Γενική συζήτηση για την ΑΕΠΠ

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
δλδ αντιμεταθεσε δεν ειναι αποδεκτος ορος? και παει με το τεμπ η swap?

ναι, στα κεφάλαια 7-8-9 ΔΕΝ υπάρχει η Αντιμετάθεσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Το ομολογω.Χθες και σημερα δεν ανοιξα βιβλιο.Ελπιζω να μην μου κοψουν αυριο μορια απο την ερωτηση αναπτυξης αμα δεν την γραψω με τα λογια του βιβλιου.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panicisintheair

Νεοφερμένος

Ο panicisintheair αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Το ομολογω.Χθες και σημερα δεν ανοιξα βιβλιο.Ελπιζω να μην μου κοψουν αυριο μορια απο την ερωτηση αναπτυξης αμα δεν την γραψω με τα λογια του βιβλιου.:(
μαζι σου φιλε...και εδω τα ιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Albatross

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Κι εγώ τώρα τα ξαναβλέπω λίγο :D Δεν βαριέσαι...στη διάρκεια της χρονιάς 3 φορές την έβγαλα την θεωρία. Όλο και κάτι θα θυμάμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teacher

Νεοφερμένος

Ο teacher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Η εντολή Αντιμετάθεση δεν ορίζεται στη ΓΛΩΣΣΑ, σύμφωνα με το σχολικό βιβλίο.

Πρέπει να χρησιμοποιείτε τις 3 εντολές που προαναφέρθηκαν

Δυστυχώς αποδείχθηκε περίτρανα σήμερα η ανακολουθία του βιβλίου και η σύγχιση που δημιουργεί με εντολές όπως η αντιμετάθεσε που ορίζεται στην ψευδογλώσσα (με μπλέ γράμματα στη σελίδα 68) αλλά δεν υπάρχει πουθενά στη ΓΛΩΣΣΑ.

Είχα παρακολουθήσει μια συζήτηση παλιότερα σε ένα φορουμ όπου καθηγητές πληροφορικής, διορθωτές μάλιστα (δυστυχώς) βγάζαν την εντολή παντελώς άκυρη (και στην ψευδογλώσσα) ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ - γι'αυτό και πάντα συμβούλευα τους μαθητές μου να αποφεύγουν την εντολή για τον κίνδυνο να πέσουν σε ένα από αυτούς. Και να σήμερα που μας προέκυψε στα θέματα με τη βούλα της ΚΕΕ μέσα σε ψευδοκώδικα, πράγμα εντελώς λογικό, κατά την άποψή μου.

Νομίζω ότι δεν πρέπει να είμαστε τόσο αυστηροί με το συντακτικό. Θα έπρεπε να αποδεχόμαστε κάθε εντολή ή συνάρτηση που υπάρχει μόνο στην ψευδογλώσσα ή μόνο στη ΓΛΩΣΣΑ στην άλλη μορφή αναπαράστασης γιατί διαφορετικά καταργούμε ουσιαστικά την αρχική οδηγία του υπουργείου ότι οι λύσεις μπορούν να διατυπωθούν είτε στη μία είτε στην άλλη μορφή ...


Κατά τα άλλα, τα θέματα σήμερα ήταν σε ένα διαφορετικό απο το συνηθισμένο στυλ. Για διαβασμένους, άτομα τα οποία "στροφάρουν" και κυρίως για πολύ προσεκτικούς.

Προβλέπω ότι οι περισσότεροι αντιμετώπισαν δυσκολίες στα:

2Α (τι τον θέλαν τον αριθμό εντολής? για να μπερδέψουν τον κόσμο?)

