Γενικές φοιτητικές απορίες

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Παιδια εχω αγχωθει λιγο με το θεμα των σημειωσεων...γραφω και αργα και δεν ξερω κατα ποσο θα προλαβαινω να καταγραφω ολα οσα λεει ο καθηγητης...

εσεις μολις ησασταν στο 1ο ετος αντιμετωπισατε παρομοιο προβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Είδα ότι οι αιτήσεις για την κάρτα σίτισης είναι από 1/9~31/10. Άρα μετά την προθεσμία αυτή θα βγουν οι κάρτες ή βγαίνουν κάποιες μέρες αφότου κάνεις την αίτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
δεν ειναι ακριβως φοιτητικη απορια αλλα δεδομενου οτι πρεπει να αδειασω την βιβλιοθηκη για να βαλω τα νεα βιβλια , ξερετε αν υπαρχει καμια εταιρια που να τα παιρνει και να δινει τιποτα κουπουνια; γιατι εχω παραααα πολλα βιβλια, απο το γυμνασιο ακομα που δεν τα θελω, κι αν υπαρχει αλλη λυση εκτος απο την ανακυκλωση...οικονομικη κριση εχουμε χαχαχαχαχαχαχα
Μπορείς να δεις αν γίνεται παζάρι κάπου στην περιοχή σου να τα πας. Ή αν τα θέλουν στη βιβλιοθηκη. Ή να τα δώσεις σε παιδιά γνωστούς σου. Ή να τα πας στο σχολείο που πήγαινες. ;)
Είδα ότι οι αιτήσεις για την κάρτα σίτισης είναι από 1/9~31/10. Άρα μετά την προθεσμία αυτή θα βγουν οι κάρτες ή βγαίνουν κάποιες μέρες αφότου κάνεις την αίτηση;

Λογικά πολύ μετά. Εμάς είχε κάνει μήνες πέρυσι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Είδα ότι οι αιτήσεις για την κάρτα σίτισης είναι από 1/9~31/10. Άρα μετά την προθεσμία αυτή θα βγουν οι κάρτες ή βγαίνουν κάποιες μέρες αφότου κάνεις την αίτηση;

Συνηθως κανουν κανα μηνα μετα την αιτηση.Αν και φετος ,για το ΕΚΠΑ τουλαχιστον παιζει να την ενσωματοσουν στο πασο ,οποτε θα γινει αμεσως η ενεργοποιηση(ετσι μου ειχε πει ο υπαλληλος περσυ δηλαδη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Παιδια εχω αγχωθει λιγο με το θεμα των σημειωσεων...γραφω και αργα και δεν ξερω κατα ποσο θα προλαβαινω να καταγραφω ολα οσα λεει ο καθηγητης...

εσεις μολις ησασταν στο 1ο ετος αντιμετωπισατε παρομοιο προβλημα;

Άμα ο προφέσορ είναι καλός, εγώ προτείνω να μην σημειώνεις, ή, άμα θες, απλά σημείωνε πολύ περιληπτικά για να ξέρεις τι να διαβάσεις από το βιβλίο. Άμα πάλι δεν αξίζει να δώσεις προσοχή σε αυτά που λέει ο προφέσορ καλύτερα μην πας καν στο μάθημα. ;););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Μπηκα στην ιστοσελιδα του ΕΚΠΑ και ελεγε πως πρεπει να δημιουργησω λογαριασμο ωστε να ενημερωνομαι ηλεκτρονικα για την βαθμολογια μου και να δηλωνω τα μαθηματα στα οποια θα εξεταζομαι. Μπηκα εδω: https://webadm.uoa.gr/katsika/users/src/index.php και ζηταει τρια πραγματα:
Τμήμα Φοίτησης
Έτος Εγγραφής
Αύξων Αριθμός

