Γαλλικά, ιταλικά, ισπανικά

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Γειά σε όλους!

Σκέφτομαι απο το καλοκαίρι ή από τον Σεπτέμβριο να ξεκινήσω μαθήματα μια νέας γλώσσας, κατα προτίμηση κάποια από τις 3. Ηθελα να ρωτήσω, όντας παντελώς άσχετος με τις παραπάνω γλώσσες, όλους που μαθαίνουν κάποια από αυτές να μου πούν την γνώμη τους για πως τους φαίνεται η εκμάθησή τους. Θα ήθελα επίσης να μάθω και το διάστημα απόκτησης πτυχίων οποιαδήποτε επιπέδου, πάνω όμως απο το Α1/2.
Ευχαριστώ!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Για γαλλικα 3-4 χρονια για Β1. Εγώ εχω στοχο να δουλεψω στην αεροδιαστημικη της Τουλουζ. τη γλωσσα την θεωρω μαγικα ωραία και κορυφαια

ΤΟΥΛΟΥΖ: ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΛΗ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΜΕΓΕΘΗ


Είναι δύσκολο μια μεγάλη πόλη να είναι κέντρο τεράστιας βιομηχανίας από τη μια, σπουδαία πανεπιστημιούπολη από την άλλη, συγχρόνως μοναδική πολιτιστική πρωτεύουσα γεμάτη ιστορικά μνημεία και μνημεία της ανθρωπότητας, κι όλα αυτά χωρίς να σε καταπίνει με τον όγκο της, αλλά αντίθετα να κρατάει ανθρώπινα μεγέθη σε ένα περιβάλλον φιλικό προς τον άνθρωπο.

Μια πόλη που σέβεται την παράδοσή της και την κουλτούρα της ενώ ταυτόχρονα είναι η ταχύτερα αναπτυσσόμενη πόλη της Γαλλίας , η τέταρτη μεγαλύτερη πόλη της χώρας ,μετά το Παρίσι, τη Μασσαλία και τη Λυών.

Έδρα της Ευρωπαϊκής Αεροδιαστημικής βιομηχανίας, αλλά και με μεταπτυχιακές σχολές υψηλού επιπέδου που προσελκύουν τους καλύτερους φοιτητές από όλη την Ευρώπη αλλά και άλλα μέρη του κόσμου.
Αυτή είναι η Toulouse… η ροζ πολιτεία της νότιας Γαλλίας-ομώνυμη ενός μεγάλου ζωγράφου, μια πόλη που αγαπώ πολύ.

Οι λόγοι που επισκέπτομαι χρόνια τώρα αυτή την πόλη του γαλλικού νότου είναι αρκετοί αλλά τρεις είναι οι σημαντικότεροι:

Πρώτος και κύριος η ατόφια φιλία που με συνδέει 30 χρόνια τώρα με μια υπέροχη οικογένεια Γάλλων, που τους θεωρώ πλέον, μέλη της δικής μου οικογένειας.

Δεύτερος, γιατί είναι μια πόλη με ανθρώπινο πρόσωπο, ζωντάνια, και κλιματολογικές συνθήκες που επιτρέπουν σε μένα, γέννημα θρέμμα της Ελλάδας και του ήλιου της, να πω με σιγουριά ότι εδώ, ναι θα μπορούσα να ζήσω, χωρίς να με πλακώνει το γκρι μουντό χρώμα του ουρανού που ακυρώνει τα χρώματα και καλύπτει την εικόνα που έχουμε στο μυαλό μας για τις ευρωπαϊκές πόλεις.

Ο δε τρίτος λόγος είναι και ο πιο ντελικάτος!!... κατά μία έννοια, αλλά όχι αυτή που ξέρεται.
Γιατί εδώ ο όρος ντελικάτος είναι δική μου αυθαιρεσία και δεν προέρχεται από το λατινικό Delicatus που σημαίνει κομψότητα, αλλά από το γερμανικό Deliκatessen, που σημαίνει λιχουδιά.

Η Τουλούζ είναι μια πόλη με τεράστια σούπερ malls στην περιφέρειά της, αλλά γεμάτη μικρά υπέροχα delicatessen μαγαζάκια σε κάθε γειτονιά της και λαϊκές αγορές « marchi en plein vent» όπου οι γεύσεις, σκανδαλίζουν ακόμη και άγιο ασκητή.

