Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

marieclaire

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αν και είναι λίγο υποκειμενικό εγώ θα σου πρότεινα το εξής:
"ΒΙΟΛΟΓΙΑ Γ' ΛΥΚΕΙΟΥ, ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ"
ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ: ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΠΑΠΑΣΤΑΜΟΣ
ΕΚΔΟΣΕΙΣ: ΕΚΔΟΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ

Δεν έχει πολύ θεωρία, μόνο ορισμένες επισημάνσεις, αλλά έχει απαντημένα όλα τα θέματα ΚΕΕ και του σχολικού.
Επίσης, έχει αρκετές λυμένες και άλυτες ασκήσεις, καθώς και αρκετές ερωτήσεις ανοιχτού και κλειστού τύπου.

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Αν και είναι λίγο υποκειμενικό εγώ θα σου πρότεινα το εξής:
"ΒΙΟΛΟΓΙΑ Γ' ΛΥΚΕΙΟΥ, ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ"
ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ: ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΠΑΠΑΣΤΑΜΟΣ
ΕΚΔΟΣΕΙΣ: ΕΚΔΟΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ

Δεν έχει πολύ θεωρία, μόνο ορισμένες επισημάνσεις, αλλά έχει απαντημένα όλα τα θέματα ΚΕΕ και του σχολικού.
Επίσης, έχει αρκετές λυμένες και άλυτες ασκήσεις, καθώς και αρκετές ερωτήσεις ανοιχτού και κλειστού τύπου.

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως..;)

Οh, ok^^ Thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
χρησημοποιω το βοηθημα του σαββαλα στο φροντιστηριο που παω. απλως τωρα σιγα σιγα θελω να αρχισω επαναληψης.
Λυμενες ασκησεις/μεθοδολογιες δεν εχω διαβασει ποτε, οποτε ο τροπος 'διαβασματος-επαναληψης' μου ειναι η επιλυση ασκησεων.
Θα ηθελα,λοιπον, να μου προτινετε ενα καλο βοηθημα με πιο δυσκολες και εξειδηκευμενες ασκησεις απο του σαββαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Και γω έχω το βοήθημα του Σαβάλλα και κατά τη γνώμη μου έχει πάρα πολύ καλές ασκήσεις.. εμένα μ έχει βοηθήσει πάρα πολύ και έχει καλές μεθοδολογίες και ασκήσεις.. δεν καταλαβαίνω γιατί δεν θες να κάνεις επανάληψη από του Σαβάλλα..
Btw, τελείωσες την ύλη και θα αρχίσεις την επανάληψη?(κιόλας?!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
του δημόπουλου έχω ακούσει οτι είναι πάρα πολύ καλό βοήθημα(εκδόσεις μην με ρωτήσεις~!:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Και γω έχω το βοήθημα του Σαβάλλα και κατά τη γνώμη μου έχει πάρα πολύ καλές ασκήσεις.. εμένα μ έχει βοηθήσει πάρα πολύ και έχει καλές μεθοδολογίες και ασκήσεις.. δεν καταλαβαίνω γιατί δεν θες να κάνεις επανάληψη από του Σαβάλλα..
Btw, τελείωσες την ύλη και θα αρχίσεις την επανάληψη?(κιόλας?!)
προτιμω να λυσω διαφορετικες ασκησεις μεγαλυτερης δυσκολιας, παρα τις ιδιες.
δεν αντιλεγω, πολυ καλο βοηθημα.
απλως εγω θελω οταν εχω τελειωνω καθε μεγαλη ενοτητα(πχ κυματα) να λυνω καποιες πιο δυσκολες ασκησεις στην προηγουμενη ενοτητα(ταλαντωσεις) για επαναληψη.
οχι δεν εχω τελειωσει την υλη αλλα θελω να κανω επαναληψεις τακτικες ωστε να μην ερθει το πασχα και να βλεπω ασκησεις κυματων μετα απο μηνες!να τα εχω ολα παντα φρεσκαρισμενα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alxnks

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Να ρωτήσω ρε παιδια.. Περισσότερο αυτούς που έχουν ήδη δώσει από θετική.
Θέλω να εξασκηθώ περισσότερο με ασκήσεις και προβλήματα στη βιολογία κατ.
Εσείς πιο βοήθημα είχατε?


αν θέλεις σου λεω κι αλλο βοηθημα αν ειτε δεν εχεις παρει αυτο ή αν δε σε ικανοποιει τελικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
αν θέλεις σου λεω κι αλλο βοηθημα αν ειτε δεν εχεις παρει αυτο ή αν δε σε ικανοποιει τελικα

Για πείτε. Δεν έχω πάρει ακόμα. Αύριο θα κατέβω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alxnks

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Για πες. Δεν έχω πάρει ακόμα. Αύριο θα κατέβω..

θα σου πω οταν παω σπιτι, να σου δωσω ακριβως τα στοιχεια αυτου που εχω εγω για τα ιδιαιτερα μαθηματα, ειναι πολυ καλο, αρκει να το βρεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Χμμμ...στο φρο μας έδινε ασκήσεις και σημειώσεις από τρία βοηθήματα..
Της Λαζαράκη (εκδ ελλ.γράμματα), του Σαλαμαστράκη (μετάιχμιο), και εκδ Κωστόγιαννος.

