Γενικές φοιτητικές απορίες

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Ξέρει κανείς μέχρι τι εισόδημα συνήθως γίνεται κανείς δεκτός για τις υποτροφίες μεντζελόπουλου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
υπαρχει καποια σελιδα, οπου αναγραφονται οι προυποθεσεις συμμετοχης για την εκαστοτε υποτροφια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Συνήθως στην σελίδα του πανεπιστημίου σου ή της σχολής σου. Αναγράφονται βέβαια γενικά οι ελάχιστες προϋποθέσεις που απαιτούνται και τα κριτήρια (όπως εισόδημα, εντοπιότητα, βαθμολογία κτλ.) καθώς και τα δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομίσεις (εκκαθαριστικό εφορίας κτλ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Ξέρει κανείς μέχρι τι εισόδημα συνήθως γίνεται κανείς δεκτός για τις υποτροφίες μεντζελόπουλου?

Αν λαβουμε υποψιν τις βασεις με τα οικονομικα κριτηρια για μεταγγραφες καθε χρονο το πολύ 10.000.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
αυτό το 10.000 αναφέρεται στο συνολικά εισόδημα της οικογένειας ή στο εισόδημα του κάθε γονέα?
Βέβαια εδώ δεν υπάρχει όριο, απλά ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος παλαιότερος από την πάτρα μέχρι πόσο εισόδημα δίνουν την υποτροφία, ο τελευταίος δηλαδή που παίρνει τι εισόδημα έχει συνήθως?
Σκέφτομαι να κάνω κι εγώ αίτηση αλλά μάλλον ανούσιο είναι, είμαι και πατρινός και λένε αυτό αποτελεί αρνητικό κριτήριο (και καλά κάνουν βέβαια, προηγούνται τα παιδιά που έρχονται να σπουδάσουν από άλλη πόλη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
αυτό το 10.000 αναφέρεται στο συνολικά εισόδημα της οικογένειας ή στο εισόδημα του κάθε γονέα?
Βέβαια εδώ δεν υπάρχει όριο, απλά ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος παλαιότερος από την πάτρα μέχρι πόσο εισόδημα δίνουν την υποτροφία, ο τελευταίος δηλαδή που παίρνει τι εισόδημα έχει συνήθως?
Σκέφτομαι να κάνω κι εγώ αίτηση αλλά μάλλον ανούσιο είναι, είμαι και πατρινός και λένε αυτό αποτελεί αρνητικό κριτήριο (και καλά κάνουν βέβαια, προηγούνται τα παιδιά που έρχονται να σπουδάσουν από άλλη πόλη)

Οι 10000 ειναι το συνολικο.Η πατρα εχει παρα πολλες σχολες οποτε υποθετω οτι ισως ειναι και κατω απο 10.000 κατα πολυ.Δεν εχεις να χασεις τιποτα ομως με το να κανεις μια αιτηση. Εισαι πρωτο ετος; Γιατι νομιζω του Μεντζελοπουλου ειναι μονο για πρωτοετεις.
Υποτροφίες για Προπτυχιακές Σπουδές
-Απλή Έντυπη Αίτηση – Δήλωση, συμπληρωμένη με όλα τα στοιχεία του/της φοιτητή/-τριας (τμήμα σπουδών, βαθμολογία και σειρά εισαγωγής).
-Μία πρόσφατη φωτογραφία μεγέθους ταυτότητας τοποθετημένη και συραμμένη στο έντυπο της αίτησης – δήλωσης.
-Κείμενο το πολύ μιας σελίδας στο οποίο θα αναφέρονται οι οικονομικοί ή άλλοι λόγοι για τους οποίους η υποτροφία είναι απαραίτητη.
-Απλή υπεύθυνη δήλωση ότι δεν λαμβάνει ο/η υποψήφιος/-α άλλη οικονομική βοήθεια.
-Εκκαθαριστικό σημείωμα της εφορίας. Σε περίπτωση που δεν είναι υποχρεωμένος/-η ο/η ίδιος/-α ή η οικογένειά του/της να υποβάλει φορολογική δήλωση στην εφορία, προσκομίζει βεβαίωση της οικείας εφορίας.
-Αντίγραφο Ε9
-Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και οποιαδήποτε βεβαίωση εντοπιότητας (αποδείξεις ΔΕΚΟ ή απολυτήριο Λυκείου κλπ.)
-Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας
-Εκτός των ανωτέρω απαραιτήτων δικαιολογητικών, ο/η υποψήφιος/α υπότροφος μπορεί να υποβάλει συμπληρωματικά αποδεικτικά στοιχεία για την υποστήριξη της υποψηφιότητάς του/της, π.χ. πιστοποιητικό απορίας, βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ, πιστοποιητικά υγείας, κ.α. απο εδω καταλαβαινεις και τι περιπου εισοδημα εχουν οσοι το παιρνουν.
Με την υποβολή της αίτησης για υποτροφία, ο/η υποψήφιος/-α δηλώνει ρητά ότι αποδέχεται ανεπιφύλακτα όλους τους όρους της παρούσας Προκήρυξης.

