Βουλή των Εφήβων 2009

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Καπως ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η καταστροφή του περιβάλλοντος δεν περνάει εξ'ορισμού, εκτός κι αν τη γράψεις μπαμπινιώτικα. Τόση αναφορά που γίνεται στα περιβαλλοντικά, το θεματάκι έχει καταντήσει κάτι παραπάνω από γραφικό.

:hmm::hmm:Μπααα,περνάει.:fss:

(χωρίς να έχεις καταπιεί τον Μπαμπινιώτη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Eσύ τον έφαγες αμάσητο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LITTLEROSES

Νεοφερμένος

Η ΑΘΗΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Παιδιά είναι τέλει εμπειρία πέρασα στην βουλή των εφήβων πριν 3 χρόνια . Καλή επιτυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Η όλη διαδικασία μου φαίνεται τυποποιημένη και ψεύτικη.Αλλά θα παώ για την εμπειρία.Αν και δεν μπορώ να μιλήσω για το θέμα που θα ήθελα αλλά ελπίζω να μπορούμε να είσηγηθούμε να αλλάξει αυτό-ή μήπως είμαι υπερβολικά αισιόδοξος;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LITTLEROSES

Νεοφερμένος

Η ΑΘΗΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Η όλη διαδικασία μου φαίνεται τυποποιημένη και ψεύτικη.Αλλά θα παώ για την εμπειρία.Αν και δεν μπορώ να μιλήσω για το θέμα που θα ήθελα αλλά ελπίζω να μπορούμε να είσηγηθούμε να αλλάξει αυτό-ή μήπως είμαι υπερβολικά αισιόδοξος;:P


Το Θέμα καθορίζεται ανάλογα σε πια ομάδα μπεις.Και μην είσαι απαισιόδοξος είναι πολύ ωραία εμπειρία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ρεαλιστής είμαι.Το ότι συμμετέχω δεν σημαίνει ότι δεν ξέρω για ποιό λόγο υπάρχει αυτός ο θεσμός.:P
Αλλά ας μην επεκταθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_122

Νεοφερμένος

Ο giannis_122 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Φέτος θα ήθελα να συμμετέχω στον θεσμό αυτό μόνο και μόνο για να αποκτήσω μια εμπειρία ακόμα, γιατί πιστεύω ότι αυτός ο θεσμός είναι πολύ ψεύτικος... Τέλος πάντων, για να μην πολυλογώ... Αποφάσισα να γράψω για δυο θέματα αρκετά επίκαιρα: 1. Η "άρρωστη" κατάσταση του εκπαιδευτικού συστήματός μας και 2. Η κρίση του κοινοβουλευτισμού. Έχω ψάξει παντού και έχω συγκεντρώσει αρκετό υλικό... ωστόσο στο "σχεδιάγραμμα" της έκθεσής μου κολλάω στο σημείο που πρέπει να συνδέσω τα δύο θέματα που προανέφερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.

Υ.Γ. Γνωρίζω ότι είναι πολύ νωρίς να συζητούμε για κάτι τέτοιο καθώς την έκθεση θα την γράψω τον Μάρτιο. Όμως θέλω να κάνω ένα λεπτομερές σχεδιάγραμμα για να μπορώ να προσαρμόσω κάθε μου σκέψη και απόψη.

Και πάλι ευχαριστώ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
τι να σου πω?φετος φετος εκλεχτηκα να παω στη βουλη
θα σου προτεινω κατι και μην το παρεξηγησεις
τα θεματα που διαλεξες ειναι αρκετα επικαιρα αλλα και τετριμμενα,δηλαδη πολλοι μαθητες γραφουν για αυτα
εγω εγραψα για το μαθημα των κειμενων,κατι πρωτοτυπο και η εκθεση εκλεχτηκε
το ιδιο εκαναν και αλλα παιδια που περασαν
και πανω απο ολα μη χρησιμοποιεις ετοιμες φρασεις απο βοηθηματα το καταλαβαινουν οι διορθωτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ρωτήσω εγώ κάτι άσχετο και σχετικό μαζί?
Αφού ο διαγωνισμός είναι ψεύτικος τι παίρνετε μέρος?


On:
Μην χρησιμοποιήσεις και πολύ πολύπλοκο λόγο.Απλά πράγματα.Όπως τα σκέφτεσαι έτσι να τα αποτυπώνεις και στο χαρτί.Δεν ξέρω ποια θέματα είναι τετριμμένα ή όχι γιατί κι εμένα μου την έλεγαν που θα έγραφα για το περιβάλλον αλλά να που δεν είναι και τόσο συνηθισμένο θέμα τελικά.Anyway.
Δεν χρειάζεται να γράψεις για δύο θέματα.Μάλλον δεν βρίσκεις πώς να τα συνδέσεις γιατί δεν συνδέονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Να ρωτήσω εγώ κάτι άσχετο και σχετικό μαζί?
Αφού ο διαγωνισμός είναι ψεύτικος τι παίρνετε μέρος?


On:
Μην χρησιμοποιήσεις και πολύ πολύπλοκο λόγο.Απλά πράγματα.Όπως τα σκέφτεσαι έτσι να τα αποτυπώνεις και στο χαρτί.Δεν ξέρω ποια θέματα είναι τετριμμένα ή όχι γιατί κι εμένα μου την έλεγαν που θα έγραφα για το περιβάλλον αλλά να που δεν είναι και τόσο συνηθισμένο θέμα τελικά.Anyway.
Δεν χρειάζεται να γράψεις για δύο θέματα.Μάλλον δεν βρίσκεις πώς να τα συνδέσεις γιατί δεν συνδέονται.

