Γενικό -  Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλά καλά βοηθήματα στη Φυσική κατεύθυνσης. Η γνώμη μου είναι ότι του Σαββάλα δεν είναι και πολύ καλό. Όλο τις ίδιες ασκήσεις επαναλαμβάνει για να γεμίζει τις σελίδες. Καλό μου φαίνεται αυτό των Αλεβίζου-Καστανά-Κοτρίδη γιατί έχει καλές ασκήσεις. Όμως νομίζω τα βοηθήματα είναι για ασκήσεις και όχι για θεωρία. Τη θεωρία πρέπει να τη μαθαίνουμε από το σχολικό γιατί από εκεί θα μας ζητηθεί. Ευτυχώς στο σχολείο έχω πολύ καλό φυσικό τον ίδιο και γενική και κατεύθυνση που τον είχα και πέρισι. Παραδίδει το μάθημα με τέτοιο τρόπο και γράφει στον πίνακα τόσο οργανωμένα που αν προσέξεις σου έχει μείνει. Επίσης μας έδωσε δικό του φυλλάδιο με πολύ καλές ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ant1637

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
κατά τη γνώμη μ το βοήθημα των Παναγιωτακόπουλο-Μαθιουδάκη είναι πλ καλό γτ έχει μεγάλη ποικιλία ασκήσεων,παρατηρήσεις για κάθε ασκηση κ οργανωμένη θεωρία..στ προτείνω ανεπιφύλακτα:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Έχω του Μαθιουδάκη-Παναγιωτόπουλου.
Πιστεύω πως είναι το καλύτερο βοήθημα που είχα ποτέ από το γυμνάσιο.
Έχει ωραία θεωρία και πολύ ωραίες ασκησεις...Ακόμα και στις ασκήσεις που έχει για να τις λύσεις σου έχει μια μικρή επεξήγηση, δεν σου έχει σκέτα τα αποτελέσματα...Είχα τον ένα τόμο του Σαβ. αλλά γενικής παιδείας από το αδελφό μου αλλά δεν μου άρεσε καθόλου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss2009

Νεοφερμένος

Ο boss2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Για τον Αλεφραγκή τι άποψη έχετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Για τον Αλεφραγκή τι άποψη έχετε?
Και 'γω σ'αγαπώ...:P

Ποιός είναι αυτός?? Καθηγητής σου??:P

Δεν τον ξέρω τον κύριο..:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss2009

Νεοφερμένος

Ο boss2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Οχι ρε συγγραφέας βοηθήματος είναι απο την ΕΟΣΚ(Εκδοτικός όμιλος συγγραφέων καθηγητών)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Οχι ρε συγγραφέας βοηθήματος είναι απο την ΕΟΣΚ(Εκδοτικός όμιλος συγγραφέων καθηγητών)


Ναι ρε κατάλαβα;)

Στο έχει προτείνει κάποιος σαν καλό??? Γενικά σαυτό το forum δεν έχει ακουστεί(νομίζω τουλάχιστον) αυτό το όνομα.. Κυρίως προτείνουν των Σαβ. ή των Μαθ.-Παν.

Κατ' εμέ Μαθιοδ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss2009

Νεοφερμένος

Ο boss2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Το σκέφτομαι για το βοήθημα Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλο αλλά θα έχει ζόρικες ασκήσεις(κυρίως στις θερμικές μηχανές)?Γιατί στην γενική που το έχω δεν είδα και καμμιά πολύ δύσκολη!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ant1637

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
έχει όλων των ειδών ασκήσεις και υποδεί3εις στις λυμένες που 8α σε βοηθήσουν αρκετά στον τρόπο σκέψης και μεθοδολογίας..α3ίζει κατά τη γνώμη μου:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ister

Νεοφερμένος

Ο ister αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Κρόκος (Κοζάνη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
ρίξτε και μια ματιά στον Γκιώκα

"ελληνικά Γράμματα" είναι καλός και αναλυτικός....
Μαθιουδάκης σαφώς πρόκειται για βοήθημα αναφοράς
οι Σαββάλα brothers επαναλαμβάνονται....copy-paste θα έλεγα!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη X.

