Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Έχω δύο (Α και Β τόμος) για την Φυσική. Είναι των Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλου, εκδόσεων Σαββάλα. Εσύ να στα στείλουμε θες ή να σου προτείνουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Έχω δύο (Α και Β τόμος) για την Φυσική. Είναι των Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλου, εκδόσεων Σαββάλα. Εσύ να στα στείλουμε θες ή να σου προτείνουμε?


αν θα μπορούσες να μου τα στειλεις θα σου ημουν ευγνωμων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Κοίτα, εγώ όλη την Γ' Λυκείου μόνο με αυτά τα βιβλία διάβαζα Φυσική. Αλλά έλυνα όλες τις ασκήσεις που είχαν μέσα. Ήταν κατά γενική ομολογία το καλύτερο βοήθημα πάνω στο μάθημα. Γι'αυτό, αν είναι να τα δώσω, θέλω να τα δώσω σε κάποιον που θα τα αξιοποιήσει και δεν θα τα πάρει απλώς να τα ξεφυλλίσει και να λύσει κανά δυο ασκήσεις.
Για περαιτέρω, στείλε pm.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menenick

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
αν θες τη γνωμη μου υπαρχει ενα του σαββαλα που λεγεται 200 θεματα μαθηματικων το οποιο εχει και συνοπτικα τη θεωρια , χωρις ομως αποδειξεις , αλλα ειναι εξαιρετικο στη θεματολογια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki_7

Νεοφερμένος

Η Maraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
εγω ξεκινησα χθες φυσικη κ ο καθηγητης μου μας εχει πει οτι ο τροπος που λυνει τις ασκησεις ο Σαββαλας ειναι ο χειροτερος και ο πιο δυσκολος τωρα τι να σου πω εμεις πηραμε των αδερφων Σαββαλα για να λυσουμε ασκησεις αλλα αν τολμησουμε να δουμε πως τις λυνουν καηκαμε μεχρι τον δεκεμβριο και μετα θα παρουμε του Παναγιωτακοπουλου για επαναληπτικες ασκησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
βασικα εγω μαθαινω τι μεθοδολογια που μου δειχνει ο καθηγητης μου....δεν κοιτω τα λυμενα γτ πολλες φορες μπερδευομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Πρόσφατα κυκλοφόρησε το νέο τεύχος των αδερφών Σαββάλα (έκδοση Ιούνιος 2008), το οποίο είναι πλήρες τόσο από λυμένες ασκήσεις όσο και από ασκήσεις προς λύση. Αξίζει να του ρίξεις μια ματιά, νομίζω. :no1:
Παρόλ' αυτά, εξακολουθώ να πιστεύω πως των Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλου είναι top!

έχω το βοήθημα των αδερφων Σαββάλα.. πάρα πολύ καλό.αρκετές λυμένες ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που έγραψε ο panatha 1972 . :no1:

Απλά να αναφέρω και εγώ από την πλευρά μου μερικά πράγματα:
1ον Διαβάζουμε ήρεμα (αν και ακούγεται αυτονόητο έχω δει διάφορα...)
2ον Εξαντλούμε τις ερωτήσεις,τις ασκήσεις & τα προβλήματα του σχολικού βιβλίου.
Έχω παρατηρήσει μερικοί να δουλεύουν με διάφορα βοηθήματα και να μην μπορούν να λύσουν ασκήσεις-προβλήματα του σχολικού βιβλίου.
Το σχολικό βιβλίο είναι κάτι σαν Ευαγγέλιο. Δεν πρέπει να το "σνομπάρετε".
3ον Δουλεύουμε με ασκήσεις από 2-3 βοηθήματα ή ζητάμε από τον καθηγητή μας (είτε του φροντιστηρίου είτε του σχολείου) να μας προτείνει αυτός κάποιες. Δεν καλύπτουν όλα τα βοηθήματα το ίδιο καλά κάθε κεφάλαιο. Προσπαθούμε να μην χαθούμε σε πολλά βοηθήματα και άπειρες ασκήσεις.
4ον Δεν ψάχνουμε τα προτεινόμενα θέματα που δημοσιεύονται σε εφημερίδες και στο internet από φροντιστήρια. Απλά θα αγχωθείτε και δεν θα κερδίσετε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sabbath

