Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Φυσικά και υπάρχουν. Εγώ αναφέρομαι σε αυτά που είναι ισοδύναμα με 90 ECTS που είναι και τα περισσότερα.

Ο καθένας το αναφέρει από την σκοπιά που το βλέπει ο ίδιος. Προτιμώ να βγω απόφοιτος από ένα μεταπτυχιακό των 20 ατόμων, παρά από ένα των 90-170 στο Ε.Α.Π.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ο καθένας το αναφέρει από την σκοπιά που το βλέπει ο ίδιος. Προτιμώ να βγω απόφοιτος από ένα μεταπτυχιακό των 20 ατόμων, παρά από ένα των 90-170 στο Ε.Α.Π.

ανελυσε λιγο το σκεπτικο σου, ετσι ωστε να καταλαβει και καποιος που δεν εχει ιδεα απο μεταπτυχιακα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ακυρο... κατι δεν καταλαβα καλα στην αρχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ο καθένας το αναφέρει από την σκοπιά που το βλέπει ο ίδιος.

Σ' αυτό συμφωνούμε.

Αν και είμαι πολύ ευχαριστημένη από τη σχολή μου ως προς το επίπεδο σπουδών, θα έλεγα ότι μια αρνητική παράμετρος είναι οι λίγες συναντήσεις με τον/την καθηγητή/τρια. Να σκεφτείς ότι έχουμε 5 συναντήσεις ανά θεματική ενότητα. Κατά κύριο λόγο, η επικοινωνία με τους/τις καθηγητές/τριες γίνεται μέσω MSN, SKYPE, MAIL κτλ. Έχοντας την εμπειρία κι από "συμβατικό" μεταπτυχιακό θα έλεγα ότι αυτό σαφώς υπερτερεί έναντι του ΕΑΠ, διότι γίνονται μαθήματα κάθε εβδομάδα. Προσπαθώ πάντα να είμαι αντικειμενική.
Ωστόσο, καταλήγω λέγοντας ότι δεν παίζει ρόλο αν κάποιος/α κάνει μεταπτυχιακό σε "ανοιχτό" ή "συμβατικό" πανεπιστήμιο. Αν αξιοποιούμε τις ευκαιρίες που μας παρέχει το τάδε ή το δείνα πανεπιστήμιο και είμαστε συνεπείς, θα βγούμε κερδισμένοι/ες. Αν κάποιος/α, όμως, επιλέξει να κάνει κάποιο μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού, πρέπει να ελέγξει οπωσδήποτε αν αυτό υπάρχει στη λίστα του ΔΟΑΤΑΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σχετικά με τις μεταπτυχιακές σπουδές, εν καιρώ οικονομικής κρίσης σε παγκόσμιο επίπεδο, ποιες είναι οι νέες τάσεις που διαφαίνονται;
α). Μεταπτυχιακές σπουδές πάνω στο αντικείμενο του βασικού πτυχίου και συγκεκριμένα σε κάποια κατεύθυνση συνέχεια της προπτυχιακής κατεύθυνσης;

ή

β). Μεταπτυχιακές σπουδές πάνω στο αντικείμενο του βασικού πτυχίου και συγκεκριμένα σε διαφορετική κατεύθυνση της προπτυχιακής κατεύθυνσης; Αν ναι, πόσο εφικτό είναι; Η προπτυχιακή συνάφεια σε μαθήματα παίζει σημαντικό ρόλο;

ή

γ). Μεταπτυχιακές σπουδές πάνω σε διεπιστημονικό αντικείμενο όπου το βασικό πτυχίο παίζει σημαντικό ή πρωτεύοντα ρόλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα για τα μεταπτυχιακά γενικώς (για να ξέρω αν μόνο οι δικοί μας είναι τόσο μ....). Εχετε κι εσείς υποχρεωτικές παρουσίες ενω τα μαθήματα είναι μόνο θεωρία; Γράφετε κι εσείς 4 μαθήματα σε 1 μέρα γιατί "δεν υπάρχουν αίθουσες"; Εχετε βάση το 7; Σας δίνουν βιβλία στα μισά μαθήματα και στα άλλα μισά σας λένε να διαβάσετε απ τα παλιά σας βιβλία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα για τα μεταπτυχιακά γενικώς (για να ξέρω αν μόνο οι δικοί μας είναι τόσο μ....). Εχετε κι εσείς υποχρεωτικές παρουσίες ενω τα μαθήματα είναι μόνο θεωρία; Γράφετε κι εσείς 4 μαθήματα σε 1 μέρα γιατί "δεν υπάρχουν αίθουσες"; Εχετε βάση το 7; Σας δίνουν βιβλία στα μισά μαθήματα και στα άλλα μισά σας λένε να διαβάσετε απ τα παλιά σας βιβλία;

