Γενικές φοιτητικές απορίες

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ξέρει μήπως κανείς, αν στο secretary αναρτώνται μόνο τα μαθήματα και οι βαθμολογίες που έχεις περάσει ή αναρτώνται όλα, ακόμη και αυτά που δεν πέρασες; :look:

Αν με το secretary εννοείς την αντίστοιχη ηλεκτρονική γραμματεία, ναι, αν έχεις γράψει από 1-4, θα περαστεί και αυτός ο βαθμός. Αν δεν πας να το δώσεις έχεις παύλα (-). Σ'εμάς τουλάχιστον έτσι γίνεται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Γεια σας παιδια,
Αναζητω απεγνωσμενα ορισμενες απαντησεις γι' αυτο οποιος εχει την καλοσυνη να μου απαντησει -σοβαρα και υπευθυνα παντα- θα με βοηθουσε ωστε να κατασταλαξω. Ενδιαφερομαι να μαθω τις διαφορες που χωριζουν το τμημα ιστοριας-εθνολογιας του ΔΠΘ και του τμηματος ιστοριας-αρχαιολογιας και κοινωνικης ανθρωπολογιας του Πανεπιστημιου Θεσσαλιας στο Βολο.Συγκεκριμενα θα ηθελα να μαθω αν σε επιπεδο πτυχιου,πανεπιστημιακων καθηγητων και εγκαταστασεων υπερτερει το ενα του αλλου.Ενδιαφερομαι για την ιστορικη κατευθυνση με σκοπο την μεση εκπαιδευση.Αναμενω τις αποξεις σας και σας ευχαριστω.

Εγω βρισκομαι.στο δημοτικης θεσσαλιας κ ξερω πως το ιστορικο εδω εχει τρεις κατευθυνσεις...την ιστορια,την αρ αιολογια κ την κοινωνικη ανθρωπολογια...παντως απο το συγκεκριμενο βγαινεις φιλολογος η αρχαιολογος ενω νομιζω απο το δπθ μονο φιλολογος.

Ξερετε ποτε αρχιζουν οι αιτησεις για το φοιτητικο επιδομα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Καλησπερα, εχουν ξεκινησει οι μετταγραφες αυτον τον μηνα; Κατι ειχα ακουσει οσοι περασαν το 2012 σε σχολη μπορουν να κανουν αιτηση για μετταγραφη. Υπαρχει καποιο τοπικ για αυτο;

Ευχαριστω προκαταβολικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρει κάνείς το γίνεται με τα βιβλιάριο υγείας; Εννοώ, όσο θα είμαστε φοιτητές μακριά από τις πόλεις καταγωγής μας, λογικό είναι ν' αρρωστήσουμε. Θα πάμε στο γιατρό κι εκεί θα πρέπει να δείξουμε το βιβλιάριο υγείας μας. Τίθεται όμως θέμα όταν οι οικογένειες έχουν ταμείο όπως το ΤΕΒΕ. Τι γίνεται τότε; Ο φοιτητής δεν μπορεί να στέλνει συνέχεια προς την οικογένειά του το βιβλιάριο υγείας μέσω ΚΤΕΛ.
Εσείς έχετε κάποιο "έξτρα" βιβλιάριο; Σας το έδωσε η γραμματεία; Προσωπικά δεν έχω, και κανένας από τους φοιτητές που ξέρω δεν έχει. Πρέπει οι γραμματεία να δώσει ένα τέτοιο στο φοιτητή; Ή όχι; Εμένα ο γιατρός αν θέλει να μου γράψει φάρμακα με συμμετοχή πώς θα το κάνει αν δεν έχω μαζί μου το βιβλιάριο υγείας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ξέρει κάνείς το γίνεται με τα βιβλιάριο υγείας; Εννοώ, όσο θα είμαστε φοιτητές μακριά από τις πόλεις καταγωγής μας, λογικό είναι ν' αρρωστήσουμε. Θα πάμε στο γιατρό κι εκεί θα πρέπει να δείξουμε το βιβλιάριο υγείας μας. Τίθεται όμως θέμα όταν οι οικογένειες έχουν ταμείο όπως το ΤΕΒΕ. Τι γίνεται τότε; Ο φοιτητής δεν μπορεί να στέλνει συνέχεια προς την οικογένειά του το βιβλιάριο υγείας μέσω ΚΤΕΛ.
Εσείς έχετε κάποιο "έξτρα" βιβλιάριο; Σας το έδωσε η γραμματεία; Προσωπικά δεν έχω, και κανένας από τους φοιτητές που ξέρω δεν έχει. Πρέπει οι γραμματεία να δώσει ένα τέτοιο στο φοιτητή; Ή όχι; Εμένα ο γιατρός αν θέλει να μου γράψει φάρμακα με συμμετοχή πώς θα το κάνει αν δεν έχω μαζί μου το βιβλιάριο υγείας;

