Γενικές φοιτητικές απορίες

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
δηλαδή συγγνώμη αν πας να τον βρεις να δεις το γραπτό και διαπιστωθεί πως έγινε μαλακία στη διόρθωση για τον οποιοδήποτε λόγο τι θα σου πει bad luck; δε στο διορθώνει επί τόπου;

Δυο φορες που εχω παει την μια ο ενας μ ειπε οτι περιμενει απο μενα να γραψω καλυτερα για αυτο με εκοψε κ την αλλη που διαπιστωθηκε λαθος μ ειπε οτι ο βαθμος δν αλλαζει αν περαστει.....δεν βγαζεις ακρη..και τωρα τι να παω να του πω; γιατι με περασατε αφου εγραψα για 3; xD δεν ξερω αν εχει ξανα γινει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επανεξέταση δυστυχώς μπορούμε να κάνουμε μόνο στα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου...ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα όπως λες..

Δες τον οδηγό σπουδών του τμήματός σου στη σελίδα 21.
Οι φοιτητές έχουν δυνατότητα επανεξέτασης το πολύ σε 4 μαθήματα κορμού (δεν αναφέρεται ότι πρέπει να είναι μόνο από το πρώτο εξάμηνο) κατόπιν αίτησής τους προς τη Γενική Συνέλευση με την προυπόθεση ότι βρίσκονται στο 7ο εξάμηνο ή μεγαλύτερο του 7ου και οφείλουν τουλάχιστον ένα μάθημα (ή και περισσότερα βέβαια. Αρκεί να μην τα έχουν περάσει όλα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Δες τον οδηγό σπουδών του τμήματός σου στη σελίδα 21.
Οι φοιτητές έχουν δυνατότητα επανεξέτασης το πολύ σε 4 μαθήματα κορμού (δεν αναφέρεται ότι πρέπει να είναι μόνο από το πρώτο εξάμηνο) κατόπιν αίτησής τους προς τη Γενική Συνέλευση με την προυπόθεση ότι βρίσκονται στο 7ο εξάμηνο ή μεγαλύτερο του 7ου και οφείλουν τουλάχιστον ένα μάθημα (ή και περισσότερα βέβαια. Αρκεί να μην τα έχουν περάσει όλα).

Τσαμπα εψαξες τον οδηγο γιατι τον ξερω απ'εξω, τα μαθηματα κορμου ειναι μονο στο πρωτο ετος καθως και στο Γ' εξάμηνο μετά είναι επιλογής και κατευθύνσεως και δεν αναβαθμολογούνται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εγώ ξέρω πως έχει καταργηθεί ο νόμος για τα +2 έτη και έχουν επιστρέψει οι αιώνιοι φοιτητές πίσω πάντως. :hmm:

Σε κάθε περίπτωση, ρώτα πάλι την γραμματεία σου γιατί αυτό είναι σοβαρό θέμα και γράψε μας εδώ για να ξέρουν και οι υπόλοιποι αν θέλεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα. Επειδή από οκτώβριο μπαίνω στο 3ο ετος και θέλω να ολοκληρώσω τις σπουδές μου έχω περάσει αρκετά μαθήματα και δεν μένουν πολλά ξέρετε μήπως επιλέγοντας κάποια μαθήματα με περισσότερες μοναδες βαρυτητας ελαχιστοποιουνται τα μαθήματα. Στο τμήμα που σπουδαζω τα μαθηματα συνολικα ειναι 36 για πτυχιο, ακόμα στον οδηγο λεει οτι μπορουμε να δηλωσουμε μεχρι 8 μαθηματα επειδη οπως προανεφερα θα ειμαι 3ο ετος εαν μπορω να δηλωσω περισσότερα μαθηματα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Για όσους ήμασταν γραμμένοι σε άλλη σχολή και κάναμε εγγραφή αλλού τώρα με τη νέα φόρμουλα του υπουργείου έγινε τελικά η διαγραφή ή όχι ?Τι πρέπει να κάνω για να βεβαιωθώ?Παίρνω τηλέφωνο στη γραμματεία του υπουργείου παιδείας συνέχεια και δεν το σηκώνει κανένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Βαζεις ολες τις περιοχες για να μας μπερδεψεις και να μην καταλαβουμε που μενεις;

