Γενικές φοιτητικές απορίες

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γεια σας!!
Γραφτηκα μονο και μονο γιανα ρωτησω γιατι πραγματικα εχω πελαγωσει!!!

Καταρχας εχω περασει στο Π.Τ.Δ.Ε στην Πατρα και εχω ηδη εγκατασταθει εδω...(αλλα δυστυχως δεν γνωριζω κανεναν κ νιωθω απειρη μοναξια).
:hmm:

Χθες ανεβασαν στο σαιτ το χειμερινο προγραμμα του ακαδημαικου ετους...Λεει πως τις δευτερες εχουμε μαθημα στις 14:00 με 20:00...:hmm: και θα ηθελα να ρωτησω αυτην την Δευτερα που ξεκιναμε κιολας εγω θα παω στο πανεπιστημιο στις 2 το μεσημερι;;(μου φαινεται λιγο περιεργο....)

Μπορει να φαινεται λιγο χαζη η ερωτηση αλλα πραγρατικα δεν εχω ιδεα και πελαγωνω!!
Επισης τι να παρω μαζι μου αυτη την πρωτη μερα; (πχ χρειαζεται να κουβαλησω τσαντα;τετραδιο;στυλοο;;;)
Θα μας πουν εκεινοι που θα παμε; θα περιμενουμε σα χαζα στην αυλη;(:()

Εψαξα στο Google αλλα δεν βρηκα πληροφοριες αφου περσυ αλλα και τις αλλες χρονιες πηγαινες για εγγραφη την πρωτη μερα και φετος εγινε ηλεκτρονικα....:/:

Πλεον εισαι στο Πανεπιστημιο, οχι στο σχολειο. Δεν υπαρχει προσευχη, αγιασμος, στοιχηθειτε ή οτιδηποτε αλλο κανουν στα σχολεια. Πας αν θες και ο,τι ωρα θες, παρακολουθεις οπου θες και οση ωρα θες (εκτος απο εργαστηριο), κουβαλας ο,τι θελεις κλπ κλπ. Κανενας δεν θα σε παρει απο το χερακι, κανενας δεν θα σου βαλει απουσια και κανενας δεν θα παρει το τετραδιο σου να το διορθωσει και να στο φερει την επομενη μερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lia097

Νεοφερμένος

Η Lia097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστω που απαντησες!!

Απλα ειπα μηπως με κοιτουν παραξενα αν επαιρνα τετραδιο κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Έχουμε συνάντηση του ischool στην Πάτρα το πρώτο σκ του οκτώβρη, αν θες έλα να μας γνωρίσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Παιδια ξερει κανενας στο πανεπηστημιο πως μετραμε τον μεσο ορο?
απο οτι εχω ακουσει δεν ειναι σουμα δια τον αριθμο των μαθηματων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ο ΜΟ μαθημάτων υπολογίζεται όπως κάθε άλλος ΜΟ, (άθροισμα βαθμών μαθημάτων)/(πλήθος μαθημάτων).
Ο Βαθμός Πτυχίου υπολογίζεται ως εξής:
(άθροισμα βαθμών μαθημάτων + Συνελεστής*Βαθμός Πτυχιακής)/(πλήθος μαθημάτων + Συντελεστής).

Ουσιαστικά, η πτυχική/διπλωματική εργασία που κάνεις είναι αυξημένης βαρύτητας, μετράει δηλαδή για περισσότερα από 1 μαθήματα. Σε εμάς, αν θυμάμαι καλά, έχει συντελεστή 12, κάτι που σημαίνει ότι παίρνοντας 8 στη διπλωματική, είναι σαν να πέρασες 12 μαθήματα με βαθμό 8.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ο ΜΟ μαθημάτων υπολογίζεται όπως κάθε άλλος ΜΟ, (άθροισμα βαθμών μαθημάτων)/(πλήθος μαθημάτων).
Ο Βαθμός Πτυχίου υπολογίζεται ως εξής:
(άθροισμα βαθμών μαθημάτων + Συνελεστής*Βαθμός Πτυχιακής)/(πλήθος μαθημάτων + Συντελεστής).

Ουσιαστικά, η πτυχική/διπλωματική εργασία που κάνεις είναι αυξημένης βαρύτητας, μετράει δηλαδή για περισσότερα από 1 μαθήματα. Σε εμάς, αν θυμάμαι καλά, έχει συντελεστή 12, κάτι που σημαίνει ότι παίρνοντας 8 στη διπλωματική, είναι σαν να πέρασες 12 μαθήματα με βαθμό 8.