Συμβαίνουν αυτά που περιγράφεις; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα για τα μεταπτυχιακά γενικώς (για να ξέρω αν μόνο οι δικοί μας είναι τόσο μ....). Εχετε κι εσείς υποχρεωτικές παρουσίες ενω τα μαθήματα είναι μόνο θεωρία; Γράφετε κι εσείς 4 μαθήματα σε 1 μέρα γιατί "δεν υπάρχουν αίθουσες"; Εχετε βάση το 7; Σας δίνουν βιβλία στα μισά μαθήματα και στα άλλα μισά σας λένε να διαβάσετε απ τα παλιά σας βιβλία;
νομίζω οι μεταπτυιχακοί δε δικαιούνται δωρεάν βιβλία

Συμβαίνουν αυτά που περιγράφεις; :hmm:

ναι για αυτό δε πήγα για μεταπτυχιακό στην σχολή μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Εχετε κι εσείς υποχρεωτικές παρουσίες ενω τα μαθήματα είναι μόνο θεωρία;

Ναι

Γράφετε κι εσείς 4 μαθήματα σε 1 μέρα γιατί "δεν υπάρχουν αίθουσες";

'Ελα;

Έχετε βάση το 7;

Και πάλι Έλα;

Σας δίνουν βιβλία στα μισά μαθήματα και στα άλλα μισά σας λένε να διαβάσετε απ τα παλιά σας βιβλία;

Χειρότερα. Σε ορισμένα δεν μας δίνουν τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Εγραψα την Πέμπτη 4 μαθήματα γιατί μας λένε οτι δεν υπάρχουν αίθουσες, παρ όλο που οι υπεύθυνοι τους έτους μας διαμαρτυρήθηκαν δεν τους κάηκε καρφί... οχι μόνο για το πως θα μπορέσεις να διαβάσεις τοσα μαθήματα μαζί χωρίς να γίνει το μυαλό σου σούπα αλλά και πως θα γράψεις τόσο την ίδια μέρα (για να μην πω την ψυχολογική επίδραση του να μην πας καλά σε κάποιο απο τα αρχικά μαθήματα). Στο τελευταίο μάθημα μετα βίας έγραψα.. Την Τρίτη γράφω άλλα 3, με βάση το 7 όλα... και κόβουν ακόμα και με 6,9 απ οτι έχουν πει οι μεγαλύτεροι (μια κοπέλα είπε οτι ακόμα περιμένει βαθμούς απο το εαρινό εξάμηνο). Επίσης κάτι που ξέχασα να πω είναι οτι υπάρχουν 2 μαθήματα επιλογής που.. πρέπει να τα κάνουμε και τα 2, να τα περάσουμε και τα 2 απλά μας δίνουν τη δυνατότητα να διαλέξουμε τον καλύτερο απο τους 2 βαθμούς και το τελευταίο, δεν υπάρχει εξεταστική Σεπτέμβρη. Οτι δεν περάσω τώρα θα το δίνω του χρόνου που αν δεν αλλάξει κατί θα ξαναδίνω 4 μαθήματα τη μερα...
Α, το μεταπτυχιακό το πληρώνουμε 1000 ευρώ το εξάμηνο, δεν είναι δωρεάν...

Fockos, το μεταπτυχιακό είναι της ιατρικής.. οκ να καταλάβω οτι έχει μια αυξημένη δυσκολία αλλά έλεος πια... βάση 7, με 4 μαθήματα τη μέρα, επιλογής που μόνο επιλογής δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Α, το μεταπτυχιακό το πληρώνουμε 1000 ευρώ το εξάμηνο, δεν είναι δωρεάν...
:eek: Σε μας τότε ήτανε 500 ευρώ το εξάμηνο και τα θεωρούσα πολλά και δε πήγα.

Τόσα λεφτά τα θεωρώ κοροιδεία επρεπε να προσπαθήσεις για μετατπυχιακό άλλης σχολής ή να δώσεις για την ΑΣΠΑΙΤΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
:eek: Σε μας τότε ήτανε 500 ευρώ το εξάμηνο και τα θεωρούσα πολλά και δε πήγα.