Χα

Ξερουμε ήδη


Χα χα χα συγχαρητηρια. Για να τον κατατοπισω αρχικα και ναι αν και εσυ ξερεις, για τους υπολοιπους θα ηθελα να μεινει κρυφοοο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ελπίζω μόνο να μην έχεις facebook γιατί , Ok, διαδίκτυο είμαστε η ανωνυμότητα έχει πάει περίπατο από το 2006 :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς κάτι γι αυτο που ρώτησα πιο πανω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα. Επειδή από οκτώβριο μπαίνω στο 3ο ετος και θέλω να ολοκληρώσω τις σπουδές μου έχω περάσει αρκετά μαθήματα και δεν μένουν πολλά ξέρετε μήπως επιλέγοντας κάποια μαθήματα με περισσότερες μοναδες βαρυτητας ελαχιστοποιουνται τα μαθήματα. Στο τμήμα που σπουδαζω τα μαθηματα συνολικα ειναι 36 για πτυχιο, ακόμα στον οδηγο λεει οτι μπορουμε να δηλωσουμε μεχρι 8 μαθηματα επειδη οπως προανεφερα θα ειμαι 3ο ετος εαν μπορω να δηλωσω περισσότερα μαθηματα??

Δε μπορείς να ορκιστείς πριν τα 4 χρόνια. Το πόσα θα πάρεις ανά εξάμηνο είναι στην κρίση του τμήματος, πχ εμείς μπορούμε να δηλώσουμε έως 10 άσχετως τις μονάδες που έχουν . Μπορείς να τελειώσεις ξέρω γω στα 3.5 χρόνια με τα μαθήματα αλλά δε μπορείς να ορκιστείς πριν τα 4 χρόνια. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf889

Νεοφερμένος

Η raf889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
παιδια το ακαδημαικο ημερολογιο της σχολης μου λεει οτι αρχιζω στις 1/10 μαθηματα.Ωστοσο 1/10 πεφτει Σαββατο!!Αυτο σημαινει οτι θα παω τη Δευτερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Δε μπορείς να ορκιστείς πριν τα 4 χρόνια. Το πόσα θα πάρεις ανά εξάμηνο είναι στην κρίση του τμήματος, πχ εμείς μπορούμε να δηλώσουμε έως 10 άσχετως τις μονάδες που έχουν . Μπορείς να τελειώσεις ξέρω γω στα 3.5 χρόνια με τα μαθήματα αλλά δε μπορείς να ορκιστείς πριν τα 4 χρόνια. ;)

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Έχω μια απορία ρε παίδες , απευθύνομαι κυρίως στους έμπειρους φοιτητές .... Τι συμφέρει οικονομικά περισσότερο η σίτιση σε εστιατόρια της σχολής με 3 ευρώ ή το να μαγειρεύει κανεις μόνος του ; Απλα βλέπω οτι καθημερινά μου φεύγουν πολλά λεφτα στα υλικά ενώ παιρνω οτι πιο φθηνό υπάρχει και μάλιστα δε αγοράζω άσχετα πράγματα , εκει που νόμιζα δλδ οτι θα ζω άνετα με ενα 50 το μηνα ,ξαφνικά χρειάζομαι ενα 200σαρι , καμία συμβουλή πλιζζ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrichor17

