Γενικές φοιτητικές απορίες

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Eισαι στην ιατρικη; Η γενικα ισχυει αυτο για το ΕΚΠΑ;

Σορρυ, δεν εγραψα τη σχολη που ειμαι. Αυτο ισχυει στο ΕΜΠ αλλα νομιζω μια φιλη στο ΕΚΠΑ κατι παρομοιο που ειχε πει για τους κωδικους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andromedax

Νεοφερμένος

Η andromedax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δεν περασα πουθενα αλλα ευτυχως εχω την σχολη που ειχα περασει περσι.Γινεται σας παρακαλω καποιος να μου πει τι κανω τωρα;Θα χρωσταω ολα τα μαθηματα του προηγουμενου ετους.Δηλαδη θα παρακολουθησω κανονικα τα μαθηματα σαν πρωτοετης ετσι αφου δεν ειχα παει καθολου περσι; Δεν χρειαζεται να κανω κατι παραπανω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_BetterFly_

Νεοφερμένος

Η _BetterFly_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αν και είναι αρκετά νωρίς :redface: Βγαίνει ανακοίνωση για το πότε ξεκινάνε οι εγγραφές των πρωτοετών φοιτητών έτσι; Επίσης τι έγγραφα χρειάζονται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Δεν περασα πουθενα αλλα ευτυχως εχω την σχολη που ειχα περασει περσι.Γινεται σας παρακαλω καποιος να μου πει τι κανω τωρα;Θα χρωσταω ολα τα μαθηματα του προηγουμενου ετους.Δηλαδη θα παρακολουθησω κανονικα τα μαθηματα σαν πρωτοετης ετσι αφου δεν ειχα παει καθολου περσι; Δεν χρειαζεται να κανω κατι παραπανω;

Σε ποια σχολη εισαι; μπορεις να παρακολουθησεις απο το 2ο ετος μαθηματα που δεν εχουν ως προαπαιτουμενα μαθηματα του 1ου ετους , βεβαια στις εξεταστικες θα εχεις και ηδη εχεις αρκετα μαθηματα που χρωστας αλλα αυτο μπορεις να το ρυθμισεις . θα επιλεγεις απο τα δηλωμενα ποσα θα δωσεις και ποσα θα τα χρωστας.

Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αν και είναι αρκετά νωρίς :redface: Βγαίνει ανακοίνωση για το πότε ξεκινάνε οι εγγραφές των πρωτοετών φοιτητών έτσι; Επίσης τι έγγραφα χρειάζονται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλημερα :-). Θα βγει ανακοινωση και θα αναφερει ολα τα εγγραφα ( δεν τα θυμαμαι :P ) . Συγχαρητηρια για την εισαγωγη σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δεν περασα πουθενα αλλα ευτυχως εχω την σχολη που ειχα περασει περσι.Γινεται σας παρακαλω καποιος να μου πει τι κανω τωρα;Θα χρωσταω ολα τα μαθηματα του προηγουμενου ετους.Δηλαδη θα παρακολουθησω κανονικα τα μαθηματα σαν πρωτοετης ετσι αφου δεν ειχα παει καθολου περσι; Δεν χρειαζεται να κανω κατι παραπανω;

Αν δεν εχεις αλυσιδες μπορεις να παρακολουθησεις του 2ου κανονικα και να δινεις του πρωτου στις εξεταστικες ωστε ουσιαστικα να μην πας εναν ολοκληρο χρονο πισω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Δηλαδη θα παρακολουθησω κανονικα τα μαθηματα σαν πρωτοετης ετσι αφου δεν ειχα παει καθολου περσι;

Σαν δευτεροετής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini1995

Νεοφερμένος

Η eirini1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Προβλημαααα.... Εγιναν καποιες αλλαγες στη σχολη μας σχετικα με τις ξενες γλωσσες και η γραμματεια της σχολης ως συνηθως εκανε tour στον κοσμο της και τελος παντων εγινε ενα μπερδεμα με αποτελεσμα να δωσω το μαθημα (αγγλικα)χωρις να το εχω δηλωσει και τωρα δεν φαινεται ουτε ο βαθμος αλλα ουτε και το μαθημα στο συστημα....(οκ ποιος χεστηκε για τα αγγλικα ναι ξερω αλλα χρωσταω τα μαλλια της κεφαλης μου οχι και αυτα....δεν ειναι σπουδαιο μαθημα για την σχολη μου) λετε να μπορει να φτιαχτει το πραγμα;; σας εχει τυχει παρομοια φαση;; (ναι υποθετω ε; :redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Με τη γραμαμτεια θα πρεπει να μιλησεις και να λυσεις το θεμα. Απο τη στιγμη ομως που το δε το δηλωσες και το εδωσες, δυσκολα θα σου περαστει στο συστημα. Κανε μια προσπαθεια ομως, ποτε δε ξερεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andromedax

Νεοφερμένος

Η andromedax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ευχαριστω dum spiro spero και DarthFederer για τις απαντησεις σας.Αν παρακολουθησω ομως μαθηματα του 2ου ετους,δεν θα δυσκολευτω να δωσω μετα στις εξεταστικες αυτα του πρωτου ετους με απλο διαβασμα χωρις να τα εχω παρακολουθησει;Μπερδευεται και βεβαια λιγο πιο πολυ το πραγμα γιατι θα παρακολουθησω το ενα εξαμηνο στη πολη που περασα αλλα γιατι ειναι πολυ μακρια και δεν με βολευει θα παρω μετεγγραφη οποτε μετα θα πρεπει να κοιταξω και την αντιστοιχια των μαθηματων για το καθε εξαμηνο.Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις απλα δεν ξερω καθολου για το πως θα ειναι.

