Βουλή των Εφήβων 2009

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Wean

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγω μαλλον θα γραψω για το εκπαιδευτικο συστημα και την ανικανοτητα των καθηγητων να διδαξουν :P Εχω να προτεινω κατι ωραια πραγματακια και μπορει να αναφερω και για τις ατελειωτες ωρες φροντηστηριων που ειμαστε αναγκασμενη να πηγαίνουμε λογο της ελλιπης ικανοτητα των καθηγητων να μας εξηγησουν ενα ριμαδι κεφαλαιο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Εγω μαλλον θα γραψω για το εκπαιδευτικο συστημα και την ανικανοτητα των καθηγητων να διδαξουν :P Εχω να προτεινω κατι ωραια πραγματακια και μπορει να αναφερω και για τις ατελειωτες ωρες φροντηστηριων που ειμαστε αναγκασμενη να πηγαίνουμε λογο της ελλιπης ικανοτητα των καθηγητων να μας εξηγησουν ενα ριμαδι κεφαλαιο!!!

αν πραγματικά πιστεύεις πως το ότι πηγαίνεις φροντιστήρια οφείλεται στην ανικανότητα των καθηγητών να διδάξουν τα κεφάλαια τότε θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς. δεν είναι όλοι ανίκανοι. αν αποφασίσεις να δεις το πραγματικό πρόβλημα του συστήματος, τότε θα καταλάβεις πως δεν φταίνε ΟΛΟΙ οι καθηγητές. το μόνο που μπορούν να κάνουν αυτοί είναι αυτό που τους έχει ορίσει το σύστημα. δεν ευθύνεται ο καθηγητής άμα εσύ έχεις πολλά κενά και χρειάζεται να πας φροντιστήριο (σκέψου πως σε κάθε τμήμα κατά μέσο όρο υπάρχουν 25 παιδιά και ένα ολόκληρο βιβλίο για να το τελειώσει σε λιγότερο απο 8 μήνες. δεν νομίζω στο μάθημα της ημέρας άμα υπάρχουν απορίες να μην γίνονται διευκρινήσεις) ούτε άμα εσύ πηγαίνεις φροντιστήριο αν και είσαι καλός μαθητής γιατί μόνο έτσι θα μπορέσεις να περάσεις στο πανεπιστήμιο. περισσότερο το σύστημα φταίει που δεν μαθαίνει στα παιδιά αυτά που θα τους χρειαστούν και εντάσσει και άλλα πράγματα λες και υπάρχει αρκετός χρόνος για να διδαχθούν όλα. μήπως να ξανασκεφτεί το πρόβλημα;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wean

