Γαλλικά, ιταλικά, ισπανικά

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
οκ/φοβηθηκα πως ξεκινησε το αλτσχαιμερ μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Μην ανησυχείς, είσαι νέος ακόμα!:D
-----------------------------------------
Farganisrat, πρόκειται να σπουδάσεις καμία ξένη φιλολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Διαβασε την πρωτη απαντηση αυτου του thread

...Εγώ εχω στοχο να δουλεψω στην αεροδιαστημικη της Τουλουζ.τη γλωσσα την θεωρω μαγικα ωραία και κορυφαια

ΤΟΥΛΟΥΖ: ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΛΗ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΜΕΓΕΘΗ.......]

Αλλα με τετοιο αλτσχαιμερ δε βλεπω να με παιρνουνε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Γιατί να μη σε πάρουνε; Αφού αγαπάς τόσο τη γλώσσα πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
και οι συμμαθητες μου την αγαπανε.και πολυ περισσοτερο.αλλα εγω ειμαι πιο καλος.η γλωσσα μονο δε φτανει.την αγαπανε καμποσοι οπως βλεπεις και εδωhttps://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=1497969#post1497969
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
ok, συμφωνώ ότι στα ειδικά μαθήματα η Ιταλική και Ισπανική υστερούν όμως μην συγκρίνουμε πράγματα που δεν συγκρίνονται.
Στα ειδικά μαθήματα εξετάζονται παιδιά που έμαθαν Ιταλικά ή Ισπανικά απο ιδιαίτερα και φροντιστήρια και τα χρυσοπλήρωσαν, αριθμητικά δε είναι σαφώς λιγότεροι διότι δεν υπήρχαν οι δύο αυτές γλώσσες στην δημόσια εκπαίδευση ως το 2008-2009.
Σίγουρα πρέπει να περάσουν 5-6 χρόνια για να δείξουν την διείσδηση τους στην δημόσια εκπαίδευση.
Αντίθετα τα Γαλλικά υπάρχουν πολλά χρόνια και διδάσκονται συνολικά σε 210.000 παιδιά στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση, έδωσαν εξετάσεις μόνο 800 !!!! οπότε τα 80 ή τα 100 άτομα των Ιταλικών και Ισπανικών είναι πραγματική επιτυχία υπο αυτές τις συνθήκες.
Να θυμίσω ότι τα Γαλλικά είναι με διαφορά πρώτη επιλογή στην δεύτερη ξένη γλώσσα (δείτε την στατιστική του ΥΠΕΠΘ www.ypepth.gr).
ps : Έχω πάει στην Τουλούζη για σεμινάριο στην πολιτική ποιότητας πριν 10 χρόνια και είναι πραγματικά υπέροχη, μας πήγαν στην airbus και μας έδειξαν τα αεροπλάνα απο το αρχικό στάδιο κατασκευής, είδαμε μάλιστα και μπήκαμε στο πρωτότυπο (τότε) του νέου ιπτάμενου τέρατος της airbus είδαμε και τα concord που ήταν στην είσοδο του εργοστασίου. Η πολιτική ποιότητας τους είναι τέλεια και είναι έτη φωτός μπροστά στην αεροναυπηγική πραγματικά εντυπωσιάστηκα. Έχεις υψηλούς στόχους ελπίζω να τους πετύχεις. Η πόλη και η ζωή εκεί είναι υψηλού επιπέδου. Προσωπικά όμως προτιμώ την Λυών, έχω βαρεθεί να πηγαίνω (με έχουν μάθει ως και οι εστιάτορες στην παλιά πόλη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Διαβασε την πρωτη απαντηση αυτου του thread

...Εγώ εχω στοχο να δουλεψω στην αεροδιαστημικη της Τουλουζ.τη γλωσσα την θεωρω μαγικα ωραία και κορυφαια

ΤΟΥΛΟΥΖ: ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΛΗ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΜΕΓΕΘΗ.......]

Αλλα με τετοιο αλτσχαιμερ δε βλεπω να με παιρνουνε:)


Γιου νέβερ νόου. Στο εύχομαι βέβαια. Οui, certainement!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Το προηγούμενο καλοκαίρι που πήγα στο Μεξικό με δυσκολία καταλάβαινα τι έλεγαν. Καμία σχέση με τα ισπανικα της Ισπανίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ενώ αντίθετα σε όλες τις γαλλόφωνες χώρες τα γαλλικά είναι ίδια. Εκτός από την ζουάλ, την καναδέζικη αργκό. Οι ειδήσεις όμως στα γαλλικά του Κεμπέκ ακούγονται πεντακάθαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Να ένα υπέρ της γαλλικης γλώσσας! Είναι παντού ίδια! Ενώ η ισπανική έχει πολλές διαλέκτους.

