Γενική συζήτηση για την ΑΕΠΠ

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Νομίζω θέλει να πεί, να κλείσει η δομή της επιλογής χωρίς αλλιώς αλλά με αλλιώς_αν, δηλ.

Code:
Αν συνθήκη τότε
     εντολές
αλλιώς_αν συνθήκη τότε  !χωρίς να βάλει μετά αλλιώς δηλαδή, αλλά αμέσως τέλος_αν
      εντολές
τέλος_αν
Νομίζω πως μπορείς. Εγώ το κάνω δηλαδή.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

::Forg0tt3n::

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ::Forg0tt3n:: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Νομίζω θέλει να πεί, να κλείσει η δομή της επιλογής χωρίς αλλιώς αλλά με αλλιώς_αν, δηλ.

Code:
Αν συνθήκη τότε
     εντολές
αλλιώς_αν συνθήκη τότε  !χωρίς να βάλει μετά αλλιώς δηλαδή, αλλά αμέσως τέλος_αν
      εντολές
τέλος_αν
Νομίζω πως μπορείς. Εγώ το κάνω δηλαδή.:P

Ναι αυτό λέω! Δεν το έχω δει να αναφέρετε κάπου στο σχολικό γι' αυτό ρωτάω.
Εγώ εάν δεν είμαι σίγουρος θα κάνω το παραπάνω που είπε ο Πέτρος:

Code:
Αν συνθήκη τότε
   εντολές
Τέλος_αν

Αν συνθήκη τότε
   εντολές
Τέλος_αν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vorbulon

Νεοφερμένος

Ο Vorbulon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Πολλές φορές δεν είναι σωστό να το σπάσεις γιατί αν εκτελεστεί το πρώτο αν και επηρεάσει την τιμή της συνθήκης στο δεύτερο αν ώστε να γίνει αληθής, θα εκτελεστεί και αυτό,πράγμα που δεν θέλουμε. Το σωστό είναι:
Code:
Αν συνθήκη1 τότε
  Εντολές1
Αλλιώς
  Αν συνθήκη2 τότε
    Εντολές2
  Τέλος_αν
Τέλος_αν
Έτσι ώστε μετά την εκτέλεση του πρώτου αν, να τερματιστεί η εντολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

::Forg0tt3n::

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ::Forg0tt3n:: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Πολλές φορές δεν είναι σωστό να το σπάσεις γιατί αν εκτελεστεί το πρώτο αν και επηρεάσει την τιμή της συνθήκης στο δεύτερο αν ώστε να γίνει αληθής, θα εκτελεστεί και αυτό,πράγμα που δεν θέλουμε. Το σωστό είναι:
Code:
Αν συνθήκη1 τότε
  Εντολές1
Αλλιώς
  Αν συνθήκη2 τότε
    Εντολές2
  Τέλος_αν
Τέλος_αν
Έτσι ώστε μετά την εκτέλεση του πρώτου αν, να τερματιστεί η εντολή.

Thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Νομίζω θέλει να πεί, να κλείσει η δομή της επιλογής χωρίς αλλιώς αλλά με αλλιώς_αν, δηλ.

Code:
Αν συνθήκη τότε
     εντολές
αλλιώς_αν συνθήκη τότε  !χωρίς να βάλει μετά αλλιώς δηλαδή, αλλά αμέσως τέλος_αν
      εντολές
τέλος_αν
Νομίζω πως μπορείς. Εγώ το κάνω δηλαδή.:P
Φυσικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billokos

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

Παιδιά εμένα τουλάχιστον, η καθηγήτρια μου με είπε πως δεν μπορώ να κλείνω μία δομή επιλογής στην οποία έχω χρησιμοποιήσει Αλλιως_Αν
αν πρώτα δεν έχω χρησιμοποιήσει Αλλιώς... (Το ξαναλέω αυτό με είπε η καθηγήτρια μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Να πω και κάτι ακόμα.... για την αλλαγή γραμμής.