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εχω μελετησει παρα πολυ το συγκεκριμενο θεμα και σου λεω οτι στην Ελλαδα το ποσοστο των καθηγητων που κανουν αξιοπρεπες μαθημα ειναι παρα πολυ μικρο.Οσο και να προσπαθω, δεν μπορω να καταλαβω και να παρακολουθησω στο μαθημα λογο της κακης εξηγησης του μαθηματος απο τον καθηγητη.Ειναι στο δημοσιο οι περισσοτεροι πανω απο δεκα χρονια και εχουν βαρεθει πια και δεν τους νοιαζει αν ο μαθητης καταλαβαινει το μαθημα,το μονο που τους νοιαζει ειναι να βγαλουν την υλη και τιποτα αλλο.Και μην μου πεις τωρα οτι δεν εχεις ζησει και εσυ παρομοιο φαινομενο..Ελεος πια.. Διαβαζα ενα βιβλιο του υπουργειου και καλα οδηγος του μαθητη απο το γυμνασιο μεχρι το πανεπιστημιο και υποστηριζε οτι απο το λυκειο ειναι αναγκαιο ο μαθητης να κανει φροντηστηρια!! ΕΛΕΥΘΕΡΗ παιδεια το λες εσυ αυτο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
το έχεις μελετήσει;; τότε το μικρό ποσοστό να φανταστώ πως το εντόπισες στην Ρόδο; γιατί εγώ από τα σχολεία που πέρασα έμεινα ικανοποιημένη. στην πρώτη λυκείου άρχισα φροντιστήριο από έναν ασυνείδητο καθηγητή που δεν ήξερε φυσική. ήταν απο τους ελάχιστους που μου έτυχε. αλλά πάω πάσο αφού το μελέτησες. όμως μόνος σου το είπες ''Διαβαζα ενα βιβλιο του υπουργειου και καλα οδηγος του μαθητη απο το γυμνασιο μεχρι το πανεπιστημιο και υποστηριζε οτι απο το λυκειο ειναι αναγκαιο ο μαθητης να κανει φροντηστηρια'' το υπουργείο το υποστήριζε. γιατί το εκπαιδευτικό σύστημα το οποίο οι ίδιοι έφτιαξαν εκεί οδηγεί. τωρά όσο αφορά αυτό που είπες για το δημόσιο, δεν νομίζω πως στα ιδιωτικά πάνε αυτοί που έχουν όρεξη να αναδείξουν την αξία του εκπαιδευτικού. αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Έγραψα σήμερα.Δεν είχα ετοιμάσει κάτι αλλά έγραψα για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζει η περιοχή μου σχετικά με τις ΑΠΕ.Δε νομίζω να ''περάσει'' γιατί ήμουν εξαιρετικά καυστική.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προφανώς και το θέμα είναι να γράψεις κάτι πιασάρικο. Διαφορετικά δεν πρόκειται να σ'επιλέξουν και να σου δώσουν βήμα, οπότε κοινώς θα έχεις γράψει μια έκθεση που θα τη διαβάσει μόνο ο διορθωτής και κατόπιν θα πάει στην ανακύκλωση. Ανούσιο εντελως, δεδομένου ότι δεν θα καταφέρεις να πάρεις ποτέ το λόγο.
-----------------------------------------
Δεν τους ενδιαφέρει αν είσαι καυστική, φιλόλογοι καθηγητές το διορθώνουν, δεν το διορθώνει ο υπουργός. Σημασία έχει η ρεαλιστικότητα, η λογική θεμελίωση, το εμπεριστατωμένο κομμάτι των προτάσεων και σαφώς η πρωτοτυπία. Το περιβάλλον δεν είναι καθόλου πρωτότυπο, αν και ειλικρινά σου εύχομαι καλή τύχη.
-----------------------------------------
Φιλόλογοι καθηγητές λέμε είναι, δεν είναι υπάλληλοι της Βουλής οι διορθωτές...
-----------------------------------------
Σχετικά, τώρα, με το θέμα της Παιδείας, έχει καταντήσει, επίσης, γραφικό. Όταν ο ίδιος ο μαθητής βαριέται στο σχολείο επειδή τα έχει δει όλα στο φροντιστήριο, δε μπορεί να έχει απαίτηση να κάνει ο άλλος με ενδιαφέρον το μάθημα. Άνθρωπος είναι, δεν είναι κομπιούτερ. Είναι ένας φαύλος κύκλος στον οποίο έπεσε η ελληνική κοινωνία μόνη της μόνο και μόνο επειδή απαιτούμε και ο τελευταίος στόκος να γίνει επιστήμονας. 6 ώρες σχολείο δεν επαρκούν ούτε στην Ελλάδα, ούτε στην Αγγλία για να περάσεις στο πανεπιστήμιο, εκτός κι αν είσαι διατεθειμμένος να διαβάζεις άλλες 6-7 ώρες στο σπίτι. Εγώ ελάχιστους ξέρω να είναι διατεθειμμένοι να το κάνουν αυτό στην Ελλάδα, ανάμεσα στους οποίους κι εγώ, κι ακριβώς από αυτή την αναγκαιότητα εδραιώθηκαν και τελικά καπέλωσαν την εκπαίδευση τα φροντιστήρια. Ούτε η διάθεση, βέβαια, να πηγαίνουμε σχολείο μέχρι τις 5 το απόγευμα υπάρχει, οπότε τι λέμε. 6ωρο σχολείο, με μέσο όρο 3 ώρες διάβασμα που κάνουμε στην Ελλάδα, με δυο-τρεις χαμένες εβδομάδες το χρόνο καταλήψεις-απεργίες, με στόχο ανώτατο ίδρυμα/πανεπιστήμιο, χωρίς εξωτερική βοήθεια δεν υπάρχει. Κι ευχαριστώ να λένε ορισμένοι γιατί υπό τέτοιες συνθήκες δεν θα είχαν καν την ευκαιρία να φτάσουν μέχρι το αντίστοιχο επίπεδο σε άλλες χώρες (sixth form). Δεν θίγω, βέβαια, το γεγονός ότι σε άλλες χώρες, τις οποίες θεωρούμε (και είναι, βέβαια) ανεπτυγμένες, οι νέοι δουλεύουν χαμαλίκι απ'τα 16, παράλληλα με το σχολείο και στα 18 αυτομάτως κόβεται η γονική ενίσχυση.
Μετά από κάποιο σημείο δυστυχώς περνάμε σε επίπεδα γελοιότητας. Δεν θέλουμε αστυνομία, στρατό, εξοπλισμούς, ισχυρό κρατικό μηχανισμό, το παίζουμε αγωνιστές κι επαναστάτες κι απ'την άλλη η συντριπτική πλειοψηφία των αιωνίων δυνάμεων του λαικισμού το μόνο που φροντίζει να διατρανώνει είναι πως δεν γίνεται να εκπαιδευτεί χωρίς την καλή καρδιά του Σπηλιωτόπουλου που θα δώσει ένα 2,5% παραπάνω απ'το κρατικό budget. Κάντε και κάτι με τα χεράκια σας, δεν είναι νταβατζής, ούτε πουλάει προστασία το κράτος. Κι όποιος λαμβάνει έστω κι ένα ευρώ χωρίς αυτό να το δηλώνει στη φορολογική δήλωση δεν έχει κανένα ηθικό δικαίωμα να απαιτεί τίποτα δωρεάν και δημόσιο. Κι επειδή η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών έχει τέτοια εισοδήματα, καλά θα κάνει ο καθένας να σκεφτεί πως ακριβώς συμβάλλει ο ίδιος στο γεγονός ότι το κράτος δε μπορεί να δώσει το 5% στην Παιδεία, προτού κατέβει στις πορείες και παπαγαλίσει για 2888884555η φορά τις πίπες που μαθαίνει απ΄τις φυλλάδες.

