[Β' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Απορεια help plz.ποιες ειναι οι διαφορες γενικης υποκειμενικης-γενικης κτητικης;επισης γενικης υποκειμενικης-γενικης αντικειμενικης;πως ξεχωριζουν;τι μπερδεμα και αυτο...:'(
επισης η γενικη κτητικη αν δεν κανω λαθος συνανταται παντα διπλα σε ουσιαστικα διοτι δηλωνει κτηση πχ η τσαντα του Γιωργου ενω οι αντικειμενικη-υποκειμενικη διπλα σε ρηματα διοτι δηλωνει απο που προερχεται μεταβαινει αντιστοιχα η ενεργεια
τεσπα ελπιζω να βοηθησα λιγο με τον τροπο μου και σωστα!!

Poia i apopsi sas...uparxei pi8anothta na pesei to apospasma tou keimenou XLVI(ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ) apo to vir bonus et... utilitatem et salutem(i kai ws to telos tou keimenou)?..kai to lew auto,dioti den einai to keimeno pou 8a peis einai duskolo ,as ta ma8w kala isws to baloun...apla den bgainei me tpt(mono papagalia). Mono kai mono na skeutei kaneis pos kai sto biblio to apospasma auto to exei sto LE3ILOGIO olokliro..ti exete na poite eseis?
γενικα κι εγω καπως ετσι πηγαινα τοσα χρονια αλλα φετος πιστευω δεν ειναι η καταλληλη τακτικη η λογικη της πιθανοτητας δυστυχως:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Thra

Νεοφερμένος

Ο Thra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
επισης η γενικη κτητικη αν δεν κανω λαθος συνανταται παντα διπλα σε ουσιαστικα διοτι δηλωνει κτηση πχ η τσαντα του Γιωργου ενω οι αντικειμενικη-υποκειμενικη διπλα σε ρηματα διοτι δηλωνει απο που προερχεται μεταβαινει αντιστοιχα η ενεργεια
τεσπα ελπιζω να βοηθησα λιγο με τον τροπο μου και σωστα!!
Αυτό που λες δεν ισχύει και μάλλον δεν βοηθάς. Λοιπόν η γενική υποκειμενική και αντιστοίχως η αντικειμενική βρίσκονται δίπλα σε ουσιαστικά τα οποία όμως προέρχονται από ρήμα το οποίο δηλώνει ενέργεια και η γενική ανάλογα την περίπτωση επέχει θέση υποκειμένου ή αντικειμένου. Π.χ η νίκη του βασιλία- νικάει ο βασιλιάς=γενική υποκειμενική. Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο δουλεύεται το σύστημα και στα λατινικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Αυτό που λες δεν ισχύει και μάλλον δεν βοηθάς. Λοιπόν η γενική υποκειμενική και αντιστοίχως η αντικειμενική βρίσκονται δίπλα σε ουσιαστικά τα οποία όμως προέρχονται από ρήμα το οποίο δηλώνει ενέργεια και η γενική ανάλογα την περίπτωση επέχει θέση υποκειμένου ή αντικειμένου. Π.χ η νίκη του βασιλία- νικάει ο βασιλιάς=γενική υποκειμενική. Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο δουλεύεται το σύστημα και στα λατινικά
ok συγγνωμη τοτε τουλαχιστον μπορεις να μου πεις πως σβηνει το παραπανω μηνυμα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thra

Νεοφερμένος

Ο Thra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
ok συγγνωμη τοτε τουλαχιστον μπορεις να μου πεις πως σβηνει το παραπανω μηνυμα!!
Απλά κάνε edit αν θες να το σβήσεις το μήνυμά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Απλά κάνε edit αν θες να το σβήσεις το μήνυμά σου.
εκανα!!και δεν ειχε πουθενα διαγραφη μηνυματος δεν σβηνεται αλλιως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Γνωρίζω πως κλητική εχουν το mea(mea) και το meus(mi). Η γραμματική του Τζαρτζανου λεει να μην βάζουμε σε άλλες όμως το βιβλίο του καθηγητή λεει να βάζουμε σε όλες.Τι ισχυέι τελικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thra