Εγώ αγία δεν είμαι, πόσο δε μάλλον ασκητής!! οπότε… «τρώει η μύγα σίδερο και το κουνούπι ατσάλι» όποτε την επισκέπτομαι. Και πράττουν πολύ καλά οι μύγες και τα κουνούπια που ασχολούνται με τα μέταλλα, γιατί εγώ, που όπως και να το κάνεις, θέλω όλες τις μύγες και τα κουνούπια της Ευρώπης και της Αφρικής για να ισοζυγιάσουμε στη ζυγαριά, άιντε να αφήσω το περιτύλιγμα από αυτές τις γαστρονομικές αμαρτίες να πάει χαμένο!!
αποσπασμα απο το
https://walking-greece.ana-mpa.gr/articleview2.php?id=7201
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ισπανικά να πας.Είναι η τρίτη γλώσσα που την μιλάνε στον κόσμο.Τώρα τα γαλλικά και τα Ιταλικά τι να τα κάνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Ισπανικά να πας.Είναι η τρίτη γλώσσα που την μιλάνε στον κόσμο.Τώρα τα γαλλικά και τα Ιταλικά τι να τα κάνεις;

εγώ πάλι θεωρώ αυτές τις δύο παρά τα ισπανικά...ε,πως να το κάνουμε,δεν υπάρχει σύγκριση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
το ρωτάς κιόλας;;;;;;;άλλες πόρτες σου ανοίγουν τα γαλλικά που μιλούνται και στις 5 ηπείρους(!!!!!),τα ιταλικά που μπορεί να μη μιλιούνται σε πολλές χώρες αλλά η Ιταλία από μόνη της είναι πανίσχυρη και άλλο τα ισπανικά που πέραν της ισπανίας που είναι ανεπτυγμένη όλες οι άλλες χώρες δεν είναι και ποιος ξέρει τι...
και για να είμαι ειλικρινής μετά τα γαλλικά ,τα ισπανικά είναι η αγαπημένη μου και πάντα ήθελα να μάθω αλλά δυστυχώς αυτή που σου λέω είναι η αλήθεια......................................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ισπανικά μιλάνε:Ισπανία,Λατινική Αμερική,και Η.Π.Α
τα γαλλικά και τα Ιταλικά ποιο τα μιλάνε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Ισπανικά μιλάνε:Ισπανία,Λατινική Αμερική,και Η.Π.Α
τα γαλλικά και τα Ιταλικά ποιο τα μιλάνε;
τα γαλλικά:https://el.wikipedia.org/wiki/Γαλλική_γλώσσα
τα ιταλικά:https://el.wikipedia.org/wiki/Ιταλική_γλώσσα
απ'τα ιταλικά ίσως τα ισπανικά να είναι καλύτερα αλλά από τα γαλλικά με τπτ....................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
οκ...είναι σημαντική αλλά ως εκεί...αν πάρεις μια εφημερίδα και δεις τι γλώσσες ζητούν οι μεγάλες εταιρίες θα καταλάβεις...και επαναλαμβάνω πως τα ισπανικά μετά τα γαλλικά είναι η δεύτερή μου αγάπη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Η ξαδέρφη της νονάς μου έχει πάρει τα πτυχία των αγγλικών και γαλλικων.Έχει βγάλει οικονομολόγος και πήγε να δουλέψει σε ναυτιλιακή εταιρία.Ξέρεις τι της είπανε;
Δεν ξέρεις Ισπανικά δεν σε προσλαμβάνουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Η ξαδέρφη της νονάς μου έχει πάρει τα πτυχία των αγγλικών και γαλλικων.Έχει βγάλει οικονομολόγος και πήγε να δουλέψει σε ναυτιλιακή εταιρία.Ξέρεις τι της είπανε;
Δεν ξέρεις Ισπανικά δεν σε προσλαμβάνουμε
ίσως έτυχε...δεν ξέρω ρε συ τι να σου πω...εγώ σου λέω τα συμπεράσματά μου καθώς κι εγώ το έχω ψάξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Μπορεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αν και δεν με συμφέρει διότι ξέρω καλύτερα γαλλικά παρά γερμανικά αυτά κυριαρχούν στις επειχηρήσεις:)[οφφ-τοπιλ mode off]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Από αυτές τις γλώσσες εγώ προτιμώ τα Ισπανικά. Έχω πάρει το Sorbonne 1 και 2 στα Γαλλικά αλλά προτιμώ τα ισπανικά. Είναι πιο εύηχη γλώσσα (κατά τη γνώμη μου) και πολύ πιο εύκολη. Έχω ζήσει και στο Μεξικό και στο Παρίσι. Προτιμώ το Παρίσι ως προς την ποιότητα ζωής αλλά και το Μεξικό δεν πάει πίσω. Τόσο μεγάλο πολιτισμό δημιούργησαν οι Αζτέκοι. Όμως η αλήθεια είναι ότι τα Γαλλικά υπερισχύουν των Ισπανικών (στην Ελλάδα) καθώς είναι πιο διαδεδομένα. Σε όλες τις πόλεις υπάρχουν φροντιστήρια Γαλλικών και στο σχολείο ακόμα η πιο συνηθισμένη 2η ξένη γλώσσα είναι τα Γαλλικά. Ενώ τα φροντιστήρια Ισπανικών είναι πολύ δυσεύρετα. Τώρα αρχίζει η ανάπτυξη της Ισπανικής στην Ελλάδα.

