Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση
δικο μου λαθος, παρελλειψα να το πω
εννοουσα για μεταπτυχιακη διπλωματικη, σε θεματα χρηματοοικονομικων ή στατιστικής ή κατι παρομοιο (αν ξερεις παντα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisosfp

Νεοφερμένος

Ο mixalisosfp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μεταπτυχιακό στην Κοινωνιολογια έχει προοπτικές;; Να το επιχειρήσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μεταπτυχιακό στην Κοινωνιολογια έχει προοπτικές;; Να το επιχειρήσω;
ποια σχολή έχεις τελειώσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
προσωπικη εκτιμηση παντα

ολα τα μεταπτυχιακα με την τραβηγμενη εννοια εχουν εφαρμογες

αλλα ο αλλος θα σου πει εναν μεσο ορο της προσωπικης (ψυχολογικης αν θες) εκτιμησης του, με βαση οτι βλεπει στον κοσμο γυρω του

μπορει πχ να κανεις μεταπτυχιακο στην κβαντομηχανικη ξερω γω και να σε παρουν στο Σερν, μπορει ομως και οχι

εγω σ παροτρυνω να απαντησεις την ερωτηση σου
ρωτα τον εαφτο σου, "εχει πρακτικη εφαρμογη?" , "ποια?" "τι θα μου προσφερει"

μην εισαι σαν κατι παιδια στο παιδαγωγικο, που κραζουν ποσες εφαρμογες εχει και στην ουσια ειναι μονο ασεπ

καλο ειναι μην μπερδευουμε, την δυσκολια να μπεις σε ενα προγραμμα, με την δυσκολια να το τελειωσεις, με την χρησιμοτητα που θα σου προσφερει στη ζωη σου και την δυνατοτητα να γινεις επαγγελματιας απ αυτο το προγραμμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
μην εισαι σαν κατι παιδια στο παιδαγωγικο, που κραζουν ποσες εφαρμογες εχει και στην ουσια ειναι μονο ασεπ

καλο ειναι μην μπερδευουμε, την δυσκολια να μπεις σε ενα προγραμμα, με την δυσκολια να το τελειωσεις, με την χρησιμοτητα που θα σου προσφερει στη ζωη σου και την δυνατοτητα να γινεις επαγγελματιας απ αυτο το προγραμμα

Αυτό ισχύει και σε μετ/κά προγράμματα θεωρητικών κλάδων πάνω σε μαθηματικά ή/και φυσική (π.χ. θεωρητική φυσική, θεωρητικά μαθηματικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisosfp

Νεοφερμένος

Ο mixalisosfp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Έχω τελειώσει το Πολιτικό τμήμα της Παντείου και πέρασα φέτος με κατατακτήριες στο ΦΚΣ του Πανεπιστημίου Κρήτης. Ωστόσο, θέλω να κάνω παράλληλα και ένα μεταπτυχιακό που θα έχει αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας και όχι να μην μου προσφέρει τίποτα. Γι' αυτό και θέλω να κάνω μια σωστή επιλογή για να μην το μετανιώνω αργότερα. Τα μεταπτυχιακά που αναφέρονται σε κοινωνικές και πολιτικές θεωρίες είναι δηλαδή χάσιμο χρόνου; Π.χ Κοινωνιολογία, Πολιτική Ανάλυση και Πολιτική Θεωρία κτλ. Μου είπαν για κατατακτήριες για νομική αλλα και δεν με ενδιαφέρει μιας και πέρασα σε άλλη σχολή φέτος που μου άρεσε περισσότερο και ήταν τζάμπα χρόνος μιας και για να περάσεις εκεί κάνεις τα πάντα και δεν ξέρεις με σιγουριά και αν υπάρχει και αξιοκρατία εκεί. Σκέφτομαι για μεταπτυχιακά πάνω στα οικονομικά αλλα τα μαθηματικοτέτοια έχω να τα αγγίξω από το λύκειο.....!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Αυτό ισχύει και σε μετ/κά προγράμματα θεωρητικών κλάδων πάνω σε μαθηματικά ή/και φυσική (π.χ. θεωρητική φυσική, θεωρητικά μαθηματικά).

