Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Mάλλον αυτό θα εννοείς! :P



Eυχαριστώ για την πρόταση. Είμαι σε φάση αναζήτησης προσπαθώντας να βρω το σχετικά ''καλύτερο'' ;)

Αυτο ακριβως.
Εγω να σου πω δεν το εψαξα και πολυ μου το εδωσε η καθηγητρια κατευθειαν. Μου ειπε αυτο να παρεις και τελειωσε το θεμα.
Αν θες παντως να το δουλεψεις μονος σου -δυστυχωσ ή ευτυχως - θα πρεπει να το ρισκαρεις:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Bιολογία Γ Λυκείου θετικής κατεύθυνσης ποιο προτείνετε;
400 ασκήσεις βιολογίας. Εχει μόνο λυμένες εφαρμογές και άλυτες ασκήσεις. Αν ο καθηγητής σου δίνει σημειώσεις για καλύτερη κατανόηση της ύλης, ασκήσεις από διάφορα βοηθήματα και έχεις και αυτό είσαι οκ. Βοηθάει πάρα πολύ για τη μεθοδολογία των ασκήσεων και έχει πολλές ερωτήσεις κλειστού τύπου για εξάσκηση καθώς και τα θέματα εξετάσεων ανα κεφάλαιο.
Εμας μας είπε να μην πάρουμε κάποιο από τα κανονικά βοηθήματα γιατί συνήθως τα παιδιά βολεύονται να μαθαίνουν τη θεωρία από εκεί, όμως δεν την λέει ακριβώς όπως στο βιβλίο πάντα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
400 ασκήσεις βιολογίας. Εχει μόνο λυμένες εφαρμογές και άλυτες ασκήσεις. Αν ο καθηγητής σου δίνει σημειώσεις για καλύτερη κατανόηση της ύλης, ασκήσεις από διάφορα βοηθήματα και έχεις και αυτό είσαι οκ. Βοηθάει πάρα πολύ για τη μεθοδολογία των ασκήσεων και έχει πολλές ερωτήσεις κλειστού τύπου για εξάσκηση καθώς και τα θέματα εξετάσεων ανα κεφάλαιο.
Εμας μας είπε να μην πάρουμε κάποιο από τα κανονικά βοηθήματα γιατί συνήθως τα παιδιά βολεύονται να μαθαίνουν τη θεωρία από εκεί, όμως δεν την λέει ακριβώς όπως στο βιβλίο πάντα. ;)

Mάλλον θα εννοείς το παρακάτω:


Το έψαξα και είδα ότι:
Περιέχει τα θέματα εξετάσεων 2000-2010
1.Ιουνίου,
2.Επαναληπτικών Ιουνίου,
3.Εσπερινών λυκείων,
4.Ελλήνων εξωτερικού.

Αυτά δεν μπορεί να τα βρει και στο ιντερνετ κάποιος;
Ευχαριστώ πάντως! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Mάλλον θα εννοείς το παρακάτω:


Το έψαξα και είδα ότι:
Περιέχει τα θέματα εξετάσεων 2000-2010
1.Ιουνίου,
2.Επαναληπτικών Ιουνίου,
3.Εσπερινών λυκείων,
4.Ελλήνων εξωτερικού.

Αυτά δεν μπορεί να τα βρει και στο ιντερνετ κάποιος;
Ευχαριστώ πάντως! ;)
Nαι τα έχει όλα αυτά αλλά δεν έχει μόνο αυτά. Εχει πάρα πολλές άλλες λυμένες και άλυτες ασκήσεις,
Επίσης, όσο αφορά τα θέματα εξετάσεων τα έχει κατηγοριοποιημένα. Δηλαδή λέει μετά από κάθε κεφάλαιο: Μόλις τελειώσεις το 2ο κεφάλαιο πχ θα μπορείς να λύσεις τα εξής θέματα : μπλα μπλα μπλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Ok ευχαριστώ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Ποιό βοήθημα να πάρω για μαθ Κατ που να έχει λυμένες αναλυτικές ασκήσεις για να λύνω μόνος μου;(έχω ήδη του μπάρλα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Ποιό βοήθημα να πάρω για μαθ Κατ που να έχει λυμένες αναλυτικές ασκήσεις για να λύνω μόνος μου;(έχω ήδη του μπάρλα)

εκδοσεις Σαββαλας του Βασιλη Παπαδακη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
εκδοσεις Σαββαλας του Βασιλη Παπαδακη
Ειναι δύο τόμοι;και κάτι άλλο ξέρεις άμα του στεργίου-νάκη είναι σαν του μπάρλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Ειναι δύο τόμοι;και κάτι άλλο ξέρεις άμα του στεργίου-νάκη είναι σαν του μπάρλα;

Nαι ,ειναι 2 τομοι.