Ως γνωστόν η σελίδα του τετραδίου δεν είναι απεριόριστη, μπορεί κάποια στιγμή να χρειαστεί να γράψετε μία μεγάλη εντολή (πχ μία μεγάλη ΓΡΑΨΕ) και να χρειαστεί να γράψετε αποκάτω.

Τι κάνουμε εκεί; Απλό.
....
...
Όπως βλέπουμε ο πρώτος χαρακτήρας της επόμενης γραμμής είναι ο '&'. Το πού θα συνεχίσουμε μετά την εντολή (δηλ. κάτω από τη ΓΡΑΨΕ ή κάτω από εκεί που αρχίζουν τα εισαγωγικά) δεν έχει σημασία. Όπως δεν έχει σημασία κι αν το '&' θα το γράψουμε στην αρχή-αρχή ή κάτω από την ΓΡΑΨΕ, δηλ. δεν έχουν σημασία τα ΚΕΝΑ που θ' αφήσουμε - εγώ συνηθίζω να μην αφήνω κενό για το '&'.


Αυτό ισχύει στο πρόγραμμα. :)




Κι επειδή κάποιοι θα ρωτήσουν: "Στον αλγόριθμο τι γίνεται;"
Απαντώ: Έλα ντε!! :D

Ο αλγόριθμος δεν το ορίζει!!!! Συμπέρασμα: γράφε με ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ή αλλιώς φρόντισε να χωρέσεις κάθε εντολή σε μία γραμμή. ;)


Σημείωση: Για τους νέους στον προγραμματισμό πάρτε ως απλή άσκηση τι θα εμφανίσει η εντολή ΓΡΑΨΕ για τις τιμές 8, 36, 98, 138, 51 του i.






Από Γιώργος
Μια ερώτηση.....
εγω π.χ το εφτιαχνα.....
ΓΡΑΨΕ 'Το αθροισμα ολών των τιμών'
ΓΡΑΨΕ 'είναι :',ΑΘΡΟΙΣΜΑ

π.χ οταν δεν μου χωρουσε σε μια σειρα......θα μου το παρουν λαθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παιδιά εμένα τουλάχιστον, η καθηγήτρια μου με είπε πως δεν μπορώ να κλείνω μία δομή επιλογής στην οποία έχω χρησιμοποιήσει Αλλιως_Αν
αν πρώτα δεν έχω χρησιμοποιήσει Αλλιώς... (Το ξαναλέω αυτό με είπε η καθηγήτρια μου)
φυσικά και μπορεις.....μαλλον δεν θα κατάλαβες καλα......ξαναρωτα την
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελισαβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
και εγω νομιζω οτι μια χαρα γινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παιδιά εμένα τουλάχιστον, η καθηγήτρια μου με είπε πως δεν μπορώ να κλείνω μία δομή επιλογής στην οποία έχω χρησιμοποιήσει Αλλιως_Αν
αν πρώτα δεν έχω χρησιμοποιήσει Αλλιώς... (Το ξαναλέω αυτό με είπε η καθηγήτρια μου)
Νύχτα πήρε πτυχίο;



Να συμβουλεύεσαι το σχολικό βιβλίο σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Και μία ακόμη διευκρίνιση ...


Στον αλγόριθμο βάζουμε διπλά αυτάκια για αλφαριθμητικές ενώ στο πρόγραμμα απλά ...


Επίσης, ρε παιδιά ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ή μου φαίνεται ;


Στη μία μετά το ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ βάζει το όνομα του προγράμματος και στην άλλη όχι. ΕΛΕΟΣ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και μία ακόμη διευκρίνιση ...


Στον αλγόριθμο βάζουμε διπλά αυτάκια για αλφαριθμητικές ενώ στο πρόγραμμα απλά ...


Επίσης, ρε παιδιά ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ή μου φαίνεται ;


Στη μία μετά το ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ βάζει το όνομα του προγράμματος και στην άλλη όχι. ΕΛΕΟΣ !!!
Είναι. Δες τα ποστς στην 1η σελίδα. Είναι σκέτο ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ στο πρόγραμμα (χωρίς όνομα, κοκ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Ναι μωρέ , το γνωρίζω . Αλλά το λέει το βιβλίο μια έτσι μια γιουβέτσι .


