Γενικές φοιτητικές απορίες

wonderfullife

Νεοφερμένος

Η wonderfullife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Λοιπόν....πέρασα Μηχανικών Περιβάλλοντος και σκέφτομαι να ξαναδώσω. Βέβαια, θα εγγραφώ στη σχολή σε περίπτωση που γίνει καμιά στραβή. Μπορεί κάποιος να μου πει, αν πάρω αναβολή τα δύο πρώτη εξάμηνα και στο τρίτο θελήσω να σπουδάζω στη συγκεκριμένη σχολή, θα ξεκινήσω από το δεύτερο έτος και θα χρωστάω το πρώτο; Αν ναι θα μου είναι πολύ δύσκολο να διαβάζω και για τα δύο έτη και θα έχω δικαίωμα να παρακολουθήσω κάποια μαθήματα του πρώτου για βοήθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katsaridi

Νεοφερμένος

Η Katsaridi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Περασα βιολογια και κοιτώντας τον οδηγο σπουδων διαπιστωσα οτι θα εχουμε πολλες ωρες εργαστηριο... θα ηθελα να μου δωσετε καποιες πληροφοριες σχετικα με αυτο.. Πως γινεται το μαθημα, αν εξεταζεται ατομικα ή σε ομαδες κλπ. Το ξερω οτι διαφερει απο σχολη σε σχολη αλλα καθε πληροφορια θα ηταν χρησιμη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Καλησπέρα, λοιπον βγήκε ένα μάθημα χτες και πήρα 5 (δεν ήταν ουτε για 3 - για αυτο δεν εβαλα και ρητρα) και σε μαθηματα του ιδιου καθηγητη εχω ενα 10 και ενα 9 (απο απαλλακτικες εργασίες μεν αλλα υποθέτω δεν έχει σημασία), μπορώ να πάω να του ζητήσω συστατική επιστολή τώρα με αυτό το 5 ή θα γελάει ο άνθρωπος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, λοιπον βγήκε ένα μάθημα χτες και πήρα 5 (δεν ήταν ουτε για 3 - για αυτο δεν εβαλα και ρητρα) και σε μαθηματα του ιδιου καθηγητη εχω ενα 10 και ενα 9 (απο απαλλακτικες εργασίες μεν αλλα υποθέτω δεν έχει σημασία), μπορώ να πάω να του ζητήσω συστατική επιστολή τώρα με αυτό το 5 ή θα γελάει ο άνθρωπος;

Μάλλον έπρεπε να δώσεις λευκή κόλλα και να το αφήσεις για αργότερα αφού είδες ότι δεν μπορούσες να ανταποκριθείς. Κρίμα να ρίξεις τους καλούς βαθμούς σου. Για πες σχολή και μάθημα μήπως ξέρουμε κάτι να σε βοηθήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξαρταται απο τη σχολη σου και απο τα ιδια τα μαθηματα. Αν ας πουμε στο δευτερο εξαμηνο ειχες το μαθημα "Εισαγωγη στην Παπαρολογια Ι" και στο 3ο εξαμηνο εχεις το "Εισαγωγη στην Παπαρολογια ΙΙ" τοτε προφανως θα εχεις θεματα. Παντως εχω παρατηρησει στα δικα μας μαθηματα οτι οταν χρειαζονται γνωσεις προηγουμενων μαθηματων, οι καθηγητες αφιερωνουν συνηθως 1-2 ωρες να κανουν μια σουμα ωστε και καποιος που δεν ειχε παρακολουθησει ή διαβασει το μαθημα, να μπορει να παρακολουθει το καινουριο.

κλαιω με τα μαθηματα :D:worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Μάλλον έπρεπε να δώσεις λευκή κόλλα και να το αφήσεις για αργότερα αφού είδες ότι δεν μπορούσες να ανταποκριθείς. Κρίμα να ρίξεις τους καλούς βαθμούς σου. Για πες σχολή και μάθημα μήπως ξέρουμε κάτι να σε βοηθήσουμε.