μήπως έχεις καταλάβει κάτι λάθος και παίζουν γενικά διδακτικές μονάδες ή ECTS; 12 μαθήματα μου φαίνεται πάρα πολύ σε εμάς πχ η πτυχιακή πιάνει 16 ECTS εκεί που ένα μάθημα κορμού πιάνει 6.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Το κάθε Τμήμα έχει διαφορετικό κανονισμό. Ρωτάτε τις Γραμματείες των Τμημάτων για να είστε σίγουροι.

For the record εμάς η Πτυχιακή είναι 6ECTS αλλά μετράει ως 3 μαθήματα. Βγάλτε άκρη τώρα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τασοςνικ

Νεοφερμένος

Ο τασοςνικ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας.ειμαι πρωτοετης του τηματος φυσικης του πανεπιστημιου ιωαννινων.ηθελα ν ρωτησω τ βιβλι κ τ συγγραματα π χρειαζομαστε μας τ προτεινουν οι καθηγητες κ τ προμηθευομαστε απο τον ευδοξο?

ευχαριστω πολυ προκαταβολικα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Απο τον ευδοξο τα παιρνουμε,στον οποιον μπαινουμε με τους κωδικους που μας δινουν απο την γραμματεια(οι ιδιοι με το πασο ειναι).
Στο συστημα θα εχει λογικα για καθε μαθημα συγκεκριμενα προτεινομενα βιβλια,που τα εχει βαλει ο καθηγητης, αλλα αναλογως μπορει να σας προτεινει ο ιδιος στις παραδοσεις του καποιο απο αυτα. Γενικα αυτοι στα προτινομενα βαζουν πολλα γιατι ετσι ειναι ο κανονισμος ,και συνηθως,οχι παντα βεβαια, 1 απο αυτα πιθανον να συμβαδιζει καλυτερα με την υλη που θα σας κανει ο καθηγητης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Επισης τι να παρω μαζι μου αυτη την πρωτη μερα;

Την θεία σου την Χαρίκλεια από την απέναντι πολυκατοικία, που σε θυμήθηκε τώρα με τις πανελλήνιες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Οντως η καθε σχολη δεν εχει ιδιο τροπο υπολογισμου του μ.ο. Εμας ειναι ο μεσος ορος των μαθηματων*0,8 +ο βαθμος της διπλωματικης*0,2.

Ευχαριστω που απαντησες!!

Απλα ειπα μηπως με κοιτουν παραξενα αν επαιρνα τετραδιο κτλ...

Πετα ενα μεσα στην τσαντα σου κι ενα στυλο κι αν σου χρειαστει το βγαζεις. Στο πανεπιστημιο θα εισαι μαζι με αλλα 150 ατομα, οχι με 20 οπως στο σχολειο που σχολιαζονται τα παντα

Γεια σας.ειμαι πρωτοετης του τηματος φυσικης του πανεπιστημιου ιωαννινων.ηθελα ν ρωτησω τ βιβλι κ τ συγγραματα π χρειαζομαστε μας τ προτεινουν οι καθηγητες κ τ προμηθευομαστε απο τον ευδοξο?

ευχαριστω πολυ προκαταβολικα :)

Ειναι πολυ πιθανον καποιος καθηγητης να σας αφησει ελευθερους να διαλεξετε ο,τι θελετε γιατι το μαθημα θα το κανει απο διαφανειες. Οποτε αν δεν παρεις βιβλιο για να περασεις το μαθημα, δες ολες τις επιλογες για να δεις ποιο σου αερσει περισσοτερο για τη βιβλιοθηκη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Πλεον εισαι στο Πανεπιστημιο, οχι στο σχολειο. Δεν υπαρχει προσευχη, αγιασμος, στοιχηθειτε ή οτιδηποτε αλλο κανουν στα σχολεια.

Κιομως στο ατειθ θα εχουμε...απλα ηθελα να το πω επειδη μου φανηκε κι εμενα περιεργο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Ο ΜΟ μαθημάτων υπολογίζεται όπως κάθε άλλος ΜΟ, (άθροισμα βαθμών μαθημάτων)/(πλήθος μαθημάτων).
Ο Βαθμός Πτυχίου υπολογίζεται ως εξής:
(άθροισμα βαθμών μαθημάτων + Συνελεστής*Βαθμός Πτυχιακής)/(πλήθος μαθημάτων + Συντελεστής).

Ουσιαστικά, η πτυχική/διπλωματική εργασία που κάνεις είναι αυξημένης βαρύτητας, μετράει δηλαδή για περισσότερα από 1 μαθήματα. Σε εμάς, αν θυμάμαι καλά, έχει συντελεστή 12, κάτι που σημαίνει ότι παίρνοντας 8 στη διπλωματική, είναι σαν να πέρασες 12 μαθήματα με βαθμό 8.