Επίσης, στη στοίβα, στη πορτοκαλί σελίδα τη βάζει ως FIFO !!!! ΛΟΛΛΛΛΛΛΛΛ!!!!


Γιώργο, καλύτερα να συγγράψουμε μαζί κανά βιβλίο ρε. Καλύτερο θα το κάνουμε ! Έλεος !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
billokos, μια ερώτηση αν θες: Η καθηγήτρια που σου το είπε αυτό, υπάρχει περίπτωση να διορθώνει και στις Πανελλαδικές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Αν διορθώνει την ΚΑΤΣΑΜΕ !!!


Ειδικά αν είναι και κανας οικονομολόγος!!!



Τέσπα, ας σκεφτόμαστε θετικά :P .


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Δεν ξέρω... αν και η ΑΕΠΠ είναι (ή θα μπορούσε να είναι) ένα πανέμορφο μάθημα, pure logic αν το καλοσκεφτείς, με όλα αυτά που έχω δει και ακούσει φέτος, ομολογώ ότι αν είχα πάλι την επιλογή ίσως να επέλεγα Θετική όπου τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα. Από τα ασκησιακά μαθήματα, η ΑΕΠΠ έχει τα μεγαλύτερα ποσοστά αναβαθμολογήσεων (δεν θυμάμαι που είχα δει τα σχετικά στοιχεία)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Και μία ακόμη διευκρίνιση ...


Στον αλγόριθμο βάζουμε διπλά αυτάκια για αλφαριθμητικές ενώ στο πρόγραμμα απλά ...


Επίσης, ρε παιδιά ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ή μου φαίνεται ;


Στη μία μετά το ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ βάζει το όνομα του προγράμματος και στην άλλη όχι. ΕΛΕΟΣ !!!

έχει παράδειγμα που δεν το βάζει;; Στη σελίδα 157 δεν αναφλέρει για όνομα αλλά σε όλα τα παραδείγματα που έχω δει το βάζει στο τέλος...
τι είναι αυτοί ρε γμτ..

αα βρήκα σελ 212 δεν έχει τίτλο στο τέλος... θα τρελάθω τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
τι διαβάζετε απ' το βιβλίο??? δεν θα βγάλετε άκρη...είναι πολύ κακογραμμένο.. αφήστε που τα κομμάτια θεωρίας επαναλαμβάνονται σε πολλά σημεία και απλώς παίζουν με τις λέξεις με αποτέλεσμα να μπερδεύουν... αυτό οφείλετε στο ότι το βιβλίο γράφτηκε από πολλές συγγραφικές ομάδες και όπως μου είπε ο καθιηγητής μου...η μία ομάδα πήρε απλώς ένα κεφάλαιο...πήρε τις πηγές...τις μετέφρασε όπως ήθελε χωρίς να δει τι γράφουν οι υπόλοιποι,,, απ' ότι φαίνετεαι ούτε οι ίδιοι έχουν ελέγξει τι έχουν γράψει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΕ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ !!



Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vorbulon

Νεοφερμένος

Ο Vorbulon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Καλά το ότι έχουν κάνει απλό copy paste (και καμιά μετάφραση) φαίνεται καθαρά στη σελ. 150 που οι λέξεις ΑΚΕΡΑΙΟΣ και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ αναφέρονται ως δεσμευμένες λέξεις, ενώ στην πραγματικότητα αυτές που χρησιμοποιεί η ΓΛΩΣΣΑ είναι οι ΑΚΕΡΑΙΕΣ, ΑΚΕΡΑΙΑ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ. Προφανώς τις μετέφρασαν λανθασμένα από κάποιο ξένο βιβλίο (σε λάθος γένος και αριθμό) χωρίς να συνεννοηθούν μεταξύ τους και η πλάκα είναι ότι το είχαν βάλει μια φορά στις πανελλήνιες και τις δέχτηκαν ως δεσμευμένες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top