Γενικές φοιτητικές απορίες

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
εμείς ξεκινάμε τη Δευτέρα. Άντε να μπεις πάλι σε πρόγραμμα μετά από τόσο καιρό :P :P :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Ζήτα μια βεβαίωση εγγραφής, εγώ ζήτησα γιατί θέλω να βάλω φοιτητικό internet κτλ. και χρειάζεται. Λειτουργεί σαν πάσο γενικά μέχρι να βγει.
Εγώ και εισητήρια φοιτητικά παίρνω, απλά παίρνω πάντα την βεβαίωση μαζί μου.
Αν και είναι λίγες οι μέρες, αλλά από τη στιγμή που θα δώσουν κωδικούς μέχρι να εκδοθεί ποιος ξέρει πόσες μέρες θα περάσουν :P. Υπόθεση πέντε λεπτών είναι η βεβαίωση πάντως, πας στην γραμματεία και σου συμπληρώνει το χαρτί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Απορία.
Εγώ τα έχω έστειλα με κουρίερ (όλα αυτά που ζητούσες για την εγγραφή).
Τώρα τι πρέπει να κάνω για να πάρω το πασο και 1 κωδικό που μου δίνει η σχολή που άκουσα.
Πρέπει να πάω στην γραμματεία της σχολής αυτοπροσώπως??

Χθες πηρα τη σχολη και μου ειπαν πως πρεπει να παω να συμπληρωσω ενα εγγραφο ακομη και να μουν δωσουν κωδικους ,ετσι ωστε να μπορεσω να δηλωσω τα μαθηματα( κι εγω ταχυδρομικως τα ειχα στειλει ) .
Παρε τη σχολη σου να ρωτησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_dad

Νεοφερμένος

Η valia_dad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Παιδια που βρηκατε το προγραμμα των μαθηματων?
Αν ειναι ευκολο απαντηστε κατι πιο συγκεκριμενο απο το "στο σαιτ της σχολης σου" γιατι το εψαξα πολυυυ!
Αν καποιος εχει βρει το προγραμμα της Ψυχολογιας ΑΠΘ,ας μου παραθεσει το λινκ! Ευχαριστω πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια που βρηκατε το προγραμμα των μαθηματων?
Αν ειναι ευκολο απαντηστε κατι πιο συγκεκριμενο απο το "στο σαιτ της σχολης σου" γιατι το εψαξα πολυυυ!
Αν καποιος εχει βρει το προγραμμα της Ψυχολογιας ΑΠΘ,ας μου παραθεσει το λινκ! Ευχαριστω πολυ :)

Δεν έχει βγει ακόμα. Ρίξε μια ματιά στο περσινό. Συνήθως δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές. https://www.psy.auth.gr/sites/default/files/Πρόγραμμα μαθημάτων χειμερινού 2014-15 (FINAL).pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Χθες πηρα τη σχολη και μου ειπαν πως πρεπει να παω να συμπληρωσω ενα εγγραφο ακομη και να μουν δωσουν κωδικους ,ετσι ωστε να μπορεσω να δηλωσω τα μαθηματα( κι εγω ταχυδρομικως τα ειχα στειλει ) .
Παρε τη σχολη σου να ρωτησεις

Σε ευχαριστώ να είσαι καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα.
Μήπως ξέρει κανείς τι παίζει με ιατροφαρμακευτική περίθαλψη?
Σου παρέχει κάτι η σχολή(είμαι πρωτοετής ΟΔΕ στο ΠΑΜΑΚ) Ή γενικά παρέχουν τα πανεπιστήμια για όλους τους φοιτητές?

Η είναι καλύτερα να έχουμε ότι και τώρα? Δηλαδή ώς προστατευόμενα μέλη στο ταμείο του πατέρα μας? (ΙΚΑ)
Αν ξέρει κάποιος μεγαλύτερος άς απαντήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Βγήκε το πρόγραμμα σήμερα σε εμάς! 28 σεπτέμβρη αρχίζουμε. Είδα τις ώρες και έπαθα ένα μικρό σοκ, τις περισσότερες μέρες έχουμε 9-6 :O Δεν υποτίθεται ρε παιδιά ότι στο πανεπιστήμιο έχουμε λιγότερες ώρες από το Λύκειο??? :confused:
Επίσης την πρώτη βδομάδα απ'ότι μας είπαν παιδιά μεγαλύτερα έτους δεν έχουμε εργαστήρια μόνο παραδόσεις. Οι παραδόσεις θα γίνονται κανονικά ή ψιλοχαλαρά? Δηλαδή να πάρω τετράδια κτλ. από πρώτη μέρα?

Είναι που είσαι ιατρικη :)
Εμεις γενικα εχουμε 3ωρα και μια μερα 9ωρο.Το καθε μαθημα ειναι τριωρο και συνολικα εχουμε 8 μαθηματα σε αυτο το εξαμηνο:eek:
Τα ιδια ακουω πανω κατι και για τις υπολοιπες θεωρητικες σχολες.Αντιθετα σε σχολες οπως βιλογια/χημεικο/ιατρικη περνανε πολλες ωρες σε εργαστηρια.Συνηθως στην πρωτη παραδοση του ο καθηγητης καλωσορίζει και μιλαει για το μαθημα του για κανα 20λεπτοκαι μετα κανει κανονικα παραδοση.Αλλοι απλα μπαινουν και αρχιζουν και μιλανε:worry:
Γι' αυτο ναι ,να εισαι εξοπλησμενος απο την αρχη για καλο και για κακο .Μεσα στο 9ωρο ολο και καποιος θα κανει μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα.
Μήπως ξέρει κανείς τι παίζει με ιατροφαρμακευτική περίθαλψη?
Σου παρέχει κάτι η σχολή(είμαι πρωτοετής ΟΔΕ στο ΠΑΜΑΚ) Ή γενικά παρέχουν τα πανεπιστήμια για όλους τους φοιτητές?