Vold,οταν εγραψα σαν πρωτοετης εννοουσα το σαν με την εννοια του "οπως θα εκανε ενας πρωτοετης".Σε ευχαριστω και εσενα παντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben dondanson

Νεοφερμένος

Ο Roben dondanson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
SOS, έκανα 10% για μία άλλη σχολή και τελικά δεν πέρασα, θα με διαγράψουν από τη σχολή που είμαι; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
SOS, έκανα 10% για μία άλλη σχολή και τελικά δεν πέρασα, θα με διαγράψουν από τη σχολή που είμαι; :worry:

Όχι! Όπως και στη περίπτωση των πανελληνίων, εσυ επιλέγεις εάν θα μείνεις ή εάν θα διαγραφείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben dondanson

Νεοφερμένος

Ο Roben dondanson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ Μαρία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ευχαριστω dum spiro spero και DarthFederer για τις απαντησεις σας.Αν παρακολουθησω ομως μαθηματα του 2ου ετους,δεν θα δυσκολευτω να δωσω μετα στις εξεταστικες αυτα του πρωτου ετους με απλο διαβασμα χωρις να τα εχω παρακολουθησει;Μπερδευεται και βεβαια λιγο πιο πολυ το πραγμα γιατι θα παρακολουθησω το ενα εξαμηνο στη πολη που περασα αλλα γιατι ειναι πολυ μακρια και δεν με βολευει θα παρω μετεγγραφη οποτε μετα θα πρεπει να κοιταξω και την αντιστοιχια των μαθηματων για το καθε εξαμηνο.Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις απλα δεν ξερω καθολου για το πως θα ειναι.

Vold,οταν εγραψα σαν πρωτοετης εννοουσα το σαν με την εννοια του "οπως θα εκανε ενας πρωτοετης".Σε ευχαριστω και εσενα παντως :)

Εξαρταται απο τη σχολη σου και απο τα ιδια τα μαθηματα. Αν ας πουμε στο δευτερο εξαμηνο ειχες το μαθημα "Εισαγωγη στην Παπαρολογια Ι" και στο 3ο εξαμηνο εχεις το "Εισαγωγη στην Παπαρολογια ΙΙ" τοτε προφανως θα εχεις θεματα. Παντως εχω παρατηρησει στα δικα μας μαθηματα οτι οταν χρειαζονται γνωσεις προηγουμενων μαθηματων, οι καθηγητες αφιερωνουν συνηθως 1-2 ωρες να κανουν μια σουμα ωστε και καποιος που δεν ειχε παρακολουθησει ή διαβασει το μαθημα, να μπορει να παρακολουθει το καινουριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Πέρασα στα Χανιά φέτος Μηχανικών Περιβάλλοντος.Γίνεται δίχως να παρακολουθήσω μαθήματα να πάω να δώσω και στις δύο εξεταστικές?Γνωρίζω ασφαλώς ότι στα εργαστήρια θα κοπώ,από τη στιγμή που είναι υποχρεωτικά.Του χρόνου θα κάνω 10 τις % για μία πιο κοντινή πόλη σε σχέση με τη δική μου.Είναι πάρα πολλά τα έξοδα και δεν μπορώ να κάτσω μόνιμα στα Χανιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αν δεν εχει υποχρεωτικες παρουσιες/εργαστηρια φυσικα και μπορεις να δωσεις. Μη νομισεις, κι αλλοι φοιτητες που μενουν στην πολη, πρωτη φορα τους καθηγητες στην εξεταστικη θα τους δουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Από όσο γνωρίζω όλα τα πoλυτεχνεία έχουν εργαστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πολυ γενικο αυτο που λες. Εμεις πρωτο ετος δεν ειχαμε σχεδον τιποτα γιατι ηταν κυριως μαθηματικα/φυσικες/μηχανικες. Σε καποια μαθηματα ηταν προαιρετικα και μονο σε 1-2 απο τα 16 ηταν υποχρεωτικα για να δωσεις.

Μια ματια στον οδηγο σπουδων θα σε κατατοπισει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Παιδιά, τώρα που βγήκαν οι βάσεις, τι άλλο εκκρεμεί να κάνουμε; Πρέπει να πάμε σχολείο να πάρουμε κάτι άλλο; Πρέπει να κάνουμε κάποια αίτηση άλλη ή οτιδήποτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Παιδιά, τώρα που βγήκαν οι βάσεις, τι άλλο εκκρεμεί να κάνουμε; Πρέπει να πάμε σχολείο να πάρουμε κάτι άλλο; Πρέπει να κάνουμε κάποια αίτηση άλλη ή οτιδήποτε;
η βεβαίωση πρόσβασης χρειάζεται από το σχολείο για την εγγραφή στη σχολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
έγινε φίλε, ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top