PS: Εδώ κολλάει πολύ το θέμα του Μεσσιανισμού, κατά πόσο, δηλαδή, το "συν Αθηνά και χείρα κίνει" δεν εφαρμόζεται σχεδόν καθόλου και κατά πόσο μια κοινωνία που περιμένει απ'το κράτος να τη μορφώσει, φοράει παρωπίδες και βαριέται η ίδια να κουνήσει το χεράκι της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Προφανώς και το θέμα είναι να γράψεις κάτι πιασάρικο. Διαφορετικά δεν πρόκειται να σ'επιλέξουν και να σου δώσουν βήμα, οπότε κοινώς θα έχεις γράψει μια έκθεση που θα τη διαβάσει μόνο ο διορθωτής και κατόπιν θα πάει στην ανακύκλωση. Ανούσιο εντελως, δεδομένου ότι δεν θα καταφέρεις να πάρεις ποτέ το λόγο.
-----------------------------------------
Δεν τους ενδιαφέρει αν είσαι καυστική, φιλόλογοι καθηγητές το διορθώνουν, δεν το διορθώνει ο υπουργός. Σημασία έχει η ρεαλιστικότητα, η λογική θεμελίωση, το εμπεριστατωμένο κομμάτι των προτάσεων και σαφώς η πρωτοτυπία. Το περιβάλλον δεν είναι καθόλου πρωτότυπο, αν και ειλικρινά σου εύχομαι καλή τύχη.

