Γενικές φοιτητικές απορίες

werip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο werip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
στη περίπτωση που περάσω με το 10% στη σχολή που θέλω τι πρέπει να κάνω για να εγγραφώ στη νέα σχολή;
Διαγραφη απο την παλια.Και με το πιστοποιητικο διαγραφης,εγγραφη στη νεα με ολα τα απαραιτητα δικαιολογητικα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dark_Shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χορτιάτη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ο βαθμός του πτυχίου παίζει καθοριστικό ρόλο για την επιλογή των υποψηφίων;

Ορισμένες σχολές είναι το αποκλειστικό κριτήριο σε άλλες δίνετε εξετάσεις σε 3 μαθηματα της σχολής :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Διαγραφη απο την παλια.Και με το πιστοποιητικο διαγραφης,εγγραφη στη νεα με ολα τα απαραιτητα δικαιολογητικα.;)

Δηλαδή τωρα μόλις βγουν οι βάσεις μπορώ να πάω να πάρω ένα χαρτί διαγραφής και μόλις αρχίσουν οι εγγραφές να πάω να γραφτώ στη νέα σχολή; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

werip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο werip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Δηλαδή τωρα μόλις βγουν οι βάσεις μπορώ να πάω να πάρω ένα χαρτί διαγραφής και μόλις αρχίσουν οι εγγραφές να πάω να γραφτώ στη νέα σχολή; :P
Ακριβώς !;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Πολύ ωραία!!!
Σ ευχαριστώ πολύ :)
Το χαρτι αυτο το παίρνω αμέσως;ξέρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Ξέρετε μήπως πόσος χρόνος απαιτείται για την έκδοση φοιτητικής ταυτότητας μετά τη δήλωση του ενδιαφερομένου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

werip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο werip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Ξέρετε μήπως πόσος χρόνος απαιτείται για την έκδοση φοιτητικής ταυτότητας μετά τη δήλωση του ενδιαφερομένου;

Από 5 έως 15 μέρες. Αναλόγως τη γραμματεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Πότε αποβάλλεται ένας φοιτητής βρε παιδιά γιατί έχω μπερδευτεί λίγο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Κατά την εγγραφή, ζητάνε ακτινογραφία; πέρσι, πότε είχαν αρχίσει τα μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

werip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο werip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Κατά την εγγραφή, ζητάνε ακτινογραφία; πέρσι, πότε είχαν αρχίσει τα μαθήματα;

Συνήθως δεν ζητάνε πλέον ιατρικές εξετάσεις . για τα μαθήματα εξαρτάται το τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nepythys

Νεοφερμένος

Ο Nepythys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Παιδιά επειδή έχω χαθεί με τόσες σελίδες. Θα ήθελα να μάθω τα εξής.
Καταρχήν με την εγγραφή μου θέλω να βγάλω κάρτα σίτισης, να υποβάλλω αίτηση για την φοιτητική εστία, να πάρω φοιτητικό πάσο και φοιτητική ταυτότητα. Όλα αυτά, μπορώ να τα κάνω την ώρα της εγγραφής; Επίσης τι δικαιολογητικά θα χρειαστώ για όλα τα παραπάνω; Τι θα παραλάβω από τη γραμματεία μετά την εγγραφή μου; Τέλος, πρέπει να δηλώσω μαθήματα και να διαλέξω συγγράματα και τι είναι ο Εύδοξος περιληπτικά;
Χίλια συγνώμη για το πλήθος των ερωτήσεων, θα είμαι και εγώ ένας ενθουσιασμένος πρωτοετής σε λίγες μέρες και καταλαβαίνεται....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Παιδιά επειδή έχω χαθεί με τόσες σελίδες. Θα ήθελα να μάθω τα εξής.
Καταρχήν με την εγγραφή μου θέλω να βγάλω κάρτα σίτισης, να υποβάλλω αίτηση για την φοιτητική εστία, να πάρω φοιτητικό πάσο και φοιτητική ταυτότητα. Όλα αυτά, μπορώ να τα κάνω την ώρα της εγγραφής; Επίσης τι δικαιολογητικά θα χρειαστώ για όλα τα παραπάνω; Τι θα παραλάβω από τη γραμματεία μετά την εγγραφή μου; Τέλος, πρέπει να δηλώσω μαθήματα και να διαλέξω συγγράματα και τι είναι ο Εύδοξος περιληπτικά;
Χίλια συγνώμη για το πλήθος των ερωτήσεων, θα είμαι και εγώ ένας ενθουσιασμένος πρωτοετής σε λίγες μέρες και καταλαβαίνεται....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Μην αγχωνεσαι θα παρεις απαντηση σε ολα αυτα οταν ερθει η ωρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris94k

