Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ θα διάλεγα μετεωρολογία ή ωκεανογραφία.Δε μου φαίνεται άσχημο και η διοίκηση logistics.Αλλά για τα πληροφοριακά συστήματα δεν έχω καλή άποψη.

Τα πληροφοριακά συστήματα είναι παντού βασικά, όπου κοιτάς γύρω σου...Ξανασκέψου το...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Τα πληροφοριακά συστήματα είναι παντού βασικά, όπου κοιτάς γύρω σου...Ξανασκέψου το...

Δε διαφωνώ,αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί κλάδοι που ασχολούνται με αυτά και έχει δημιουργηθεί κορεσμός.Δε το λέω έτσι τυχαία αυτό, ένα σημαντικό μέρος της οικογένειας μου ασχολείται με πληροφοριακά συστήματα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι παντού, συμφωνώ, όταν όμως λες γενικά πληροφοριακά συστήματα. Πλέον όμως με την εξειδίκευση, και εγώ κατά μία έννοια αυτό κάνω...!!Διαλέγεις τομέα και εστιάζεις. Ακόμα και το eHealth που λέμε με τον Φόκο, πληροφοριακό σύστημα είναι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Σορρυ εμένα πήγε το μυαλό μου στην οικονομία κυρίως.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γι' αυτό είμαι εδώ, να δίνω νέες ιδέες!!! χαχαχαχα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Γειά σας.Εχω κάποιες απορίες.Αν καποιος επιθυμεί να κάνει ένα διδακτορικό στο εξωτερικό,συγκεκριμένα Αγγλία πόσα χρόνια χριεάζονται;Υπάρχει η δυνατότητα με το βασικό πτυχίο να ξεκινήσεις μια διατριβή χωρίς μεταπτυχιακό;Με δεδομένο ότι οι σπουδές στη Ελλαδα είναι τετραετούς διάρκειας.Ενδιαφέρομαι για τον χώρο των ανθρωπιστικών επιστημών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Το διδακτορικό στην Αγγλία είναι 3 χρόνια (νομίζω μπορείς να κάνεις και ελάχιστα περισσότερο, σε ειδικές περιπτώσεις αν δεν προλάβεις, αλλά να το πληρώσεις παραπάνω). Για το αν χρειάζεσαι μεταπτυχιακό, εξαρτάται νομίζω από το πρόγραμμα. Γνωρίζω ας πούμε παιδιά από πολυτεχνικές και οικονομικές επιστήμες που πήγαν κατευθείαν μετά το προπτυχιακό στο διδακτορικό. Μια άλλη φίλη μου σε ανθρωπιστική επιστήμη χρειάστηκε και μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.. πρόσφατα αποφοίτησα απο θεωρητική σχολή του ΕΚΠΑ. Ωστόσο πάντα μου άρεσαν τα οικονομικά και παιδαγωγικά. Ψάχνω ένα μεταπτυχιακό για αυτούς τους 2 τομείς. Ξέρετε κάποιο;
Βρήκα στην ΑΣΟΕ..αλλά είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ! Αγγίζουν τα 14,000 € τα 2 χρόνια.... τα θεωρώ υπερβολικά! Αν μπορείτε πεστε μου τη γνώμη σας.. ή έστω κάποιος φοιτητής απο τα οικονμικά και παιδαγωγικά!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για παιδαγωγικό, εγώ προσωπικά ένα γνωρίζω αλλά βλέπω εκ των έσω ότι έχει ζήτηση...
Τσέκαρέ το, δεν χάνεις τίποτα...
https://www.icte.ecd.uoa.gr/start.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.. πρόσφατα αποφοίτησα απο θεωρητική σχολή του ΕΚΠΑ. Ωστόσο πάντα μου άρεσαν τα οικονομικά και παιδαγωγικά. Ψάχνω ένα μεταπτυχιακό για αυτούς τους 2 τομείς. Ξέρετε κάποιο;
Βρήκα στην ΑΣΟΕ..αλλά είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ! Αγγίζουν τα 14,000 € τα 2 χρόνια.... τα θεωρώ υπερβολικά! Αν μπορείτε πεστε μου τη γνώμη σας.. ή έστω κάποιος φοιτητής απο τα οικονμικά και παιδαγωγικά!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Γειά σου! Αν κοιτάς και εκτός Αθηνών υπάρχει ένα πολύ καλό μεταπτυχιακό στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας με τίτλο "Οργάνωση και Διοίκηση της Εκπαίδευσης". https://www.orgedu.pre.uth.gr/main/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Kαλησπέρα. Σκέφτομαι όόόόταν με το καλό τελειώσω με τη σχολή να ασχοληθώ με κάποιο μεταπτυχιακό. Το μόνο ενδιαφέρον (και λόγω μητέρας) μου φαίνεται αυτό της Ακτινοφυσικής (Ιατρική Φυσική ας πούμε). Απ'όσο ξέρω ανήκει στον τμήμα Ιατρικής. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: Επειδή έχει να κάνει με πυρηνική φυσική, "πρέπει" τα προπτυχιακά μαθήματα της πυρηνικής που κάνω αυτά τα 4 χρόνια, να τα περνάω με καλό βαθμό (7,5+) και μάλιστα όταν θα μπορώ να τα επιλέξω να πρέπει να το κάνω; Θέλω να πω, υπάρχει περίπτωση κάτι τέτοιο να είναι κριτήριο; Γνωρίζει κάποιος κάτι αντίστοιχο για άλλο Μεταπτυχιακό;

Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
Kαλησπέρα. Σκέφτομαι όόόόταν με το καλό τελειώσω με τη σχολή να ασχοληθώ με κάποιο μεταπτυχιακό. Το μόνο ενδιαφέρον (και λόγω μητέρας) μου φαίνεται αυτό της Ακτινοφυσικής (Ιατρική Φυσική ας πούμε). Απ'όσο ξέρω ανήκει στον τμήμα Ιατρικής. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: Επειδή έχει να κάνει με πυρηνική φυσική, "πρέπει" τα προπτυχιακά μαθήματα της πυρηνικής που κάνω αυτά τα 4 χρόνια, να τα περνάω με καλό βαθμό (7,5+) και μάλιστα όταν θα μπορώ να τα επιλέξω να πρέπει να το κάνω; Θέλω να πω, υπάρχει περίπτωση κάτι τέτοιο να είναι κριτήριο; Γνωρίζει κάποιος κάτι αντίστοιχο για άλλο Μεταπτυχιακό;

Ευχαριστώ :)
το καλύτερο είναι αυτό https://medphys.med.uoa.gr/ αυνεργάζονται πολλά τμήματα και έχει πολύ μεγάλη ζήτηση και σου ανοίγει πόρτες.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
το καλύτερο είναι αυτό https://medphys.med.uoa.gr/ αυνεργάζονται πολλά τμήματα και έχει πολύ μεγάλη ζήτηση και σου ανοίγει πόρτες.....

Χλωμό να μπω εκεί, γιατί παίρνουν 2-3 Φυσικούς από τα Γιάννενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
Χλωμό να μπω εκεί, γιατί παίρνουν 2-3 Φυσικούς από τα Γιάννενα.


το τμήμα φυσικής της Πάτρας σε συνεργασία με το τμήμα Ιατρικής έχει αυτό https://www.med.upatras.gr/gr/Pages/postgrad/postgraduatedProgs.aspx?pID=4

Το ΔΠΜΣΙΦ έχει σκοπό, την εξειδίκευση πτυχιούχων Φυσικών και διπλωματούχων συναφών Επιστημών στις εφαρμογές της Φυσικής και της Τεχνολογίας στην Ιατρική, ώστε να μπορούν να συμβάλλουν στην προαγωγή της υγείας και στην ανάπτυξη της έρευνας.
Το ΔΠΜΣΙΦ οδηγεί στην απονομή:
το κακό αυτό είναι οτι δεν εξειδικεύεται σε κάτι συγκεκριμένο είναι πολύ γενικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
το τμήμα φυσικής της Πάτρας σε συνεργασία με το τμήμα Ιατρικής έχει αυτό https://www.med.upatras.gr/gr/Pages/postgrad/postgraduatedProgs.aspx?pID=4

το κακό αυτό είναι οτι δεν εξειδικεύεται σε κάτι συγκεκριμένο είναι πολύ γενικό.

Ε τα καλύτερα είναι της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης. Ωστόσο είναι δύσκολο να μπει κανείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Είναι γνωστό ότι κάθε Τμήμα Πανεπιστημίου / ΤΕΙ της χώρας μας στο πλαίσιο του ERASMUS-SOCRATES έχει συνάψει ερευνητικές σχέσεις με κάποια ομώνυμα Τμήματα ξένων Πανεπιστημίων ή Τεχνικών Κολλεγίων, αντίστοιχα. Τα Τμήματα αυτά του εξωτερικού είναι καλά, από πλευράς μεταπτυχιακών σπουδών; :hmm:

Στην χώρα μας, ποια Πανεπιστήμια έχουν καλό όνομα στις Φυσικές και Μαθηματικές επιστήμες σε μεταπτυχιακό επίπεδο; :hmm:Από την Φυσική κυρίως στο αντικείμενο της εφαρμοσμένης φυσικής (π.χ. μετεωρολογία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Θα ήθελα την γνώμη σας για το μεταπτυχιακό πάνω στα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά του Τμ.Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Πατρών.

