Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
παιδια οταν καποιος θελει να κανει μεταπτυχιακο ,του ζητανε καποιο συγκεκριμενο πτυχιο αγγλικων? αμα καποιος δεν ξερει ξενες γλωσσες δεν εχει ελπιδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,819 μηνύματα.
στην Ε.Ε. ζητάνε proficiency με Α ή Β (κατά προτίμηση Cambridge) σε χώρες όπως Ολλανδία, Δανία, Ελβετία,...
και γενικά είναι μέσα στις προϋποθέσεις αποστολής αίτησης συμμετοχής μαζί με τα τυπικά προσόντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
αν μιλας για μεταπτυχιακο στην ελλαδα ζητανε απο lower και πανω...
αναλογα το μεταπτυχιακο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
αν μιλας για μεταπτυχιακο στην ελλαδα ζητανε απο lower και πανω...
αναλογα το μεταπτυχιακο

ναι για την ελλαδα λεω....βασικα θελω να μαθω αν θελουν καποιο συγκεκριμενο προφισιενσυ ή καποιο ειδικο πτυχιο...καπου πηρε το αυτι μου ενα IELTS .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
ολα ειναι σχετικα
καθε μεταπτυχιακο ζηταει διαφορετικα πραγματα
υπαρχουν και μεταπτυχιακα προγραμματα που ζητανε ενα απλο Lower
απο κει και περα, διαλεξε εσυ ποια μεταπτυχιακα σου αρεσουν για να δεις τι ζηταει το καθενα
γιατι ετσι μιλαμε πολυ γενικα και δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,819 μηνύματα.
στην Ελλάδα θέλουν και άλλα προσόντα...;)
δεν φτάνουν πάντα τα πτυχία και τα κωλόχαρτα πιστοποίησης :P

Μεταξύ Ελλάδας και χωρών Σκανδιναβίας (Δανία, Νορβηγία,..κτλ), ψηφίζω δαγκωτό χώρες Σκανδιναβίας για μεταπτυχιακά...συν το γεγονός ότι είναι αγγλόγλωσσα και δωρεάν για πτυχιούχους από μέλη χώρες της Ε.Ε.

η Ελλάδα τι προσφέρει σε ένα μεταπτυχιακό; :hmm:
απουσία διασύνδεσης με επιχειρήσεις και βιομηχανίες μήπως; :P
ελλειπείς υποδομές σε εργαστήρια, βιβλιοθήκες, ερευνητικό προσωπικό...ειδικά τώρα που αρχίζουν και οι περικοπές μισθών σε προσωπικό ΠΔ και περικοπές κονδυλίων στην έρευνα και στα μεταπτυχιακά προγράμματα στα Πανεπιστήμια της Ελλάδας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
στην Ελλάδα θέλουν και άλλα προσόντα...;)
δεν φτάνουν πάντα τα πτυχία και τα κωλόχαρτα πιστοποίησης :P

Μεταξύ Ελλάδας και χωρών Σκανδιναβίας (Δανία, Νορβηγία,..κτλ), ψηφίζω δαγκωτό χώρες Σκανδιναβίας για μεταπτυχιακά...συν το γεγονός ότι είναι αγγλόγλωσσα και δωρεάν για πτυχιούχους από μέλη χώρες της Ε.Ε.

η Ελλάδα τι προσφέρει σε ένα μεταπτυχιακό; :hmm:
απουσία διασύνδεσης με επιχειρήσεις και βιομηχανίες μήπως; :P
ελλειπείς υποδομές σε εργαστήρια, βιβλιοθήκες, ερευνητικό προσωπικό...ειδικά τώρα που αρχίζουν και οι περικοπές μισθών σε προσωπικό ΠΔ και περικοπές κονδυλίων στην έρευνα και στα μεταπτυχιακά προγράμματα στα Πανεπιστήμια της Ελλάδας;

