Γενικές φοιτητικές απορίες

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Τι κάνετε??
Απορία!!!!
Ποια διαδικασία ακολουθείται για να δώσει κάποιος τα μαθηματα που δεν περασε σε χειμερινό ή εαρινό εξάμηνο??
:hmm::hmm::hmm:

Αν αναφέρεσαι στην Επαναληπτική εξεταστική του Σεπτεμβρίου, όπως είπαν παραπάνω απλά πας και δίνεις. Αν αναφέρεσαι στις επόμενες εξεταστικές, εξαρτάται από το κάθε Τμήμα το αν πρέπει αν το δηλώσεις εκ νέου, αν η δήλωση έχει όριο μαθημάτων, αν είναι αλυσίδα κτλ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Ίσως ακουστεί λίγο χαζό η γελοίο, αλλά ξέρει κανείς αν μέσα στο αμφιθέατρο μπορούμε να ηχογραφουμε τις παραδόσεις? Και αν ναι το κάνει κανείς? Είδα κάτι στύλους με μικρόφωνο που έλεγαν ιδανικοί για φοιτητές και έτσι μου μπήκε η ιδέα

Στη σχολή μου το κάνουν αρκετοί αυτό. Πολλοι πανε και ρωτανε και τους καθηγητες αν εχουν προβλημα. Αν το χρησιμοποιεις αποκλειστικα για προσωπικη σου χρηση και δεν το ανεβασεις καπου ολα καλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Kανονικά πρέπει να ζητήσεις άδεια. Στο τμήμα μου, ένας συμφοιτητής βιντεοσκοπούσε τον καθηγητή χωρίς να τον ρωτήσει και ο καθηγητης τον καταλαβε και θύμωσε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Kανονικά πρέπει να ζητήσεις άδεια. Στο τμήμα μου, ένας συμφοιτητής βιντεοσκοπούσε τον καθηγητή χωρίς να τον ρωτήσει και ο καθηγητης τον καταλαβε και θύμωσε :P

:lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Γιατι να τις ηχογραφεις πας που πας και καθεσαι ενα διωρο, θα χασεις αλλο ενα μετα για να τις ακουσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς πληροφορίες για το Τμήμα Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων στο Αγρίνιο. Αν είναι καλή σχολή και αν αξίζει κανείς να περάσει εκεί.

https://www.env.upatras.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Για να απαντήσω και εγώ στο θέμα της ηχογράφησης, μιας και ακούστηκαν αρκετές απόψεις και οι περισσότερες -αν όχι όλες- έτειναν στο ότι δεν είναι ιδιαίτερα "βολική" μέθοδος:

Παιδιά, δεν είμαστε όλοι ίδιοι και δεν μαθαίνουμε όλοι με τον ίδιο τρόπο. Για κάποιους μία δεύτερη ακρόαση μίας διάλεξης, είναι σχεδόν ταυτόσημη με το χάσιμο χρόνου. Για άλλους όμως, είναι ο μοναδικός τρόπος για να μάθουν, να αφομοιώσουν, και να μη ξεχάσουν μόλις "βγουν από την αίθουσα".

Για μένα, η ηχογράφηση είναι η Τέλεια μέθοδος! Είμαι ιδιαίτερα "ακουστικός" τύπος θα έλεγα. Μπορεί να διαβάσω κάτι δέκα φορές και να μη το αφομοιώσω τελικά, και μπορεί να το ακούω δύο, και να το θυμάμαι για χρόνια! Ίσως παίζει ρόλο και το σύνδρομό μου σε αυτό φυσικά. Στο εξωτερικό για παράδειγμα υπάρχουν ειδικοί "εσωπανεπιστημιακοί κανονισμοί" (ας τους πούμε), όπου επιτρέπεται στους φοιτητές με σύνδρομο Asperger να ηχογραφούν κανονικά τις διαλέξεις. ( στο Cambridge πχ, υπάρχει ολόκληρο 40σέλιδο, για το πως πρέπει να αντιμετωπίζονται οι μη νευροτυπικοί μαθητές από τους καθηγητές, καθώς και τι άλλες διευκολύνσεις πρέπει να λαμβάνουν οι πρώτοι)

Εδώ στο Ελλάντα, φυσικά τέτοια δεν υπάρχουν, η ενημέρωση επί θεμάτων υγείας και όχι μόνο είναι μηδαμινή, οπότε και βασίζεσαι αποκλειστικά και μόνο στη "διάθεση" του καθηγητή για το αν θα σου "επιτρέψει" να ηχογραφήσεις. Βέβαια βοηθάει κατά πολύ σε αυτό μία συζήτηση με τον Πρόεδρο του Τμήματος.