Κατευθύνσεις:
1. Εφαρμοσμένη Ανάλυση και Μαθηματική Φυσική
2. Διαφορικές Εξισώσεις και Δυναμικά Συστήματα
3. Μαθηματικά Φυσικών και Βιομηχανικών Εφαρμογών

Μαθήματα Κορμού
Εφαρμοσμένη Ανάλυση Ι
Μαθηματική Φυσική Ι
Συνήθεις Διαφορικές Εξισώσεις
Μερικές Διαφορικές Εξισώσεις
Υπολογιστικά Μαθηματικά

Μαθήματα Κατευθύνσεων
1.Εφαρμοσμένη Ανάλυση και Μαθηματική Φυσική:
Εφαρμοσμένη Ανάλυση ΙΙ
Μαθηματική Φυσική ΙΙ
2. Διαφορικές Εξισώσεις και Δυναμικά Συστήματα:
Δυναμικά Συστήματα και Χάος
Ειδικές Συναρτήσεις και Ορθογώνια Πολυώνυμα
3. Μαθηματικά Φυσικών και Βιομηχανικών Εφαρμογών:
Βιομηχανικά Μαθηματικά
Εφαρμογές των Μαθηματικών στις Επιστήμες και την Τεχνολογία

Μαθήματα Επιλογής
Γενική Σχετικότητα και Βαρύτητα
Κβαντική Θεωρία Πεδίου
Σχετικιστική Κβαντομηχανική
Μη Γραμμικές Κυματικές Εξισώσεις
Ολοκληρωσιμότητα Κλασικών και Κβαντικών Συστημάτων
Θέματα Εφαρμοσμένης Ανάλυσης - Μαθηματικής Φυσικής και Μηχανικής
Θέματα Διαφορικών Εξισώσεων και Δυναμικών Συστημάτων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω χριστό αλλά ακούγονται τέλεια τα μαθήματα!!
Να κάνω μια ερώτηση, μετά το μεταπτυχιακό, τι θέλεις να κάνεις; Να δουλέψεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Στην χώρα μας δυστυχώς ...η δουλειά και το μεταπτυχιακό είναι λίγο ξένα ενδεχόμενα. χαχα
Αρκετοί μαθηματικοί που κάνουν κάποιο μεταπτυχιακό (π.χ. αστρονομία, υπολογιστές, οικονομικά), το κάνουν κυρίως για επιπλέον μόρια ή αν θέλουν να εργαστούν σε κάποια τράπεζα (το οποίο δεν μου αρέσει). Θα το έκανα κυρίως για ενίσχυση του πρώτου πτυχίου και η...δουλειά, περίπατος. :redface: :P Έτσι και αλλιώς με ενδιαφέρει ο χώρος της μέσης εκπαίδευσης.

Τα μαθήματα είναι ενδιαφέροντα...ας είσαι άσχετη επί του αντικειμένου δεν πέφτεις έξω. χαχα
Σαν αντικείμενο μου αρέσει (έστω και αυτήν την εισαγωγή που έχω διδαχτεί μέχρι ώρας). Όμως το πρόβλημα είναι ότι ακούω κάποιες "γκρίνιες" από φοιτητές σχετικά με την δυσκολία του η οποία οφείλεται στην απαιτητικότητα και μη συνεργασία κάποιων καθηγητών. Βέβαια δεν γνωρίζω το άλλο «στρατόπεδο», δηλαδή, το γνωσιακό επίπεδο των φοιτητών που λένε αυτά. Ισχύει το κλασικό μέτρο ότι σε 2η αποτυχία σε κάποιο από όλα αυτά τα μαθήματα, διαγράφεσαι από το πρόγραμμα...και διαγράφονται αρκετοί φοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτό με την αποτυχία και την διαγραφή ισχύει και σε εμάς πάντως..Γενικά δεν νομίζω ότι πρέπει να επηρεάζεσαι πάρα πολύ από ότι λένε οι υπόλοιποι...Και αν είναι δύσκολο το μεταπτυχιακό, τόσο το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top