συμφωνω
γενικα, πολλα μεταπτυχιακα δεν σου προσφερουν τιποτα συγκεκριμενο (τωρα γιατι τα ζητουν μη με ρωτησεις)
ετσι οπως το βλεπω, μεταπτυχιακο παιρνεις
1- αν το πρωτο πτυχιο σου δεν ειναι κατι αριστο, αλλα απλα καλο
2- αν θες δημοσιο/ ακαδημαικη καριερα
3-προσωπικους λογους (αρα δεν εχει να κανει η χρησιμοτητα)
4- αν θες να επεκταθεις συντομα και απλα σε εναν τομεα, κοντινο αλλα λιγο διαφορετικο απο τον δικο σου

για παραδειγμα 8α πω για τα δικα μου (αφου καλο ειναι να μιλαμε για οτι ξερουμε)
ειμαι λογιστικη κ χρηματοοικονομικη, βλεπω τα αντιστοιχα μεταπτυχιακα, και μεσες ακρες κανουν τα πιο βασικα απο τα προπτυχιακα μαθηματα ξανα... οποτε γιατι να τα κανω? την ωρα που αν παρω επαγγελματικη πιστοποιηση (εχει βρετανικους και αμερικανικους τιτλους) εξεταζομαι σε τιτλους που ισχυουν σε 120+ χωρες, μου δινουν επαγγελματικα δικαιωματα και πρακτικη γνωση...

το παν δεν ειναι να κουραζεσαι χωρις λογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
συμφωνω
γενικα, πολλα μεταπτυχιακα δεν σου προσφερουν τιποτα συγκεκριμενο (τωρα γιατι τα ζητουν μη με ρωτησεις)
ετσι οπως το βλεπω, μεταπτυχιακο παιρνεις
1- αν το πρωτο πτυχιο σου δεν ειναι κατι αριστο, αλλα απλα καλο
2- αν θες δημοσιο/ ακαδημαικη καριερα
3-προσωπικους λογους (αρα δεν εχει να κανει η χρησιμοτητα)
4- αν θες να επεκταθεις συντομα και απλα σε εναν τομεα, κοντινο αλλα λιγο διαφορετικο απο τον δικο σου

για παραδειγμα 8α πω για τα δικα μου (αφου καλο ειναι να μιλαμε για οτι ξερουμε)
ειμαι λογιστικη κ χρηματοοικονομικη, βλεπω τα αντιστοιχα μεταπτυχιακα, και μεσες ακρες κανουν τα πιο βασικα απο τα προπτυχιακα μαθηματα ξανα... οποτε γιατι να τα κανω? την ωρα που αν παρω επαγγελματικη πιστοποιηση (εχει βρετανικους και αμερικανικους τιτλους) εξεταζομαι σε τιτλους που ισχυουν σε 120+ χωρες, μου δινουν επαγγελματικα δικαιωματα και πρακτικη γνωση...

το παν δεν ειναι να κουραζεσαι χωρις λογο

Βέβαια μην ξεχνάμε ότι η εν γένει μη χρησιμότητα των μεταπτυχιακών τίτλων στην αγορά εργασίας, με την χρηστική έννοια, ισχύει σε χώρες σαν την Ελλάδα.

Έχοντας ψάξει αρκετά το θέμα και στο διαδίκτυο, διαπίστωσα ότι στο εξωτερικό σε ιδιαίτερα τεχνολογικά ανεπτυγμένες χώρες, ακόμη και μεταπτυχιακό πρόγραμμα με υπερβολικά θεωρητικό ύφος (π.χ. θεωρητικά μαθηματικά / pure mathematics, αστροσωματιδιακή φυσική / astroparticle physics) να έχει παρακολουθήσει κάποιος μπορεί να εργαστεί στην ευρύτερη αγορά εργασίας (τράπεζες, βιομηχανίες τεχνολογίας, ιδιωτικούς οργανισμούς,..κλπ) εκτός από την ακαδημία (Πανεπιστήμιο) διότι υπάρχει η δυνατότητα μέσω κατάλληλων μαθημάτων - επιλογής στο πρόγραμμα (αν όχι τελείως εξειδικευμένα μαθήματα οικονομίας-διοίκησης τουλάχιστον συγγενικά μαθηματικά, όπως στατιστική, βελτιστοποίηση,..κλπ). Αντιθέτως στην χώρα μας, δεν διαφαίνεται αυτή η τάση, με αποτέλεσμα να μην ξέρουν οι φοιτητές τέτοιων προγραμμάτων τις διεξόδους στην αγορά και απλά αναπαράγουν την κασέτα περί γοητείας των εν λόγω επιστημών...και στο βάθος κήπος. Βέβαια δεν μιλάω για εκείνους που είναι στοχευμένοι για ακαδημαϊκή καριέρα.

Ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα κατά τη γνώμη θα πρέπει να εφοδιάζει τον πτυχιούχο με γνώσεις και για την ευρύτερη αγορά. Δεν αποτελεί εργασιακή λύση μόνο η ακαδημαϊκή καριέρα η οποία εκτός από το συγκεκριμένο πλαίσιο δομής της δεν γοητεύει πάντα. Μόνο τότε θεωρείται (κατά την γνώμη μου) πετυχημένο πρόγραμμα: δηλαδή, να μπορεί να ισορροπεί ανάμεσα σε δυο άξονες, τον ερευνητικό και τον επαγγελματικό. Υποτίθεται ότι το μεταπτυχιακό πρόγραμμα προσδίδει μεγαλύτερη επαγγελματική ευελιξία στον βασικό τίτλο σπουδών (πτυχίο) και δεν γίνεται για παράταση της φοιτητική ζωής (λανθασμένη Ελληνική νοοτροπία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα κατά τη γνώμη θα πρέπει να εφοδιάζει τον πτυχιούχο με γνώσεις και για την ευρύτερη αγορά. Δεν αποτελεί εργασιακή λύση μόνο η ακαδημαϊκή καριέρα η οποία εκτός από το συγκεκριμένο πλαίσιο δομής της δεν γοητεύει πάντα. Μόνο τότε θεωρείται (κατά την γνώμη μου) πετυχημένο πρόγραμμα: δηλαδή, να μπορεί να ισορροπεί ανάμεσα σε δυο άξονες, τον ερευνητικό και τον επαγγελματικό. Υποτίθεται ότι το μεταπτυχιακό πρόγραμμα προσδίδει μεγαλύτερη επαγγελματική ευελιξία στον βασικό τίτλο σπουδών (πτυχίο) και δεν γίνεται για παράταση της φοιτητική ζωής (λανθασμένη Ελληνική νοοτροπία).

συμφωνω απολυτα με αυτο,
πολλοι εχουν τη νοοτροπια να κανω ενα μεταπτυχιακο απλα για να πω οτι το εκανα
αλλοι λενε οτι το μεταπτυχιακο θα σου δωσει μαγικα κατι γνωσεις και οτι θα σε παρακαλανε στη δουλεια και κατι τετοια

για μενα το μεταπτυχιακο πρεπει ναι μεν να προαγει τη γνωση αλλα με σαφη επαγγελματικο προσανατολισμο
αλλωστε λεγετε ΜΔΕ μεταπτυχιακο διπλωμα ειδικευσης, οχι μεταπτυχιακο διπλωμα αερολογιας-θεωριας

και οπως ειπες τα μεταπτυχιακα, ειναι δεσμευμενα εκει που ειναι γνωστο το πανεπιστημιο
εβλεπα μερικα της ασοεε (σε οικονομικου τυπου παντα)
ηταν στο τοπ 40 περιπου στην ευρωπη, τα αλλα τμηματα πανεπιστημιων (οικονομικου τομεα) ουτε καν στη λιστα
ε προφανως αν παω Αγγλια για δουλεια, αν εχουμε ιδιο βαθμο εγω απο το τοπ 40 και ο αλλος απο το τοπ 20
προφανως και θα προτιμησει τον αλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
ηταν στο τοπ 40 περιπου στην ευρωπη, τα αλλα τμηματα πανεπιστημιων (οικονομικου τομεα) ουτε καν στη λιστα
ε προφανως αν παω Αγγλια για δουλεια, αν εχουμε ιδιο βαθμο εγω απο το τοπ 40 και ο αλλος απο το τοπ 20
προφανως και θα προτιμησει τον αλλον...

Σε αυτό κάνε ένα update..:P Από δικό μου γνωστό δεν συνέβη αυτό που λες.

