Γενικές φοιτητικές απορίες

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Στο λύκειο που δίνω είμαστε πέντε που δίνουμε ως απόφοιτοι από 21 μέχρι 28. Οι μαθητές μας αντιμετωπίζουν ως ξένο σώμα και ακούω καμιά φορά που πετάνε υπονοούμενα και ατάκες για την ηλικία και γενικά υπάρχει μια αντιμετώπιση απέναντι μας πολύ ανώριμη. Από όσο έχω γράψει μέχρι τώρα με βλέπω να περνάω εκτός Αττικής κάτι που σημαίνει πως δεν θα ξέρω άτομα εκεί που θα περάσω και έχω δεύτερες σκέψεις πλέον για το αν θα πάω να βγάλω δεύτερο χαρτί ή όχι. Στα πανεπιστήμια επικρατούν ίδιες συνθήκες? Οι φοιτητές αντιμετωπίζουν τους μεγαλύτερους ως ξένο σώμα?

Δεν μπορώ να μιλήσω για όλες τις σχολές, αλλά σε εμάς δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Στην ομάδα μου στις κλινικές έχουμε αρκετούς μεγαλύτερους που μπήκαν με κατατακτήριες, και γενικά υπάρχει πνεύμα συνεργασίας (και μας βοηθάνε εμάς τα μικρά όσο μπορούν επειδή τα προηγούμενα πτυχία τους είναι σε συναφή αντικείμενα :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Στο λύκειο που δίνω είμαστε πέντε που δίνουμε ως απόφοιτοι από 21 μέχρι 28. Οι μαθητές μας αντιμετωπίζουν ως ξένο σώμα και ακούω καμιά φορά που πετάνε υπονοούμενα και ατάκες για την ηλικία και γενικά υπάρχει μια αντιμετώπιση απέναντι μας πολύ ανώριμη. Από όσο έχω γράψει μέχρι τώρα με βλέπω να περνάω εκτός Αττικής κάτι που σημαίνει πως δεν θα ξέρω άτομα εκεί που θα περάσω και έχω δεύτερες σκέψεις πλέον για το αν θα πάω να βγάλω δεύτερο χαρτί ή όχι. Στα πανεπιστήμια επικρατούν ίδιες συνθήκες? Οι φοιτητές αντιμετωπίζουν τους μεγαλύτερους ως ξένο σώμα?

Καμία σχέση στο πανεπιστήμιο, σε εμάς τουλάχιστον δεν υπάρχουν διάφορες ανάμεσα μας. Εμεις έχουμε άτομα πολύ μεγαλύτερα, ακόμα και 40 χρόνων+ και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (νταξ μερικές φορές μας πρηζουν για σημειώσεις η αλήθεια είναι αλλά κατά τ'αλλα οκ :P ). Συνήθως οι μεγαλύτεροι επιλέγουν να κάνουν παρέα μεταξύ τους, κάτι που τους διαφοροποιεί κάπως, αλλά δεν υπάρχει άσχημη αντιμετώπιση από τους φοιτητές. Ίσα ίσα, με κάποιους κάνουμε πολύ καλή παρεα. Μια από τις πιο κοντινές μου φίλες στη σχολή είναι 30. Γενικά υπάρχει άλλη νοοτροπία στο πανεπιστήμιο, εξαρτάται πάντα από τη σχολή σου και τους ανθρώπους βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι φοιτητές αντιμετωπίζουν τους μεγαλύτερους ως ξένο σώμα?

Απολύτως καμία σχέση με αυτά που περιγράφεις. Στο Πανεπιστήμιο είναι όλοι ίσοι κι όμοιοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MikeGR

Νεοφερμένος

Ο MikeGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δεν μπορώ να μιλήσω για όλες τις σχολές, αλλά σε εμάς δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Στην ομάδα μου στις κλινικές έχουμε αρκετούς μεγαλύτερους που μπήκαν με κατατακτήριες, και γενικά υπάρχει πνεύμα συνεργασίας

Καμία σχέση στο πανεπιστήμιο, σε εμάς τουλάχιστον δεν υπάρχουν διάφορες ανάμεσα μας.

Απολύτως καμία σχέση με αυτά που περιγράφεις. Στο Πανεπιστήμιο είναι όλοι ίσοι κι όμοιοι!