Νεοφερμένος

Ο Thra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Οι μόνες αντωνυμίες που διαθέτουν κλητική είναι όντως το meus και το mea. Καμιά άλλη δεν έχει, είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkis1983

Νεοφερμένος

Ο alkis1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Γεια χαρα παιδια και καλη επιτυχια σε ολους...λοιπον...ειμαι ο αλκης 25 χρ,εδωσα πανελλαδικες μετα απο χρονια τον ιουνη...εγραψα στα 4 απο τα 6 μαθηματα λογω προβληματων υγειας...οστοσω επιασα το μ.ο. αλλα ειπα να μην δηλωσω μχνγρφκ και να μην περασω καπου που δεν ηθελα....και αποφασισα να ξαναδωσω..εχω ξεκινησει το διαβασμα και ελπιζω να τα καταφερω φετος χωρις να μου τυχει καποια αναποδια...
ας αφησω τον προλογο και ας περασω στο θεμα μας...αντιμετωπιζω μεγαλο προβλημα με τα λατινικα...ποτε δεν εδωσα σημασια στο μαθημα αυτο και παντα πηγαινα με τις μεταφρασεις...ομως ολοι μου λενε πως ειναι ευκολο..ενταξει δεν θελω να γραψω 20...ενα 13-15 ομως?μπορω?κι αν ναι ποιος μπορει να βοηθισει λεγοντας μου απο που να αρχισω?
υγ-ιδιαιτερα σκεφτηκα να κανω μα εχω συνιθισει να διαβαζω μονος μου...αν κανω λεω να αρχισω απο νοεμβρη και μετα στο μαθημα των λατινικων
ευχαριστω ολους
καλη συνεχεια στο διαβασμα παιδια;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariaaa

Νεοφερμένος

Η ΜΑΡΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
λατινικα ξεκινα κλυτερα με μια καλη επαναληψη στο βιβλιο της β λυκειου οσον αφορα τη γραμματικη
χωρις γραμματικη δεν μπορεις να κανεις τιποτα αφου σου χρειαζεται και στις καθαρα γραμματικες ασκησεις αλλα και στο συντακτικο
παρε ενα καλο βοηθημα το μεταιχμιο ειναι ενα καλο και ξεκινα μετα την υλη τη γ λυκειου
και πανω απο ολα να ξερεις πολυ καλα τη θεωρια του καθε μαθηματος ειναι ολα μια αλυσιδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkis1983

Νεοφερμένος

Ο alkis1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
λατινικα ξεκινα κλυτερα με μια καλη επαναληψη στο βιβλιο της β λυκειου οσον αφορα τη γραμματικη
χωρις γραμματικη δεν μπορεις να κανεις τιποτα αφου σου χρειαζεται και στις καθαρα γραμματικες ασκησεις αλλα και στο συντακτικο
παρε ενα καλο βοηθημα το μεταιχμιο ειναι ενα καλο και ξεκινα μετα την υλη τη γ λυκειου
και πανω απο ολα να ξερεις πολυ καλα τη θεωρια του καθε μαθηματος ειναι ολα μια αλυσιδα
ευχαριστω μαρια..το μεταιχμιο της β λυκειου ναι?ελπιζω να τα καταφερω οχι τπτ αλλο...μου εχουν σπασει τα νευρα ολοι λεγοντας μου πως ειναι πανευκολα τα λατινικα:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anestia1234