Με συγχωρείς αλλά σκοπός μου δεν είναι ούτε να πρωτοτυπήσω,ούτε να γράψω μια μπαμπινιώτικη έκθεση στυλ''κοίτα είμαι μαθήτρια του 20'',ούτε να ''περάσω''.Σκοπός μου είναι να εκφράσω τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς μου σχετικά με κάποια θέματα που με αφορούν και ενδιαφέρουν άμεσα κι όχι να αραδιάσω παπαρολογίες για ''πιασιάρικα'' θέματα.Σκοπός μου είναι να προτείνω πιθανές λύσεις σε προβλήματα που έχω βιώσει.Δε με ενδιαφέρει αν θα περάσω ή όχι.Για μένα μετράει οτι αυτά που ήθελα να πω και να θίξω τα είπα.Όσον αφορά τον κάδο ανακύκλωσης σου λέω απλά οτι στο τέλος όλα τα γραπτά εκεί πάνε περάσουν δε περάσουν..Και δε νομίζω να πιστεύεις οτι αυτοί που θα πάρουν τελικά το λόγο στο βήμα θα ακουστουν πραγματικά..Δε ξέρω λοιπόν κατα πόσο άξιζαν οι δύο ώρες αυτές που σπατάλησα για να τους γράψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τουλάχιστον αν περνούσες θα μπορούσες να πεις αυτον τον προβληματισμό στο βήμα της Βουλής και να καταγραφεί σε κάποια κασέτα να υπάρχει. Γι'αυτό και λέω ότι σου εύχομαι να περάσεις. Από κει και πέρα, ναι, αν δεν περάσεις χαμένος κόπος θα είναι γιατί αυτά που θεωρείς εσύ ως έκφραση προβληματισμού δεν θα είναι τίποτα παραπάνω από μια σελίδα ανάμεσα στις δεκάδες εκθέσεις που θα έχουν να διορθώσουν. Προσφορότερο θα ήταν, από την άποψη αυτή, αν πρότεινες τις λύσεις στον τοίχο του δωματίου σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wean

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγω παιδια εγραψα σημερα αλλα οταν τελειωσα την εκθεση παρατηρησα κατι που δεν μου αρεσε.Μου κανει η καθηγητρια που ειναι υπευθηνη για τις εκθεσεις,ωραια μου κανει τωρα κρυβω το ονομα σου και γραφω τα συμπερασματα σου! Και της λεω τι? Ναι μου κανει γραφουμε για καθε εκθεση το θεμα τα προβληματα που αναφερει και τι λυσεις προτεινει!!! Οποτε φοβαμαι πως μονο αυτα θα διαβαζει το Υπουργειο και αν βρει καμια που τους αρεσει τοτε ΙΣΩΣ την διαβασουν..... :sick::sick::sick::sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ποιο υπουργείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Γραφω αυριο 3 τελευταιες ωρες.
Οπως προειπα σκεφτομαι να γραψω για περιθωριοποιηση αλλοδαπων στα ελληνικα σχολεια, ρατσισμο, εθνικισμο και ολα αυτα.
Δωστε μου εμπνευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Minerv@

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Minerv@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Γεώργιος (Γρεβενά). Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Λοιπόν,παιδιά εμάς ο καθηγητής μας είπε ότι δεν έχει τόση μεγάλη σημασία ο τρόπος που θα γράψεις την έκθεση όσο οι ιδέες που θα προβάλεις. Θα διαβαστούν όλες οι εκθέσεις και έπειτα θα κοπούν όσες ειναι εκτός θέματος. Οι υπόλοιπες θα κληρωθούν και θα περάσουν στη βουλή τόσοι μαθητές όσοι και οι βουλευτές της περιφέρειας τους.
Τώρα όσον αφορά την προετοιμασία της έκθεσης, εγώ προσωπικά δεν ήξερα καν πότε γράφω,δηλαδή δεν είχα συγκρατήσει ημ/νια, απλώς είχα ενημερωθεί σχετικά με τα θέματα. Έμαθα οτι γράφω, όταν ήμουν στο σχολείο. Επιτόπου σκέφτηκα τι ακριβώς ήθελα να γράψω και ξεκίνησα. Τώρα μακάρι να κληρωθώ!!! Καλή τύχη εύχομαι σε όλους σας και ας κληρωθούν εκείνοι που το θέλουν περισσότερο.....:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Θα κληρωθούν;

Δε θα επιλεγούν με βάσει το τί γράφεις;