Βέβαια πιστεύω ότι ελάχιστα μεταπτυχιακά είναι λίγο ...σαλάτες Καίσαρα! Τα περισσότερα προγράμματα προσφέρουν σοβαρό επίπεδο γνώσεων. Το πρόβλημα στόχευσης στην αγορά εργασίας, είναι άμεσα σχετιζόμενο με το προφίλ του Ελληνικού Πανεπιστήμιου το οποίο δεν έχει σαφή πλαίσιο διασύνδεσης των προγραμμάτων σπουδών του (προπτυχιακών και μεταπτυχιακών) με την αγορά εργασίας. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, οι πτυχιούχοι να νιώθουν ξεκρέμαστοι οπότε συνεχίζουν να κάνουν μεταπτυχιακές σπουδές απελπισμένοι με στόχο να ενισχύσουν τον βασικό τίτλο αλλά πολλές φορές αγνοώντας τις πραγματικές ανάγκες της αγοράς, αφού δεν έχουν ιδέα από αυτήν. Επίσης κάνουν μεταπτυχιακό απλά για τον τίτλο χωρίς να τους ενδιαφέρει το αντικείμενο. Μόνο στην χώρα μας, παρατηρείται το φαινόμενο αμέσως μετά το προπτυχιακό ή/και με ελάχιστα μαθήματα πτυχίου, οι υποψήφιοι να κάνουν αιτήσεις για μεταπτυχιακές σπουδές με πρωτοφανή δίψα για ανώτερου επιπέδου μάθηση. Αντιθέτως στο εξωτερικό, οι συνομήλικοι στοχεύουν στην αγορά εργασίας για την εργασιακή εμπειρία. Εφόσον και αν το απαιτήσουν οι συνθήκες κάνουν μεταπτυχιακές σπουδές. Βέβαια και εκεί πλέον έχει γίνει χαρτί "πιστοποίησης" επειδή «έτσι πουλάει η αγορά». :spasiklas:

Το αστείο είναι πως οι πτυχιούχοι στην χώρα μας, έχουν πιο ισχυρό τίτλο σπουδών ως B.Sc. από το αντίστοιχο 3-ετές B.Sc. ομώνυμων επιστημών στο εξωτερικό. Θα μπορούσαν να κάνουν πολλά πράγματα και με τον βασικό τίτλο σπουδών..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
αυτο ακριβως λεω
οταν εμεις δινουμε 36-50 μαθηματα για πτυχιο
και οι αλλοι δινουν 20 για το μπατσελορ

οσα μαθηματα κανουν μπατσελορ και μαστερ, εμεις για πτυχιο

για μενα πιο σοφο ειναι να παρεις εναν επαγγελματικο τιτλο μετα το πτυχιο παρα να κανεις τα ιδια μαθηματα 2 φορες χωρις λογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Τυπικά ένα 3-ετές B.Sc. στο εξωτερικό πρέπει να περιέχει το πολύ 25-30 εξαμηνιαία μαθήματα. Προσφέρει μια τελείως εντατικοποιημένη γνώση σε συγκεκριμένα πλαίσια με στόχο να εκπαιδεύσει τους φοιτητές σε συγκεκριμένους επαγγελματικούς προορισμούς. Στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο προσφέρεται μια χύμα στο κύμα γνώση, κακοδιδαγμένη πολλές φορές, μεγάλης έκτασης και δυσκολίας η οποία δεν είναι τόσο στοχευμένη στην αγορά εργασίας. Αφήνει εν ολίγοις τους πτυχιούχους ξεκρέμαστους, αφού τις επιπλέον (πιθανές) δεξιότητες τις έχει μεταφέρει σε κάποιο μεταπτυχιακό. Το λέω με αρκετές επιφυλάξεις διότι και τα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών στην χώρα μας είναι πάλι αρκετά θεωρητικά: η κύρια συνιστώσα τους είναι η ακαδημαϊκή έρευνα των μελών ΔΕΠ και όχι η επιμόρφωση του πτυχιούχου ώστε να γίνει ευέλικτος επαγγελματικά. Όπως βλέπουμε, υπάρχουν ιδεολογικές διαφορές μεταξύ της χώρας μας και των χωρών που "ασπάστηκαν" τον Νόμο της Μπολόνια. Εμείς μπορεί να έχουμε 4-ετή B.Sc. (τα οποία αντιστοιχούν σε 3-ετή B.Sc. + 1 έτος Μ.Sc. (το Ελληνικό 4ο-έτος σπουδών)) αλλά ποιοτικά δεν λέει και πολλά εφόσον η δουλειά είναι λίγο προχειροστημένη. Ένα καλό πρόγραμμα σπουδών δεν το ορίζει ο αριθμός μαθημάτων πτυχίου, ούτε αν διδάσκουν ονόματα-καθηγητές, ούτε αν έχει καλύτερα μαθήματα από ένα άλλο Τμήμα της επαρχίας,.. αλλά τα μικρά πράγματα της ακαδημαϊκής καθημερινότητας (όπως τα projects που ανατίθενται στους φοιτητές, η πρακτική εξάσκηση όχι όπως γίνεται στην χώρα μας, η τήρηση των προθεσμιών από τους καθηγητές και από τους φοιτητές, η αντικειμενική βαθμολόγηση των γραπτών, η βοήθεια των καθηγητών σε επίλυση αποριών, τα σύγχρονα εργαστήρια, ...κ.α.). Τα ίδια φυσικά ισχύουν και στα Ελληνικά Μεταπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών..