Νομίζω πως με καλύψατε και με το παραπάνω, ελπίζω, αν περάσω κάπου, να είμαι το ίδιο τυχερός και να έχω τέτοιους συμφοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Να είσαι σίγουρος ότι αν είσαι γύρω στα 30 και εμφανίσιμος, θα σου κολλάνε ΟΛΕΣ οι συμφοιτήτριές σου :P:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kitzos

Νεοφερμένος

Ο Kitzos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας παιδια , σπουδαζω ιατρικη στη ρουμανια και λογω οικονομικων προβληματων θα ηθελα να παρω μεταγραφη στην ελλαδα . Μημπως ξερετε αν αναγνωριζονται τα μαθηματα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Γεια σας παιδια , σπουδαζω ιατρικη στη ρουμανια και λογω οικονομικων προβληματων θα ηθελα να παρω μεταγραφη στην ελλαδα . Μημπως ξερετε αν αναγνωριζονται τα μαθηματα ?

Θεωρώ πως ναι ωστόσο να ξέρεις είναι πολύ δύσκολο να πάρεις μετεγγραφή από πανεπιστήμιο του εξωτερικού.
Συγκροτείται 5μελης επιτροπή από έναν δικαστικό, έναν πρύτανη ΑΕΙ, εναν πρυτανη ΤΕΙ και 2 εκπροσωπους της γενικης διευθυνσης ανωτατης εκπαιδευσης και η περίπτωση πρέπει να είναι ιδιαίτερα σοβαρή και τεκμηριωμένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αριστοτέλης Ωνα

Νεοφερμένος

Ο Αριστοτέλης Ωνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
παιδιά είμαι μαθητής τρίτης λυκείου επάλ γυμνάσιο έβγαλα στην πρώτη 19 ακριβώς δευτέρα 19,1 και τρίτη 19,3 μόλις μπήκα λύκειο πήγα γενικό και κάτι με έπιασε και σταμάτησα να διαβάζω(πήγαινα σχολείο χωρίς τσάντα) βέβαια οι καθηγητές είχαν δει τους βαθμούς μου στο γυμνάσιο και με πέρασαν έστω με 10 στην δευτέρα πήγα επάλ έμεινα από απουσίες.Στην συνέχεια έκανα ξανά την δευτέρα με στόχο να μν κάνω απουσίες, το κατάφερα και στο τέλος της σχολικής περιόδου ήθελα να διαβάσω για τις εξετάσεις. Μου φάνηκαν σχεδόν όλα σαν του γυμνασίου. Τώρα φέτος θέλω να δώσω πανελλήνιες, γενικά βάζω πάντα υψηλούς στόχους και θα ήθελα να περάσω σε κάποιο πανεπιστήμιο(κάτι σε πληροφορική ή ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών με το 1%) πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο να γυρίσω γενικό στην δευτέρα επειδή αν περάσω από επάλ θα δυσκολευτώ στο πανεπιστήμιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panathinaikaras

Νεοφερμένος

Ο panathinaikaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
παιδιά είμαι μαθητής τρίτης λυκείου επάλ γυμνάσιο έβγαλα στην πρώτη 19 ακριβώς δευτέρα 19,1 και τρίτη 19,3 μόλις μπήκα λύκειο πήγα γενικό και κάτι με έπιασε και σταμάτησα να διαβάζω(πήγαινα σχολείο χωρίς τσάντα) βέβαια οι καθηγητές είχαν δει τους βαθμούς μου στο γυμνάσιο και με πέρασαν έστω με 10 στην δευτέρα πήγα επάλ έμεινα από απουσίες.Στην συνέχεια έκανα ξανά την δευτέρα με στόχο να μν κάνω απουσίες, το κατάφερα και στο τέλος της σχολικής περιόδου ήθελα να διαβάσω για τις εξετάσεις. Μου φάνηκαν σχεδόν όλα σαν του γυμνασίου. Τώρα φέτος θέλω να δώσω πανελλήνιες, γενικά βάζω πάντα υψηλούς στόχους και θα ήθελα να περάσω σε κάποιο πανεπιστήμιο(κάτι σε πληροφορική ή ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών με το 1%) πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο να γυρίσω γενικό στην δευτέρα επειδή αν περάσω από επάλ θα δυσκολευτώ στο πανεπιστήμιο;

λιγο μπερδευτηκα.επαλ πηγαινες στο γυμνασιο ή κανονικο??μετα πηγες πρωτη λυκειου ενιαιο δεν τα πηγες καλα και παλι επαλ.μετα πηγες επαλ και τωρα ξανασκεφτεσαι γενικο??η απορια μου ειναι πως απο 19.3 εφτασες με μιας στο 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.