Anyway, έφυγα από τι θέμα μας. Αυτό που ήθελα επίσης να επισημάνω είναι ότι δε χρειάζεται να ακούς ολόκληρη τη διάλεξη από την αρχή μέχρι το τέλος, άρα και να χάνεις χρόνο. Ακούς μόνο τα κομμάτια που θες. Τρέχεις το "χρόνο" μπρος πίσω, και πολύ γρήγορα (ειδικά αν εξοικειωθείς με τη μέθοδο) έχεις καταγράψει ΌΛΑ τα σπουδαία του μαθήματος! Τα έχεις αποσαφηνίσει όλα και αν θες κρατάς και κάποιες σημειώσεις με αυτά που "δε σου κάθονται καλά".
Γιατί, πόσες και πόσες φορές δε φεύγεις από το αμφιθέατρο νομίζοντας πως έχεις κατανοήσει το "x" σημείο/παράδειγμα, και πας σπίτι να διαβάσεις και διαπιστώνεις ότι το "x" είναι κάτι μεταξύ κινέζικων και σουαχίλι ;;;; ...:P


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOSZAX

Νεοφερμένος

Ο STRATOSZAX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται σχετικα με το γυμναστηριο του πανεπιστημιου.Περασα
στο εκπα και θα ηθελα να μαθω αν το γυμναστηριο που διαβασα οτι υπαρχει ειναι σε καλη κατασταση(π,οργανα,παρα πολυς κοσμος) η αν ειναι προτιμοτερο να γραφτω σε ιδιωτικο.
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_ts

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Αν καποιος δεν εχει κλεισει τα 18, την εγγραφη στη σχολη μπορει να την κανει μονος του? (αν δε γινουν τελικα ηλεκτρονικα.....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SinisterAngel

Νεοφερμένος

Η SinisterAngel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αν καποιος δεν εχει κλεισει τα 18, την εγγραφη στη σχολη μπορει να την κανει μονος του? (αν δε γινουν τελικα ηλεκτρονικα.....)

Ναι,φυσικα,αρκει να εχεις τα απαραιτητα δικαιολογητικα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_ts

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Κι εγώ πιστεύω ότι θα βοηθούσε πολύ ώστε να συμπληρώσω κομμάτια στις σημειώσεις μου, αν κρίνω από το πόσο γρήγορα τα έλεγε ο βιολόγος φέτος θα έχω αρκετά κενά στις σημειώσεις :p, ενώ πιστεύω ότι θα με βοηθάει πολύ και στην μάθηση. Γενικά είμαι πολύ τύπος των ερεθισμάτων, είτε οπτικά είτε ακουστικά. Αν δηλαδή δυσκολεύομαι να μάθω ένα κομμάτι είτε λόγω όγκου είτε λόγω δύσκολων εννοιών με βοηθάει πολύ αν φτιάξω ένα πολύχρωμο σχεδιάγραμμα ( 2-3 χρώματα όχι τραγικά πράγματα) ή αν το βλέπω σε κάποιο βίντεο. Μάλλον πιο πολύ οπτικός τύπος είμαι τώρα που το σκέφτομαι αλλά και το να ακούω κάποιον άλλον να το λέει πιστεύω ότι θα με βοηθούσε. Εννοείται ότι δεν σκοπεύω ολόκληρες τις διαλέξεις στο σπίτι :P δεν είμαι μαζόχας, μόνο τα σημεία που νιώθω περισσότερο αβέβαιος.
Απ'ότι κατάλαβα πάντως από τις αντιδράσεις σας οι περισσότεροι καθηγητές δεν θα έχουν πρόβλημα αλλά οι συμφοιτητές θα με κοιτάνε με μισό μάτι οπότε μάλλον απορρίπτεται...
Όσοι ηχογραφείτε βολεύεστε με το κινητό? Γιατί είδα κάνα δυο αναφορές για ειδικό μηχάνημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννα17

Νεοφερμένος

Η Αννα17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Παιδια εχουμε κανενα νεο για το ποτε θα μπορουμε να γραφομαστε ηλεκτρονικα ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GKara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GKara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Παιδια εχουμε κανενα νεο για το ποτε θα μπορουμε να γραφομαστε ηλεκτρονικα ????

Δες στο site της σχολής σου , μια απο αυτές τις μέρες πρέπει να βγάλουν ημερομηνία !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ρε παιδια τι βιαζεστε με τις εγγραφες;; Αραξτε τις πετσαρες σαν πριν αρχισουν οι "υποχρεωσεις". 2 εβδομαδες σας εμειναν ολες κι ολες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

take12345

Νεοφερμένος

Ο take12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παιδιά με τις υποτροφίες τι γίνεται; οι πρώτοι 5-6 εισαχθείς σε κάθε σχολή παίρνουν κάποιο χρηματικό έπαθλο ή κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
παιδιά με τις υποτροφίες τι γίνεται; οι πρώτοι 5-6 εισαχθείς σε κάθε σχολή παίρνουν κάποιο χρηματικό έπαθλο ή κάτι άλλο;
Και γω εχω αυτη την απορια.:hmm:Ας μας απαντησει καποιος που γνωριζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SinisterAngel

Νεοφερμένος

Η SinisterAngel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Και γω εχω αυτη την απορια.:hmm:Ας μας απαντησει καποιος που γνωριζει.

Δεν ξερω για φετος,νομιζω βεβαια διαφερει ανα σχολη.
περσυ η αδερφη μου που περασε 3η στο ΕΚΠΑ ,στο τμημα ΜΙΘΕ
πηρε απλα μια δωρεαν συνδρομη στην εφημεριδα Καθημερινη :P
Ρωτηστε μαζι με την εγγραφη καλυτερα,γιατι ειναι αναλογα τα χρηματα που διαθετει και η σχολη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μόνο ο πρώτος παίρνει χρηματικό ποσό νομίζω, και μην νομίζετε αμέσως. Μετά από έναν χρόνο και αν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Μόνο ο πρώτος παίρνει χρηματικό ποσό νομίζω, και μην νομίζετε αμέσως. Μετά από έναν χρόνο και αν.

Ένας φίλος μ, ακόμη τα περιμένει, και μπαίνει 3ο έτος :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top