το περιβαλλον δεν ειναι τοσο τετριμμενο οσο πχ η ανεργια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_122

Νεοφερμένος

Ο giannis_122 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αρχικά ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας στο θέμα μου... Ξέρω πάρα πολύ καλά πως δεν είναι πρωτότυπα τα θέματά μου, ωστόσο έχω ισχυρή επιχειρηματολογία για αυτά τα δυο θέματα.
Επίσης, το υλικό μου δεν απαρτίζεται καθόλου από "φτιαχτές" εκφράσεις βοηθημάτων... Είμαι μόνον εγώ!

Blacksheep, εσύ τι ακριβώς έγραψες για το μάθημα των κειμένων; Προσωπικά, δεν θεωρώ πως μπορείς να αναπτύξεις και πολλά πράγματα πάνω σ'αυτό το μάθημα - τουλάχιστον για το ΣΕΠ θα είχα να πω περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kαλά ρε από τώρα προετοιμασία για το μάρτιο;:rucrazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HEADBANGER

Νεοφερμένος

Ο ΘΑΝΑΣΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους ! Η αληθεια ειναι πως περσι ημουν κι εγω στην Βουλη των εφηβων. Το θεμα για το οποιο εγραψα ηταν " χαμηλοι μισθοι-συνταξεις, συνεχεις ανατιμησεις αγαθων και η δυσαναλογια μεταξυ των ".
Συμβουλη: Μην γραφετε ενω εχετε στο μυαλο σας ντε και καλα να πατε...θα χαθειτε !!! Μην κανετε κανενα προσχεδιο γραπτου η' χρηση βοηθηματων για "ωραιες" εκφρασεις ! Μην χρησιμιποιειται δυσκολο λεξιλογιο νομιζοντας πως θα εντυπωσιασεται τον αναγνωστη....
Τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα.... Καθεσε και ξεκινας να αναπτυσεις ενα θεμα που σε ενδιαφερει και σε "αγγιζει". Δειτε το κατι σαν να γραφεται ενα τραγουδι, μια "άναρχη" μελωδια που δεν ειναι αναγκη να αρεσει σε καποιον, αλλα να σας "αγγιζει" και να σας εκφραζει.... εκει πιστευω οτι βρισκεται το μυστικο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα σε ολους ! Η αληθεια ειναι πως περσι ημουν κι εγω στην Βουλη των εφηβων. Το θεμα για το οποιο εγραψα ηταν " χαμηλοι μισθοι-συνταξεις, συνεχεις ανατιμησεις αγαθων και η δυσαναλογια μεταξυ των ".
Συμβουλη: Μην γραφετε ενω εχετε στο μυαλο σας ντε και καλα να πατε...θα χαθειτε !!! Μην κανετε κανενα προσχεδιο γραπτου η' χρηση βοηθηματων για "ωραιες" εκφρασεις ! Μην χρησιμιποιειται δυσκολο λεξιλογιο νομιζοντας πως θα εντυπωσιασεται τον αναγνωστη....
Τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα.... Καθεσε και ξεκινας να αναπτυσεις ενα θεμα που σε ενδιαφερει και σε "αγγιζει". Δειτε το κατι σαν να γραφεται ενα τραγουδι, μια "άναρχη" μελωδια που δεν ειναι αναγκη να αρεσει σε καποιον, αλλα να σας "αγγιζει" και να σας εκφραζει.... εκει πιστευω οτι βρισκεται το μυστικο....

Αυτό μπράβο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleana33

Νεοφερμένος

Η eleana33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
τι θέματα προτείνετε? τα τετριμμένα που λέτε τα γράφουν πολλοί γιατί ακόμα δεν έχει δωθεί λύση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει κάποιο θέμα που σε απασχολεί?Που πιστεύεις ότι χρειάζεται λύση?Ε αυτό γράψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleana33

Νεοφερμένος

Η eleana33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σκέφτομαι πολλά: παιδεία, περιβάλλον, θρησκεία, ακόμα και οικονομική κρίση. Αλλά όλα θέλουν έρευνα. Υπάρχουν τόσα να πεις. Για την οικονομική κρίση χρειάζεσαι στατιστικές, για την θρησκεία αποδείξεις... Ένα θέμα που θα μπορούσε να τα συμπεριλάβει όλα και να γίνει και βιβλίο είναι το μέλλον!!! Αν πας να αναπτύξεις κάτι τέτοιο θα γράφεις θα γράφεις και δεν θα τελειώνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_122

Νεοφερμένος

Ο giannis_122 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να έχουμε θέληση και πίστη για αυτό που κάνουμε, και γι' αυτό το λόγο γράφοντας την περιβόητη έκθεση τον Μάρτιο θα έχω στο νου μου την πιθανότητα ότι θα είμαι ένας τακτικός έφηβος βουλευτής αργότερα - μόνο και μόνο γιατί όλα στη ζωή είναι μια εμπειρία και ένας στόχος. Πιστεύω ότι χωρίς στόχους και σκοπούς δεν έχουμε κανένα νόημα στη ζωή μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ έγραψα για τις σύγχρονες μορφές τέχνης (!):

Ζωγραφική - PopArt, OpArt,
Μουσική - Ambient, Noise, IDM
VideoGames :P

Λογικά δεν πρέπει να με διάλεξαν, δεν ξέρω κιόλας, άλλωστε πήγα για τη φάση, και για την παρέα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top