Btw παιδια βρηκα παλια αποτελεσματα και αν δεν πας να γραψεις για 19-20 καλυτερα μη πας καθολου. Μιας και σε αυτες δεν μετραει το εισοδημα πολλες φορες παρα μονο η εντοπιοτητα μαλλον η υποτροφια καταληγει σε ατομα που δεν τν εχουν αναγκη.Προφανως πολλοι κανουν και φροντιστηριο πριν τις εξετασεις. Μεγάλη αδικία, δηθεν υποτροφιες...

Αν καποιος ξερει καποια υποτροφια οπως την παραπανω που εβαλα τα δικαιολογητικα για την Αθηνα ας μου στειλει ενα πμ. Επρεπε να ειχα περασει στη πατρα τελικα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Οι 10000 ειναι το συνολικο.Η πατρα εχει παρα πολλες σχολες οποτε υποθετω οτι ισως ειναι και κατω απο 10.000 κατα πολυ.Δεν εχεις να χασεις τιποτα ομως με το να κανεις μια αιτηση. Εισαι πρωτο ετος; Γιατι νομιζω του Μεντζελοπουλου ειναι μονο για πρωτοετεις.
Υποτροφίες για Προπτυχιακές Σπουδές
-Απλή Έντυπη Αίτηση – Δήλωση, συμπληρωμένη με όλα τα στοιχεία του/της φοιτητή/-τριας (τμήμα σπουδών, βαθμολογία και σειρά εισαγωγής).
-Μία πρόσφατη φωτογραφία μεγέθους ταυτότητας τοποθετημένη και συραμμένη στο έντυπο της αίτησης – δήλωσης.
-Κείμενο το πολύ μιας σελίδας στο οποίο θα αναφέρονται οι οικονομικοί ή άλλοι λόγοι για τους οποίους η υποτροφία είναι απαραίτητη.
-Απλή υπεύθυνη δήλωση ότι δεν λαμβάνει ο/η υποψήφιος/-α άλλη οικονομική βοήθεια.
-Εκκαθαριστικό σημείωμα της εφορίας. Σε περίπτωση που δεν είναι υποχρεωμένος/-η ο/η ίδιος/-α ή η οικογένειά του/της να υποβάλει φορολογική δήλωση στην εφορία, προσκομίζει βεβαίωση της οικείας εφορίας.
-Αντίγραφο Ε9
-Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και οποιαδήποτε βεβαίωση εντοπιότητας (αποδείξεις ΔΕΚΟ ή απολυτήριο Λυκείου κλπ.)
-Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας
-Εκτός των ανωτέρω απαραιτήτων δικαιολογητικών, ο/η υποψήφιος/α υπότροφος μπορεί να υποβάλει συμπληρωματικά αποδεικτικά στοιχεία για την υποστήριξη της υποψηφιότητάς του/της, π.χ. πιστοποιητικό απορίας, βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ, πιστοποιητικά υγείας, κ.α. απο εδω καταλαβαινεις και τι περιπου εισοδημα εχουν οσοι το παιρνουν.
Με την υποβολή της αίτησης για υποτροφία, ο/η υποψήφιος/-α δηλώνει ρητά ότι αποδέχεται ανεπιφύλακτα όλους τους όρους της παρούσας Προκήρυξης.