Νεοφερμένος

Η ΑΝΕΣΤΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
γεια σου.καταρχας δες το πιο θετικα κ ηρεμησε αλλιως δεν γινεται τιποτα ειναι αληθεια οτι τα λατινικα εινα ευκολα και μπορεις να γραψεις οχι 13-15 αλλα καθαρο 20!.λοιπον,ακολουθησε τις συμβουλες της μαριας και οταν βγαλεις την γραμματικη της β' που ειναι τα ουσιαστικα α β γ δ ε κλισης τα ρηματα ολων των συζυγιων επιθετα γ κλισης αντωνυμιες το ρημα sum εννοειται και γενικα οτι παραδιδεται εισαι ετοιμος για την γ λυκειου.ετσι παιρνοντας ενα καλο βοηθημα ξεκινας.τροπος που μπορεις να διαβασεις(τον ακολουθω και εγω):αρχιζεις με το μαθημα 21 πχ βγαζεις αψογα την μεταφραση μετα τα συντακτικα και παιρνεις μια μια τις λεξεις και κανεις τελεια γραμματικη αναλυση αν ειναι ουσιαστικο(κλιση γενος αριθμοκ.ο.κ)αν ειναι ρημα(συζυγια αρχικους προσωπο...)επειτα μαθαινεις την γραμματικη(υποτακτικη προστακτικη...) του καθε μαθηματος και οτιδηποτε αλλο φαινομενο εμφανιζεται.και τελος κανεις διαφορες ασκησεις εξασκησης που θα περιεχει το βοηθημα..πιστευω να σε βοηθησα!καλη επιτυχια.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariaaa

Νεοφερμένος

Η ΜΑΡΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
μεταιχμιο της γ λυκειου αλλα και της δευτερας δεν ειναι ασχημο εχι πολυ καλα την γραμματικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
σθμφωνω με την ανεστια1234 φιλε μου!αν εχεις αυτα που σου λεει συν τις μεταφρασεις,πας οχι για 13-15,αλλα για 20!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
α!και κοιταξε:θα σου δωσω ενα "συστημα"που μας ειχε πει η καθηγητρια στο φροντιστηριο και απο εκει και περα αν και ξεκινησα με 14-15,χωρις υπερβολη μεχρι τωρα ειμαι του 18 και πανω!Πας σε ενα κειμενο,πχ.το 21,μαθαινεις τη μεταφραση τελεια,υστερα,με κειμενα διαβαζεις τη συνταξη με την πρωτη ματια.Στη συνεχεια,για σιγουρια,πας σε ενα αλλο ιδιο κειμενο(:πχ.εγω εβγαλα φωτοτυπια ολων των κειμενων απο το ιντερνετ)και γραφεις το συντακτικο π εμαθες εκει.Μετα κοιτας τα λαθη σου.Αν εχεις κτ λαθος,θα δεις οτι μετα δεν προκειται να το ξανακανεις!Επιπλεον,μπορεις να πας και να κανεις το ιδιο!...Μετα,γραμματικη.Γραφεις ολους τους αρχικους χρονους.Αυτο ειναι και το μυστικο μετα τη Μεταφραση.Οι αρχικοι!Χαρης αυτους,κανεις και τη γραμματικη.Εγω απλως σου εδωσα ενα ειδος βοηθειας για το συντακτικο.Για να πιασεις και αυτο και να πας για ακομη παραπανω βαθμους.ΜΗ ΜΕΝΕΙΣ ΣΤΟ 13-15!Ελπιζω να βοηθησα λιγουλακι.Απλα δοκιμασε το κ θα με θυμηθεις.Φιλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkis1983

Νεοφερμένος

Ο alkis1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
ευχαριστω παιδια..πολυτιμες οι συμβουλες σας...μακαρι και πρακτικα να τα καταφερω...το ελπιζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiZzie

Νεοφερμένος

Η LiZzie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
AlH 1983 TO kleidi me ta latinika einai to sustHma sto diavasma. DLD Panta meletas tous AX k ma8eianeis ta ousiastika se genos klisH k OnomastikH GenikH. ena trick pou kanw egw k me voH8ei polu einai afou ma8w ola ta parapanw n pairnw to keimeno le3H pros le3H K na anagnwrizw ti le3H Einai brosta m apo apopsi grammatikHs. einai xronovorw dn lew alla pistepse me ta ofelh 8 fanoun meta. me voH 8aei na ma8w k to suntaktiko pio eukola!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Θελω να μετατρέψω την παρακάτω προταση σε πλαγιο λογο με εξάρτηση το aliquis dicit.