χαχα αυτο με το δωρεαν που ειπες μου κινησε το ενδιαφερον! τωρα θα ρωτησω και κατι χαζο....:redface: φια μεταπτυχιακο αλλης χωρας πρεπει να φυγεις απο την ελλαδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,819 μηνύματα.
εννοείται...:P
σκέψου μόνο ότι θα κάνεις πρακτική σε βιομηχανίες, ερευνητικά κέντρα...αν είσαι από τους πολύ καλούς/ αρίστους φοιτητές του προγράμματος και έτσι θα αποκτήσεις γνωριμίες και προσβάσεις επαγγελματικές
όμως σκέψου ότι προσφέρουν πολλές παροχές αλλά το επίπεδο γνώσης είναι πολύ υψηλό και οι απαιτήσεις τους σε διάβασμα είναι επίσης πολύ σοβαρό
οι άνθρωποι εκεί δουλεύουν πραγματικά και γι' αυτό αν δεν είσαι διατεθειμένη να κουραστείς πολύ καλύτερα μείνε στην Ελλάδα
στην Ελλάδα ειδικά αυτή την περιόδο θεωρώ χάσιμο χρόνου να κάνεις μεταπτυχιακό από πολλές απόψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
ναι, φευγεις
βεβαια υπαρχουν μερικα (ως ελαχιστα) εξ' αποστασεως που μπορεις να τα παροκολουθεις, συνηθως μεσω ιντερνετ, απο την ελλαδα
αλλα και δεν θα βρεις ευκολα τετοιο προγραμμα και κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει τοσο
(δεν εννοω οτι δνε θα εχει ισχυ το πτυχιο, αλλα η ολη διαδικασια και η ατμοσφαιρα που θα σου προσφερει το νεο πανεπιστημιο και η νεα χωρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
εννοείται...:P
σκέψου μόνο ότι θα κάνεις πρακτική σε βιομηχανίες, ερευνητικά κέντρα...αν είσαι από τους πολύ καλούς/ αρίστους του προγράμματος και έτσι θα αποκτήσεις γνωριμίες και προσβάσεις επαγγελματικές
στην Ελλάδα ειδικά αυτή την περιόδο θεωρώ χάσιμο χρόνου να κάνεις μεταπτυχιακό από πολλές απόψεις

τωρα χαλαστηκα λιγο....για να τα κανεις ολα αυτα πρεπει εκτος απο το να πληρεις ενα σωρο πρυποθεσεις... να φυγεις....και αντε μετα να τρεχω να παρω πτυχια αγγλικων! τεσπα,
thx παιδια θα το ψαξω πιο συγκεκριμενα οταν χρειαστει!

εχουμε και εμεις στην ελλαδα αξιολογα μεταπτυχιακα με καλες επαγγελματικες προοπτικες....μην τα βαζεις ΟΛΑ στο ιδιο καζανι!

ναι, φευγεις
βεβαια υπαρχουν μερικα (ως ελαχιστα) εξ' αποστασεως που μπορεις να τα παροκολουθεις, συνηθως μεσω ιντερνετ, απο την ελλαδα
αλλα και δεν θα βρεις ευκολα τετοιο προγραμμα και κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει τοσο
(δεν εννοω οτι δνε θα εχει ισχυ το πτυχιο, αλλα η ολη διαδικασια και η ατμοσφαιρα που θα σου προσφερει το νεο πανεπιστημιο και η νεα χωρα)

δεν λεει μωρε να παρακολουθεις μεσω ιντερνετ:/:....δεν το απολαμβανεις καθολου!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,819 μηνύματα.
σε θεωρητικό επίπεδο μιλάς ρε γιολάντα...
το θέμα δεν είναι να σκοτωθείς μόνο από πλευράς θεωρητικών γνώσεων αλλά να έχει και εργασιακές προοπτικές ΣΑΦΕΙΣ
η Ελλάδα όμως σε πολλούς κλάδους μεταπτυχιακών σπουδών δεν έχει αντίστοιχες εργασιακές θέσεις
γι' αυτό και τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα είναι πάλι σε ακαδημαϊκά "αποστειρωμένα" πλαίσια χωρίς πρακτική ενίσχυση από μεγάλες βιομηχανίες, εταιρίες, οργανισμούς, δημόσιο,...κτλ
στο εξωτερικό, έχουν δομήσει έτσι το σύστημα σπουδών ώστε η θεωρητική γνώση που σου προσφέρουν μαζί με την έρευνα να εφαρμόζει στην παραγωγική διαδικασία
οι μεταπτυχιακές σπουδές, δεν γίνονται απλά για την γνώση αλλά να έχουν κάποιο ανταποδωτικό τέλος
αποτελούν μια σαφή "εργασιακή" εξειδίκευση του πρώτου πτυχίου
η θεωρητική γνώση υποτίθεται ότι αποκτήθηκε από το πρώτο πτυχίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
δεν λεει μωρε να παρακολουθεις μεσω ιντερνετ:/:....δεν το απολαμβανεις καθολου!:P

