Γενικές φοιτητικές απορίες

mourou

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τί χρειάζεται για την εγγραφή στο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
1. Ναι, πρέπει να διαγραφείς από τη σχολή στην οποία είσαι γραμμένος από πέρισυ αφού όταν εγγραφείς στη νέα σου σχολή θα σου ζητήσουν βεβαίωση ότι δν φοιτείς σε άλλη σχολή..

2. 3. 4. Για το θέμα των μετεγγραφών καλύτερα να τηλεφωνήσεις ο ίδιος στη γραμματεία του υπουργείου παιδείας έτσι ώστε να σε ενημερώσουν

5. Για έγκυρες πληροφορίες ρίξε μια ματιά στο σαιτ της σχολής σου (ψάξτο στο google)...Νομίζω πως φέτος σε όλες τις σχολές οι εγγραφές γίνονται μεταξύ 13-30 Σεπτέμβρη (αν για κάποιον δν ισχύει αυτό παρακαλώ να το δηλώσει εδώ :) )..Τα μαθήματα αρχίζουν αρχές Σεπτέμβρη..Για περισσότερες λεπτομέρεις βλ. σαιτ της σχολής σου :)

Aρχες Οκτωβρη νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τί χρειάζεται για την εγγραφή στο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης ;
ψάξε εδώ https://www.teithes.com/forum/index.php?act=idx
Aρχες Οκτωβρη νομιζω

σωστά, Οκτώβρη ήθελα να γράψω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κάθε σχολή δεν καθορίζει τα δικά της;Πχ σε εμάς ζητούν και ακτινογραφία θώρακος,και εξέταση από δερματολόγο και παθολόγο.

Αυτά τα χαρτιά είναι απαραίτητα για την εγγραφή εκείνη τη στιγμή!

Τις εξετάσεις και τις ακτινογραφίες μπορείτε να τις πάτε και πιο μετά.
Όταν μπήκα εγώ στο πανεπιστήμιο, μας έλεγαν ότι θέλουν τις εξετάσεις μέχρι να κάνουμε την αίτηση για πτυχίο...Εγώ δεν τις είχα κάνει λοιπόν, και μέχρι να φτάσω στο πτυχίο, το κατήργησαν τελείως. Θέλω να πω ότι έχετε χρόνο για τις εξετάσεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sonic_X

Νεοφερμένος

Ο Sonic_X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά

Είναι κανείς απο το Τμήμα Πληροφορικής και Τεχνολογίας Υπολογιστών ΤΕΙ Λαμίας; Εχω μπερδευτεί λίγο με τις ιστοσελίδες της σχολής. Έχει μια παλία και μια καινούρια. Τις κοιτάω και τις 2 φυσικά για να βγάλω ακρη με καμια ανακοίνωση αλλα και παλι δεν βγάζω άκρη. Έχω βρει μόνο (μετα από αρκετό ψάξιμο) Τα προτεινόμενα συγγράματα για την σχολή μου, τα δικαιολογητικά εγγραφής και το πρόγραμμα της σχολής (όχι ώρες μαθημάτων) δηλαδή πότε ξεκινάνε τα μαθήματα, πότε είναι η εξεταστική περίοδος και τέτοια. Άλλες λεπττομέρειες δεν έχω βρει, αν μπορει κάποιος να βοηθήσει (γενικά για τετοια θεματα για τη σχολη εννοοω) θα του ημουν ευγνώμων.

Ευχαριστω εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skountouflis

Νεοφερμένος

Ο κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
πότε γίνονται οι εγγραφές??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sonic_X

Νεοφερμένος

Ο Sonic_X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αν εννοείς για την δικιά μου σχολή εγώ διάβασα 13 εως 30 Σπετεμβριού.
https://www.neolaia.gr/wordpress/index.php/2010/08/26/eggrafes-prwtoetwn-kai-dikaiologhtika-2010/

Εδώ το διάβασα δηλαδή και είναι μάλλον για όλες τις σχολές το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση;;;
(Τι ρωτάω; Αφού θα την κάνω.... :P )

Στα εργαστήρια δίνουμε εξετάσεις στο τέλος;
Και αν ναι τι είδους; Γραπτές ή για παράδειγμα μας λένε "κάντε το τάδε πείραμα";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση;;;
(Τι ρωτάω; Αφού θα την κάνω.... :P )

Στα εργαστήρια δίνουμε εξετάσεις στο τέλος;
Και αν ναι τι είδους; Γραπτές ή για παράδειγμα μας λένε "κάντε το τάδε πείραμα";

Τις περισσότερες φορές, όχι πάντα, κάνετε εξέταση στο τέλος. Το αν θα είναι γραπτές ή πειραματικές ή συνδυασμός και των δύο εξαρτάται από το μάθημα και τον εκάστοτε καθηγητή. Για παράδειγμα, στα Ηλεκτρονικά η τελική εξέταση ήταν σ' ένα πείραμα απ' όσα είχαμε κάνει, το οποίο έπρεπε να εκτελέσουμε ο καθένας μόνος του, να πάρουμε τις μετρήσεις μας και να τις γράψουμε στο χαρτί, να εξηγήσουμε που οφείλονται τυχών αποκλισεις στις πειραματικές μετρήσεις από αυτές που θεωρητικά θα έπρεπε να είναι και να σχεδιάσουμε κάποια διαγράμματα (όταν αυτά τα κάνεις στο εργαστήριο προηγουμένως, στην τελική εξέταση τα έχεις συνηθίσει και είναι πανεύκολα και σχεδόν ίδια κάθε φορά),ενώ στον Προγραμματισμό έπρεπε να γράψουμε ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή και να του δείξουμε ότι λειτουργεί και π.χ. στα Συστήματα αυτόματου ελέγχου μας έδειχνε ένα ολόκληρο σύστημα και μας ζήταγε προφορικά να του πούμε τί κάνει. Τέλος, θυμάμαι π.χ. ότι στα Μικροκύματα, δώσαμε καθαρά γραπτή εξέταση στο τέλος. Συνήθως, ο βαθμός της τελικής εξέτασης απαιτούνταν να είναι 5 και άνω, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις προσμετρούνταν μαζί με τις εργασίες κλπ..

