Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,849 μηνύματα.
και ξαναλεω οτι δεν νομιζω οτι ειναι κακο να εχεις πληροφοριες πανω σε ενα θεμα...εκτος και αν μ διαφευγει κατι.

Όταν αγνοείς όλο το "πακέτο"; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
και ξαναλεω οτι δεν νομιζω οτι ειναι κακο να εχεις πληροφοριες πανω σε ενα θεμα...εκτος και αν μ διαφευγει κατι.

Δεν είναι σωστό το timing για να ζητήσεις πληροφορίες για μεταπτυχιακές σπουδές από τώρα, γιατί δεν είσαι σε θέση χωρίς να έχεις περάσει ούτε μία μέρα σε αίθουσα πανεπιστημίου να αφομοιώσεις τις πληροφορίες αυτές. Το σωστό είναι να ψάχνεις για μεταπτυχιακά στην αρχή του τέταρτου έτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
ειναι απο τις λιγες φορες που συμφωνω με το γιωργο
βιαζεσαι

επισης καταλαβαινεις οτι ειναι λιγακι αστειο το μοτο να σου δωσει το ελληνικο πανεπιστημιο υποτροφια για ενα ξενο...εξ ορισμου υποτροφια μπορει να σου δωσει μονο το πανεπιστημιο που θα σε φιλοξενησει
και η αποδειξη ειναι οτι θες να κανεις μεταπτυχιακο στατιστικη, ενω δεν ξερεις ακομα ΤΙ ειναι η στατιστικη στο τμημα μου 2 στατιστικες εχουμε και οι 2 παντελως διαφορετικες απο λυκειο( και διαφορετικες μεταξυ τους), σε ενα μεταπτυχιακο στατιστικης ακομα χειροτερα

μπες, διαβασε, προχωρα και βλεπεις τοτε


παρεπιπτωντος γιωργο εχεις ενα λαθος στο θεμα των επαγγελματικων τιτλων
ειμαστε ευλογημενοι ο κλαδος μας να εχει 3434 πιστοποιησεις acca, cfa, cima, aca, μετκελ και αλλες τοσες που δεν συμμαζευονται

δεν ειναι ολοι οι κλαδοι ετσι, δεν το εχω ψαξει, αλλα οι μονοι τιτλοι που εχω ακουσει για θετικες-τεχνολογικες επιστημες ειναι
-ορκωτος εκτιμητης για μηχανικους
-αναλογιστης για μαθηματικους /στατιστικους (καλα και απο πολυτεχνειο και απο οικονομικες σχολες γινεσαι, απλως λεω το πιο σχετικο κατα τη γνωμη μου)

γενικα δεν εχουν τοσες πιστοποιησεις οσο εμεις αρα ειναι ψιλοαναγγασμενοι να κανουν μεταπτυχιακο αν θελουν να δειξουν "ξεχωριστοι"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Ναι δεν διαφωνώ, είναι από τα καλά των Οικονομικών σχολών οι πιστοποιήσεις γιατί ειδικά στην περίοδο κρίσης που διανύουμε ο νέος απόφοιτος δυσκολεύεται να βρει εργασιακή εμπειρία από εργοδότη και έτσι αυτές οι πιστοποιήσεις καλύπτουν σε αρκετό βαθμό αυτό το κενό.

Γενικά οι 2 κλάδοι με τις περισσότερες πιστοποιήσεις είναι τα Οικονομικά και η Πληροφορική όπου η δεύτερη ίσως και να έχει περισσότερα. Τα CISA, CISM είναι για Ασφάλεια Πληροφοριακών Συστημάτων, οι πιστοποιήσεις της Cisco όπως CCENT, CCNA, CCNP για δίκτυα και οι γνωστές πιστοποιήσεις της Microsoft MCSA, MCSE, MCSM κ.τ.λ. ή της Oracle είναι μόνο μερικές από τις I.T. πιστοποιήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dezon

Νεοφερμένος

Ο dezon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
τι προτεινετε σε εναν πτυχιουχο στατιστικης για μεταπτυχιακο; ξερω οτι εχει σχεση και το τι μου αρεσει αλλα θελω να ακουσω γνωμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
πρακτικα μιλωντας
ή μεταπτυχιακο στα χρηματοοικονομικα ή cfa ή πιστοποιηση για αναλογιστες
δηλαδη αν ειχα πτυχιο στατιστικης, αυτα θα εκανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo1230