το ξερω βρε...
γι'αυτο ειπα οτι δεν αξιζει... ;);)

στην Ελλάδα ειδικά αυτή την περιόδο θεωρώ χάσιμο χρόνου να κάνεις μεταπτυχιακό από πολλές απόψεις

γιατι ετσι βρε νικ?? :hmm::hmm::hmm:
μην τα υποτιμας ολα...:P
εχουμε καταλαβει οτι εισαι "κατα"¨της ελλαδας και "υπερ" του εξω, αλλα σκεψου και τους υπολοιπους που δνε μπορουν να φυγουν ια διαφορους λογους...
τους κανεις κουρελι με οσα λες...
μην τους κοβεις τα φτερα, τα ονειρα και τις λεπιδες... :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,819 μηνύματα.
ποια φτερά κόβω; :hmm:
δεν είναι ωραίο να ζούμε με ψεύτικες ροζ εικόνες...:/:
ΑΝΟΙΧΤΕ τα μάτια σας και δείτε τον χάρτη στην αγορά εργασίας στην Ελλάδα
υπερβάλλω; όταν τα μισά μαγαζιά στην Πάτρα έχουν βάλει λουκέτο...ψέματα και αυτό;
τζένη σκέψου ότι πολλά Ελληνικά Πανεπιστήμια στην επόμενη 5ετία θα έχουν βάλει λουκέτο...σύμφωνα με το πρόγραμμα λιτότητας της κυβέρνησης και των επόμενων κυβερνήσεων λόγω σαφών εντολών της Τρόϊκας
η ανάπτυξη αυτήν την στιγμή στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτη και ο προϋπολογισμός στον πάτο...
συνεπώς όλα αυτά τα Πανεπιστήμια με τον υπερπληθυσμό σε προγράμματα σπουδών και έρευνας και σε διδάσκοντες ποιος θα τα πληρώσει; ;) κανείς δεν δουλεύει τζάμπα για την ψυχή της γκόμενάς του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ναι γιατι αμα ειχαν παρει μεταπτυχιακο εξωτερικου αυτοι δεν θα εκλειναν τα μαγαζια τους!!!!!! και αμα ειχαν μεταπτυχιακο δεν θα τους απελυαν!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Επειδή τυχαίνει να έχω τελειώσει μεταπτυχιακό στην Ελλάδα.Ούτε το χρόνο μου σκότωσα ούτε τυχαίνει να είμαι άσχετος με την αγορά εργασίας!Μια χαρά γνώσεις πήρα και ειδικά σε θέματα νευραλγικά της αγοράς εργασίας. Δεν νομίζω ότι το επίπεδο των πανεπιστημίων είναι τόσο χάλια ούτε ότι θέλει κονέ για να μπεις!

Καλό είναι να αντιμετωπίζουμε με σοβαρότητα λίγο τη χώρα μας και να αναρωτηθούμε γιατί απόφοιτοι Ελληνικών Πανεπιστημίων και μεταπτυχιακών παίρνουν έδρες στο εξωτερικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Επειδή τυχαίνει να έχω τελειώσει μεταπτυχιακό στην Ελλάδα.Ούτε το χρόνο μου σκότωσα ούτε τυχαίνει να είμαι άσχετος με την αγορά εργασίας!Μια χαρά γνώσεις πήρα και ειδικά σε θέματα νευραλγικά της αγοράς εργασίας. Δεν νομίζω ότι το επίπεδο των πανεπιστημίων είναι τόσο χάλια ούτε ότι θέλει κονέ για να μπεις!

Καλό είναι να αντιμετωπίζουμε με σοβαρότητα λίγο τη χώρα μας και να αναρωτηθούμε γιατί απόφοιτοι Ελληνικών Πανεπιστημίων και μεταπτυχιακών παίρνουν έδρες στο εξωτερικό...