Νομίζω πως σε κάθε πανεπιστήμιο υπάρχει ειδικό γραφείο για αυτόν ακριβώς τον σκοπό.Ψάξε στο σάιτ της σχολής σου,κάπου θα αναφέρεται στην Ιατροφαρμακευτική περίθαλψη(παροχές).
Επίσης,μπορείς να διαλέξεις ποιά απο τις δύο ασφάλειες θα έχεις(σχολής ή γονέων),ανάλογα ποιά βολεύει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Πολυ γενικουρα ερωτηση

Ποσο ευκολο ειναι να παρεις βαθμο πτυχιου πανω απο 8 σε τμημα Πληροφορικης?

-καθολου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.

Μην είσαι τόσο απόλυτη, εξαρτάται τη σχολή που είναι, το διάβασμα που κάνει ο φοιτητής. Κυρίως το δεύτερο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Αυτο το εξαμηνο θα παρουμε συγγραματα απο τον Ευδοξο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Aυτη ειναι η απορια της ημερας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Αυτο το εξαμηνο θα παρουμε συγγραματα απο τον Ευδοξο?

Aπο τι μού ειπαν καποια παιδια που πηραν και ρωτησαν στον Ευδοξο,ναι... Για το άλλο εξαμηνο,δεν ειναι σιγουρο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
ναι, κανονικά. Εμάς έβγαλε ανακοίνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Μην είσαι τόσο απόλυτη, εξαρτάται τη σχολή που είναι, το διάβασμα που κάνει ο φοιτητής. Κυρίως το δεύτερο. :P

Αν θέλουμε να αποκτήσουμε ουσιαστικές γνώσεις, απαιτείται συστηματικό διάβασμα ανεξάρτητα από τη σχολή στην οποία σπουδάζουμε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Έχω μια ερωτησούλα:Το μάθημα της γλωσσολογίας έχει βγεί απο την Τετάρτη στο my-studies όμως εμένα δεν μου το εμφανίζει.....τι λέτε να έχει συμβεί; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Προς τους φοιτητές,πόση ώρα διαβάζεται την ημέρα εκτός εξεταστικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Προς τους φοιτητές,πόση ώρα διαβάζεται την ημέρα εκτός εξεταστικής;
Eγω προσωπικα ενα μηνα πριν την εξεταστικη αρχισα δειλα δειλα να διαβαζω και ειχα χρονο και για επαναληψη στα μαθηματα που μ ενδιεφεραν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightRaven

Νεοφερμένος

Η NightRaven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Έχω μια ερωτησούλα:Το μάθημα της γλωσσολογίας έχει βγεί απο την Τετάρτη στο my-studies όμως εμένα δεν μου το εμφανίζει.....τι λέτε να έχει συμβεί; :confused:

Μπορεί κατά λάθος να μη σου περάστηκε ο βαθμός.
Επικοινώνησε με τη γραμματεία άμεσα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Έχω μια ερωτησούλα:Το μάθημα της γλωσσολογίας έχει βγεί απο την Τετάρτη στο my-studies όμως εμένα δεν μου το εμφανίζει.....τι λέτε να έχει συμβεί; :confused:

Πιθανότατα ή ξεχασαν να ανεβασουν τον βαθμο,ειτε δε σε βρηκε ο-η καθηγητης-τρια και θεωρειται,οτι δε το εδωσες..Οταν εδωσες,υπεγραψες κανονικα το χαρτι και εβαλες το ονομα σου; Αν ναι,να πας στη γραμματεια αμεσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Φυσικά και το έκανα....θα πάω την Δευτέρα!Σε ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Στο 2ο εξάμηνο, μέχρι πόσα μαθήματα επιλογής μπορεί να δηλώσει κάποιος;

Τα μηνύματα 2954 και 2955 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα με το παραόν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Έχει να κάνει με το εκάστοτε τμήμα. Εμείς π.χ. δεν έχουμε κάποιον αριθμητικό περιορισμό, ενώ ξέρω απ'την κολλητή μου ότι στο Μαθηματικό δεν μπορείς να πάρεις πάνω από 6 ή 7 (κάτι τέτοιο) μαθηματα ανά εξάμηνο ΣΥΝΟΛΙΚΑ (Υ, ΥΕ και ΕΕ). Ρώτα στην Γραμματεία καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top