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Παιδιά επειδή έχω χαθεί με τόσες σελίδες. Θα ήθελα να μάθω τα εξής.
Καταρχήν με την εγγραφή μου θέλω να βγάλω κάρτα σίτισης, να υποβάλλω αίτηση για την φοιτητική εστία, να πάρω φοιτητικό πάσο και φοιτητική ταυτότητα. Όλα αυτά, μπορώ να τα κάνω την ώρα της εγγραφής; Επίσης τι δικαιολογητικά θα χρειαστώ για όλα τα παραπάνω; Τι θα παραλάβω από τη γραμματεία μετά την εγγραφή μου; Τέλος, πρέπει να δηλώσω μαθήματα και να διαλέξω συγγράματα και τι είναι ο Εύδοξος περιληπτικά;
Χίλια συγνώμη για το πλήθος των ερωτήσεων, θα είμαι και εγώ ένας ενθουσιασμένος πρωτοετής σε λίγες μέρες και καταλαβαίνεται....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
1) για την φοιτητικη εστία υποβαλλεις αιτηση ηλεκτρονικα στην ιστοσελίδα esties.ein.gr, την εκτυπωνεις μετα την αιτηση και με αυτην πας στην γραμματεια της εστιας (οχι του πανεπιστημιου) μαζι με όσα δικαιολογητικά χρειάζονται. θα βγει ανακοινωση για τις ημερομηνιες και τα διακιολογητικά
2) για το πασο- ακαδημαικη ταυτοτητα κανεις αιτηση ηλεκτρονικα, και μετα το παραλαμβανεις απο συγκεκριμένα μαγαζια-σημεια, παιζει ρολο και η γραμματεια στο ποσο θα καθυστερησεις να το παρεις
3) η εγγραφη και η αιτηση για καρτα σιτισης γινονται μαζι, κατα την εγγραφη
4) για τον ευδοξο και για τα συγγράματα να μπει ο οκτώβρης με το καλό και τότε καποτε θα αρχισουν οι δηλωσεις
5) στο 1ο εξαμηνο κατα την εγγραφη απλα δηλωνεις όλα τα μαθηματα του 1ου εξαμηνου, μαζι με τα χαρτια που θα σου δωσουν να συμπληρωσεις θα εχει μια δηλωση μαθηματων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nepythys

Νεοφερμένος

Ο Nepythys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Συνοψίζοντας, πρώτα Εγγραφή και αίτηση για σίτηση στη γραμματεία της σχολής και μετά αίτηση για τη φοιτητική εστία και το πάσο ηλεκτρονικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Γνωρίζετε εάν υπάρχει κάποιο επίδομα που δίνεται στους πρώτους εισακτέους κάθε σχολής;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Κάποιος????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιαννης Κοβ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιαννης Κοβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Στην αρχη δε νομιζω, αργοτερα παιρνεις επιδομα ενοικιου εφοσον εχεις περασει τουλαχιστον τα μισα μαθηματα στο εξαμηνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το επίδομα των 1000 ευρώ θα το πάρουν όλοι οι πρωτοετείς που νοικιάζουν σπίτι και για τα άλλα έτη ισχύει ότι πρέπει να έχεις περάσει τα μισά μαθήματα τουλάχιστον στο προηγούμενο έτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eytyxhs

Νεοφερμένος

Ο eytyxhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
υπαρχει πουθενα λιστα με τους επιτυχοντες σε καθε σχολη?

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 3215 και 3216 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα με το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top