Δηλαδή, εξαρτάται απ' το μάθημα και κυρίως τον καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Παιδια, την Υπεύθυνη δήλωση, στην οποία δηλώνουμε ότι δεν έχουμε εγγραφεί σε άλλο Τμήμα ή Σχολή της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα. που θα το βρουμε ;;;:confused::confused:
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Να κάνω και μια άλλη ερωτησούλα....
Στο πρόγραμμα σπουδών της σχολής μου όταν λέει πρακτική εξάσκηση εννοεί τα εργαστήρια; Αν ναι σε τι διαφέρει το εργαστήριο φυσικής που το έχει ξεχωριστά;

ΥΓ. Ευχαριστώ Μπάμπη για την απάντησή σου (δεν εννοώ εσένα, αλλά τον άλλο :P )

@Pennylane
Στο site της σχολής μου λέει οτι το παίρνεις από την γραμματεία. Οπότε λογικά το συμπληρώνεις την ώρα της εγγραφής (νομίζω....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
@Pennylane
Στο site της σχολής μου λέει οτι το παίρνεις από την γραμματεία. Οπότε λογικά το συμπληρώνεις την ώρα της εγγραφής (νομίζω....)

ευχαριστω πολυ :):):redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NemesisRose

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κ@τερίν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Έμαθε κανείς πότε ξεκινάει το Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλονίκης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτιιι! Για το πότε θα αρχίσουν οι εγγραφές στο Πανεπιστήμιο Πατρών, θα δω εδώ την ημερομηνία;
https://www.upatras.gr/
[εκεί που λέει "Ανακοινώσεις", δίπλα].
Θα το γράφει εκεί;
Μήπως έμαθε κανείς τις ημερομηνίες;
Και τις εξετάσεις [κάπου το διάβασα στις προηγούμενες σελίδες] μπορούμε να τις κάνουμε αργόοοτερα, αφού ξεκινήσουν τα μαθήματα;
Ας μου απαντήσει κάποιος xD
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros0411

Νεοφερμένος

Ο spiros0411 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

πέρασα 4ος στο ΤΕΙ θεσσαλονικης λογιστική(4ος απο τους 5 που πήραν)

1) ποτέ είναι οι εγγραφές?
2)τι δικαιολογητικά χρειάζομαι για την έγγραφη και που θα τα βρω?
3)περνω κάποιο χρηματικό ποσό ή κάποια επιδότησή που πέρασα 4ος?

Ελπίζω να μη σας κούρασα άπλα θα κάνω ένα ταξίδι 'αστραπή' στη θεσσαλονικη και θέλω να με προετοιμασμένος ώστε να τελειώσω γρήγορα και να επιστρέψω κερκυρα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-))))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

πέρασα 4ος στο ΤΕΙ θεσσαλονικης λογιστική(4ος απο τους 5 που πήραν)

1) ποτέ είναι οι εγγραφές?
2)τι δικαιολογητικά χρειάζομαι για την έγγραφη και που θα τα βρω?
3)περνω κάποιο χρηματικό ποσό ή κάποια επιδότησή που πέρασα 4ος?

Ελπίζω να μη σας κούρασα άπλα θα κάνω ένα ταξίδι 'αστραπή' στη θεσσαλονικη και θέλω να με προετοιμασμένος ώστε να τελειώσω γρήγορα και να επιστρέψω κερκυρα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-))))

https://www.teithes.com/forum/index.php?act=idx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

πέρασα 4ος στο ΤΕΙ θεσσαλονικης λογιστική(4ος απο τους 5 που πήραν)

1) ποτέ είναι οι εγγραφές?
2)τι δικαιολογητικά χρειάζομαι για την έγγραφη και που θα τα βρω?
3)περνω κάποιο χρηματικό ποσό ή κάποια επιδότησή που πέρασα 4ος?

Ελπίζω να μη σας κούρασα άπλα θα κάνω ένα ταξίδι 'αστραπή' στη θεσσαλονικη και θέλω να με προετοιμασμένος ώστε να τελειώσω γρήγορα και να επιστρέψω κερκυρα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-))))
1. 13-30 νομίζω είναι οι εγγραφές
2. Δες στο site της σχολής σου αλλιώς κάνε ένα τηλέφωνο στη γραμματεία
3. Λόγω σειράς δε νομίζω. Ο 4/5 θεωρείτε από τους τελευταίους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Παιδιά με το ίντερνετ τι θα γίνει, τι θα βάλετε; υπάρχει κάποιο πακέτο για φοιτητές με λιγότερα χρήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ναι, είναι το δίοδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funker_3

Νεοφερμένος

Ο funker_3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Xρειαζεται να παρουμε κανενα επιπλεον χαρτι απο το λυκειο για να γραφτουμε στην σχολη?
απολυτηριου λυκειου κτλ τα εχω....ολα τα χαρτια που μας εδωσαν τελη ιουνιου
χρειαζεται και αλλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top