Γαλλική Φιλολογία

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Έχουν συντελεστή 2, επομένως ο μέγιστος αριθμός μορίων που μπορείς να συγκεντρώσεις είναι 4.000.:)

κατσε γιατι μπερδευτηκα!! Δηλαδη, απο τα μορια που εχει συνολικα τα γαλλικα ειναι στα 4.000 το αριστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Μιλάμε μόνο για το ειδικό μάθημα,έτσι?Ναι,άν γράψεις 20 π.χ στα γαλλικά θα κερδίσεις 4.000 μόρια(για γαλλική φιλολογία πάντα)
Άν για παράδειγμα συγκεντρώσεις 13.000 μόρια απο τα υπόλοιπα μαθήματα,θα προστεθούν και τα 4.000 απο τα γαλλικά και θα πας αμέσως αμέσως στα 17.000.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερασμία95

Νεοφερμένος

Η Ερασμία95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Πρωτοετής στη γαλλική φιλολογία Αθήνας, φέτος. Θα ήθελα να μάθω από φοιτητές ή πτυχιούχους του τμήματος λίγα λόγια για τη σχολή, τους καθηγητές, τη δυσκολία των μαθημάτων, κατά πόσο μπορεί κάποιος με Β1 να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της σχολής. Μαθαίνω ότι είναι ένα πολύ δύσκολο τμήμα. Χρειάζεται φροντιστήριο για να αντεπεξέλθει κανείς; Υπάρχουν μαθήματα με απουσίες; Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athanasiab

Νεοφερμένος

Η athanasiab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια καλησπέρα...είναι κάποιος που να θέλει γαλλική φιλολογία ΑΠθ για φετοσ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Πρεπει να ειναι απο τις πιο ενδιαφερουσες σχολες :inlove: κριμα που δεν εχει την αποκατασταση, που ειχα παλια! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Πέρασε κανείς Γαλλική Φιλολογία στο ΑΠΘ φέτος; Ψάχνω συμφοιτητές. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maimou

Νεοφερμένος

Η Maimou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Λοιπόν, αποφάσισα ότι θέλω τη γαλλική φιλολογία ως λύση ανάγκης εάν δε περάσω εκεί που θέλω, εφόσον τα μόρια για απθ είναι πολύ χαμηλά. Η απορία μου είναι η εξής. Εδώ, στον υπολογιστή μορίων, βάζω στο έξτρα μάθημα ξένη γλώσσα ότι γράφω ένα 3. Και μου βγάζει ότι επειδή έχω υποτίθεται βγάλει και άλλα μόρια ότι περνάω στη γαλλική φιλολογία. Βέβαια, μου είπε μια δασκάλα ότι θέλω σίγουρα ένα 10 τη βάση δηλαδή για να περάσω εκεί; Τι από τα δύο ισχύει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στις σχολές που απαιτείται ξένη γλώσσα πρέπει να βαθμολογηθείς τουλάχιστον με 10. Αν πάρεις κάτω από 10 και καθαρά 20άρια να έχεις στα άλλα μαθήματα, δεν περνάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maimou

Νεοφερμένος

Η Maimou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Στις σχολές που απαιτείται ξένη γλώσσα πρέπει να βαθμολογηθείς τουλάχιστον με 10. Αν πάρεις κάτω από 10 και καθαρά 20άρια να έχεις στα άλλα μαθήματα, δεν περνάς!


Ωωωω...:cry_x: Μα και τότε γιατί μου δείχνει εδώ στον υπολογιστή μορίων άλλο πράγμα; Θέλει διόρθωση :happy: Το έχουμε το 10 με λίγο διάβασμα πιστεύω. Ανεβάσει πολύ τα υπόλοιπα μόρια τουλάχιστον ή καθόλου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα μόρια της ξένης γλώσσας ειδικά για τα τμήματα των ξένων φιλολογιών, διπλασιάζονται. Αν γράψεις 10 ανεβάζεις τα μόριά σου κατά 2000.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maimou

Νεοφερμένος

Η Maimou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Τα μόρια της ξένης γλώσσας ειδικά για τα τμήματα των ξένων φιλολογιών, διπλασιάζονται. Αν γράψεις 10 ανεβάζεις τα μόριά σου κατά 2000.


πωπω σε ευχαριστώ πολύ (και πάλι!) χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγγνώμη αλλά αν σου φαίνεται δύσκολη η βάση μήπως πρέπει να ξανασκεφτείς το ενδεχόμενο να σπουδάσεις γαλλική φιλολογία; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maimou

Νεοφερμένος

Η Maimou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά αν σου φαίνεται δύσκολη η βάση μήπως πρέπει να ξανασκεφτείς το ενδεχόμενο να σπουδάσεις γαλλική φιλολογία; :P


Είμαι 22 χρόνων, όχι 17 να κάθομαι να παίζω και να μπαίνω σε ότι να ναι σχολές γιατί δεν έχω τι άλλο να κάνω. Ξεκίνησα με ένα σκοπό, είναι το μόνο που με ενδιαφέρει πραγματικά. Αν δε περάσω τώρα, θα περάσω με κατατακτήριες. Τώρα, αν αποτύχω όντως στις πανελλήνιες, περάσω γαλλική και στο τέλος μου αρέσει άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι 22 χρόνων, όχι 17 να κάθομαι να παίζω και να μπαίνω σε ότι να ναι σχολές γιατί δεν έχω τι άλλο να κάνω. Ξεκίνησα με ένα σκοπό, είναι το μόνο που με ενδιαφέρει πραγματικά. Αν δε περάσω τώρα, θα περάσω με κατατακτήριες. Τώρα, αν αποτύχω όντως στις πανελλήνιες, περάσω γαλλική και στο τέλος μου αρέσει άλλο θέμα.