Η είναι καλύτερα να έχουμε ότι και τώρα? Δηλαδή ώς προστατευόμενα μέλη στο ταμείο του πατέρα μας? (ΙΚΑ)
Αν ξέρει κάποιος μεγαλύτερος άς απαντήσει

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη, νομίζω ιατροφαρμακευτική περίθαλψη από το Πανεπιστήμιο δικαιούνται μόνο οσα παιδιά δεν είναι ασφαλισμένα από τους γονείς τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Εγω εχω δευτέρα 12-5, τετάρτη 1-6 και πέμπτη 12-7 με 1 ώρα κενό. Τρίτη και Παρασκεύη καθόλου :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ έχω κάθε μέρα 8-3 και την Πέμπτη 8-6.
Πόνος :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Έριξα μια μικρή ματιά στο πρόγραμμά μου κι αυτό που με "σημάδεψε" ήταν τα 5ωρα εργαστήρια δύο φορές την εβδομάδα, που ξεκινάνε καπάκι μετά το μάθημα και τελειώνουν 8 το βραδύ. Καλά που θα περάσουμε ... :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Ας πω κι εγώ! :D Δευτέρα-Τρίτη έχω 9-2 και τις υπόλοιπες μέρες 9-1. Νιώθω σαν να πηγαίνω σχολείο με αυτές τις ώρες. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη, νομίζω ιατροφαρμακευτική περίθαλψη από το Πανεπιστήμιο δικαιούνται μόνο οσα παιδιά δεν είναι ασφαλισμένα από τους γονείς τους.

Λογικό ακούγεται.
Μπορεί να μας το επιβεβαιώσει κάποιος,ότι είναι έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakl1

Νεοφερμένος

Η mariakl1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Παιδια που βρηκατε το προγραμμα των μαθηματων?
Αν ειναι ευκολο απαντηστε κατι πιο συγκεκριμενο απο το "στο σαιτ της σχολης σου" γιατι το εψαξα πολυυυ!
Αν καποιος εχει βρει το προγραμμα της Ψυχολογιας ΑΠΘ,ας μου παραθεσει το λινκ! Ευχαριστω πολυ :)
Σήμερα βγήκε το πρόγραμμα :):):):)
https://www.psy.auth.gr/el/secretariat-news/4372
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά είναι απλό. Ότι διαδικαστική απορία έχετε για την σχολή σας θα την βρείτε στο σάιτ της σχολής σας. Τι μπαίνετε εδώ και ρωτάτε πότε ξεκινάτε, πότε πηγαίνετε τα χαρτιά, ποιες είναι οι προθεσμίες, ποιο είναι το πρόγραμμα κλπ. Δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Έριξα μια μικρή ματιά στο πρόγραμμά μου κι αυτό που με "σημάδεψε" ήταν τα 5ωρα εργαστήρια δύο φορές την εβδομάδα, που ξεκινάνε καπάκι μετά το μάθημα και τελειώνουν 8 το βραδύ. Καλά που θα περάσουμε ... :look:

καλο κουραγιο με το χημικο:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ο ΟΑΣΘ δεχόταν βεβαίωση σπουδών, που σου παρέχεται από την γραμματεία κατά την εγγραφή, και ταυτότητα, μέχρι να εκδοθούν τα πάσο.
Πλεον το μαθητικο πασο ισχυει μεχρι τον Νοεμβριο οποτε λογικα μεχρι τοτε δε θα εχουν βγει τα φοιτητικά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πλεον το μαθητικο πασο ισχυει μεχρι τον Νοεμβριο οποτε λογικα μεχρι τοτε δε θα εχουν βγει τα φοιτητικά ;
Ναι θα έχουν βγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lia097

Νεοφερμένος

Η Lia097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας!!
Γραφτηκα μονο και μονο γιανα ρωτησω γιατι πραγματικα εχω πελαγωσει!!!

Καταρχας εχω περασει στο Π.Τ.Δ.Ε στην Πατρα και εχω ηδη εγκατασταθει εδω...(αλλα δυστυχως δεν γνωριζω κανεναν κ νιωθω απειρη μοναξια).
:hmm:

Χθες ανεβασαν στο σαιτ το χειμερινο προγραμμα του ακαδημαικου ετους...Λεει πως τις δευτερες εχουμε μαθημα στις 14:00 με 20:00...:hmm: και θα ηθελα να ρωτησω αυτην την Δευτερα που ξεκιναμε κιολας εγω θα παω στο πανεπιστημιο στις 2 το μεσημερι;;(μου φαινεται λιγο περιεργο....)

Μπορει να φαινεται λιγο χαζη η ερωτηση αλλα πραγρατικα δεν εχω ιδεα και πελαγωνω!!
Επισης τι να παρω μαζι μου αυτη την πρωτη μερα; (πχ χρειαζεται να κουβαλησω τσαντα;τετραδιο;στυλοο;;;)
Θα μας πουν εκεινοι που θα παμε; θα περιμενουμε σα χαζα στην αυλη;(:()

Εψαξα στο Google αλλα δεν βρηκα πληροφοριες αφου περσυ αλλα και τις αλλες χρονιες πηγαινες για εγγραφη την πρωτη μερα και φετος εγινε ηλεκτρονικα....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top