Γα του Στεργιου-Νακη δε ξερω αλλα εχω ακουσει καλα λογια.
εγω εχω μπαρλα και παπαδακη αλλα μεχρι τωρα μονο παπαδακη δουλευω και αμα βαριεμαι ανοιγω μπαρλα(εχει πολλες παρατραβηγμενες ασκησεις και δεν εχει πολλες λυμενες και καλη θεωρια ,ουτε μεθοδολογια καλη σαν του παπαδακη)
αυτα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένα έχω να πω: ΜΗΝ πάρετε για τη φυσική κατεύθυνσης το βοήθημα(σε 2 τόμους) των Παλόγου-Ποντικού, εκδόσεις Γκρίτζαλη. Θα το μετανιώσετε!!!:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Ένα έχω να πω: ΜΗΝ πάρετε για τη φυσική κατεύθυνσης το βοήθημα(σε 2 τόμους) των Παλόγου-Ποντικού, εκδόσεις Γκρίτζαλη. Θα το μετανιώσετε!!!:devil:

δεν το εχουμε παρει:P
Τα καλυτερα για τη φυσικη ειναι εκδοσεις σαββαλα του παναγιωτακοπουλου-μαθιουδακη
και εκδοσεις σαββαλα Α.- Σ.Σαββαλας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathisdim

Νεοφερμένος

Ο stathisdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ειναι δύο τόμοι;και κάτι άλλο ξέρεις άμα του στεργίου-νάκη είναι σαν του μπάρλα;

Οχι του νακη εχει πολλες λυμενες ασκησεις και στο τελος του βιβλιου στης απαντησεις λυνει αρκετες ενω σε πιο απλες δινει μονο τα αποτελεσματα. Ωστωσο σαν επιπεδο ειναι αρκετα πιο πανω απο των πανελληνιων, ενω ο μπαρλας ειναι μεσα στο πνευμα των εξετασεων, ακομα και τα τελευταια δυο χρονια που επεσαν δυσκολα θεματα. (Μιλαω εκ πειρας καθως περσι δουλευα και με τα δυο, τον μπαρλα στο φροντιστηριο, τον στεργιου μονος μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Οχι του νακη εχει πολλες λυμενες ασκησεις και στο τελος του βιβλιου στης απαντησεις λυνει αρκετες ενω σε πιο απλες δινει μονο τα αποτελεσματα. Ωστωσο σαν επιπεδο ειναι αρκετα πιο πανω απο των πανελληνιων, ενω ο μπαρλας ειναι μεσα στο πνευμα των εξετασεων, ακομα και τα τελευταια δυο χρονια που επεσαν δυσκολα θεματα. (Μιλαω εκ πειρας καθως περσι δουλευα και με τα δυο, τον μπαρλα στο φροντιστηριο, τον στεργιου μονος μου)
Ετσι το σκέφτηκα και εγώ μπάρλας για φροντιστήριο και για μόνος είμαι σε δίλημμα παπαδάκης ή στεργίου:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
αν τον δουλευεις τον μπαρλα μαζι με καθηγητη εισαι κομπλε.αλλα μονος σου ειναι λιγο δυσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathisdim

Νεοφερμένος

Ο stathisdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Δεν ειναι δυσκολο ειναι σχεδον αδυνατο :P, καθως δεν εχει αρκετες λυμενες ασκησεις ενω πισω εχει μονο τα αποτελεσματα. Για μονος θα ελεγα παπαδακη ακουσα πολυ καλα λογια και εχει πολλες λυμενες και επαναληπτικες ασκησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Δεν ειναι δυσκολο ειναι σχεδον αδυνατο :P, καθως δεν εχει αρκετες λυμενες ασκησεις ενω πισω εχει μονο τα αποτελεσματα. Για μονος θα ελεγα παπαδακη ακουσα πολυ καλα λογια και εχει πολλες λυμενες και επαναληπτικες ασκησεις.

παπαδακη εχω και μεχρι τωρα ειμαι ευχαριστημενη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Τελικά σε παπαδάκη θα καταλήξω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Τελικά σε παπαδάκη θα καταλήξω;)

σου προτεινω οταν θα πας στο βιβλιοπωλειο και τα χει κ τ δυο να τα ξεφυλλισεις και να δεις ποιο οσυ ταιριαζει!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μπορείτε να μου προτείνετε ένα βοήθημα για τα Μαθηματικά ΓΠ?
Εχω του Μπάρλα αλλά δεν μου αρέσει σαν βιβλίο και θεωρώ πως δεν έχει πολύ δυσκολες ασκήσεις. Θέλω επίσης να έχει καλογραμμένη θεωρία, πολλά λυμένα παραδείγματα και πολλά δύσκολα και συνδιαστικά θέματα για επανάληψη.
Κάποιο από αυτά των εκδόσεων Σαββάλας είναι καλό? Γιατί έχουν έκπτωση σε ένα μαγαζί στην πόλη μου. :redface:
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top