Ο αυξων αριθμος λοιπον τι ειναι? η σειρα με την οποια μπηκα στο τμημα? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Μπηκα στην ιστοσελιδα του ΕΚΠΑ και ελεγε πως πρεπει να δημιουργησω λογαριασμο ωστε να ενημερωνομαι ηλεκτρονικα για την βαθμολογια μου και να δηλωνω τα μαθηματα στα οποια θα εξεταζομαι. Μπηκα εδω: https://webadm.uoa.gr/katsika/users/src/index.php και ζηταει τρια πραγματα:
Τμήμα Φοίτησης
Έτος Εγγραφής
Αύξων Αριθμός

Ο αυξων αριθμος λοιπον τι ειναι? η σειρα με την οποια μπηκα στο τμημα? :confused:
ο αριθμος μητρωου δειχνει σε τι θεση γραφτηκες. αν φτασεις πρωτη πρωτη στην γραμματεια θα παρεις το 1, αν φτασεις 100η το 100.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νΑίφος

Δραστήριο μέλος

Η νΑίφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Χευ! Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει για το στεγαστικό των 1000 ευρώ τι παίζει..
Μπορώ να το πάρω και ως πρωτοετής ή όχι; Κι αν ναι, πότε και τι ακριβώς πρέπει να κάνω; Επίσης αν συγκατοικώ με κάποιον δικαιούμαστε και οι δύο ή επειδή η κατοικία είναι κοινή μπορεί να το πάρει μόνο ο ένας απ'τους δύο;

Επίσης από θέμα χρόνου, θα έχω αρκετό; Στην περίπτωση που ξαναδώσω πανελλαδικές θα έχω τον χρόνο για να διαβάζω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Th3

Νεοφερμένος

Ο Th3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Παιδια περασα στο τμημα πληροφορικης και τηλεματικης χαροκοπειο αθηνας . να παω και να γραφτω στην σελιδα του πανπιστημιου μου ή να περιμενω μεχρι να ανοιξει το πανεπιστημιο?? ?Παρακαλω απαντηστε μου. Επισης πειραζει αν τους δωσω για email ένα gmail Που εχω ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Πείτε μου ότι στις δικές σας σχολές δεν έχει βγει ακριβής ημερομηνία εγγραφών; Εγώ μπαίνω στο site και δε λέει τίποτα ακόμα, είναι λογικό; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Πείτε μου ότι στις δικές σας σχολές δεν έχει βγει ακριβής ημερομηνία εγγραφών; Εγώ μπαίνω στο site και δε λέει τίποτα ακόμα, είναι λογικό; :hmm:
Σημασια εχει πως σε ολα τα ΑΕΙ-ΤΕΙ οπως καθε χρονο υπαρχουν ενιαιες ημερομηνιες!! 15-29 Σεπτεμβριου φετος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Πείτε μου ότι στις δικές σας σχολές δεν έχει βγει ακριβής ημερομηνία εγγραφών; Εγώ μπαίνω στο site και δε λέει τίποτα ακόμα, είναι λογικό; :hmm:
Μην ανησυχεις...δεν εχουν βγαλει κπ σχετικη ανακοινωση οι σχολες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Σημασια εχει πως σε ολα τα ΑΕΙ-ΤΕΙ οπως καθε χρονο υπαρχουν ενιαιες ημερομηνιες!! 15-29 Σεπτεμβριου φετος!

Ναι αυτό το άκουσα αλλά πήρα τη γραμματεία τηλέφωνο και μου είπαν ότι μπορεί να υπάρξουν αλλαγές σε κάθε σχολή και ότι θα βγει σχετική ανακοίνωση στο site... Ακόμα περιμένω όμως ... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Ναι αυτό το άκουσα αλλά πήρα τη γραμματεία τηλέφωνο και μου είπαν ότι μπορεί να υπάρξουν αλλαγές σε κάθε σχολή και ότι θα βγει σχετική ανακοίνωση στο site... Ακόμα περιμένω όμως ... :whistle:

Oυτε η ημερομηνια των εγγραφων εχει βγει ξεχωριστα σε καθε σαιτ ουτε το προγραμμα σπουδων για το 2014-2015..
περιμενουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χευ! Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει για το στεγαστικό των 1000 ευρώ τι παίζει..
Μπορώ να το πάρω και ως πρωτοετής ή όχι; Κι αν ναι, πότε και τι ακριβώς πρέπει να κάνω; Επίσης αν συγκατοικώ με κάποιον δικαιούμαστε και οι δύο ή επειδή η κατοικία είναι κοινή μπορεί να το πάρει μόνο ο ένας απ'τους δύο;

Επίσης από θέμα χρόνου, θα έχω αρκετό; Στην περίπτωση που ξαναδώσω πανελλαδικές θα έχω τον χρόνο για να διαβάζω;
Υπάρχουν διάφορα κριτήρια που κάποιος πρέπει να πληρεί για να πάρει το στεγαστικό επίδομα. Μπορείς να τα γκουγκλάρεις (τα περσνά βασικά) για να δεις αν θα μπορέσεις. Συνήθως νέα γι' αυτό το θέμα μαθαίνουμε το Μάρτιο. Κάπου τότε γίνονται και οι δηλώσεις. Γενικά μία στάνταρ προϋπόθεση, εκτός των άλλων, είναι να έχεις περάσει τουλάχιστον τα μισά μαθήματα του προηγούμενου έτους. Αυτό δεν ισχύει για τους πρωτοετείς προφανώς. Οπότε, το δικαιούσαι αν πληρείς όλες τις άλλες πλουποθέσεις.
Στο θέμα της συγκατοίκησης δεν ξέρω να σου απαντήσω. Δεν ξέρω τι γράφει το συμφωτικό πχ θεωρείται ένας ο ενοικιαστής ή δύο;
Όσο για το χρόνο, ούτε σ' αυτό ξέρω να σου απαντήσω. Εξαρτάται από το πόση βάση θα δίνεις στη σχολή σου, αν πηγαίνεις στα μαθήματα, αν έχεις εργατήρια, πόσο σκοπεύεις να διαβάσεις για τις πανελλήνιες κα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Υπάρχουν διάφορα κριτήρια που κάποιος πρέπει να πληρεί για να πάρει το στεγαστικό επίδομα. Μπορείς να τα γκουγκλάρεις (τα περσνά βασικά) για να δεις αν θα μπορέσεις. Συνήθως νέα γι' αυτό το θέμα μαθαίνουμε το Μάρτιο. Κάπου τότε γίνονται και οι δηλώσεις. Γενικά μία στάνταρ προϋπόθεση, εκτός των άλλων, είναι να έχεις περάσει τουλάχιστον τα μισά μαθήματα του προηγούμενου έτους. Αυτό δεν ισχύει για τους πρωτοετείς προφανώς. Οπότε, το δικαιούσαι αν πληρείς όλες τις άλλες πλουποθέσεις.
Στο θέμα της συγκατοίκησης δεν ξέρω να σου απαντήσω. Δεν ξέρω τι γράφει το συμφωτικό πχ θεωρείται ένας ο ενοικιαστής ή δύο;
Όσο για το χρόνο, ούτε σ' αυτό ξέρω να σου απαντήσω. Εξαρτάται από το πόση βάση θα δίνεις στη σχολή σου, αν πηγαίνεις στα μαθήματα, αν έχεις εργατήρια, πόσο σκοπεύεις να διαβάσεις για τις πανελλήνιες κα.

να σε ρωτήσω κάτι, επειδή πέρνω δω και μία ωρα στο υπουργειο και δεν απαντάει κανείς.
η σχολή μου είχε στο α εξαμνο 5 μαθηματα και στο β άλλα 5 αυτό σημαίνει ότι εγώ θα πρέπει να έχω περάσει τα μισά δηλαδή 5 ναι?
πειράζει αν κάποιο από αυτά τα 5 το περάσω στην εξεταστική του φεβρουαρίου όταν θα είμαι Β ετος?
επειδη ειμαι απο μετεγραφη ενα μάθημα μου το αναγνώρισαν μετράει και αυτό έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νΑίφος

