[Β' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

aphroditechan

Νεοφερμένος

Η Αφροδιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
μπορει να φαινεται οτι δε χρησιμευει αλλα ειναι ο μονος τροπος να ξεχωρισεις τα απαρεμφατα β συζυγιας απο αυτα της γ.
[βεβαια ουτε εγω γνωριζω τον τονισμο]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
παιδια δεν χρειαζεται να τονιζεις στα λατινικα, γιατι να δυσκολευουμε το πιο ευκολο μαθημα των πανελληνιων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ

Νεοφερμένος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
μπορει να φαινεται οτι δε χρησιμευει αλλα ειναι ο μονος τροπος να ξεχωρισεις τα απαρεμφατα β συζυγιας απο αυτα της γ.
[βεβαια ουτε εγω γνωριζω τον τονισμο]

Σ αυτο που λες παιζει ρολο ο τονισμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Όντως στο απαρέφματο είναι χρήσιμο.
1ης και 2ης συζυγίας τονίζονται πάντα στην παραλήγουσα:
amAre, delEre
3ης στην πρόπαραλήγουσα (γιατί το -ere στην κατάληξη είναι βραχύ)
lEgere

(Αυτά που έχω βάλει με κεφαλαία τονίζονται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lachesis

Νεοφερμένος

Η Lachesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γεια σε όλους! :)
Χαίρομαι που σας βρήκα. Δε νιώθω μόνη στην προσπάθειά μου να διαβάσω.
Έχω μια απορία στα λατινικά. (έχω πολλές βασικά αλλά για σήμερα θα ρωτήσω μόνο μία)
Ποια η διαφορά παράθεσης κι επεξήγησης;
(μάθημα 23 σύζυγος Αρρίας)

Ελπίζω να με φωτίσει κάποιος. :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Στην παράθεση πας από ένα γενικό γνώρισμα σε ένα ειδικότερο ενώ στην επεξήγηση το αντίθετο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@RY

Νεοφερμένος

Η mary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Συγκεκριμένα η παράθεση μεταφραζεται "ο οποιος " ενώ η επεξήγηση με 'δηλαδή'' εμενα αυτό με διευκολύνει να τα ξεχωρίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lachesis

Νεοφερμένος

Η Lachesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια! :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@RY

Νεοφερμένος

Η mary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Στα λατινικα σε ορισμενες δευτερεουσες προτασεις(βουλητικες ,ενδοιαστικες,συμπερασματικες...)στις οποιες παρατηρειται ιδιομορφια στην ακολουθια χρονων,στο φροντιστηριο μου ειπαν να γραφω αοριστη επαναληψη στο παρον,μελλον ενω η κυρια στο σχολειο μου ειπε οτι δεν γνωριζει κατι τετοιο κ μας ειπε να γραφουμε κατι αλλο(η βουληση ειναι ιδωμενη την στιγμη που εμγανιζεται στο μυαλο του ομιλητη....). τι ισχυει τελικα???τι σας εχουν πει???διαφωτιστε με!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Εγώ έχω ακούσει ότι γράφουμε αυτό που είπε η καθηγήτριά σου στο σχολείο, το άλλο πρώτη φορά το ακούω...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Και εμενα στο σχολειο το ιδιο μου ειπανε...Στο φροντηστηριο, λεμε οτι εχουμε συγχρονισμο της κυριας με την δευτερευουσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vs520

Νεοφερμένος

Η Vs520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Η απαντηση που μου εχουν πει ειναι η εξης: "η βουληση ειναι ιδωμένη τη στιγμή που εμφανιζεται στο μυαλο του ομιλητη(συγχρονισμος δευτερευουσας με την κυρια)και οχι τη στιγμή της πιθανής πραγματοποιησης της."
Ειναι σημαντικο να γραψεις για το συγχρονισμο. Το αλλο που λες πρωτη φορα το ακουω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Εμένα και στο σχολείο και στο φροντιστήριο μου έχουν πει το ίδιο και τα θεωρώ και τα δύο εξίσου έγκυρες πηγές.Λοιπόν έστω ότι έχουμε μια βουλητική πρόταση.
Δικαιολογούμε την εκφορά της ως εξής:εκφέρεται με υποτακτική γιατί το περιεχόμενο της είναι απλώς επιθυμητό και μάλιστα :
α)Ενεστώτα επειδή εξαρτάται από ρήμα αρκτικού χρόνου και αναφέρεται στο παρόν-μελλόν(μας έχουν πει οτι σε καμια περίπτωση δεν λέμε αόριστη επανάληψη ή σύγχρονο)

β)Παρατατικού επειδή εξαρτάται από ρήμα ιστορικού χρόνου και αναφέρεται στο παρελθόν.

Μετά από το α) ή το β) γράφουμε:Ισχύει δηλαδή η ιδιομορφία στους κανόνες της ακολουθίας των χρόνων.Υπάρχει συγχρονισμός Κύριας και Δευτερεύουσας πρότασης καθώς η βούληση ειναι ιδωμένη τη στιγμή που εμφανίζεται στη σκέψη του ομιλητή και όχι κατά την πιθανή στιγμή της πραγματοποίησης της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@RY

Νεοφερμένος

Η mary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ευχαριστω! τελικα ισχυει δηλαδη η αναφορα στο παρον η παρελθον αναλογα οσο για τα υπολοιπα δεν υπαρχει αμφιβολια οτι ισχυουν . :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lachesis

Νεοφερμένος

Η Lachesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Όλες οι γενικές εκτός από τη διαιρετική μου φαίνονται κτητικές ενώ μπορεί να είναι αντικειμενικές ή υποκειμενικές για παράδειγμα. Έχω διαβάσει για τη χρήση της γενικής όμως τα παραδείγματα που χρησιμοποιούνται είναι πολύ ξεκάθαρα αντίθετα με το βιβλίο που δεν είναι.
Μπορεί κάποιος να μου πει πως να τις ξεχωρίζω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lachesis

Νεοφερμένος

Η Lachesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Κι άλλη ερώτηση! Υποτακτική ενεστώτα του accipio είναι: accipiam, accipias, accipiat κλπ; Και του παρατατικού accipierem, accipieres, accipieret?

Ουσιαστικά ρωτάω αν θα κρατήσει το "i" πριν την κατάληξη.
-----------------------------------------
Το βρήκα νομίζω...σαν το capio δεν είναι; Άρα το κρατάει μόνο στον ενεστώτα...σωστά; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Απο τη μεταφραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lachesis

Νεοφερμένος

Η Lachesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Απο τη μεταφραση

Εντάξει, αλλά η υποκειμενική και η αντικειμενική πως μεταφράζονται; :what:

Ευχαριστώ πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Του ενεστώτα είναι accipiam και του παρατατικού acciperem..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lachesis

Νεοφερμένος

Η Lachesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ευχαριστώ, καλά το φαντάστηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top