3Γ (ήθελε καλή σκέψη, μην ξεχάσει κανείς αυτούς που ήταν ήδη στο τρένο :P)
4Α3 και 4Β (χωρίς βέβαια να είναι τραγικά δύσκολο - όποιος είχε λύσει το Θ4 στις περσινές επαναληπτικές πιστεύω να γνώριζε το μηχανισμό κλήσης υποπρογράμματος μέσα σε ΓΙΑ)


εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dkotanid

Νεοφερμένος

Ο Κοτανίδης Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
+φωνώ με teacher. Όντως ήταν για καλά διαβασμένους με γνώση της ύλης (όχι παπαγαλία) και με αρκετά έξυπνα σημεία!

Δυσκολίες!
1) Θεμα 2ο μετατροπή από Όσο σε Για με χρήση μόνο των δεδομένων μεταβλητών και προσοχή στο > και όχι >= οπότε δε παραμένει 0 στην για το "ΤΕΛΟΣ"
2) Θέμα 3ο Στο τρένο απλή και κατανοητή απλά δεν έπρεπε να ξεχάσεις για κάθε στάση να αθροίσεις το υπόλοιπο των επιβατών της προηγούμενης στάσης!
3) Θέμα 4ο Καλό θέμα με γνωστές τεχνικές επίλυσης, κατανοητό απλά στην περίπτωση ούτε κέρδους ούτε ζημιάς (δηλαδή έσοδα-έξοδα=0 δε διευκρίνιζει ακριβώς πως θα το θέσει κάποιος!αν υπάρχει λογικά αυτή η περίπτωση!

Κατά τα άλλα μάρεσαν τα θέματα γιατί είχε λίγη θεωρία παπαγαλάκια (ακρίβεια, φόροι,...) και περισσότερη κρίση!

Καλά αποτελέσματα σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ansem

Νεοφερμένος

Ο Ansem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Θα διαφωνίσω.εγω διαβασα απο τις 8 χθες μεχρι να μπω να γραψω και εγραψα 97%.πιστευω ηταν πολυ ευκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dkotanid

Νεοφερμένος

Ο Κοτανίδης Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Θα διαφωνίσω.εγω διαβασα απο τις 8 χθες μεχρι να μπω να γραψω και εγραψα 97%.πιστευω ηταν πολυ ευκολα.

Μπράβο σου, αλλά εδώ δε μιλάμε για σένα και για μένα! Μιλάμε για το επίπεδο δυσκολίας σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια συναρτήσει τις ώρες διδασκαλίας του μαθήματος στην σχολική τάξη και της πραγματικής κατανόησης της ύλης από έναν μαθητή που δεν είναι "εσύ".
Υπάρχουν πολλοί συμμαθητές σου σήμερα που προφανώς θα δυσκολεύτηκαν!
Αλλά η διαφωνία είναι υγιές στοιχείο του διαλόγου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGELIS1991

Νεοφερμένος

Ο VAGGELIS1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
εγω θελω να πω ενα συγχαρητηρια στην επιτροπη θεματων

ετσι ακρβως επρεπε να βαζουν θεματα σε ολα τα μαθηματα

σημερα επιβιωσε μονο η εξυπναδα , η ευστροφια (πλην των ατυχιων που μπορει να προεκυψαν)

και παλι μπραβο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teacher

Νεοφερμένος

Ο teacher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Θα διαφωνίσω.εγω διαβασα απο τις 8 χθες μεχρι να μπω να γραψω και εγραψα 97%.πιστευω ηταν πολυ ευκολα.

Θέλεις να μας πεις ότι είσαι άσχετος με τον προγραμματισμό, δεν έχεις διαβάσει ποτέ ξανά, διάβασες χθές από τις 8 (το βράδυ?) και έγραψες 97% ?

Συνιστώ να ψάξεις για υποτροφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ansem

Νεοφερμένος

Ο Ansem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ναι.θα κοιταξω στο μιτ.απλα με λιγο διαβασμα κ λογικη τα εβγαζες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Δυστυχώς αποδείχθηκε περίτρανα σήμερα η ανακολουθία του βιβλίου και η σύγχιση που δημιουργεί με εντολές όπως η αντιμετάθεσε που ορίζεται στην ψευδογλώσσα (με μπλέ γράμματα στη σελίδα 68) αλλά δεν υπάρχει πουθενά στη ΓΛΩΣΣΑ.