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γνωρίζει μήπως κανείς αν λειτουργεί το κολυμβητήριο του ΕΚΠΑ; Διάβασα ότι είναι διαθέσιμο μόνο για το προσωπικό του πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Γνωριζει καποιος αν οι φοιτητες στρατιωτικων σχολων λαμβανουν στεγαστικο φοιτιτικο επιδομα εφοσον νοικιαζουν σπιτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Έχω μια απορία ρε παίδες , απευθύνομαι κυρίως στους έμπειρους φοιτητές .... Τι συμφέρει οικονομικά περισσότερο η σίτιση σε εστιατόρια της σχολής με 3 ευρώ ή το να μαγειρεύει κανεις μόνος του ; Απλα βλέπω οτι καθημερινά μου φεύγουν πολλά λεφτα στα υλικά ενώ παιρνω οτι πιο φθηνό υπάρχει και μάλιστα δε αγοράζω άσχετα πράγματα , εκει που νόμιζα δλδ οτι θα ζω άνετα με ενα 50 το μηνα ,ξαφνικά χρειάζομαι ενα 200σαρι , καμία συμβουλή πλιζζ :)

γιατί να δίνεις 3 ευρώ? βγάλε κάρτα σίτισης. εκτός κι αν μένεις στην εστία, οπότε θα πρέπει να διαλέξεις να θα τρως στο εστιατόριο ή εκεί. αλλά για να ρωτάς λογικά θα νοικιάζεις, οπότε μπορείς να κάνεις και τα δύο, τη μια να μαγειρεύεις και την άλλη να τρως στη σχολή. και πάλι όμως, γιατί δεν βγάζεις κάρτα σίτισης? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Για όσους ήμασταν γραμμένοι σε άλλη σχολή και κάναμε εγγραφή αλλού τώρα με τη νέα φόρμουλα του υπουργείου έγινε τελικά η διαγραφή ή όχι ?Τι πρέπει να κάνω για να βεβαιωθώ?Παίρνω τηλέφωνο στη γραμματεία του υπουργείου παιδείας συνέχεια και δεν το σηκώνει κανένας.
Εγώ το '14 που πέρασα σε άλλη σχολή είχα κάνει διαγραφή από την προηγούμενη πάντως για να πάω να γραφτώ στην άλλη. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
γιατί να δίνεις 3 ευρώ? βγάλε κάρτα σίτισης. εκτός κι αν μένεις στην εστία, οπότε θα πρέπει να διαλέξεις να θα τρως στο εστιατόριο ή εκεί. αλλά για να ρωτάς λογικά θα νοικιάζεις, οπότε μπορείς να κάνεις και τα δύο, τη μια να μαγειρεύεις και την άλλη να τρως στη σχολή. και πάλι όμως, γιατί δεν βγάζεις κάρτα σίτισης? :P

ειμαι πρωτοετης κ δεν εχω παρει τα χαρτια ακομα , κωδικους και πασο , επισης νομιζα οτι ολοι πρπ αναγκαστικα να πληρωνουν 3 ευρω τη μμερα κατι το οποιο τλκ δεν ισχυει καθως παει αναλογα με το εισοδημα αποτι εμαθα , ναι προς το παρον εχω νοικιασει ενα σπιτι αλλα σκεφτομαι για μετεγγραφη και μετα να δωσω τα χαρτια μ για εστια , αν παρω εστια δεν γινεται να εχω κ σιτιση μετα ε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Γνωριζει καποιος αν οι φοιτητες στρατιωτικων σχολων λαμβανουν στεγαστικο φοιτιτικο επιδομα εφοσον νοικιαζουν σπιτι;

Νομίζω πως δεν δικαιούσαι αλλα καλό είναι να παρεις τηλέφωνο στο υπουργειο παιδειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Γνωριζει καποιος αν οι φοιτητες στρατιωτικων σχολων λαμβανουν στεγαστικο φοιτιτικο επιδομα εφοσον νοικιαζουν σπιτι;
Δεν τους υποχρεωνει κανεις να νοικιασουν σπιτι,διοτι τους προσφερεται τροφη και στεγη δωρεαν.Δεν δικαιουνται το φοιτητικο επιδομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top