Btw παιδια βρηκα παλια αποτελεσματα και αν δεν πας να γραψεις για 19-20 καλυτερα μη πας καθολου. Μιας και σε αυτες δεν μετραει το εισοδημα πολλες φορες παρα μονο η εντοπιοτητα μαλλον η υποτροφια καταληγει σε ατομα που δεν τν εχουν αναγκη.Προφανως πολλοι κανουν και φροντιστηριο πριν τις εξετασεις. Μεγάλη αδικία, δηθεν υποτροφιες...

Αν καποιος ξερει καποια υποτροφια οπως την παραπανω που εβαλα τα δικαιολογητικα για την Αθηνα ας μου στειλει ενα πμ. Επρεπε να ειχα περασει στη πατρα τελικα :(
Πράγματι, έχω κοιτάξει και εγώ αποτελέσματα άλλων υποψηφίων, και χρειάζεται να γράψεις 19 ή 18,5 συνήθως. Στο κληροδότημα του Κυπριανίδη δίνονται μόνο δύο υποτροφίες σε φοιτήτριες, τέσσερις σε φοιτητές και είναι χωρίς καταγωγή, δηλαδή απ'όλη την Ελλάδα μπορεί να δώσει κάποιος.
Για την υποτροφια κρητσκη θελωω. Εχω κανει ηδη την αιτηση και ξερω για την υλη αλλα δεν εχω καταλαβει πως θα ειναι η εξεταση και στο υπουργειο μου ειπαν μισοπραγματα. Εχεις αρχισει διαβασμα? Εσυ παπαγαλια θα τα μαθεις?
Για αυτο που θα δωσεις εσυ (κυπριανιδη) απου πρεπει να εισαι δεν εχω καταλαβει. Γενικα απ'ολη την Ελλαδα;

Αν εισαι σε σχολη αλλου πεδιου πρεπει να τους πας κατι ακομα. Διαβασε το δελτιο τυπου.
Ναι, έχω ξεκινήσει το διάβασμα απ'τις 20/08 για το συγκεκριμένο κληροδότημα, αφού η προκήρυξη βγήκε στις 18/08 ! Την αίτηση αφού τη συμπλήρωσες την έβγαλες φωτοτυπία και πήγες να την καταθέσεις στο αρμόδιο τμήμα κληροδοτημάτων του Υπουργείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
και μία τελείως noobικη ερώτηση: το πάσο και το τρίπτυχο είναι διαφορετικά μεταξύ τους έγγραφα; :P Γιατί στις μισές υπηρεσίες του πανεπιστημίου διαβάζω ότι χρειάζεται πάσο και στις άλλες μισές τρίπτυχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Πράγματι, έχω κοιτάξει και εγώ αποτελέσματα άλλων υποψηφίων, και χρειάζεται να γράψεις 19 ή 18,5 συνήθως. Στο κληροδότημα του Κυπριανίδη δίνονται μόνο δύο υποτροφίες σε φοιτήτριες, τέσσερις σε φοιτητές και είναι χωρίς καταγωγή, δηλαδή απ'όλη την Ελλάδα μπορεί να δώσει κάποιος.
Ναι, έχω ξεκινήσει το διάβασμα απ'τις 20/08 για το συγκεκριμένο κληροδότημα, αφού η προκήρυξη βγήκε στις 18/08 ! Την αίτηση αφού τη συμπλήρωσες την έβγαλες φωτοτυπία και πήγες να την καταθέσεις στο αρμόδιο τμήμα κληροδοτημάτων του Υπουργείου;
Τελεια. Εγω μεχρι 1 οκτωβρη εχω εξεταστικη. Δυο μαθηματα ειχα και μου τα εβαλαν το ενα 25 και το αλλο 1η και εμαθα για τα κληροδοτηματα πριν 4-5 μερες. Την ιστορια οποτε την μαθαινεις παπαγαλια; Ξερουμε ποσες ωρες ειναι η εξεταση; Βλεπω γραφουν καποιοι εκθεση ακομα και 19 και απορω. Εγω και στη τριτη λυκειου στα διαγωνισματα φροντιστηριου δεν ειχα γραψει ποτε πανω απο 17. Και για την αιτηση ναι ναι την εβγαλα φωτοτυπια και τους τα πηγα μαζι με τα δικαιολογητικα. Να δω πως θα ειμαι στο υπουργειο στις 8 το πρωι οταν θελω 45 λεπτα και παραπανω για να φτασω :P