Tandem corvus salutationem didicit et sutor, cupidus pecuniae, eum Caesari attulit.----->Tandem corvum salutationem didicisse et sutorem, cupidum pecuniae, eum Caesari attulisse.

Ειναι σωστή?:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Σωστή είναι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Μπορεί κανείς να με βοηθήσει εξηγώντας μου πώς μετατρέπουμε μια μετοχή στην αντίστοιχη δευτερεύουσα πρόταση και το αντίστροφο;;:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Και στη συμπτυξη και στην αναλυση πρέπει να έχεις στο μυαλό σου το εξής:

Χρονικη βαθμιδα προτασης<-----------------> Μετοχή

ΣΥΓΧΡΟΝΟ (Ενεστ,Πρτ)<------------------>Ενεστωτα
ΠΡΟΤΕΡΟΧΡΟΝΟ(Πρκ,Υπερ)<-------------->Παρακειμενου
ΥΣΤΕΡΟΧΡΟΝΟ(Μελλοντας)<-------------->Μέλλοντα


ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΤΥΞΗ :
Πως επιλεγω το υποκειμενο της μετοχης που θα φτιαξω:
1)Αν συμπτυσσω πρόταση με ενεργητικη συνταξη και βαθμιδα συγχρονο η υστεροχρονο τοτε υποκειμενο της μετοχης ειναι το υποκειμενο του ρηματος της προτασης που συμπτιπτουμε.Αν η βαθμίδα ειναι προτερόχρονο, ως υποκειμενο θέτω το αντικειμενο της προτασης που συμπτισσω.

2)Αν συπτύσσω πρόταση με παθητικη συνταξη και βαθμιδα προτεροχρονο τοτε παλι θέτω ως υποκείμενο το υποκειμενο της προτασης που συπτυσσω.

Αν η προταση ειναι δευτερευουσα βγαζω το συνδεσμο

Τωρα το ποτε η μετοχη ειναι συνημμενη και ποτε απολυτη (αφ.πτωση) θα πρεπει να τα ξέρεις απο το μαθημα 21;)

ΓΙΑ ΤΗΝ
ΑΝΑΛΥΣΗ:

ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΜΤΧ---
αναφορικη προταση δλδ αναφορική αντωνυμια + οριστικη (ο χρονος της συμφωνα με το πινακακι)
ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΚΗ ΜΤΧ---- 1)quod,quia,quoniam + οριστικη (αντικειμενικοτητα) ή + υποτακτικη (υποκειμενικοτητα) 2) cum + υποτακτικη (αιτιολογια εσωτερικης λογικης διεργασιας)
ΕΝΑΝΤΙΩΜΑΤ. ΜΤΧ---- etsi + οριστικη ή licet + υποτακτικη
ΥΠΟΘΕΤΙΚΗ--- υποθετικη μτχ αναλογα με το ειδος υποθετικου λογου που σχηματιζεται
ΧΡΟΝΙΚΗ ΜΤΧ ΣΥΝΗΜΜΕΝΗ --- Αν ειναι ενεστωτα : dum+ οριστικη ενεστωτα ή cum ιστορικος + υποτακτικη (παρελθον μονο)
--- Αν ειναι παρακειμενου: postquam+ οριστικη παρακειμενου/υπερσυντελικου ή cum + οριστικη υπερσ.

ΧΡΟΝΙΚΗ ΜΤΧ ΑΦΑΙΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΛΥΤΟΣ:
Α. ΓΝΗΣΙΑ - ΕΝΕΣΤΩΤΑ----
CUM+ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΤΙΚ.
ΓΝΗΣΙΑ-ΠΑΡΑΚΕΙΜΕΝΟΥ---
CUM+ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΗ ΥΠΕΡΣ. ή postquam + OΡΙΣΤΙΚΗ ΠΑΡΑΚΕΙΜΕΝΟΥ

Β. ΝΟΘΗ-
CUM(ΙΣΤΟΡ) + ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΗ ΥΠΕΡΣΥΝΤΕΛΙΚΟΥ
POSTQUAM+ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΠΑΡΑΚ.Ελπίζω να σε βοήθησα ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top