Ω...
-----------------------------------------
(τώρα το τί κλήρωση θα είναι...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Λοιπόν,παιδιά εμάς ο καθηγητής μας είπε ότι δεν έχει τόση μεγάλη σημασία ο τρόπος που θα γράψεις την έκθεση όσο οι ιδέες που θα προβάλεις. Θα διαβαστούν όλες οι εκθέσεις και έπειτα θα κοπούν όσες ειναι εκτός θέματος. Οι υπόλοιπες θα κληρωθούν και θα περάσουν στη βουλή τόσοι μαθητές όσοι και οι βουλευτές της περιφέρειας τους.
Τώρα όσον αφορά την προετοιμασία της έκθεσης, εγώ προσωπικά δεν ήξερα καν πότε γράφω,δηλαδή δεν είχα συγκρατήσει ημ/νια, απλώς είχα ενημερωθεί σχετικά με τα θέματα. Έμαθα οτι γράφω, όταν ήμουν στο σχολείο. Επιτόπου σκέφτηκα τι ακριβώς ήθελα να γράψω και ξεκίνησα. Τώρα μακάρι να κληρωθώ!!! Καλή τύχη εύχομαι σε όλους σας και ας κληρωθούν εκείνοι που το θέλουν περισσότερο.....:no1:

Oι εφηβοι βουλευτες δεν ειναι πλεον τοσοι οσοι οι κανονικοι βουλευτες σε καθε νομο.Εχει πλεον αλλαξει.Βασικα μειωθηκε ο αριθμος εφηβων βουλευτων ανα νομο για να μπουν οι Ελληνες του εξωτερικου.π.χ στο δικο μου νομο ενω ειναι 8 οι βουλευτες στη βουλη των εφηβων θα πανε 6 παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Δε θα επιλεγούν με βάσει το τί γράφεις;

Ειναι με βαση.Βεβαια μπορουσες να γραψεις βασει χωρις το με και να συνεχισεις με γενικη.

Εγω νομιζα οτι σε επιλεγουν αναλογα με αυτα που εγραψες οχι με κληρωση...who knows?...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, βρε, το ξέρω, παρασύρθηκα:D:P. Τς, τς, τς, ντροπή μου:P.

Κι εγώ αυτό ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Minerv@

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Minerv@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Γεώργιος (Γρεβενά). Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Ποιός να ξέρει? Ευελπιστώ οτι δε θα γίνει κανενός είδους κομπίνα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Η κληρωση θα γινει μεσω του υπολογιστη δεν εχουν συγκεκριμενο αριθμο παιδιων που θα διαλεξουν απο καθε νομο .Δεν αξιλογουν το γραπτο αναλογα με το ποσο καλογραμμενο ειναι αλλα απο το ποσο δημιουργηκες ειναι οι λυσεις που δωσατε οσο για το αν θα ειμαστε μαεσα στουσ 300 αυτο ειναι θεμα τυχης.Καλη τυχη σε ολους.Ααα τα αποτελεσματα βγαινουν το Μαιο αλλα η ''εκδρομη'' που θα πανε τα παιδια που περασαν κατα τον Σεπτεμβριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Η κληρωση θα γινει μεσω του υπολογιστη δεν εχουν συγκεκριμενο αριθμο παιδιων που θα διαλεξουν απο καθε νομο .Δεν αξιλογουν το γραπτο αναλογα με το ποσο καλογραμμενο ειναι αλλα απο το ποσο δημιουργηκες ειναι οι λυσεις που δωσατε οσο για το αν θα ειμαστε μαεσα στουσ 300 αυτο ειναι θεμα τυχης.Καλη τυχη σε ολους.Ααα τα αποτελεσματα βγαινουν το Μαιο αλλα η ''εκδρομη'' που θα πανε τα παιδια που περασαν κατα τον Σεπτεμβριο.
O αριθμος των παιδιων απο καθε νομο ειναι συγκεκριμενος.
Τωρα,οποιοις βλεπει τη συμμετοχη του στη βουλη των εφηβων ως εκδρομη,καλυτερα να μη παει καθολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Minerv@

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Minerv@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Γεώργιος (Γρεβενά). Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Δηλαδή θα πάρουν συγκεκριμένο αριθμό από κάθε νομό και επιπλέον ένα ποσοστό από το εξωτερικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top