Γενικές φοιτητικές απορίες

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Νομίζω ότι έχει καταργηθεί η επικύρωση δημόσιων εγγράφων...
Oρίστε και ο νόμος:
https://www.ydmed.gov.gr/wp-content/uploads/20140402_egkyklios_katarghsh_epikyrvsis.pdf
Όντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamboxer

Νεοφερμένος

Η dreamboxer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
-Αίτηση για εγγραφή.
-Τίτλο απόλυσης: ευκρινές φωτοαντίγραφο απολυτηρίου ή πτυχίου ή αποδεικτικού του σχολείου αποφοίτησης .
-Υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνεται ότι δεν είναι εγγεγραμμένοι σε άλλη Σχολή ή Τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα.
-Τέσσερις (4) φωτογραφίες τύπου αστυνομικής ταυτότητας.
- Εκτός των παραπάνω, και μόνο όσοι πέτυχαν από το Γενικό Λύκειο και ΕΠΑΛ – ΟΜΑΔΑ Β΄ (90% και 10%) υποβάλλουν και ευκρινές φωτοαντίγραφο της βεβαίωσης πρόσβασης (όχι την πρωτότυπη βεβαίωση πρόσβασης).
https://www.neolaia.gr/2014/09/05/eggrafes-prwtoetwn-deite-tin-egkyklio/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Socrates ... 99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Μου ήρθε χθες e-mail από τον Εύδοξο, ότι και καλά έχω παραλάβει βιβλίο το οποίο δεν δικαιούμαι και πρέπει να το επιστρέψω. Το θέμα είναι όμως ότι το βιβλίο αυτό είναι για τον Προγραμματισμό 2 και εγώ έχω δηλώσει κανονικότατα το μάθημα αυτό στην δήλωση του εξαμήνου και μου έχει μπει ο βαθμός στο σύστημα του ΤΕΙ επομένως δεν υπάρχει πρόβλημα. Ξέρει κανείς τι παίζεται (σας έχει τύχει και εσάς κάτι παρόμοιο) ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροζαλία Κωνστα-

Νεοφερμένος

Η Ροζαλία Κωνστα- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Την υπευθυνη δηλωση πως δεν ειμαστε εγγεγραμμενοι σε αλλη σχολη την κανουμε μονο στο κεπ ή το κανουμε και στη σχολη;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Την υπευθυνη δηλωση πως δεν ειμαστε εγγεγραμμενοι σε αλλη σχολη την κανουμε μονο στο κεπ ή το κανουμε και στη σχολη;;;;
Την αιτηση για εγγραφη και η υπευθυνη δηλωση αφησηστε τες στη σχολη θα γινουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροζαλία Κωνστα-

Νεοφερμένος

Η Ροζαλία Κωνστα- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Τωρα που λετε για επικυρωση, περυσι μου ειχαν ζητησει στο στρατο να "θεωρηθει" η φωτοτυπια του απολυτηριου μου. Φετος θα χρειαστει να "θεωρησω" ξανα μια φωτοτυπια ωστε να το δεχτουν στο πανεπιστημιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Μου ήρθε χθες e-mail από τον Εύδοξο, ότι και καλά έχω παραλάβει βιβλίο το οποίο δεν δικαιούμαι και πρέπει να το επιστρέψω. Το θέμα είναι όμως ότι το βιβλίο αυτό είναι για τον Προγραμματισμό 2 και εγώ έχω δηλώσει κανονικότατα το μάθημα αυτό στην δήλωση του εξαμήνου και μου έχει μπει ο βαθμός στο σύστημα του ΤΕΙ επομένως δεν υπάρχει πρόβλημα. Ξέρει κανείς τι παίζεται (σας έχει τύχει και εσάς κάτι παρόμοιο) ;;

απλά μη τους δίνεις σημασία. το ειχαν παθει τα μισα παιδια απο την σχολή μου και εν τελει ο ευδοξος τους ειπε οτι εγινε καποιο λαθος ή κατι τετοιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Τωρα που λετε για επικυρωση, περυσι μου ειχαν ζητησει στο στρατο να "θεωρηθει" η φωτοτυπια του απολυτηριου μου. Φετος θα χρειαστει να "θεωρησω" ξανα μια φωτοτυπια ωστε να το δεχτουν στο πανεπιστημιο?

Οπως ειπωθηκε και αρκετες φορες παραπανω με το Νομο 4250/2014 οι υπηρεσιες του Δημοσιου και τα ΝΠΔΔ οπως τα ΑΕΙ υποχρεουνται να δεχονται πλεον απλες φωτοτυπιες.