Ανδαλουσιανά Ισπανικά
Αργεντίνικα Ισπανικά
Ισπανικά της Χιλής
Κολομβιανά Ισπανικά
Κουβανέζικα Ισπανικά
Μεξικάνικα Ισπανικά
Ισπανικά του Παναμά
Ισπανικά του Πουέρτο Ρίκο
Αμερικάνικα Ισπανικά
Ισπανικά των Φιλιππίνων
Ισπανικά της Βενεζουέλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Δεν είμαι βέβαια και κατά της γλωσσοποικιλότητας! Καλό είναι να υπάρχει και αυτή. Οουπς έγινα έμπειρο μέλος. Κερδίζω κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια τώρα μαθαίνω και λίγα πράγματα και για τις διαλέκτους. Πχ. averiar σημαίνει αποτυχω ενώ στο Μεξικό το ρ. αποτυχω είναι descomponer

Άρχισα λίγα παλιά τεστ και δυσκολεύομαι λίγο. Όμως αρχή είναι ακόμα θα συνηθίσω.

Πότε βγαίνουν στο ίντερνετ τα θέματα του Cervantes; Βαρέθηκα πια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Δεν έχουν βγεί ακόμα.Κοντά τον Αυγουστο-Σεπτεμβριο να βγούνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ναι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Ισπανικά να πας.Είναι η τρίτη γλώσσα που την μιλάνε στον κόσμο.Τώρα τα γαλλικά και τα Ιταλικά τι να τα κάνεις;
εεεεε?????? ειχα την εντυπωση οτι τα γαλλικα ειναι δευτερη γλωσσα σε αναγνωρισιμοτητα!ψαξε καλα στην wikipedia! αλλα και τα ισπανικα ειναι σχεδον ισοδυναμα!και πολυ χρησιμα!αλλα οχι και τι νατα κανει τα γαλλικα.....

ρε συ ραφαελα αυτο που εχεις γραψει στο παραθυρο των μηνυματων σου σημαινει οτι η ελπιδα ειναι το τελευταιο που χανεται????λιγο οφφ τοπικ βεβαια αλλατο εχω απορια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Έχω πάρει το Β2 στα γαλλικά.Ποια γλώσσα μου προτείνετε να μάθω,ιταλικά ή ισπανικά;Τα ιταλικά μου ακούγονται πολύ ωραία και μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα όταν τα διαβάζω.Τα ισπανικά μου φαίνονται πιο δύσκολα και δεν μου αρέσουν πολύ στο άκουσμά τους.Παρ'όλα αυτά είναι πιο διαδεδομένα από τα ιταλικά.Δεν ξέρω ποια να διαλέξω.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Έχω πάρει το Β2 στα γαλλικά.Ποια γλώσσα μου προτείνετε να μάθω,ιταλικά ή ισπανικά;Τα ιταλικά μου ακούγονται πολύ ωραία και μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα όταν τα διαβάζω.Τα ισπανικά μου φαίνονται πιο δύσκολα και δεν μου αρέσουν πολύ στο άκουσμά τους.Παρ'όλα αυτά είναι πιο διαδεδομένα από τα ιταλικά.Δεν ξέρω ποια να διαλέξω.:/:
Τα ιταλικά συγγενεύουν πολύ με τα γαλλικά (όχι στην προφορά, αλλά στο λεξιλόγιο). Πιστεύω ότι θα σου φανούν πιο εύκολα. Από εκεί και πέρα η απόφαση δική σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Ιταλικά γιατί είναι ευκολότερα και είναι πιο μεθοδικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Ιταλικά λέω και εγώ. Στα ισπανικά θα βρεις δυσκολίες στα ρήματα, και εκτός αυτού, δεν σου αρέσει η προφορά τους. Πήγαινε για κάτι ευκολότερο αρχικά, και στο μέλλον, εάν θέλεις, μάθε και ισπανικά. Άσε που τα ιταλικά με τα γαλλικά έχουν μεγάλη λεξιλογική συγγένεια, γύρω στο 80% αν δεν κάνω λάθος, μεγαλύτερη από ό,τι τα γαλλικά με τα ισπανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top