Ηταν 5 πολλαπλης κ μια αναπτυξης. Στα πολλαπλης εκανα 2 λαθη και στην αναπτυξης νομιζα οτι απανταω σωστα. Δεν ειχα καταλαβει τι ηθελε ακριβως, οταν βγηκα μ ειπαν...Γενικα απο τι βαθμο και πανω μπορουμε να ζηταμε στατιστικες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
γιατί δε περνάς απ' το γραφείο του να του πεις να σε κόψει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφού περάστηκε ο βαθμός δεν νομίζω να μπορεί να στο κόψει. Μπορείς όμως να κάνεις αίτηση στη γραμματεία για επανεξέταση. Δεν υπάρχει συγκεκριμένος βαθμός που πρέπει να έχεις για να σου δώσει συστατική ο καθηγητής. Εξαρτάται αποκλειστικά από τον ίδιο. Αν παρακολουθούσες στο αμφιθέατρο και σε "γνωρίζει" σε συνδυασμό με τον καλό βαθμό που έχεις πάρει στα άλλα δύο μαθήματά του, δεν νομίζω να σου αρνηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
χθες λέει ότι βγήκαν τα αποτελέσματα πότε πρόλαβε και τα πέρασε στη γραμματεία; συνήθως όταν ανακοινώνονται δίνουν κάποιες ώρες γραφειου για να δεις το γραπτό κλπ εγώ όταν θέλω να κόψω κάτι απλά πάω τότε και του λέω κόφτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Γεια παιδια! Ερωτηση και μαλλον αστεια :P Η μετακινηση προς τη Πανεπιστημιουπολη με 608 είναι βιωσιμη κατασταση η θα παθω καμμια κριση αγοραφοβιας; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Γεια παιδια! Ερωτηση και μαλλον αστεια :P Η μετακινηση προς τη Πανεπιστημιουπολη με 608 είναι βιωσιμη κατασταση η θα παθω καμμια κριση αγοραφοβιας; :P

Συνήθως οι πρωτοετά φοιτήτριες παθαίνουν κρίση αγορΟ-φοβίας ή κλαρινοφοβίας. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Γεια παιδια! Ερωτηση και μαλλον αστεια :P Η μετακινηση προς τη Πανεπιστημιουπολη με 608 είναι βιωσιμη κατασταση η θα παθω καμμια κριση αγοραφοβιας; :P

Τον πρωτο μηνα του εξαμηνου θα παθεις ενα μικρο σοκ! ειναι η εποχη που πηγαινουν ολοι στις σχολες τους... αργοτερα τα λεωφορεια ειναι πιο ανετα :)

Επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις τα : 250, 220, 221, 235
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Γεια παιδια! Ερωτηση και μαλλον αστεια :P Η μετακινηση προς τη Πανεπιστημιουπολη με 608 είναι βιωσιμη κατασταση η θα παθω καμμια κριση αγοραφοβιας; :P

Θα σου λεγα πως το 250 είναι χειρότερο αλλά και το 608 δε πάει πίσω αφού το παίρνουν και οι πολυτεχνίτες. καλό σαρδέλιασμα :console:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ωχ ωχ ωχ... Ευελπιστώ πάντως ανάμεσα στους κλαρινογαμπρους, τη ποζερια και τη τριτη ηλικία να κάνω και καμμια ενδιαφερουσα γνωριμία :P Και κάτι άλλο! Εγώ που μένω στη περιοχή Αγίας Παρασκευης Χολαργου Παπάγου (είμαι κάπως καχυποπτη σε αυτά τα θέματα :P ) παιρνω μέτρο κατεβαινω Ευαγγελισμο και παιρνω το 608 η τέλος πάντων οποίο άλλο βολεύει;
Τι κάνει ένας άνθρωπος 2 η ώρα τα μεσάνυχτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ποια είναι η σχολή σου; το τέρμα του 608 σε αφήνει νεκροταφείο Ζωγράφου το οποίο είναι περιπου ανάμεσα σε φιλοσοφική και φυσικομαθηματικό. Αν είσαι κι εσύ κάπου εκεί ( ή και στις πιο πάνω όρεξη να χεις να περπατάς ) σε βολεύει.

Αλλιώς 250 που περνά απ' όλες.