Τόσα λεφτά τα θεωρώ κοροιδεία επρεπε να προσπαθήσεις για μετατπυχιακό άλλης σχολής ή να δώσεις για την ΑΣΠΑΙΤΕ.
Επεξεργαστηκα και το προηγούμενο μήνυμά μου, δεν είναι της σχολής το μεταπτυχιακό, είναι της ιατρικής. Της σχολής είναι δωρεάν... απλά εγω επέμενα οτι θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στην καρδιολογία που δεν έχει η σχολή μας γμτ μου. Και κυρίως η ιδέα μου ήρθε οταν είδα πόσα μόρια χρειάζεσαι για να μπεις στην Ασπαιτε, χωρίς μεταπτυχιακό που δίνει αν θυμάμαι καλά 10 μονάδες δεν υπάρχει περίπτωση να περάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Επεξεργαστηκα και το προηγούμενο μήνυμά μου, δεν είναι της σχολής το μεταπτυχιακό, είναι της ιατρικής. Της σχολής είναι δωρεάν... απλά εγω επέμενα οτι θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στην καρδιολογία που δεν έχει η σχολή μας γμτ μου. Και κυρίως η ιδέα μου ήρθε οταν είδα πόσα μόρια χρειάζεσαι για να μπεις στην Ασπαιτε, χωρίς μεταπτυχιακό που δίνει αν θυμάμαι καλά 10 μονάδες δεν υπάρχει περίπτωση να περάσεις.
οπότε έπρεπε να κάνεις ένα ότι να ναι μεταπτυχιακό 1 έτους για να πάρεις τα μόρια της ΑΣΠΑΙΤΕ έκανες την δυσκολή σου δύσκολη χωρίς να χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Είπα οτι θα το κάνω που θα το κάνω, ας είναι κάτι που να μ αρέσει.. και τώρα είμαι κάπως έτσι.. :spasiklas::mastigio:wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Εγραψα την Πέμπτη 4 μαθήματα γιατί μας λένε οτι δεν υπάρχουν αίθουσες, παρ όλο που οι υπεύθυνοι τους έτους μας διαμαρτυρήθηκαν δεν τους κάηκε καρφί... οχι μόνο για το πως θα μπορέσεις να διαβάσεις τοσα μαθήματα μαζί χωρίς να γίνει το μυαλό σου σούπα αλλά και πως θα γράψεις τόσο την ίδια μέρα (για να μην πω την ψυχολογική επίδραση του να μην πας καλά σε κάποιο απο τα αρχικά μαθήματα). Στο τελευταίο μάθημα μετα βίας έγραψα.. Την Τρίτη γράφω άλλα 3, με βάση το 7 όλα... και κόβουν ακόμα και με 6,9 απ οτι έχουν πει οι μεγαλύτεροι (μια κοπέλα είπε οτι ακόμα περιμένει βαθμούς απο το εαρινό εξάμηνο). Επίσης κάτι που ξέχασα να πω είναι οτι υπάρχουν 2 μαθήματα επιλογής που.. πρέπει να τα κάνουμε και τα 2, να τα περάσουμε και τα 2 απλά μας δίνουν τη δυνατότητα να διαλέξουμε τον καλύτερο απο τους 2 βαθμούς και το τελευταίο, δεν υπάρχει εξεταστική Σεπτέμβρη. Οτι δεν περάσω τώρα θα το δίνω του χρόνου που αν δεν αλλάξει κατί θα ξαναδίνω 4 μαθήματα τη μερα...
Α, το μεταπτυχιακό το πληρώνουμε 1000 ευρώ το εξάμηνο, δεν είναι δωρεάν...

Fockos, το μεταπτυχιακό είναι της ιατρικής.. οκ να καταλάβω οτι έχει μια αυξημένη δυσκολία αλλά έλεος πια... βάση 7, με 4 μαθήματα τη μέρα, επιλογής που μόνο επιλογής δεν είναι;

Μαρία, ψάξε και βρες το ΦΕΚ ίδρυσης του ΠΜΣ που είσαι φοιτήτρια (καθώς και μεταγενέστερες τροποποιήσεις αν έχουν γίνει). Σε αυτό αναφέρεται αν υπάρχει επαναληπτική εξεταστική περίοδος τον Σεπτέμβρη και αναφέρεται και η βάση επιτυχίας κάθε μαθήματος (το 7 με άριστα το 10 μου φαίνεται υπερβολικό).

Εγώ στη θέση σου θα έκανα το εξής: Σε κάθε ένα από αυτά τα 4 μαθήματα που έδωσες εξετάσεις, θα ζητούσα από τους διδάσκοντες μία βεβαίωση ότι όντως παρευρέθηκα στην εξέταση του μαθήματος. Αυτό για να έχεις αποδεικτικό ότι η εξέταση και των 4 μαθημάτων έγινε την ίδια μέρα (και αν σε ρωτήσουν γιατί τι θες πες ότι στη ζητάνε από τη δουλειά σου αν και δεν έχουν δικαίωμα να σε ρωτήσουν). Σε κάθε βεβαίωση πρέπει να αναγράφεται η επωνυμία του ΑΕΙ, ο τίτλος του ΠΜΣ, η ημερομηνία και να έχει υπογραφή και σφραγίδα. Μετά κάνεις μια ωραιότατη ανώνυμη καταγγελία στο υπουργείο παιδείας προσκομίζοντας επικυρωμένα αντίγραφα των βεβαιώσεων αυτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Μαρία, ψάξε και βρες το ΦΕΚ ίδρυσης του ΠΜΣ που είσαι φοιτήτρια (καθώς και μεταγενέστερες τροποποιήσεις αν έχουν γίνει). Σε αυτό αναφέρεται αν υπάρχει επαναληπτική εξεταστική περίοδος τον Σεπτέμβρη και αναφέρεται και η βάση επιτυχίας κάθε μαθήματος (το 7 με άριστα το 10 μου φαίνεται υπερβολικό).