Εμας για να βγει ο μεσος ορος πρεπει να προσθεσουμε ολους τους βαθμους μας και μετα να το διαιρεσουμε με το 40 που ειναι τα μαθηματα που πρεπει να περασουμε για να παρουμε πτυχιο. Αν παρεις πτυχιακη ειναι οι βαθμοι των μαθηματων + βαθμος πτυχιακης επι 4 και το διαιρουμε με το 44. Δεν αξιζει για κανενα λογο να παρεις πτυχιακη απο οτι εχω καταλαβει. Μεγαλυτερη πιθανοτητα να βγαλεις μικροτερο ΜΟ αν παρεις πτυχιακη παρα να βγαλεις μεγαλύτερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μόνο στη δική μου σχολή η πτυχιακή είναι free βαθμός; :P

βασικά αν ξέρεις ότι θα σε ρίξει γιατί να τη παραδώσεις; κάτσε και φτιάξτη.. νομίζω αυτή είναι η λογική κυρίως. Κυρίως λόγο δυσκολίας ( ή βαρεμάρας αν πάρεις καμιά μαλακία θέμα για να ξεμπερδεύεις ) δε τη γουστάρουν πολλοί.

για αυτό μου έκανε εντύπωση πόσο πιάνει σε μερικές σχολές, αν σου πιάνει ένα 20% του πτυχίου ένα 10άρι εκεί και βγάζεις 8.5 για πλάκα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Μόνο στη δική μου σχολή η πτυχιακή είναι free βαθμός; :P

βασικά αν ξέρεις ότι θα σε ρίξει γιατί να τη παραδώσεις; κάτσε και φτιάξτη.. νομίζω αυτή είναι η λογική κυρίως. Κυρίως λόγο δυσκολίας ( ή βαρεμάρας αν πάρεις καμιά μαλακία θέμα για να ξεμπερδεύεις ) δε τη γουστάρουν πολλοί.

για αυτό μου έκανε εντύπωση πόσο πιάνει σε μερικές σχολές, αν σου πιάνει ένα 20% του πτυχίου ένα 10άρι εκεί και βγάζεις 8.5 για πλάκα :P

για να βαλουν 10αρακι σε πτυχιακη θα πρεπει να τους πας κατι αντιστοιχο με διατριβη :P τουλαχιστον στη σχολη μου. Εδω εργασιες εξαμηνου τους πας 15 σελίδες και στους 2 βαθμους σου βαζουν 0.5 με 1. δεν χαριζουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Και η πτυχιακή μια εργασία εξαμήνου είναι.. Προφανώς δε μιλάμε για δουλειά της πλάκας ( αν και έχω ακούσει και τέτοια σενάρια ) αλλά το θεωρώ παράλογο να κάτσεις ένα εξάμηνο να βγάλεις σοβαρή δουλειά και να μη πάρεις βαθμό. Δεν είπαμε να το δημοσιεύσεις ντε και καλά, αλλά η δουλειά είναι δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στις σχολές που δεν είναι υποχρεωτική, την πτυχιακή την κάνεις για το κέφι σου. ΄Εχεις στο νου σου ένα θέμα που σε εξιτάρει και θέλεις να το ψάξεις σε βάθος. Δεν είναι εύκολη διαδικασία καθώς πρέπει να παρουσιάσεις μια μίνι διατριβή σε πολύ καλό επίπεδο γιαυτό και οι καθηγητές είναι συνήθως αυστηροί στη βαθμολόγησή της. Απαιτεί χρόνο και κόπο. Πολλοί διαλέγουν ένα θέμα που θα τους ενδιέφερε αργότερα να το συνεχίσουν και σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Σε καμία περίπτωση δεν είναι ο σωστός τρόπος για κάποιον που το κάνει μόνο και μόνο για να αυξήσει το βαθμό του πτυχίου του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τελικά για την πτυχιακή εργασία, σε κάθε σχολή ισχύουν και άλλοι κανόνες. Για παράδειγμα, στο Φυσικό του ΕΚΠΑ, είναι υποχρεωτική και ετήσια. Στην πτυχιακή εργασία αντιστοιχούν 15 πιστωτικές μονάδες (ECTS) που κατανέμονται εξίσου στα δύο εξάμηνα του 4ου έτους. Δηλαδή, ο βαθμός μετράει σαν 2 μαθήματα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Παιδιά ανάλογα πού θα πας είναι... Σε εμάς πχ που είναι υποχρεωτική έχει βγει βρώμα για 2-3 καθηγητές που δίνουν πτυχιακές της πλάκας και πάνε και τσιμπάνε 9-10. Τώρα αν είναι προαιρετική δε θα πας να τη κάνεις για το βαθμό, δε θα τη κάνεις καθόλου. :P

Αυτά με δεδομένο πως δεν έχεις σκοπό να πας για έρευνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top