Αν είσαι φιλοσοφική σου κάνουν και τα λεωφορία της κάτω πύλης έξω απ' τη θεολογική (220-221) και ναι όλα αυτά τα παίρνεις από Ευαγγελισμό και βγαίνεις από έξοδο Ριζάρη στη στάση ακριβώς από πάνω πάνω στη Βασ. Σοφίας που περνάνε μπόλικα λεωφορεία. Εκτός απ' το 250 που αν θες περνάς μέσα απ' το παρκάκι και προχωράς όσες στάσεις πριν γουστάρεις μπας και πιάσεις θέση όπως κάνουν κατι ξυπνοπούλια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Στη Φιλοσοφικη είμαι! Αυτό που κανουν τα ξυπνοπούλια ισως το κανω κι εγω :P Ευχαριστω πολύ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
χθες λέει ότι βγήκαν τα αποτελέσματα πότε πρόλαβε και τα πέρασε στη γραμματεία; συνήθως όταν ανακοινώνονται δίνουν κάποιες ώρες γραφειου για να δεις το γραπτό κλπ εγώ όταν θέλω να κόψω κάτι απλά πάω τότε και του λέω κόφτο.
Στη σχολη μου αυτό το κανουν 1-2 καθηγητές αλλλα αφού ανακοινωθούν οι βαθμοί...ετσι και αναρτηθεί βαθμός δεν μας τα κοβουν...αυτός πάντα τα βγάζει μέσα σε 3 μέρες είναι πολύ τυπικός. Απλά δεν έπρεπε ουτε 3 να πάρω για αυτό δεν σκέφτηκα να βαλω ρήτρα, μάλλον τους πέρασε όλους...

Αφού περάστηκε ο βαθμός δεν νομίζω να μπορεί να στο κόψει. Μπορείς όμως να κάνεις αίτηση στη γραμματεία για επανεξέταση. Δεν υπάρχει συγκεκριμένος βαθμός που πρέπει να έχεις για να σου δώσει συστατική ο καθηγητής. Εξαρτάται αποκλειστικά από τον ίδιο. Αν παρακολουθούσες στο αμφιθέατρο και σε "γνωρίζει" σε συνδυασμό με τον καλό βαθμό που έχεις πάρει στα άλλα δύο μαθήματά του, δεν νομίζω να σου αρνηθεί.

Επανεξέταση δυστυχώς μπορούμε να κάνουμε μόνο στα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου...ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα όπως λες..

γιατί δε περνάς απ' το γραφείο του να του πεις να σε κόψει;

Αμα περαστει ο βαθμος δεν γινεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δηλαδή συγγνώμη αν πας να τον βρεις να δεις το γραπτό και διαπιστωθεί πως έγινε μαλακία στη διόρθωση για τον οποιοδήποτε λόγο τι θα σου πει bad luck; δε στο διορθώνει επί τόπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skippy56

Νεοφερμένος

Ο Skippy56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σαΣ,

Πρωτο μου μυνημα εδω στο φορουμ που επισκεπτομαι εδω και καμποσο καιρο ...

Λοιπον, η κατασταση των σπουδων μου εχει ως εξης .

Γραφτηκα τη χρονια 2011-2012 σε ΤΕΙ οικονομικων και πληροφορικης (μετα απο επιτυχης πανελληνιες εξετασεις), παρακολουθουσα τα 4 πρωτα εξαμηνα και μετα απλως σταματησα να πηγαινω για κανενα χρονο(δυσκολια με τον προγραμματισμο) γυρνωντασ στη πολη κατοικιας μου για ευρεση δουλειας, δεν πηρα ουτε αναβολη σπουδων ουτε εκανα διακοπη(Δεν ημουν ενημερος πως μπορουσα να κανω κατι τετοιο).

Επειτα πηγα εξωτερικο μεχρι και σημερα , εψαχνα για δουλειες , εκανα επισης 2 χρονια σπουδες σε ιδιωτικη σχολη τεχνικων δικτυου( απο 2014 μεχρι και σημερα) και σε λιγες μερες θα δωσω εξετασεις για το πτυχιο τεχνικου δικτυων στη γαλλια.(Εαν δεν περασω μπορω να ξαναδωσω τον Μαρτιο 2017.)