και μία τελείως noobικη ερώτηση: το πάσο και το τρίπτυχο είναι διαφορετικά μεταξύ τους έγγραφα; :P Γιατί στις μισές υπηρεσίες του πανεπιστημίου διαβάζω ότι χρειάζεται πάσο και στις άλλες μισές τρίπτυχο.
Τριπτυχα οι περισσοτερες σχολες δεν βγαζουν πια, ηταν μια καρτελα που εδειχνε σε ποιο εξαμηνο εισαι, το πασο ειναι κατι σαν ταυτοτητα που γραφει σε ποιο τμημα φοιτας και ποιο ειναι το μητρωο σου και ποτε ληγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Ας ρωτησω και γω κατι που με προβληματιζει τελευταια.Απο οτι ενημερωθηκα κωδικους για την αποκτηση ακαδημαικης ταυτοτητας (πασου) η γραμματεια θα δωσει μετα τις 22 Σεπτεμεβριου.Για να χρησιμοποιω φοιτητικα εισητηρια αυτο το διαστημα τι αποδεικτικο στοιχειο πρεπει να εχω;Βεβαιωση εγγραφης θυμαμαι και απο περυσι την δηλωνεις απο την ηλεκτρονικη γραμματεια(δηλαδη μετα την αποκτηση κωδικων).Τωρα που εγιναν οι εγγραφες ηλεκτρονικα λετε πως αρκει η αιτηση προεγγραφης ή να κυκλοφορω με κανονικα εισητηρια;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Όσον αφορά τις εστίες (συγκεκριμένα του Ρεθύμνου) ποια ακριβώς είναι η διαδικασία;
Νόμιζα ότι μπορεί να γίνει η αίτηση ηλεκτρονικά από εμένα την ίδια, αλλά διάβασα ότι χρειάζομαι κάποιο ιδρυματικό e-mail και κωδικό, για να μπω στο σύστημα, που πρέπει να λάβω από τη γραμματεία και πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι πρέπει να κατέβω Κρήτη για να μου κάνουν εκείνοι την αίτηση ηλεκτρονικά.
Αυτό ισχύει για όλες τις εστίες; Ή μήπως υπήρξε κάποια παρεξήγηση;

Edit: Πήρα τηλέφωνο και στη φοιτητική μέριμνα και μου είπαν πως όταν ταυτοποιηθούν τα στοιχεία της εγγραφής μου, μπορώ να πάρω τηλέφωνο στη γραμματεία για να μου δώσουν το e-mail και τον κωδικό και να κάνω την αίτηση από το σπίτι μου. Αυτό θεωρώ πως είναι το σωστό αφού αυτό έλεγε και στην ανακοίνωση......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Τους κωδικους οταν βγουν απο το τμημα μπορεις να κανεις μια αιτηση σε καποιο κεπ και να σου σταλουν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ας ρωτησω και γω κατι που με προβληματιζει τελευταια.Απο οτι ενημερωθηκα κωδικους για την αποκτηση ακαδημαικης ταυτοτητας (πασου) η γραμματεια θα δωσει μετα τις 22 Σεπτεμεβριου.Για να χρησιμοποιω φοιτητικα εισητηρια αυτο το διαστημα τι αποδεικτικο στοιχειο πρεπει να εχω;Βεβαιωση εγγραφης θυμαμαι και απο περυσι την δηλωνεις απο την ηλεκτρονικη γραμματεια(δηλαδη μετα την αποκτηση κωδικων).Τωρα που εγιναν οι εγγραφες ηλεκτρονικα λετε πως αρκει η αιτηση προεγγραφης ή να κυκλοφορω με κανονικα εισητηρια;:hmm:

Ο ΟΑΣΘ δεχόταν βεβαίωση σπουδών, που σου παρέχεται από την γραμματεία κατά την εγγραφή, και ταυτότητα, μέχρι να εκδοθούν τα πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotap

Νεοφερμένος

Η panagiotap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και καλή ακαδημαϊκή χρονιά!

Να ρωτήσω κάτι : Θέλω να βγάλω κάρτα ανεργίας - το πάσο της σχολής μου έχει μόλις λήξει, χρωστάω ακόμη όμως, κάποια μαθήματα. Ξέρει κανείς αν μπορώ να βγάλω χωρίς πρόβλημα;

Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
παιδια υπαρχει περιπτωση ενα τμημα να ξεκινα μαθηματα πιο νωρις ή πιο αργα απο αλλο τμημα του ιδιου πανεπιστημιου ή ξεκινουν ολα την ιδια ημερομηνια την οποια ενδεχομενως οριζει το πανεπιστημιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Πιθανον το καθε τμημα ξεχωριστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
παιδια υπαρχει περιπτωση ενα τμημα να ξεκινα μαθηματα πιο νωρις ή πιο αργα απο αλλο τμημα του ιδιου πανεπιστημιου ή ξεκινουν ολα την ιδια ημερομηνια την οποια ενδεχομενως οριζει το πανεπιστημιο?
Οι τοπογράφοι ξεκινάνε μαθήματα στις 30 Σεπτεμβρίου και οι πολιτικοί στις 5 Οκτωβρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Βγήκε το πρόγραμμα σήμερα σε εμάς! 28 σεπτέμβρη αρχίζουμε. Είδα τις ώρες και έπαθα ένα μικρό σοκ, τις περισσότερες μέρες έχουμε 9-6 :O Δεν υποτίθεται ρε παιδιά ότι στο πανεπιστήμιο έχουμε λιγότερες ώρες από το Λύκειο??? :confused:
Επίσης την πρώτη βδομάδα απ'ότι μας είπαν παιδιά μεγαλύτερα έτους δεν έχουμε εργαστήρια μόνο παραδόσεις. Οι παραδόσεις θα γίνονται κανονικά ή ψιλοχαλαρά? Δηλαδή να πάρω τετράδια κτλ. από πρώτη μέρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Απορία.
Εγώ τα έχω έστειλα με κουρίερ (όλα αυτά που ζητούσες για την εγγραφή).
Τώρα τι πρέπει να κάνω για να πάρω το πασο και 1 κωδικό που μου δίνει η σχολή που άκουσα.
Πρέπει να πάω στην γραμματεία της σχολής αυτοπροσώπως??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Eμεις ξεκινησαμε Τριτη με βαρβατο προγραμμα 10-14 και 15-19.Καποιοι καθηγητες απλα μας καλοσωρισαν και ειπαν καποια λογια για το μαθημα,ενω αλλοι αρχισανε να μιλανε κατευθειαν και να παραδιδουν.Ενταξει αρχη ειναι ακομα θα συνηθισουμε,ειναι και η φαση προσαρμογης φυσικα οποτε υπαρχει κατανοηση.:P
Το κακο ειναι οτι οι κωδικοι θα βγουν μετα τις 28 Σεπτεμβριου εξαιτιας της παρατασης των εγγραφων και ακομα να βγαλουμε πασο...Θα το υποστουμε και αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top