Αυτό που εννοεί η olivi@ και συμφωνώ κι εγώ είναι ότι για να αποφασίσεις να δώσεις σε μια ξένη φιλολογία πρέπει να κατέχεις την γλώσσα αν όχι άριστα τουλάχιστον σε ένα πολύ ικανοποιητικό επίπεδο. Αυτό δεν ισχύει για την εισαγωγή σ΄αυτήν (αφού το 10 με λίγο ξεσκόνισμα μπορεί κάποιος που ξέρει λίγα γαλλικά, να το πιάσει) αλλά για να μπορέσεις ν΄ανταποκριθείς στα μαθήματα της σχολής. Αν δεν μπορείς να αρθρώσεις λόγο και να διαβάσεις μια ξένη εφημερίδα, πώς θα μπορέσεις να κάνεις πχ ανάλυση Γάλλων ποιητών και πεζογράφων; Μην "αρπάζεσαι", εφόσον δεν γνωρίζεις κάποια πράγματα και ρωτάς (και ασφαλώς καλά κάνεις), σε ενημερώνουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maimou

Νεοφερμένος

Η Maimou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Αυτό που εννοεί η olivi@ και συμφωνώ κι εγώ είναι ότι για να αποφασίσεις να δώσεις σε μια ξένη φιλολογία πρέπει να κατέχεις την γλώσσα αν όχι άριστα τουλάχιστον σε ένα πολύ ικανοποιητικό επίπεδο. Αυτό δεν ισχύει για την εισαγωγή σ΄αυτήν (αφού το 10 με λίγο ξεσκόνισμα μπορεί κάποιος που ξέρει λίγα γαλλικά, να το πιάσει) αλλά για να μπορέσεις ν΄ανταποκριθείς στα μαθήματα της σχολής. Αν δεν μπορείς να αρθρώσεις λόγο και να διαβάσεις μια ξένη εφημερίδα, πώς θα μπορέσεις να κάνεις πχ ανάλυση Γάλλων ποιητών και πεζογράφων; Μην "αρπάζεσαι", εφόσον δεν γνωρίζεις κάποια πράγματα και ρωτάς (και ασφαλώς καλά κάνεις), σε ενημερώνουμε!

Νόμιζα εννοούσε το ακριβώς αντίθετο. Το ότι εφόσον μου φαίνεται δύσκολη η βάση για ψυχολογία να σκεφτώ τη γαλλική φιλολογία πιο σοβαρά. Όπως και να έχει καταλαβαίνω τα γαλλικά εφόσον η ετεροθαλής αδερφή μου είναι Γαλλίδα. Απλώς δε ξέρω να τα μιλάω εγώ καλά. Δλδ δεν γνωρίζω γραμματική κατά βάση. Φαντάστηκα ότι όταν πας γαλλική φιλολογία μαθαίνεις εκεί αυτά που πρέπει να μάθεις προφανώς... Δεν αρπάχτηκα επίσης... Απλώς κατάλαβα λάθος, και ξεκαθάρισα σε εκείνο που είχα καταλάβει, τη θέση μου για τις σχολές. Ότι θα ήταν μια λύση ανάγκης η γαλλική φιλολογία μέχρι να δώσω κατατακτήριες για να μην πάω τόσο μακριά, αλλά Θεσσαλονίκη. Anyway.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νόμιζα εννοούσε το ακριβώς αντίθετο. Το ότι εφόσον μου φαίνεται δύσκολη η βάση για ψυχολογία να σκεφτώ τη γαλλική φιλολογία πιο σοβαρά. Όπως και να έχει καταλαβαίνω τα γαλλικά εφόσον η ετεροθαλής αδερφή μου είναι Γαλλίδα. Απλώς δε ξέρω να τα μιλάω εγώ καλά. Δλδ δεν γνωρίζω γραμματική κατά βάση. Φαντάστηκα ότι όταν πας γαλλική φιλολογία μαθαίνεις εκεί αυτά που πρέπει να μάθεις προφανώς... Δεν αρπάχτηκα επίσης... Απλώς κατάλαβα λάθος, και ξεκαθάρισα σε εκείνο που είχα καταλάβει, τη θέση μου για τις σχολές. Ότι θα ήταν μια λύση ανάγκης η γαλλική φιλολογία μέχρι να δώσω κατατακτήριες για να μην πάω τόσο μακριά, αλλά Θεσσαλονίκη. Anyway.