Για το τελευταίο που λες, συμφωνώ. Είναι πιο έξυπνο να αποκτήσεις γνώση και σε έναν άλλο επιστημονικό κλάδο ώστε να έχεις μεγαλύτερη επαγγελματική ευελιξία: ποτέ δεν ξέρεις με ποιον τρόπο ακριβώς αλλά «μάθε τέχνη και ας την, και άμα πεινάσεις πιάσ' την». Διαπιστώνω ότι όσοι συνήθως συνεχίζουν πάνω στον ίδιο κλάδο μεταπτυχιακές σπουδές, εκ του αποτελέσματος απλά έκαναν επιπλέον φοιτητική ζωή. Ουσιαστικά δεν έκαναν κάτι διαφορετικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Τα μεταπτυχιακά με τις καλύτερες προοπτικές

Μεταπτυχιακά με θετικές προοπτικές

Master information systems

Με βάση τα στοιχεία και την έρευνα του περιοδικού forbes την πρώτη θέση την καταλαμβάνει το μεταπτυχιακό στα πληροφοριακά συστήματα (masterinformationsystems). Στο μέσο της καριέρας του ένας επαγγελματία με το εν λόγω μεταπτυχιακό αναμένεται να κερδίζει 101.000 δολάρια το χρόνο, ενώ η αναμενόμενη απασχόληση θα παρουσιάσει αύξηση 30 ποσοστιαίων μονάδων.

Σύμφωνα με την επικεφαλή οικονομολογό του Payscale κα KatieBardaro «όταν συνδυάζεται το management με έναν ταχύτατα αναπτυσσόμενο κλάδο, αυτόν των νέων τεχνολογιών τότε είναι βάσιμες οι προσδοκίες για αύξηση της απασχόλησης και των αμοιβών. Επιπρόσθετα η αναζήτηση από τις εταιρείες τεχνολογικά καταρτισμένων εργαζομένων σε συνδυασμό με την έλλειψη ειδικευμένου προσωπικού αναμένεται να αυξήσει περαιτέρω τις απολαβές».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Σε ποιες χώρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριτινα95

Νεοφερμένος

Η Μαριτινα95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Κάποιος που έχει τελειώσει διοίκηση επιχειρήσεων πρέπει να κάνει απαραίτητα μεταπτυχιακό? Έχω ακούσει ότι δε βρίσκεις εύκολα δουλειά σε κάποια ιδιωτική επιχείρηση ή δημόσια υπηρεσία μόνο με το πτυχίο... Ισχύει αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
ρε παιδια βαλτε το μυαλο να δουλεψει
εννοω βρε μαριτινα μου, δες το λογικα