Νεοφερμένος

Ο geo1230 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
σχετικά με το θέμα που προέκυψε με την ερώτηση του Lucas D. Hagg (το γεγονός ότι όλοι του λένε εν ολίγοις περίμενε), επιτρέψτε μου να διαφωνήσω και να "υποστηρίξω" τον πρώτο. Δεν θεωρώ κακό να σκέφτεσαι και να κάνεις κάποια χ σχέδια για μεταπτυχιακό έστω κι αν δεν εχεις μπει σε μια σχολή ακόμα όπως ο Lucas. Προσωπικά, εδώ και καιρό είχα αποφασίσει ότι θέλω να περάσω σε μια οικονομική σχολή και μετά να κάνω μεταπτυχιακό. Το να κάνεις όμως μεταπτυχιακό προϋποθέτει κάποια προετοιμασία (τουλάχιστον αν θες να βγεις να το κάνεις στο εξωτερικό). Αν λοιπόν, δεν έχεις κάνει κάποια σχέδια πώς θα προχωρήσεις. Και για να μιλήσω συγκεκριμένα, για να βγεις εξωτερικό πρέπει να ξέρεις άριστα αγγλικά και έστω μια ακόμα γλώσσα. Επομένως, αφού δεν έχω proficiency (άριστα αγγλικά που λέγαμε) και δεν ξέρω μια γλωσσα ακόμα, θα πρέπει σ' αυτά τα 4 χρόνια του πανεπιστημίου να πάρω αυτές τις πιστοποιήσεις. Αν περίμενα να φτάσω 4ο έτος ούτε καν θα μπορούσα να πάω. Πιστεύω ότι καλύτερα να φροντίσεις απο νωρίς, έστω και πολύ νωρίς, παρά να το αφήσεις για το τέλος, ή όπως λέγανε οι παλιοί, κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grotesque

Νεοφερμένος

Ο Grotesque αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ίσως είναι χαζές ερωτήσεις , αλλά θα τις κάνω!:whistle: Αν ένα διατμηματικό μεταπτυχιακό γίνεται π.χ. από τη Νοσηλευτική και το Βιολογικό του ΕΚΠΑ σε αυτό μπορούν να μπουν μόνο φοιτητές του ΕΚΠΑ ή και από το Βιολογικό της Πάτρας,Κρήτης κτλ ? Και κάτι άλλο , αν κάνεις ένα μεταπτυχιακό αυξάνεις τα επαγγελματικά σου δικαιώματα ή προστίθεται απλά σαν παραπάνω προσόν ? Αυτά!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Ίσως είναι χαζές ερωτήσεις , αλλά θα τις κάνω!:whistle: Αν ένα διατμηματικό μεταπτυχιακό γίνεται π.χ. από τη Νοσηλευτική και το Βιολογικό του ΕΚΠΑ σε αυτό μπορούν να μπουν μόνο φοιτητές του ΕΚΠΑ ή και από το Βιολογικό της Πάτρας,Κρήτης κτλ ? Και κάτι άλλο , αν κάνεις ένα μεταπτυχιακό αυξάνεις τα επαγγελματικά σου δικαιώματα ή προστίθεται απλά σαν παραπάνω προσόν ? Αυτά!:D

Τα επαγγελματικά δικαιώματα καθορίζονται απο το 1ο πτυχίο.
Απο εκεί και πέρα ότι μεταπτυχιακό κάνεις, απλά είναι ενα + στο βιογραφκό σου και σου ανοίγει πόρτες και κλάδους. Πχ αν τελειώσεις φιλολογία και κάνεις μεταπτυχιακό στην ψυχολογία, σε καμία περίπτωση δε μπορείς να εργαστείς ως ψυχολόγος. Απλά θα είσαι φιλόλογος με γνώσεις ψυχολογίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Παιδια γνωρίζει κάποιος αν οι μεταπτυχιακοι φοιτητές έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους προπτυχιακόυς;δηλαδή σίτιση και εστίαση;

Τα επαγγελματικά δικαιώματα καθορίζονται απο το 1ο πτυχίο.
Απο εκεί και πέρα ότι μεταπτυχιακό κάνεις, απλά είναι ενα + στο βιογραφκό σου και σου ανοίγει πόρτες και κλάδους. Πχ αν τελειώσεις φιλολογία και κάνεις μεταπτυχιακό στην ψυχολογία, σε καμία περίπτωση δε μπορείς να εργαστείς ως ψυχολόγος. Απλά θα είσαι φιλόλογος με γνώσεις ψυχολογίας

Δεν ισχύει πάντα αυτό,πχ αν κάποιος από πληροφορική εκπα (στην τύχη λέω το παράδειγμα)κανει μεταπτυχιακό στα οικονομικά στο ΑΠΘ,τότε μπορεί να γραφτεί στο οικονομικο επιμελητήριο με ο.τι αυτό συνεπάγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Δεν ισχύει πάντα αυτό,πχ αν κάποιος από πληροφορική εκπα (στην τύχη λέω το παράδειγμα)κανει μεταπτυχιακό στα οικονομικά στο ΑΠΘ,τότε μπορεί να γραφτεί στο οικονομικο επιμελητήριο με ο.τι αυτό συνεπάγεται.