Είχα παρακολουθήσει μια συζήτηση παλιότερα σε ένα φορουμ όπου καθηγητές πληροφορικής, διορθωτές μάλιστα (δυστυχώς) βγάζαν την εντολή παντελώς άκυρη (και στην ψευδογλώσσα) ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ - γι'αυτό και πάντα συμβούλευα τους μαθητές μου να αποφεύγουν την εντολή για τον κίνδυνο να πέσουν σε ένα από αυτούς. Και να σήμερα που μας προέκυψε στα θέματα με τη βούλα της ΚΕΕ μέσα σε ψευδοκώδικα, πράγμα εντελώς λογικό, κατά την άποψή μου.

Νομίζω ότι δεν πρέπει να είμαστε τόσο αυστηροί με το συντακτικό. Θα έπρεπε να αποδεχόμαστε κάθε εντολή ή συνάρτηση που υπάρχει μόνο στην ψευδογλώσσα ή μόνο στη ΓΛΩΣΣΑ στην άλλη μορφή αναπαράστασης γιατί διαφορετικά καταργούμε ουσιαστικά την αρχική οδηγία του υπουργείου ότι οι λύσεις μπορούν να διατυπωθούν είτε στη μία είτε στην άλλη μορφή ...

Διαφωνώ, δεν υτπάρχει ανακολουθία:
ήθελαν την Αντιμετάθεσε στην ψευδογλώσσα, δεν την ήθελαν στη ΓΛΩΣΣΑ
ΥΠάρχουν οι 3 εντολές άρα μπορεί κάποιος να λύσει το πρόβλημα και με τους 2 τρόπους δε παραβιάζεται κάποια αρχή

ΚΑτά τα άλλα συμφωνώ Γιώργο με αυτά που αναφέρεις και φυσικά με τον Δημήτρη.

ΚΑι μένα τα θέματα μου άρεσαν πολύ. Οι καθηγητές θα συζητήσουμε και στο στέκι...

Εύχομαι ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ σε όλους τους εξεταζόμενους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Καταρχήν διαφωνώ με την ειρωνία απο καθηγητή σε μαθητή(και το αντίθετο βέβαια),αν και ο ίδιος δεν συμπάθησα τα λόγια του Zero...


3) Θέμα 4ο Καλό θέμα με γνωστές τεχνικές επίλυσης, κατανοητό απλά στην περίπτωση ούτε κέρδους ούτε ζημιάς (δηλαδή έσοδα-έξοδα=0 δε διευκρίνιζει ακριβώς πως θα το θέσει κάποιος!αν υπάρχει λογικά αυτή η περίπτωση!

Να σταθώ σε αυτό το θέμα,εγω προσωπικά έχω διαχωρίσει σε ΚΕΡΔΟΣ >= 0 και ΚΕΡΔΟΣ < 0 .Δεν ξέρω γιατί το έκανα έτσι και δεν το χώρισα σε 3 περιπτώσεις :P .Ελπίζω να μην κόψει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Λέει κατάλληλο μήνυμα η εκφώνηση

Αν απαντήσεις "Κέρδος 0", θεωρώ απαντάς σωστά!!Θέλω να δω τι θα αποφασίσουν στα βαθμολογικά κέντρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Απλά η εκφώνηση το χώριζε σε 2 περιπτώσεις μόνο,κέρδος ή ζημία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Σωστός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εγώ τα χώρισα σε τρεις πειράζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
ΚΑΘΟΛΟΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Απλά η εκφώνηση το χώριζε σε 2 περιπτώσεις μόνο,κέρδος ή ζημία.

μηπως ςσ 3η περιπτωση επρεπε να θεωρησουμε τα διαθεσιμα δωματια!!?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top