Καμία σχέση! Παρανόησες εντελώς! Δεν πειράζει όμως, άνθρωποι είμαστε και λάθη κάνουμε! Λοιπόν στη Γαλλική Φιλολογία (και γενικότερα σε όλες τις ξένες φιλολογίες) δεν μαθαίνεις τη γλώσσα. Η γνώση της γλώσσας θεωρείται δεδομένη και προαπαιτούμενη. Συνεχίζεις από εκεί και πέρα τα φιλολογικά μαθήματα (τονίζω:πανεπιστημιακού επιπέδου) όπως γίνεται και στην Ελληνική Φιλολογία. Αν δεν ξέρεις τη γλώσσα, δεν νομίζω ότι μπορείς να ανταποκριθείς! Δες εδώ τα προπτυχιακά μαθήματα της Θεσσαλονίκης https://www.frl.auth.gr/index.php/gr/courses-gr/undergraduate-courses-gr/undergraduate-list-gr
Επίσης διάβασε τις σελίδες αυτού του θέματος από την αρχή, θα πάρεις πολλές πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maimou

Νεοφερμένος

Η Maimou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Καμία σχέση! Παρανόησες εντελώς! Δεν πειράζει όμως, άνθρωποι είμαστε και λάθη κάνουμε! Λοιπόν στη Γαλλική Φιλολογία (και γενικότερα σε όλες τις ξένες φιλολογίες) δεν μαθαίνεις τη γλώσσα. Η γνώση της γλώσσας θεωρείται δεδομένη και προαπαιτούμενη. Συνεχίζεις από εκεί και πέρα τα φιλολογικά μαθήματα (τονίζω:πανεπιστημιακού επιπέδου) όπως γίνεται και στην Ελληνική Φιλολογία. Αν δεν ξέρεις τη γλώσσα, δεν νομίζω ότι μπορείς να ανταποκριθείς! Δες εδώ τα προπτυχιακά μαθήματα της Θεσσαλονίκης https://www.frl.auth.gr/index.php/gr/courses-gr/undergraduate-courses-gr/undergraduate-list-gr
Επίσης διάβασε τις σελίδες αυτού του θέματος από την αρχή, θα πάρεις πολλές πληροφορίες.

Χμμ οκαυ ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση; Θεωρείται η γαλλική φιλολογία γενικά μια "κοριτσίστικη" σχολή όσο στην επιλογή σχολής τόσο και επαγγελματικά (δηλαδή να είναι π.χ. ένας άντρας καθηγητής γαλλικών); Εγώ είμαι 2α λυκείου και τώρα προετοιμάζομαι για ιταλική φιλολογία.Είναι εφικτό να διαβάσω μόνος μου γαλλικά με γνώσεις δημοτικού και γυμνασίου μόνο ώστε να εξεταστώ σε αυτά πανελλαδικά και να δηλώσω και γαλλική φιλολογία μαζί με την ιταλική (ιταλικά είμαι Α2 και πρέπει να φτάσω Β1); Ή καλύερα να περιοριστώ να δηλώσω μόνο ιταλική και τη γαλλική να την ξεχάσω μια για πάντα;! Απλά με το νέο σύστημα (2019-2020) θα κάνουμε μηχανογραφικό στο τέλος της 2ας λυκείου και θα δηλώσουμε μόνο 10 σχολές και γι' αυτό. 1) Είμαι αναγκασμένος όλες οι σχολές να είναι μόνο Αθήνα/Αιγάλεω/Πειραιάς και 2)Θέλω να δηλώσω μόνο σχολές που με ενδιαφέρουν πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Πρώτον δεν υπάρχουν αγοραστικές και κοριτσιστικες σχολες. Μια χαρα κανει η γαλλική φιλολογία για εναν άντρα. Και αν την αξιοποιησεις σωστά μπορείς να κανεις και αλλα πράγματα πέρα απο το να γίνεις καθηγητής (π.χ. μεταφραστής, διερμηνεας).
Και μπορείς να πας για δεύτερο πτυχίο την μια απο τις δυο ξένες φιλολογιες που αναφερεις.
Επίσης να στο πω κ λίγο πιο απλα: γαλλική, ιταλική πανω κατω το ίδιο είναι σε πολλα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ είμαι 2α λυκείου και τώρα προετοιμάζομαι για ιταλική φιλολογία.Είναι εφικτό να διαβάσω μόνος μου γαλλικά με γνώσεις δημοτικού και γυμνασίου μόνο ώστε να εξεταστώ σε αυτά πανελλαδικά και να δηλώσω και γαλλική φιλολογία μαζί με την ιταλική;


Για να ανταποκριθείς στις εξετάσεις θα πρέπει να έχεις γνώσεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ επιπέδου Β1. ΄Ετσι όπως τα παρουσιάζεις (με σκόρπιες γνώσεις δημοτικού και γυμνασίου) δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να τα καταφέρεις. Βέβαια έχεις πολύ καιρό μπροστά σου και αν διαβάσεις σοβαρά έχεις πιθανότητες επιτυχίας. Ψάξε να βρεις παλιά θέματα γαλλικών που μπήκαν στις πανελλαδικές για να καταλάβεις τι ζητάνε και σε ποιο σημείο ακριβώς βρίσκεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top