Είσαι σίγουρη γι'αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Είσαι σίγουρη γι'αυτό?

Δες το Β. https://www.oe-e.gr/oe/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=41&Itemid=33&lang=el. Απλά υπάρχει ο περιορισμός να επαγγελεσαι αυτό αποδεδειγμένα.

Την μανία αυτή του ότι ακόμα δεν μπήκατε καν στις σχολές, δεν έχετε ιδέα τι θα διδαχθείτε και ψάχνετε για μεταπτυχιακά με ορίζοντα 5-6 χρόνια μπροστά, ακόμα δεν την έχω καταλάβει. Εκτός αυτών συγχαρητήρια για την εισαγωγή.

Και εγω έψαχνα από πρωτοετής μεταπτυχιακα,νομίζω βασίζεται στο οτι κάποιος έχει πολύ κέφι να μάθει και θέλει να κανει τις ορθοτερες κατά το δυνατό επιλογές,εγω ας πούμε επειδή κατασταλαξα εξ αρχής στο μεταπτυχιακό που ήθελα,επέλεξα Μαθήματα που υπηρετούν αυτό το σκοπό. Μπορώ να πω οτι είχα πολύ καλή ιδέα τι θα διδαχθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Τώρα το είπες πιο σωστά, απ'ότι έχω ακούσει δεν είναι και τόσο εύκολο να σε δεχτεί το Ο.Ε.Ε. μόνο και μόνο εξαιτίας μεταπτυχιακού. Δηλαδή ούτε καν Μεταπτυχιακό λογιστικής δεν πιάνεται ώς οικονομικό. Θέλει μεταπτυχιακό στην Οικονομική επιστήμη απ όσο ξέρω.

Εσύ σε ποιο μεταπτυχιακό πήγες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Τώρα το είπες πιο σωστά, απ'ότι έχω ακούσει δεν είναι και τόσο εύκολο να σαι δεχτεί το Ο.Ε.Ε. μόνο και μόνο εξαιτίας Οικονομικού μεταπτυχιακού. Δηλαδή ούτε καν Μεταπτυχιακό λογιστικής δεν πιάνεται ώς οικονομικό. Θέλει μεταπτυχιακό στην Οικονομική επιστήμη απ όσο ξέρω.

Εσύ σε ποιο μεταπτυχιακό πήγες?

Λέει μεταπτυχιακό τίτλο στις οικονομικές επιστήμες,δεν ξέρω λεπτομέρειες αν δηλαδή θέλουν συγκεκριμένα μεταπτυχιακα συγκεκριμένων πανεπιστημίων.Είπα το ΑΠΘ που ξέρω οτι κανει πάνω στην οικονομική επιστήμη. Εγω δε πήγα ακόμα. Ήθελα το μεταπτυχιακό της λογιστικής του εκπα, όμως πιστεύω εξυπηρετεί καλύτερα το σκοπό μου το μεταπτυχιακό του ιεσοελ,το οποίο ναι μεν δεν ειναι ακαδημαϊκό,αλλά δε με πειράζει ,με "συμφέρει " από παρά πολλές σκοπιές,αρκεί να με πάρουν βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
εγω ας πούμε επειδή κατασταλαξα εξ αρχής στο μεταπτυχιακό που ήθελα,επέλεξα Μαθήματα που υπηρετούν αυτό το σκοπό.

Ποια ήταν τα μαθήματα που επέλεξες γι αυτόν τον σκοπό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Αυτό εννοώ, ποιο μεταπτυχιακό είναι αυτό?

Απάντησα πιο πάνω,με λίγη καθυστέρηση.:redface:

Ποια ήταν τα μαθήματα που επέλεξες γι αυτόν τον σκοπό?

Λογιστικές,χρηματοοικονομικα,και ποσοτικής φύσεως τα οποία χρησιμοποιούνται σε παρά πολλά μεταπτυχιακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Είχατε πολλές λογιστικές στο Πα.Πεί.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Είχατε πολλές λογιστικές στο Πα.Πεί.?

Που ακριβώς αποσκοπεί αυτη η ερώτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Γιατί να πρέπει να αποσκοπεί κάπου?

Σορρυ μου ακούστηκε κάπως. Δεν έχω διδαχτεί πολλές Λογιστικες, με την έννοια του πλήθους,η ύλη τους όμως ήταν αρκετά μεγάλη, στο ιεσοελ πιστεύω θα διδαχθω ο.τι χρειαζόμαι, και με την πρακτική εμπειρία θα μπορέσω να ανταπαξελθω και με το παραπάνω στο επάγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top