Νεοφερμένος

Η Έφη X. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εγώ έχω του Δημοπουλου και ειναι μια χαρα..
Αλλά και των Μαθιουδ-Παναγιωτ. πρεπει να ειναι καλό,έχω το βιβλίο τους για τη φυσική γενικής..
Εσύ επιλέγεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tombraider

Νεοφερμένος

Ο Gregory αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Δοξάτο (Δράμα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
κ εγω μαθιουδακη εχω κ γενικη κ κατευθυνση κ ειμαι αρκετα ικανοποιημενοσ... αλλα τ θεμα μ ειναι οτι κ στ γενικη κ στ κατευθυνση , οι φυσικοι ειναι γκαουτσαλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παυλος-Σερρες

Νεοφερμένος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ κάνω ιδιαίτερα και χρησιμοποιώ Σαβάλλα.Είμαι πολύ ευχαριστημένος και από τη θεωρία αλλά και από το επίπεδο των ασκήσεων.Επίσης ο καθηγητής μου, μου είπε πως όσα χρόνια το χρησιμοποιεί οι μαθητές είναι καλυμμένοι από όλα τα είδη ασκήσεων που μπορείς να συναντήσεις.Στο προτείνω λοιπόν ανεπιφύλαχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tombraider

Νεοφερμένος

Ο Gregory αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Δοξάτο (Δράμα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
λοιπον guys εδω θελω να μ παραθεσετε τσ αποψεισ σασ για βοηθηματα φυσικης-μαθηματικων(γενικης-κατευθυνσησ) π χρησιμοποιειτε... εγω εχω μπαρλα, μαθιουδακη παναγιωτακοπουλου. απο τν μπαρλα ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενοσ...γ τν φυσικη απο τν αλλη οχι κ τοσο..

θα χαρω πολυ να ακουσω κ εσασ για τ ποια βοηθηματα εχετε, πωσ τ αξιολογειτε κλπ....

(επισησ πολυτιμεσ ειναι κ οι γνωμεσ καθηγητων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Οχι ρε συγγραφέας βοηθήματος είναι απο την ΕΟΣΚ(Εκδοτικός όμιλος συγγραφέων καθηγητών)
από τον ίδιο εκδοτικό όμιλο έχω του Δημόπουλου για τα 2 πρώτα κεφάλαια της Κατέυθυνσης (Θερμοδυναμική κλπ)... Τώρα βέβαια έχουμε των Σαββάλα bros! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
ένα είναι το βιβλίο Μαυρίδης ,δημιουργεί μια ερωτητική σχέση με τα μαθηματικά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Εγω θυμαμαι οτι εκανα του Γκατζουλη.
Ειχα δει και του μπαρλα και πιστευω οτι ειναι καλυτερο του Γκατζουλη καθως εχει μεγαλη ποικηλια ασκησεων και ξεφευγει απο τη στανταρ μεθοδολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι ότι παράλληλα με τα βοηθήματα που χρησιμοποιεί ο κάθε μαθητής-μαθήτρια, στα Μαθηματικά χρειάζεται να έχει και βοηθήματα με τίτλο το 4ο ΘΕΜΑ, ώστε να κάνει έλεγχο στο επίπεδο των γνώσεων που έχει.

Σαν καθηγητης εχετε να μας προτεινετε κάποιο βοηθημα το οποοίο να εχει καλα γραμμενη την θεωρια και αρκετες ασκησεις ;; Ακόμα αυτο που λετε για βοηθημα με τιτλο 4ο Θέμα καταρχας δεν ηξερα ότι υπαρχουν.Έχουν δηλαδη ασκήσεις με κάποια παραπανω θεωρια τ ακριβως ειναι ;; Εχετε να προτείνετε κάποιο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Σαν καθηγητης εχετε να μας προτεινετε κάποιο βοηθημα το οποοίο να εχει καλα γραμμενη την θεωρια και αρκετες ασκησεις ;; Ακόμα αυτο που λετε για βοηθημα με τιτλο 4ο Θέμα καταρχας δεν ηξερα ότι υπαρχουν.Έχουν δηλαδη ασκήσεις με κάποια παραπανω θεωρια τ ακριβως ειναι ;; Εχετε να προτείνετε κάποιο;;

Βασικά μην περιμένεις απάντηση άμεσα.:P
Το μήνυμα το έγραψε πριν 2 χρόνια, οπότε κομματάκι δύσκολο να σου απαντήσει.

Για τη βασική σου προετοιμασία έχουν προταθεί πολλά βοηθήματα στο forum, με τα πιο γνωστά να είναι των Στεργίου και Μπάρλα.

Όσον αφορά τα βιβλία με τίτλο "4ο θέμα", καταρχάς να διευκρινίσουμε ότι πρόκειται για βιβλία που στην παρούσα φάση είναι αχρείαστα για κάποιον μαθητή. Απαιτούν την γνώση όλης της ύλης και περιέχουν θέματα συνδυαστικά. Όταν έρθει η ώρα θα προτείνουμε και τέτοια.




Ps: Από τη Β' λυκείου κάψα για το 4ο θέμα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...βοηθημα το οποίο να εχει καλα γραμμενη την θεωρια.....
Για τη θεωρία μία είναι η πρόταση. Αυτό το βοήθημα:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top