Αριστοτέλης Ωνα

Νεοφερμένος

Ο Αριστοτέλης Ωνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
τώρα πηγαίνω τρίτη λυκείου επάλ, τρίτη γυμνασίου επέλεξα γενικό βέβαια βαρέθηκα να διαβάζω και από 19,3 στην τρίτη γυμνασίου, πέρασα την πρώτη λυκείου με 10( πήγαινα χωρίς τσάντα), δευτέρα πήγα επάλ έμεινα από απουσίες και έκανα ξανά την δευτέρα και στο τέλος της σχολικής περιόδου με έπιασε αναλαμπή και διάβασα( μου φάνηκαν παρόμοια με του γυμνασίου) φέτος θέλω να δώσω πανελλήνιες είμαι ανάμεσα σε ημμυ, στο τμήμα μηχανικών υπολογιστών και πληροφορικής στην Πάτρα, στο οπα πληροφορικής και στο εκπα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών. Σκέφτομαι όμως ότι αν περάσω από επάλ μήπως δυσκολευτώ μετά στο πανεπιστήμιο θα ήταν προτιμότερο να γυρίσω στην δευτέρα γενικού και να συνεχίσω μέχρι την τρίτη και μετά πανελλήνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kitzos

Νεοφερμένος

Ο Kitzos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολυ !! γνωριζεις αν σε περιπτωση που ξαναεδινα πανελληνιες και περνουσα σε καποια ιατρικη σχολη στην ελλαδα θα μου αναγνωριζαν τα μαθηματα ?

Θεωρώ πως ναι ωστόσο να ξέρεις είναι πολύ δύσκολο να πάρεις μετεγγραφή από πανεπιστήμιο του εξωτερικού.
Συγκροτείται 5μελης επιτροπή από έναν δικαστικό, έναν πρύτανη ΑΕΙ, εναν πρυτανη ΤΕΙ και 2 εκπροσωπους της γενικης διευθυνσης ανωτατης εκπαιδευσης και η περίπτωση πρέπει να είναι ιδιαίτερα σοβαρή και τεκμηριωμένη

Σε ευχαριστώ πολυ !! γνωριζεις αν σε περιπτωση που ξαναεδινα πανελληνιες και περνουσα σε καποια ιατρικη σχολη στην ελλαδα θα μου αναγνωριζαν τα μαθηματα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Τη βεβαιωση διαγραφης μπορω να την παρω και τωρα η πρεπει να την παρω τον σεπτεμβρη που θα παω να γραφτω στη νεα μου σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Τη βεβαιωση διαγραφης μπορω να την παρω και τωρα η πρεπει να την παρω τον σεπτεμβρη που θα παω να γραφτω στη νεα μου σχολη?

Ακόμα δε πέρασες ρε... Περίμενε. Γιατί να τη πάρεις από τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Τη βεβαιωση διαγραφης μπορω να την παρω και τωρα η πρεπει να την παρω τον σεπτεμβρη που θα παω να γραφτω στη νεα μου σχολη?


Τον Σεπτέμβρη που θα γίνονται οι εγγραφές θα την πάρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milkos

Νεοφερμένος

Ο milkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Πέρασα με το 10% σε άλλο τμήμα.Περιμένω ανακοίνωση από το Υπουργείο για τις εγγραφές και για τη διαγραφή μου από την προηγούμενη σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οταν οριστούν από τις νέες σας σχολές, οι ημερομηνίες εγγραφής κανονίζετε να πάτε 2-3 μέρες πριν στις παλιές σας σχολές να πάρετε τη βεβαίωση διαγραφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Πέρασα με το 10% σε άλλο τμήμα.Περιμένω ανακοίνωση από το Υπουργείο για τις εγγραφές και για τη διαγραφή μου από την προηγούμενη σχολή;

Νομιζω καπου διαβασα οτι τωρα που γινονται ηλεκτρονικα οι εγγραφες η διαγραφη θα γινεται κ αυτη ηλεκτρονικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lialou

Νεοφερμένος

Η lialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τι γίνεται με το πανεπιστήμιο και τις απουσίες? Εαν λείψεις σε κάποιο μάθημα καθ'όλη την διάρκεια της χρονιάς δικαιούσαι ή δεν δικαιούσαι να το δώσεις στην εξεταστική εφόσον το έχεις δηλώσει? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Πότε μου δε κατάλαβα γιατί "πέφτει στο τραπέζι" αυτή η ερώτηση.
Γενικά δεν υπαρχουν απουσίες αλλά αυτό ποικίλει από μάθημα σε μάθημα κύριος. Συνήθως σε εργαστηριακά μαθήματα υπάρχουν κι εκεί κόβεσαι.
Για το κάθε μάθημα σου θα μάθεις τι ισχύει στην στο introduction του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top