Δραστήριο μέλος

Η νΑίφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Υπάρχουν διάφορα κριτήρια που κάποιος πρέπει να πληρεί για να πάρει το στεγαστικό επίδομα. Μπορείς να τα γκουγκλάρεις (τα περσνά βασικά) για να δεις αν θα μπορέσεις. Συνήθως νέα γι' αυτό το θέμα μαθαίνουμε το Μάρτιο. Κάπου τότε γίνονται και οι δηλώσεις. Γενικά μία στάνταρ προϋπόθεση, εκτός των άλλων, είναι να έχεις περάσει τουλάχιστον τα μισά μαθήματα του προηγούμενου έτους. Αυτό δεν ισχύει για τους πρωτοετείς προφανώς. Οπότε, το δικαιούσαι αν πληρείς όλες τις άλλες πλουποθέσεις.
Στο θέμα της συγκατοίκησης δεν ξέρω να σου απαντήσω. Δεν ξέρω τι γράφει το συμφωτικό πχ θεωρείται ένας ο ενοικιαστής ή δύο;
Όσο για το χρόνο, ούτε σ' αυτό ξέρω να σου απαντήσω. Εξαρτάται από το πόση βάση θα δίνεις στη σχολή σου, αν πηγαίνεις στα μαθήματα, αν έχεις εργατήρια, πόσο σκοπεύεις να διαβάσεις για τις πανελλήνιες κα.


Έχω περάσει Ιστορία-Αρχαιολογία στο ΑΠΘ, τα υποχρεωτικά είναι 5, σκέφτομαι να πηγαίνω κάπου κάπου στη σχολή, και βασικά να αφιερώνω 4 μέρες στις πανελλήνιες και τις υπόλοιπες στη σχολή, το σπίτι κτλ..
Απλά αναρωτιόμουν αν γενικά η σχολή τρώει ΠΟΛΥ χρόνο ή όχι και τόσο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Έχω περάσει Ιστορία-Αρχαιολογία στο ΑΠΘ, τα υποχρεωτικά είναι 5, σκέφτομαι να πηγαίνω κάπου κάπου στη σχολή, και βασικά να αφιερώνω 4 μέρες στις πανελλήνιες και τις υπόλοιπες στη σχολή, το σπίτι κτλ..
Απλά αναρωτιόμουν αν γενικά η σχολή τρώει ΠΟΛΥ χρόνο ή όχι και τόσο..

Νομιζω οτι δεν υπαρχουν υποχρεωτικα στο ιστορικο αρχαιολογικο απθ....οποτε θες πας..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Νομιζω οτι δεν υπαρχουν υποχρεωτικα στο ιστορικο αρχαιολογικο απθ....οποτε θες πας..;)
υπαρχουν υποχρεωτικα μαθημτα απλα δεν εχουν παρουσιες....στο ιστορικο αρχαιολογικο του απθ μονο τα φροντιστηρια(πτυχιακα) εχουν οριο απουσιων...οι υπολοιπες κατηγοριες μαθηματων δεν εχουν...αυτο που λεει η ναιφος για τα πεντε μαθημτα εννοει οτι σε καθε εξαμηνο στο τμημα μας πρεπει να δηλωσεις το λιγοτερο 5 μαθηματα στην ηλεκτρονικη σου δλωση(και το ανωτατο ειναι 8 μαθ. ανα εξαμηνο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mattypocket

Νεοφερμένος

Ο mattypocket αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Νομιζω οτι δεν υπαρχουν υποχρεωτικα στο ιστορικο αρχαιολογικο απθ....οποτε θες πας..;)

υποχρεωτικα ειναι. υποχρεωτικα δεν σημαινει οτι πρεπει να παρακολουθεις τις διαλεξεις. σημαινει οτι πρεπει να τα περασεις για να παρεις το πτυχιο. δεν καταλαβαινω γιατι ολοι τα μπερδευουν με τα εργαστηρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top