα με την κρίση που βιώνουμε δεν πρέπει να το βάλουμε κάτω. Με επιμονή, εργατικότητα και συνεχή αυτοβελτίωση, μπορούμε να καταφέρουμε πολλά. Όπως λέει και η Εύα, πρέπει να κάνουμε αυτό που μας αρέσει και όχι αυτό που πουλάει. Εκεί κάπου ως λαός χάσαμε την μπάλα..

Σωστά όλα αυτά! Επιπλέον, με τη γνώση μπορούμε να ενδυναμωθούμε ψυχοπνευματικά και να χτυπήσουμε -κατά το δυνατό- τους κατασταλτικούς μηχανισμούς του συστήματος (φασιστικά νομοσχέδια που περνάνε εν μια νυκτί, πολιτικούς με ρόλο φασίστα στη χώρα τους και με ρόλο υποτακτικού απέναντι στην Τρόικα έναντι πινακίου φακής, προώθηση της ιδέας του "διαίρει και βασίλευε" κτλ.).
Το χειρότερο πάντως, συντρόφια, είναι ότι η κυβέρνηση θέλει εκτελεστικά όργανα, ανθρωπάκια υποτακτικά, με σφιγμένα χείλι και σκυμμένο κεφάλι. Δεν θέλει επιστήμονες με όραμα, ισχυρό χαρακτήρα και διάθεση για ανάληψη πρωτοβουλιών. Δεν είναι τυχαίο που κάποια στιγμή ειπώθηκε ότι θα φορολογούμαστε για όσα πτυχία έχουμε, προκειμένου να δημιουργηθεί ένα ακόμα αντικίνητρο για τη μόρφωση. Ευτυχώς δεν εφαρμόστηκε.
Γι' αυτό, συντρόφια, ας σχηματίσουμε αλυσίδες ενάντια σε όσους/ες μας θέλουν διαιρεμένους/ες κι ας αφήσουμε τις ανταγωνιστικές εξάρσεις.
Συγνώμη για τον υπέρμετρο αυθορμητισμό, με τον οποίο εκφράστηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
ειχα την απορια, ακουγονται πολλα (στα προπτυχιακα) οτι πχ οι καθηγητες πολλες φορες εχουν προαποφασισοι ποσους θα κοψουν (μας το εχει πει και καθηγητρια αυτοπροσωπως)
στα μεταπτυχιακα αν κοπεις 2 φορες, σε διωχνουν, αρα να υποθεσω οτι εκει διορθωσουν με μια φυσιολογικη επιεικια ετσι? γιατι αν ειναι να γραψεις 6 και να στο κανουν 4.5 να κλαις τον χρονο σου και τα 8-10 χιλιαρικα, ουτε ο Θεος δεν το θελει

επισης η διπλωματικη εργασια, παιζει ουσιαστικο ρολο? δηλαδη παρατηρειται το φαινομενο να κοβονται φοιτητες απο αυτη? επισης στο περιπου, τι εκταση ειναι ? 30-50 σελιδες? και ουσιαστικα στα μερικες φοιτησης, την γραφεις στο 4ο εξαμηνο?
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ειχα την απορια, ακουγονται πολλα (στα προπτυχιακα) οτι πχ οι καθηγητες πολλες φορες εχουν προαποφασισοι ποσους θα κοψουν (μας το εχει πει και καθηγητρια αυτοπροσωπως)
στα μεταπτυχιακα αν κοπεις 2 φορες, σε διωχνουν, αρα να υποθεσω οτι εκει διορθωσουν με μια φυσιολογικη επιεικια ετσι? γιατι αν ειναι να γραψεις 6 και να στο κανουν 4.5 να κλαις τον χρονο σου και τα 8-10 χιλιαρικα, ουτε ο Θεος δεν το θελει

επισης η διπλωματικη εργασια, παιζει ουσιαστικο ρολο? δηλαδη παρατηρειται το φαινομενο να κοβονται φοιτητες απο αυτη? επισης στο περιπου, τι εκταση ειναι ? 30-50 σελιδες? και ουσιαστικα στα μερικες φοιτησης, την γραφεις στο 4ο εξαμηνο?
ευχαριστω

Στα Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών δεν κόβουν το ίδιο εύκολα όπως στα Προγράμματα Προπτυχιακών Σπουδών και βάζουν υψηλούς βαθμούς με μεγαλύτερη άνεση. Αυτό ισχύει κατά κανόνα για την πλειοψηφία των καθηγητών (όχι για το σύνολο).

Επειδή υπάρχει ο περιορισμός χρόνου (συνήθως 4 εξάμηνα είναι ο μέγιστος επιτρεπόμενος χρόνος φοίτησης για τα περισσότερα ΠΜΣ), σε αντίθεση με τα προγράμματα προπτυχιακών σπουδών στα οποία επιτρέπονται 2 επιπλέον έτη από τα ελάχιστα απαιτούμενα έτη σπουδών για την απονομή πτυχίου, συνήθως οι καθηγητές είναι πιο ελαστικοί.

Η έκταση της διπλωματικής εργασίας εξαρτάται από το αντικείμενο του ΠΜΣ και από το θέμα της. Δεν έχω ακούσει ποτέ να κόψουν κάποιον μεταπτυχιακό ή προπτυχιακό φοιτητή στην εξέτασή της. Η εκπόνησή της ξεκινάει με ανάληψη θέματος από τον μεταπτυχιακό φοιτητή μετά το πέρας της εξεταστικής περιόδου του 2ου εξαμήνου.

Συνήθως η προπτυχιακή διπλωματική εργασία που εκπονούν οι φοιτητές στις πολυτεχνικές σχολές είναι μεγαλύτερη σε έκταση από τη μεταπτυχιακή διπλωματική εργασία στα ΠΜΣ που διοργανώνονται από πολυτεχνικές σχολές. 30-50 σελίδες είναι πολύ μικρός αριθμός. Από 100 και πάνω στα πολυτεχνεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top