Εγώ στη θέση σου θα έκανα το εξής: Σε κάθε ένα από αυτά τα 4 μαθήματα που έδωσες εξετάσεις, θα ζητούσα από τους διδάσκοντες μία βεβαίωση ότι όντως παρευρέθηκα στην εξέταση του μαθήματος. Αυτό για να έχεις αποδεικτικό ότι η εξέταση και των 4 μαθημάτων έγινε την ίδια μέρα (και αν σε ρωτήσουν γιατί τι θες πες ότι στη ζητάνε από τη δουλειά σου αν και δεν έχουν δικαίωμα να σε ρωτήσουν). Σε κάθε βεβαίωση πρέπει να αναγράφεται η επωνυμία του ΑΕΙ, ο τίτλος του ΠΜΣ, η ημερομηνία και να έχει υπογραφή και σφραγίδα. Μετά κάνεις μια ωραιότατη ανώνυμη καταγγελία στο υπουργείο παιδείας προσκομίζοντας επικυρωμένα αντίγραφα των βεβαιώσεων αυτών.
Στο φεκ που υπάρχει στο σαιτ της γραμματείας της ιατρικής δε γράφει ούτε τις εξεταστικές περιόδους ούτε τη βάση.. λέει μόνο τα προσόντα για να σε διαλέξουν, τα μαθήματα.. αυτό αφορούσε το 2004-2009, φαντάζομαι θα το ανανέωσαν χωρίς καμία αλλαγή. Πάντως μας έχουν δώσει πρόγραμμα εξεταστικής για να πάμε στη δουλειά στο οποίο δήθεν δίνουμε ένα μάθημα κάθε μέρα. Θα το συζητήσω με τα παιδιά γιατί πραγματικά είναι τραγικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peach

Νεοφερμένος

Ο peach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Καλησπέρα
Είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής σε γνωστό πανεπιστήμιο της Αθήνας και έχω 2 ερωτήσεις:
1) που μπορώ να βρω το ΦΕΚ ίδρυσης του μεταπτυχιακού μου; Προφανώς στη σελίδα της σχολής δεν υπάρχει, στο ίντερνετ γενικά και μέσω του πανεπιστημίου δεν μπορώ να το βρω. Υπάρχει η δυνατότητα μέσω κάποιου αναγνωστηρίου (πχ της νομικής)?
2) Γνωρίζει κάποιος μέχρι πόσο καιρό μετά υποχρεούται ένας καθηγητής να ανακοινώσει τις βαθμολογίες μαθημάτων; Έχουν περάσει σχεδόν 2 μήνες και δεν έχει ανακοινωθεί ένα μάθημα. Από προηγούμενα έτη μαθαίνω ότι μπορεί να του πάρει ακόμα και 6 μήνες να το ανακοινώσει. Το πρόβλημα μου είναι ότι εγώ συνεχίζω το ΠΜΣ και πληρώνω κανονικά. Αν κοπώ σε αυτό το μάθημα κανονικά θα πρέπει να σταματήσω το πρόγραμμα. Μπορώ να αμφισβητήσω τη βαθμολογία του με το σκεπτικό ότι δεν την έβγαλε έγκαιρα; Ή να διεκδικήσω πίσω τα χρήματα που τους έβαλα για το εξάμηνο που έπρεπε να με είχαν διώξει;
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μπορείς να βρεις οποιοδήποτε ΦΕΚ από τη σελίδα του εθνικού τυπογραφείου σε pdf: www.et.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι η χώρα μας προσφέρει καλό επίπεδο μεταπτυχιακών σπουδών; Ή καλύτερα για τέτοιου είδους σπουδές να φεύγουμε στο εξωτερικό; Τι αναγνωρισιμότητα έχουν στο εξωτερικό;

Ρωτάω διότι κρίνοντας από κάποιους οδηγούς σπουδών, φαίνονται πολύ "βαριά" τα μαθήματα και ότι όντως γίνεται δουλειά. Στο δια ταύτα όμως τι γίνεται; Φαίνεται αυτό κάπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
:eek: Σε μας τότε ήτανε 500 ευρώ το εξάμηνο και τα θεωρούσα πολλά και δε πήγα.

Τόσα λεφτά τα θεωρώ κοροιδεία επρεπε να προσπαθήσεις για μετατπυχιακό άλλης σχολής ή να δώσεις για την ΑΣΠΑΙΤΕ.

τι σου προσφερει η ασπαιτε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top