Για να πάρεις έδρα σε ξένο πανεπιστήμιο και να έχεις τελειώσει τα πάντα στην Ελλάδα (προ-μεταπτυχιακό και διδακτορικό) πρέπει να είσαι κελεπούρι.

Το πιθανότερο είναι να έχεις κάνει μεταπτυχιακό έξω, να κάνεις PhD έξω, Post doc έξω και μετά να πάρεις την έδρα! Άντε, να κάνεις το μεταπτυχιακό εδώ, υπάρχουν μερικά που είναι πραγματικά καλά, μην τα ισοπεδώνουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,819 μηνύματα.
δεν αντιλέγω ως προς το επίπεδο γνώσεων Metal_Lover
βέβαια ούτε είναι εφικτό όλοι να κάνουμε μεταπτυχιακά πάνω στην πληροφορική ή στα οικονομικά...όπως διαφημίζεται (γιατί η ουσία δείχνει ότι λόγω υψηλού ανταγωνισμού και οι θέσεις πληροφορικής - οικονομικών είναι μετρημένες για τους αρίστους και όχι για όλους τους φοιτητές του μεταπτυχιακού προγράμματος)

υπάρχουν και άλλοι κλάδοι επιστήμης που για την Ελλάδα είναι ανύπαρκτοι επαγγελματικά

αλλά συγκρίνεις επαγγελματικά την υποδομή π.χ. της Δανίας ή της Ολλανδίας με της Ελλάδας; :hmm:
μιλάω για την επαγγελματική διασύνδεση του μεταπτυχιακού με την αγορά...

ας πούμε εγώ σαν Μαθηματικός που με ενδιαφέρει για παράδειγμα κάτι πάνω στα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά & Υπολογιστική Προσομοίωση ή Μαθηματική Φυσική, στην Ελλάδα δεν έχει καμία εργασιακή προοπτική το μεταπτυχιακό αυτό
ενώ στην Ολλανδία, στην Γαλλία, στην Ελβετία, στην Νορβηγία,...κτλ μπορείς να εργαστείς σε Αστεροσκοπεία, Κέντρα Έρευνας Θεωρητικής Φυσικής/ Εφαρμοσμένων Μαθηματικών, σε βιομηχανίες νεών τεχνολογιών/ χημείας, σε βιομηχανίες αυτοκινήτων, Κέντρα Θαλασσίων Ερευνών/ Βιολογικών - Οικοσυστημικών Ερευνών, εταιρίες προγραμματισμού, μεγάλες τράπεζες (που δεν περιορίζονται σε μεταπτυχιακά σε οικονομικό κλάδο ή πληροφορική)...κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Για να πάρεις έδρα σε ξένο πανεπιστήμιο και να έχεις τελειώσει τα πάντα στην Ελλάδα (προ-μεταπτυχιακό και διδακτορικό) πρέπει να είσαι κελεπούρι.

Το πιθανότερο είναι να έχεις κάνει μεταπτυχιακό έξω, να κάνεις PhD έξω, Post doc έξω και μετά να πάρεις την έδρα! Άντε, να κάνεις το μεταπτυχιακό εδώ, υπάρχουν μερικά που είναι πραγματικά καλά, μην τα ισοπεδώνουμε...

Στη δικιά σου την επιστήμη ίσως, γιατί στη δικιά μου ανάλογα με το αντικείμενο που θες να ασχοληθείς έχει αρκετά. Και έχω περιπτώσεις φίλων μου με Msc και PHD έξω, αρκετές. Φυσικά με συνέχεια.

Και εγώ δεν νομίζω να τα ισοπεδώνω, μάλλον είναι ο ρόλος σου. Πες με σοβινιστή άμα θες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Στη δικιά σου την επιστήμη ίσως, γιατί στη δικιά μου ανάλογα με το αντικείμενο που θες να ασχοληθείς έχει αρκετά. Και έχω περιπτώσεις φίλων μου με Msc και PHD έξω, αρκετές. Φυσικά με συνέχεια.

Και εγώ δεν νομίζω να τα ισοπεδώνω, μάλλον είναι ο ρόλος σου. Πες με σοβινιστή άμα θες :P

Είσαι σίγουρος ότι απαντάς σε μένα.....;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Έτσι λέω!Είμαι αλληγορικός μήπως? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top