σκεψου τι θα μαθεις απο την σχολη και τι δουλεια μπορεις να βρεις απο αυτο
και απαντας μονη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα βρισκεις ουτως ή αλλως πολυ δυσκολα δουλεια, αλλα θρυλειται οτι οι επιχειρησεις απορριπτουν κατοχους μεταπτυχιακων τιτλων λογω αυξημενου κοστους. Απο την αλλη πλευρα αποψη μου ειναι οτι το παν ειναι η εμπειρια, οποτε αν σου δωθει μια ευκαιρια για μια δουλεια ενος μεσου μισθου, ας πουμε στην Ελλαδα 700-800€, δν αξιζει να την χασεις, για να εισαι αλλο 1-2 χρονια φοιτητης (και αρα να σε ταιζουν οι δικοι σου). Σκεψου τα λεφτα που θα καταναλωσεις, τα λεφτα που θα απωλεσεις αφου δν θα δουλευεις και το γεγονος οτι θα πας να βρεις καλυτερη υποτιθεται δουλεια με 0 εμπειρια. Η δουλεια δν μαθαινεται στα βιβλια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
+ οτι, απο οτι φαινεται η επαγγελματικη τριβη ειναι παντα καλυτερη απο ενα μεταπτυχιακο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Ναι αλλά η γνώση για εκείνους που την σπουδάζουν ως ερασιτέχνες και όχι με το σπρώξιμο πάντα ωφελεί. Αν όχι βραχυπρόθεσμα σίγουρα μακροπρόθεσμα. Θέλω να πω ότι δεν κάνουν όλοι για σπουδές είτε μιλάμε για μαθητές είτε για φοιτητές. Γι' αυτό και έχουμε τέτοια αποτελέσματα στη χώρα μας. Είναι δύσκολο να πείσεις ένα παιδί μέσω αξιοκρατικής βαθμολογίας ότι δεν κάνει για σπουδές, διότι εκεί καταρρίπτεται όλος ο κόσμος της φαντασίας που έχουν χτίσει οι γονείς πάνω του: μιας ματαιόδοξης μεγαλομανίας περί έρευνας,..κ.α. αστειοτήτων. Επιμένω ότι δεν κάνουν όλοι για σπουδές και πόσο μάλλον οι πτυχιούχοι για μεταπτυχιακές σπουδές. Βέβαια στη χώρα μας, ακόμη και οι μεταπτυχιακές σπουδές έχουν χάσει την σημαντικότητά τους όταν αποτελούν καιρός για «χόμπυ» πολλών ..φοιτητριών (αναλογικά οι φοιτήτριες-μεταπτυχιακοί είναι περισσότεροι από τους φοιτητές-μεταπτυχιακούς) για να σκοτώσουν τον ελεύθερο χρόνο τους μετά την αποτρίχωση και τον καφέ. Ελάχιστοι το βλέπουν ως σοβαρή δουλειά ένα μεταπτυχιακό, αφοσιώνονται σ' αυτό με στρατιωτική πειθαρχία, περίπου το 1/3 των εγγεγραμμένων του προγράμματος. Οι υπόλοιποι απλά τους είπαν να κάνουν για να βρουν δουλειά. Αφού κάνει το παιδί του γείτονα ας κάνει 3 μεταπτυχιακά το δικό μου παιδί. Καταλαβαίνετε που χάνει το πράγμα.

Για κάποιες επιστήμες, ένα μεταπτυχιακό είναι μια καλύτερη δουλειά πάνω σ' αυτές: δομημένη μάθηση που δεν προσφέρει το προπτυχιακό επίπεδο. Δεν σημαίνει ότι αυξάνουν άμεσα τις επαγγελματικές πιθανότητες αλλά με έμμεσο τρόπο συντελούν σ' αυτές μέσω μιας ωριμότητας σκέψης και του προχωρημένου πλάνου σπουδών (projects, βιβλιογραφία, έρευνα). Όμως απαιτεί μεταξωτούς..κώλους (μεταφορικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Για κάποιες επιστήμες, ένα μεταπτυχιακό είναι μια καλύτερη δουλειά πάνω σ' αυτές: δομημένη μάθηση που δεν προσφέρει το προπτυχιακό επίπεδο. Δεν σημαίνει ότι αυξάνουν άμεσα τις επαγγελματικές πιθανότητες αλλά με έμμεσο τρόπο συντελούν σ' αυτές μέσω μιας ωριμότητας σκέψης και του προχωρημένου πλάνου σπουδών (projects, βιβλιογραφία, έρευνα). Όμως απαιτεί μεταξωτούς..κώλους (μεταφορικά).

αν θες τη γνωμη μου, αν ο αλλος ειναι ανευθυνος κατα πασα πιθανοτητα θα μεινει και στο μεταπτυχιακο

στο ματια του μεσου τεμπελη φοιτητη ειναι απλα ενας χρονος παραπανω τεμπελιο

ειναι κατι "καρμικο" επειδη διαβασε για πανελληνιες πρεπει να κανει πληρωμενες διακοπες( δηλ σπουδες) για 10 χρονια και μετα να μπει στο δημοσιο

ο ανθρωπος που αξιοποιησε συνετα το πτυχια θα ειναι συνετος και στο μεταπτυχιακο αλλα το θεμα ειναι οτι το μεταπτυχιακο μπορει να σου φανει αχρηστο
η επαγγελματικη εμπειρια ποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top