Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
"αξίζει γενικά,αν είναι αναγνωρισμένο "

Αφού είναι στη λίστα του ΔΟΑΤΑΠ λογικά είναι αναγνωρισμένο.
Παραθέτω το link. με τη σχετική λίστα.
https://www.doatap.gr/gr/unis.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanakou

Νεοφερμένος

Η vanakou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα,ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος να μου δωσει πληροφοριες για το μεταπτυχιακο του τμηματοσ μαθηματικων του απθ <θεωτικη πληροφορικη και θεωρια συστηματων κι ελεγχου>. ειναι καλο μεταπτυχιακο;και τι επαγγελματικεσ διεξοδους ανοιγει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

barbosa

Νεοφερμένος

Η barbosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα!:)
Τελειώνω το μαθηματικό αθηνών και ενδιαφέρομαι να πιάσω δουλειά σε κάποια πολυεθνική εταιρία!
Ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις!Αν είναι απαραίτητο κάποιο μεταπτυχιακό για την πρόσληψη σε μία τέτοια εταιρία,και με τι πιστεύετε ότι θα ήταν καλό (μεταπτυχιακό) να συνδιάσω το πτυχίο μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Κάποιο μεταπτυχιακό στα οικονομικά θα ήταν πιασάρικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Καλησπέρα!:)
Τελειώνω το μαθηματικό αθηνών και ενδιαφέρομαι να πιάσω δουλειά σε κάποια πολυεθνική εταιρία!
Ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις!Αν είναι απαραίτητο κάποιο μεταπτυχιακό για την πρόσληψη σε μία τέτοια εταιρία,και με τι πιστεύετε ότι θα ήταν καλό (μεταπτυχιακό) να συνδιάσω το πτυχίο μου!

με οτι σου αρεσει αρχικα και θα μπορεις να το κανεις καλα, και μετα σε κατι που να εχει δουλεια (δεν λεω να εχει λεφτα, γιατι αυτη ειναι ξεχασμενη ιστορια στην ελλαδα)
οικονομικα ή στατιστικη ειναι κλασσικες επιλογες μαθηματικου που δεν θελει να γινει καθηγητης εδω που ζουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

barbosa

Νεοφερμένος

Η barbosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν είναι και λίγο κορεσμένο όμως?Είδα ότι είσαι στο ΕΜΠ.Σκεφτόμουνα και τον αυτοματισμό..Αλλά μάλλον δεν θα έχω το υποβαθρο για κάτι τέτοιο.Σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εμένα θα μου φαινόταν ενδιαφέρον αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

barbosa

Νεοφερμένος

Η barbosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ναι και λογικά κάτι σε ασσοε ή παπει που είναι πιο εφαρμοσμένο..Έχει και το τμήμα μου μεταπτυχιακό στον τομέα στατιστικής που θα μου άρεσε να ασχοληθώ αλλά είναι αρκετά πιο θεωρητικό και συνεπώς δεν νομίζω να σου δίνει κάτι παραπάνω..

Θαλεια σε ευχαριστώ!Φαίνεται ενδιαφέρον!!Θα το τσεκάρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Δεν είναι και λίγο κορεσμένο όμως?Είδα ότι είσαι στο ΕΜΠ.Σκεφτόμουνα και τον αυτοματισμό..Αλλά μάλλον δεν θα έχω το υποβαθρο για κάτι τέτοιο.Σωστά?

γιατι να μην το εχεις αγορινα μου ? μαθηματικο τελιωσες, τα παντα κανεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

barbosa

Νεοφερμένος

Η barbosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
χαχαχαχαχα!κοριτσαρα...Απορία!γιατί το θέμα μου μπήκε μέσα στο θέμα κάποιου που έχει γράψει πριν απο 6 χρόνια?!!!!Πως τα κατάφερα?!Εντάξει είμαι καινουργιο μέλος αλλά τόσο πολύ πια?..Αμαν έκανα να το βρω!!!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
μεταπτυχιακο μπορεις να κανεις στον τομεα που εχεις σπουδασει πχ στο αριστοτελειο ενω εχεις αποφοιτησει απο το εκπα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Εμένα θα μου φαινόταν ενδιαφέρον αυτό.
φαινεται ενδιαφερον , και οταν το τελειωσεις τι κανεις? Νομιζω οτι αν κανεις μεταπτυχιακο στην Ελλαδα μετα ειναι λιγο δυσκολο να φυγεις εξω για δουλεια. ( Στο δουλεια αναφερομαι κυριως σε ερευνα, αντε και καθηγητης σε πανεπιστημιο , εκει εφαρομοζονται αλλοστε τετοια μεταπτυχιακα)
μεταπτυχιακο μπορεις να κανεις στον τομεα που εχεις σπουδασει πχ στο αριστοτελειο ενω εχεις αποφοιτησει απο το εκπα?

ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι στην χώρα μας, τα περισσότερα μεταπτυχιακά προγράμματα (για να μην πω όλα), από όσο έχω ψάξει σε προγράμματα σπουδών και έχω μιλήσει με μέλη ΔΕΠ είναι εφαρμόσιμα στον ..ΟΑΕΔ διότι δεν υπάρχει η παραγωγική βάση για τις real applications. Σπουδές, σπουδές και ουσία μηδέν. Αν δείτε, οι περισσότερες διπλωματικές είναι σε θέματα θεωρητικής φύσεως ακόμη και σε πειραματικές επιστήμες π.χ. χημεία. Ενδιαφέρον το παραπάνω μεταπτυχιακό, όπως και τα μεταπτυχιακά του Πολυτεχνείου. Όμως, πού θα εφαρμόσει τις αμφιθεατρικές γνώσεις της ξενόγλωσσης βιβλιογραφίας στην χώρα μας όταν ακούμε συχνά ότι δεν έχουμε σύγχρονα εργαστήρια, διασύνδεση με (ανύπαρκτες) βιομηχανίες ελληνικής τεχνολογίας,...κλπ; ε; Κάθε χρόνο μας ενδιαφέρει μόνο πόσοι και αν μπαίνει ο κόσμος στα Πανεπιστήμια και όχι αν θα εφαρμόσει κάπου ρεαλιστικά αυτό που χρυσοπλέρωσε η οικογένειά του σε μηνιάτικα. Καλά τα προγράμματα σπουδών με τους συναρπαστικούς τίτλους μαθημάτων, τα πάρτυ της ΔΑΠ-ΠΑΣΠ,.. και η κοροϊδία με τις σημειώσεις παραμονή της εξεταστικής. Εν τέλει, τι μένει από όλο αυτό το θέατρο της Πανεπιστημιακής εκπαίδευσης στην Ελλάδα; 40 μαθήματα μπερδεμένα και μισομαθημένα στο μυαλό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κανείς αν μπορείς από το ιστορικό να κάνεις μεταπτυχιακό στη σχολική ψυχολογία?? Είχα ψάξει στο τμήμα Ψυχολογίας του Ρεθύμνου, αλλά μία από τις προϋποθέσεις είναι ότι δέχονται πτυχιούχους συγκεκριμένων τμημάτων (πτυχιούχους ψυχολογίας και παιδαγωγικών). Σε προηγούμενα όμως σχόλια αναφέρεται ότι μπορείς να κάνεις αίτηση σε όποιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα θες, ανεξαρτήτως πτυχίου. Τί ισχύει τελικά? Θα επικοινωνήσω και με τη γραμματεία προσεχώς, απλά ελπίζω να γνωρίζει και κάποιος εδώ..... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Devil

Νεοφερμένος

Ο Red Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Παιδιά γνωρίζετε κανένα καλό μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά ; Το μεταπτυχιακό του ΠΑΠΕΙ «Χρηματοοικονομικό και Θεσμικό Πλαίσιο των Αγορών Χρήματος και Κεφαλαίου» είναι καλό; Ενδιαφέρεται κάποιος γνωστός μου που έχει τελειώσει Νομική. Εσείς τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Παιδιά γνωρίζετε κανένα καλό μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά ; Το μεταπτυχιακό του ΠΑΠΕΙ «Χρηματοοικονομικό και Θεσμικό Πλαίσιο των Αγορών Χρήματος και Κεφαλαίου» είναι καλό; Ενδιαφέρεται κάποιος γνωστός μου που έχει τελειώσει Νομική. Εσείς τι λέτε;
Αυτό ακούγεται να μην έχει καμία σχέση με τα Ναυτιλιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Devil

Νεοφερμένος

Ο Red Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Μάλλον δεν το έκανα σαφές. Κάποιος που έχει τελειώσει την Νομική τον βολεύει να κάνει μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά; Το μεταπτυχιακό του ΠΑΠΕΙ που έχω γράψει πρόκειται για ένα μεταπτυχιακό με χρηματοοικονομικό χαρακτήρα που έχει σχεδιαστεί για νομικούς. Επομένως, τι θα ήταν καλύτερο; Ένας Νομικός να ασχοληθεί με τα ναυτιλιακά ή με κάτι χρηματοοικονομικό; Τι πιστεύετε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αμφότερα συνίστανται. Το μεταπτυχιακό είναι πρόσφορο για νομικούς και πρέπει να είναι καλό.

@Χριστίνα,
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
ισχυει οτι απο το 2013 ολα τα μεταπτυχιακα θα εχουν διδακτρα?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Μάλλον δεν το έκανα σαφές. Κάποιος που έχει τελειώσει την Νομική τον βολεύει να κάνει μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά; Το μεταπτυχιακό του ΠΑΠΕΙ που έχω γράψει πρόκειται για ένα μεταπτυχιακό με χρηματοοικονομικό χαρακτήρα που έχει σχεδιαστεί για νομικούς. Επομένως, τι θα ήταν καλύτερο; Ένας Νομικός να ασχοληθεί με τα ναυτιλιακά ή με κάτι χρηματοοικονομικό; Τι πιστεύετε;;;

αυτη τι στιγμη, ποσο κοστιζει το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο, στ συγκεκριμενο πανεπιστημιο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top