[Β' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

vglakis16

Νεοφερμένος

Ο Ευάγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
δεν μπορώ να :jumpy::jumpy::jumpy:πιστέψω τι ρώτησα...χίλλια συγγνώμη.Τελικά η έλλειψη ύπνου δεν βγαίνει σε καλό.ΧΑΧΑΧΑ τι ρώτησα!!!????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oli

Νεοφερμένος

Η Oli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
το evertor έχει 2 παρακείμενους..

everti καί eversus sum..

το eversus sum κλίνεται κανονικά... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
α μπραβο!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vglakis16

Νεοφερμένος

Ο Ευάγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Διαβάζετε και λεξιλόγιο κειμένων στα λατινικά?:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Απαιτείται να διαβάζουμε, για την ακρίβεια :P
Αν δε ξέρεις αρχικούς χρόνους, γένη, τι κλίση είναι το ουσιαστικό ή το επίθετο πας απλώς για να γράψεις μετάφραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ερωτηση! τα λατινικα ειναι πανω κατω σαν τα αρχαια? δλδ για να τα μαθεις πρεπει να αποστηθισεις κλισεις κτλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_st8

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
εμ δε πρεπει ν μαθεις τισ κλισεις>>??κ ας ηταν μονο αυτο.....προς το τελος θα δειτε τα καλυτερα....εξαρτημενες προτασεις..πλαγιο λογο..το καλο στα λατινικα ειναι οτι δεν υπαρχει κατι που να μη μπορεις να το μαθεις,,,αρκει βεβαια ν το καταλαβεις...γ αυτο και ανηκει στα μαθηματα που πας για βαθμο....δωσε βαση σ αυτα που ειπε η rock_sugar...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vglakis16

Νεοφερμένος

Ο Ευάγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να ξέρω απο λατινικά για να γράψω τέλεια.Εγώ μέχρι τώρα ξέρω άψογα:1.Μετάφραση 2.Σύνταξη 3.Να κλείνω ρήματα ομαλά-αποθετικά-ημιαποθετικά 4.Μετατροπή Ενεργιτική σε παθητική και το αντίστροφο 5.Ευθύ σε πλάγιο λόγο 6.Ανάλυση μετοχής σε πρόταση και το αντίστροφο 7.Παραθετικά 8.Κλίση ουσιαστικών επιθέτων ρημάτων...Ώστόσο η καθηγήτρια μας βάζει κατί άλλες ασκήσεις στο σχολείο που δεν τις έχω καταλάβει και έχουν να κάνουν με προσδιορισμούς και πλάγιες πτώσεις και κάτι μπούρδες τι ακριβώς πρέπει να διαβάσω και τι άλλο πρέπει να γνωρίζω πέρα απο αυτά που προανέφερα , πρίν δώσω πανελλήνιες??
ΠΛΙΖ απαντήστε μου γιατί είμαι πολύ αγχομένος και τα λατινικά είναι ένα μάθημα που θεωρώ πως θα με βοηθήσει στο τέλος...Ευχαριστώ:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Αυτά που ξέρεις,αυτά μπαίνουν!! Μήπως θα μπορούσεις να μου δώσεις ένα χεράκι στον πλάγιο λόγο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evaggelia

Νεοφερμένος

Η ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Σιδηρόκαστρο (Σέρρες). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Θα πρέπει ακόμη να μάθεις γερουνδιακή έλξη,μετατροπή υποθετικού λόγου,πώς να εκφράζεις τον σκοπό,την απαγόρευση,την μετατροπή με το debeo και τις απαρεμφατικές προτάσεις.Αυτά απο συντακτικό συν αυτά που είπες και αντωνυμίες που μπαίνουν σχεδόν πάντα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melisa

Νεοφερμένος

Η melisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δηλαδή τι ασκήσεις είναι αυτές που δεν καταλαβαίνεις; Στείλε μου ένα παράδειμα. Φιλική συμβουλή, μην άγχεσαι. Τα Λατινικά είναι εύκολη υπόθεση και έσυ ξέρεις τα βασικά! Απάντησε μου, για να μπορέσω να σε βοηθήσω.:)
-----------------------------------------
Περιμένω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vglakis16

Νεοφερμένος

Ο Ευάγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Όταν λες γερουνδιακή έλξη ενοείς την μετατροπή γερουνδίου σε γερουνδιακό?Υποθετικό λόγο δεν ξέρω άρα θα μάθω όσο για απαρεμφατικές και απαγόρευση ξέρω!Ευχαριστώ evaggelia...
Melisa...Τελικά , ξανακοίταξα τις ασκήσεις και αφού διάβασα θεωρία τις έλυσα (ήταν εύκολη υπόθεση) , είχαν να κάνουν με προσδιορισμούς τόπου και χρόνου.Melisa τώρα θέλω να σ κάνω μια άλλη ερώτηση.Λοιπν η καθηγήτρια μας στα λατινικά μας έβαλε χθες να διαβάσουμε θεωρία για τις πλάγιες πτώσεις , δλδ χρήση δοτικής αφαιρετικής , αυτά πρέπει να τα μάθω? , χρειάζονται σε κάτι? ή η καθηγήτρια μας το έχει χάσει...?
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evaggelia

Νεοφερμένος

Η ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Σιδηρόκαστρο (Σέρρες). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ναι αυτο εννοώ.Δεν κάνει τίποτα:PΑ ξέχασα να σου πω και την σύγκριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melisa

Νεοφερμένος

Η melisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δεν νομίζω, έτσι κι αλλιώς τις πλάγιες πτώσεις, θα τις αναγνωρίζεις μέσα από το κείμενο και είναι συγκεκριμενη η λειτουργία τους, αρκεί να ΄ξερεις το συντακτικό του κάθε κειμένου... πρόσεξε μόνο τις πλάγιες πτώσεις του σουπίνου και του γερουνδίου... ό,τι χρειαστείς ρώτα... είμαι στη διάθεσή σου...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vglakis16

Νεοφερμένος

Ο Ευάγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Ξέρω θα ακουστεί λίγο χαζό:P αλλά θα ήθελα να μου θυμίσετε τους κανόνες τονισμού (δηλαδή πως τονίζονται οι λέξεις).Ο ξάδερφος μου μου ζήτησε να του κάνω μερικά μαθήματα (είναι Β λυκείου). Όσο πιο ανλυτικά μπορείτε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
στα λατινικά? δεν τονίζονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evaggelia

Νεοφερμένος

Η ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Σιδηρόκαστρο (Σέρρες). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Στα λατινικά δεν παίζει ρολο ο τονισμός,πως διαβάζονται δηλαδή οι λέξεις αφού τόνοι δεν υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Εννούσα πως τονίζονται όταν διαβάζουμε το λατινικό κείμενο, π.χ. άmo clάrus.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
δεν εχει σημασια, δεν θα σου χρησιμευσει πουθενα αυτο! οπως θελεις τα διαβαζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top