Αρα οχι δεν χρειαζεται καμια ''επικυρωση'' ουτε ''θεωρηση''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Εγινε, σ' ευχαριστω για την απαντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bdj96

Νεοφερμένος

Ο bdj96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Υπαρχει καποιο λινκ με οδηγιες για την εγγραφη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Υπαρχει καποιο λινκ με οδηγιες για την εγγραφη?
Για ποιο λογο;; Γραφειοκρατικη διαδικασια ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Το είχα ξαναρωτήσει αλλά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη.Είμαι πρωτοετής στο ΟΠΑ και θέλω να μείνω στην εστία της Ζωγράφου.Μπορώ;Οι μισές σελίδες στο Internet λένε ότι μπορώ και οι άλλες μισές ότι δεν γίνεται.Η ιστοσελίδα του Καποδιστριακού γράφει ότι στην εστία στην Ούλωφ Πάλμε γίνονται δεκτοί μόνο φοιτητές του Καποδιστριακού.Ξέρει κανείς τι γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Το είχα ξαναρωτήσει αλλά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη.Είμαι πρωτοετής στο ΟΠΑ και θέλω να μείνω στην εστία της Ζωγράφου.Μπορώ;Οι μισές σελίδες στο Internet λένε ότι μπορώ και οι άλλες μισές ότι δεν γίνεται.Η ιστοσελίδα του Καποδιστριακού γράφει ότι στην εστία στην Ούλωφ Πάλμε γίνονται δεκτοί μόνο φοιτητές του Καποδιστριακού.Ξέρει κανείς τι γίνεται;
Πάντως προσφέρει και το ΟΠΑ φοιτητικές εστίες (στα Πατήσια βρίσκονται αν δεν κάνω λάθος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Το είχα ξαναρωτήσει αλλά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη.Είμαι πρωτοετής στο ΟΠΑ και θέλω να μείνω στην εστία της Ζωγράφου.Μπορώ;Οι μισές σελίδες στο Internet λένε ότι μπορώ και οι άλλες μισές ότι δεν γίνεται.Η ιστοσελίδα του Καποδιστριακού γράφει ότι στην εστία στην Ούλωφ Πάλμε γίνονται δεκτοί μόνο φοιτητές του Καποδιστριακού.Ξέρει κανείς τι γίνεται;

οχι ,δεν μπορεις ,εκει ειναι του ΕΚΠΑ ή του ΕΜΠ ,αναλογα.
Πάντως προσφέρει και το ΟΠΑ φοιτητικές εστίες (στα Πατήσια βρίσκονται αν δεν κάνω λάθος).
Εχει πανω στην πατησιων ενα κτηριο αλλα δεν ξερω σε ποιο πανεπιστημιο ανηκει .Το ΟΠΑ νομιζω λογω ελλειψης χωρου μισθωνει δωματια σε διαφορα ξενοδοχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bdj96

Νεοφερμένος

Ο bdj96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Το είχα ξαναρωτήσει αλλά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη.Είμαι πρωτοετής στο ΟΠΑ και θέλω να μείνω στην εστία της Ζωγράφου.Μπορώ;Οι μισές σελίδες στο Internet λένε ότι μπορώ και οι άλλες μισές ότι δεν γίνεται.Η ιστοσελίδα του Καποδιστριακού γράφει ότι στην εστία στην Ούλωφ Πάλμε γίνονται δεκτοί μόνο φοιτητές του Καποδιστριακού.Ξέρει κανείς τι γίνεται;
όχι εκει στεφάζονται μόνο φοιτητές του εκπα και όσοι έχουν ήδη κάποιον αδερφο/η που μένει εκει.
Οχι,εννοω τι χαρτια,πιστοποιητικα θελει και τετοια

4 φωτογραφίες
ταυτοτητα και φωτοτυπια αυτης
το απολυτηριο σου φωτοτυπια
και την βεβαιωση προσβασης παλι φωτοτυπια

*αν θελεις να κανεις χαρτια για σιτιση κοιτα μηπως στη σχολη σου πρεπει να τα υποβαλεις την ιδια μερα οπότε χρειάζονται και άλλα χαρτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
όχι εκει στεφάζονται μόνο φοιτητές του εκπα και όσοι έχουν ήδη κάποιον αδερφο/η που μένει εκει.


4 φωτογραφίες
ταυτοτητα και φωτοτυπια αυτης
το απολυτηριο σου φωτοτυπια
και την βεβαιωση προσβασης παλι φωτοτυπια

*αν θελεις να κανεις χαρτια για σιτιση κοιτα μηπως στη σχολη σου πρεπει να τα υποβαλεις την ιδια μερα οπότε χρειάζονται και άλλα χαρτια.
Στη δικια μ ως κ διαζευκτηριο γ σιτιση θελουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Στη δικια μ ως κ διαζευκτηριο γ σιτιση θελουν :P

Ναι αν υπάρχει θα το πας!
Και για αίτηση σε εστία το ζητάνε και παντού. Απλά το αναφέρω αυτό για την σίτιση γιατί εμάς δεχόντουσαν τις αιτήσεις για σίτιση μόνο μαζί με την εγγραφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Socrates ... 99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
απλά μη τους δίνεις σημασία. το ειχαν παθει τα μισα παιδια απο την σχολή μου και εν τελει ο ευδοξος τους ειπε οτι εγινε καποιο λαθος ή κατι τετοιο..

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ένα παιδί εδώ στο φόρουμ με είπε να τους στείλω την δήλωση μαθημάτων σε φαξ οπότε μπορεί και να το κάνω αυτό ή σε διαφορετική περίπτωση θα τους στείλω e-mail. Η άλλη μου λύση είναι να μην τους δώσω σημασία και να πάω στην βιβλιοθήκη του ΤΕΙ όταν ξεκινήσουν τα μαθήματα και να τους πω ότι υπάρχει λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top