Γνώμη μου, καλύτερα να επιλέξεις καποιο απ τα δύο τελευταία;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Titakos

Νεοφερμένος

Ο Titakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Μαθιουδάκης & Παναγιωτακόπουλος - Εκδόσεις Σαββάλα Πάρα πολύ καλό!

Παναγιωτακόπουλος - "Θέματα" - Εκδόσεις Σαββάλα. Πέρυσι βγήκε πάρα πολύ καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Έκανα μια πρόχειρη αναζήτηση αλλά δε βρήκα τίποτα συγκεκριμένο.Λοιπό η κατάσταση έχει ως εξής:

Είμαι τεχνολογική κατεύθυνση και πάω φροντιστήριο.Έχω ένα προβληματάκι στη Φυσική και στα Μαθηματικά...στο φροντιστήριο καταλαβαίνω όταν μας κάνουν παράδοση και λύνουμε ασκήσεις,το ίδιο και στο σχολείο.Όταν έρθει όμως η ώρα να λύσω ασκήσεις μόνος μου δυσκολεύομαι που και που.Αυτό βέβαια οφείλεται στο γεγονός ότι τα προηγούμενα χρόνια δε διάβαζα και τόσο πολύ,αλλά τώρα έχω σκοπό να δουλέψω και προσπαθώ να λύνω ασκήσεις μπας και γράψω τίποτα στις Πανελλήνιες.Γι αυτό σκέφτηκα να πάρω κάποιο βοήθημα ώστε πέρα απ' το σχολείο και το φρον. να δουλέψω περισσότερο και να λύσω ασκήσεις για να μάθω(αυτό είναι και το ζητούμενο).

Τι έχετε να προτείνεται από Φυσική και Μαθηματικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menenick

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
πολυ καλο ειναι ενα του σαββαλα με 4 συγγραφεις:ηλιας αρδιττης παναγωτης γκιργκινουδης δημητρης νοταρας μιχαλης πιταροκοιλης. Ειναι σε πρασινο φοντο και εχει μια πεταλουδα σο εξωφυλλο. αυτο ειχα περυσι και εγραψα 19 !! ( ειχα ομως και πολυ καλο καθηγητη στο φροντ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stella X

Νεοφερμένος

Η Stella X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Απο φυσικη σου προτεινω του Μαθιουδακη-Παναγιωτακοπουλου... Πραγματικα παρα πολυ καλο!!!!:no1:
Απο μαθηματικα..δεν ξερω!!:P Του Μπαρλα εχω ακουσει πως ειναι καλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria5

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
εγω παντως δουλευω μαθιουδακη και σαββαλα στη φυσικη και μπαρλα στα μαθηματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreas7

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Έκανα μια πρόχειρη αναζήτηση αλλά δε βρήκα τίποτα συγκεκριμένο.Λοιπό η κατάσταση έχει ως εξής:

Είμαι τεχνολογική κατεύθυνση και πάω φροντιστήριο.Έχω ένα προβληματάκι στη Φυσική και στα Μαθηματικά...στο φροντιστήριο καταλαβαίνω όταν μας κάνουν παράδοση και λύνουμε ασκήσεις,το ίδιο και στο σχολείο.Όταν έρθει όμως η ώρα να λύσω ασκήσεις μόνος μου δυσκολεύομαι που και που.Αυτό βέβαια οφείλεται στο γεγονός ότι τα προηγούμενα χρόνια δε διάβαζα και τόσο πολύ,αλλά τώρα έχω σκοπό να δουλέψω και προσπαθώ να λύνω ασκήσεις μπας και γράψω τίποτα στις Πανελλήνιες.Γι αυτό σκέφτηκα να πάρω κάποιο βοήθημα ώστε πέρα απ' το σχολείο και το φρον. να δουλέψω περισσότερο και να λύσω ασκήσεις για να μάθω(αυτό είναι και το ζητούμενο).

Τι έχετε να προτείνεται από Φυσική και Μαθηματικά?
λοιπον γεια σου φιλε μου...σε καταλαβαινω απολυτα,καθως εκει που βρισκεσαι εσυ τωρα βρισκομουν εγω περσι!ας μην πολυλογω ομως...πιστευω πως τα καλυτερα βοηθηματα γ μαθηματικα ειναι του "Μπαρλα" κ στην γενικη αλλα κ στην κατευθυνση!ενω στην φυσικη...θα σου προτεινα τον "Μαθιουδακη"!πιστευω οτι ειναι τα καλυτερα που μπορεις να προμηθευτεις...θα στα προτινουν αλλωστε και καθηγητες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.Από μαθηματικά που ρώτησα και άλλα παιδιά,πάιζει πολύ ο Μπάρλας και μου είπανε και για Στεργίου-Νάκη.Από φυσική ότι κι εσείς,Μαθιουδάκη.Θα πάω άυριο το πρωί σε κάποιο βιβλιοπωλείο να τα τσεκάρω και να αποφασίσω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Έχει κάποιος να μου στείλει βοήθηματα για τα μαθηματικά,φυσική και βιολογία κατεύθυνσης που να εξηγούν αναλυτικά τη θεωρία εκτός από αυτά που έχει στην βιβλιοθήκη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Για Β' ή Γ' Λυκείου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top