(Ολον αυτον τον καιρο προφανως δεν παρακολουθουσα μαθηματα στο ΤΕΙ ουτε πηγαινα για τις εξεταστικες απλως δηλωνα μαθηματα για να μην διαγραφω απο την σχολη, επισης ουτε τοτε πηρα αναβολη σπουδων)

Εχω σκοπο ομως τελη σεπτέμβρη(μετα την εξεταση για τεχνικο ) να παω Ελλαδα (Θεσσαλλονικη) συγκατοικηση με φιλο.

Σκεφτομαι αν δεν περασω την σχολη τεχνικου να γραφτω σε ιδιωτικο ΙΕΚ Θεσσαλλονικης και να συνεχισω τις σπουδες μου εκει, αν δεν πετυχω στη σχολη τεχνικου (Γαλλια), μου αρεσουν τα δικτυα (virtualisation klp klp ) και μαλλον θα συνεχισω προς αυτη την πορεια, ομως σκεφτομαι επισης να διαλεξω μια ειδικοτητα που να ανταπεξελθεται απλως στις αναγκες της αγορας εργασιας ( να βρισκει γρηγορα δουλεια).

Τωρα με βαση τα προλαλεισαντα εχω και καποιες αποριες που απαντηθηκαν εν μερη απο τη γραμματεια του τμηματος μου αλλα δεν ηταν ξεκαθαρα.


1) Στο σαιτ της σχολης μου αναφερεται πως η ληξη σπουδων μου ειναι την χρονια 2017 2018 που βγαζει νοημα με τον νομο του ν+2( 4 χρονια η σχολη μου +2 χρονια) και επιβεβαιωθηκε απο την γραμματεια του τμηματος μου πως τοτε διαγραφομαι,τωρα αυτο πως γινεται να ισχυει εφοσον διαγραφτηκε το οριο φοιτησης με τον Τσιπρα ? Μηπως επειδη δεν εχω δικαιωμα για παραπανω επειδη δεν πηγαινα σε εξεταστικες κλπα ?? Και ακομα και να με διαγραψουν, οταν λενε χρονια 2017 2018 εννουν πως θα διαγραφτω σεπτεμβρη 2017 η σεπτεμβρη 2018??Επισης το πασο που εχω ληγει 08/2017 τι παιζει με αυτο θα μπορεσω να το ανανεωσω ??

2) Εχω παρει αναβολη στρατου προφανως με την εγγραφη μου και πιστευω η αναβολη να ειναι μεχρι να γινω 28 χρονων οπως αναγραφεται στο σαιτ του στρατου για τα ΤΕΙ( Δεν ειμαι σιγουρος), Εαν οντως με διαγραψουν απο τη σχολη , αυτοματα διακοπτεται και η αναβολη στρατου που εχω , δηλαδη με καλουν αμεσα η συνεχιζεται μεχρι το 28ο ετος ??


3) Θα ηθελα να τα ξερω αυτα διοτι τα ιδιωτικα ΙΕΚ προσφερουν αναβολη στρατου μονο μεχρι 23-24 Χρονων(έιμαι 23) , και δε θα ηθελα να με καλεσουν για θητεια οταν σπουδαζω στο ΙΕΚ(2 χρονια σπουδων το λιγοτερο) προφανως.




Έν κατακλειδην, ειναι λιγο μπερδεμενη η κατασταση και θα ηθελα να δω τις αποψεις σας πανω στο θεμα μου,

Ευχαριστω εκ τον προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ωχ ωχ ωχ... Ευελπιστώ πάντως ανάμεσα στους κλαρινογαμπρους, τη ποζερια και τη τριτη ηλικία να κάνω και καμμια ενδιαφερουσα γνωριμία :P Και κάτι άλλο! Εγώ που μένω στη περιοχή Αγίας Παρασκευης Χολαργου Παπάγου (είμαι κάπως καχυποπτη σε αυτά τα θέματα :P ) παιρνω μέτρο κατεβαινω Ευαγγελισμο και παιρνω το 608 η τέλος πάντων οποίο άλλο βολεύει;
Τι κάνει ένας άνθρωπος 2 η ώρα τα μεσάνυχτα :P

Βαζεις ολες τις περιοχες για να μας μπερδεψεις και να μην καταλαβουμε που μενεις;

Χα

Ξερουμε ήδη

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top