Υ.Γ. Μπορεί τα Γαλλικά να μιλιούνται σε 5 ηπείρους αλλά εκτος της Γαλλίας και του Καναδά οι υπόλοιπες χώρες δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
εγω λατρευω τα γαλλικα.τα ισπανικα ειναι η γλωσσα που θα ηθελα να μαθω μετα τα γαλλικα,οποτε επειδη δεν εχω μαθει ακομα δε μπορω να σου πω ποια ειναι καλυτερη.πιστευω ομως οτι εφοσον θα πας β λυκειου επειδη θα αρχισεις φροντιστηριο για πανελληνιες,να ξεκινησεις τη γλωσσα μετα το λυκειο.τοτε θα την απολαυσεις περισσοτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

>farfalina<

Νεοφερμένος

Η Άννα-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εγω εχω το Β2 στα ιταλικα κ το Α2 στα γαλλικα.Εχω να σου πω πως τα ιταλικα ειναι μια παρα πολυ ευχαριστη γλωσσα κ μαθαινεται σχετικα ευκολα..Εγω εκανα 3 χρονια..Τα γαλλικα απο την αλλη τα βρισκω λιγο πιο μπερδεμα!!Εμενα μια φορα δεν μου αρεσαν κ κατα την ταπεινη μου γνωμη νομιζω πως δεν ειναι και τοσο χρησιμα πια..Αυτο που παντως σου προτεινω ειναι τα ισπανικα γιατι καταρχας μιλιουνται σε ολοκληρη την λατινικη αμερικη,ειναι το ιδιο ευηχη κ ευχαριστη γλωσσα με τα ιταλικα,εχει πολλες ομοιοτητεσ με την ελληνικη ως προς την προφορα οποτε δεν θα δυσκολευτεις ιδιαιτερα κ δεν θα σου παρει παραπανω απο 3 χρονια!!!

Καλη επιτυχια οτι κ αν αποφασισεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Εμένα αντιθέτως τα γαλλικά μου φαίνονται πιο χρήσιμα από ποτέ άλλοτε. Μιλιούνται από 414 εκατομμύρια ανθρώπους στον κοσμο, δηλαδή έχουν ξεπεράσει τα ισπανικά σε αριθμό ομιλητών παγκοσμίως, τα ζητάνε όλο και περοσσότερο σε επιχειρήσεις. Τα ισπανικά είναι η δεύτερη μου αγάπη.
Στο Βέλγιο με το οποίο η Ελλάδα έχει πολλούς εμπορικούς δεσμούς όλοι μιλάνε γαλλικά και ολλανδικά και σχεδόν κανένας γερμανικά. Η Γαλλία έχει το μεγαλύτερο αριθμό επιχειρήσων στην Ελλάδα. Επίσης ένα θτικό γεγονός είναι ότι δεν υπάρχουν πολλοί μετανάστες Έλληνες στη Γαλλία οπότε καλό είναι να τα μαθαίνει κανείς. Αντίθετα υπάρχουν πολλοί λαζογερμανοί που επιστρέφουν στην Ελλάδα και πέρνουν όλες τις εργασίες και δέχονται να πληρωθούν σε εξευτελιστικές τιμές.
Γαλλικά λοιπόν και πάλι γαλλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top