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
ΕΓΩ ΕΧΩ μαθιουδακη ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ????? όλοι οι καθηγητές είναι καλοί και έχουν να σου δώσουν κάτι .... λάθος να ιποτιμαs ανθρώπους που ξέρουν πολλά περισσότερα από εσένα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εγω νομιζω οτι η πραγματικη φυσικη απεχει πολυ απο την μεθολογια
επισης εχω αρχισει να πιστευω οτι μερικες φορες η αυτομορφωση ειναι το ζητουμενο σε καποιους κλαδους. χωρις να θελω να διαγραψω τον ρολο τους, οι καθηγητες δν εχουν το αλαθητο, οπως πολλοι προσπαθουν να δειξουν. ειναι σιγουρα καλο να εχεις καποιον να μπορει να σου δινει συμβουλες αλλα αν δν διαβασεις και προσπαθησεις να καταλαβεις τις εννοιες τοτε δν κανεις τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraskevas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Θεωρια ο Σαββαλας ειναι μια χαρα. Και ασκησεις καλες εχει αλλα ειναι παααααααρα πολλες που για να τις λυσεις ολες πρεπει καθε μερα να ασχολεισαι μονο με τη φυσικη. Πηρα και του Παναγιωτακοπουλου και μπορω να πω οτι ειναι αυτο που εψαχνα για μια πολυ καλη επαναληψη τωρα τα Χριστουγεννα στο 1+2 κεφαλαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsol

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Χρόνια πολλά παιδιά.Θα ήθελα τη γνώμη σας για το παραπάνω βοήθημα μαθηματικών.Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Καλή χρονιά σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
καλο ειναι. το χρησιμοποιω σαν 3ο βοηθημα. εχει καποιες ασκησεις πολυ καλες που δεν εχει κανενα αλλο! επισης εχει(για οποιον τις διαβαζει) λυμενες ασκησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsol

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Τελικά το αγόρασα.Καλό φαίνεται.3 βοηθήματα χρησιμοποιείς?Μήπως είναι λίγο υπερβολικό?
Καλή χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makisbantiakas_

Νεοφερμένος

Ο makisbantiakas_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εγω παιδια εχω του μαθιουδακη παναγιωτακοπουλου....ειναι παρα πολυ καλο εχει δυσκολεσ ασκησεις.....σε ετοιμαζει για πανελλαδικες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannisZzz

Νεοφερμένος

Ο GiannisZzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγω εχω του Δημοπουλου. Το πηρα επειδη ειχα ενα προβληματακι γενικα με την φυσικη. Στα κυματα με βοηθησε πολυ, μπορω να πω οτι τα καταλαβα πολυ καλα. Γενικα εχει πολυ οργανωμενη την θεωρια και την μεθοδολογια μεσα. Εχει και αρκετες ασκησεις σε ολα τα επιπεδα. Απλα δεν εχει πολλα λυμενα, αλλα βεβαια δεν το εχω τσεκαρει ολο ακομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraskevas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Εχετε ξεκινησει να δουλευετε συνδυαστικες ασκησεις απο διαφορα βοηθηματα και αν ναι ποια εχετε να προτεινετε ως αξιολογα?

Αναφερομαι κυριως για Μαθ.κατ-γεν,Φυσικη Κατ, αντε και ΑΝ.ΕΦ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Από φυσική κατ. όπου να ναι θα αρχίσουμε να λύνουμε το βιβλίο με θέματα εξετάσεων εκδόσεις Σαββάλα συγγραφέας Παναγιωτακόπουλος που από τους περισσότερους θεωρείται το κορυφαίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nouli_Sugar

Νεοφερμένος

Η Nouli_Sugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
για μαθηματικά [κατ.-γεν.] συμβουλέψου τα βιβλία του Α.Χ. Μπάρλα [Ελληνοεκδοτική]:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Εάν θες να διαβάσεις κάποιες ασκήσεις δοκίμασε τις εκδόσεις Γκατζούλη. Βέβαια δεν ξέρω εάν είναι αρκετά δυνατό για επανάληψη. Στους Μιγαδικούς πάντως καλό μου φάνηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top