Γενικό -  Βοηθήματα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Για το συντακτκο των αρχαιων να προτιμησετε αυτο του αναγνωστοπουλου
ειναι εξαιρετικο και αναλυτικοτατο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Για συντακτικό νομίζω ότι αρκεί αυτό του γυμνασίου. Ο ΟΕΔΒ και η Μπίλλα έκαναν πολύ καλή δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Για συντακτικό νομίζω ότι αρκεί αυτό του γυμνασίου. Ο ΟΕΔΒ και η Μπίλλα έκαναν πολύ καλή δουλειά.

Δεν αρκει..ειναι ελλιπες και για τις πανελληνιες χρειαζεσαι κατι πιο αναλυτικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δεν αρκει..ειναι ελλιπες και για τις πανελληνιες χρειαζεσαι κατι πιο αναλυτικο...
Της Μπίλλα; :P
Μια χαρά είναι· για το επίπεδο του μαθητή είναι ό,τι πρέπει. Δε νομίζω να εξεταστεί μαθητής λυκείου σε κάτι τόσο εξεζητημένο, ώστε να μην καλύπτεται από τη θεωρία του συντακτικού της Μπίλλα. Πες μου εσύ, που λογικά θα 'χεις λύσει θέματα προηγούμενων ετών, αν εξεταζόταν κάτι που δεν υπήρχε στο συγκεκριμένο εγχειρίδιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Της Μπίλλα; :P
Μια χαρά είναι· για το επίπεδο του μαθητή είναι ό,τι πρέπει. Δε νομίζω να εξεταστεί μαθητής λυκείου σε κάτι τόσο εξεζητημένο, ώστε να μην καλύπτεται από τη θεωρία του συντακτικού της Μπίλλα. Πες μου εσύ, που λογικά θα 'χεις λύσει θέματα προηγούμενων ετών, αν εξεταζόταν κάτι που δεν υπήρχε στο συγκεκριμένο εγχειρίδιο :P

Υπαρχουν ολα μεσα σε αυτο το συντακτικο,αλλα οχι τοσο αναλυτικα....
Σε αλλα συντακτικα θα βρεις πολλα παραδειγματα και ασκησεις που θα σε βοηθησουν να κατανοησεις ολα αυτα που διαβαζεις:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Υπαρχουν ολα μεσα σε αυτο το συντακτικο,αλλα οχι τοσο αναλυτικα....
Σε αλλα συντακτικα θα βρεις πολλα παραδειγματα και ασκησεις που θα σε βοηθησουν να κατανοησεις ολα αυτα που διαβαζεις:D
Και από της Μπίλλα τα καταλαβαίνεις όλα. Και μάλιστα σου παρέχεται δωρεάν :P
Δε μου φαίνεται λογικό να αγοράσω βοήθημα για το συντακτικό, μόνο και μόνο επειδή θα 'χει περισσότερα παραδείγματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Και από της Μπίλλα τα καταλαβαίνεις όλα. Και μάλιστα σου παρέχεται δωρεάν :P
Δε μου φαίνεται λογικό να αγοράσω βοήθημα για το συντακτικό, μόνο και μόνο επειδή θα 'χει περισσότερα παραδείγματα :P

Αν νιωθεις οτι εισαι ενταξει,οκ.
Απλως αργοτερα που θα κανεις αναλυση μετοχων και ευθυ και πλαγιο λογο θα σου χρειαστει κατι πληρεστερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αν νιωθεις οτι εισαι ενταξει,οκ.
Απλως αργοτερα που θα κανεις αναλυση μετοχων και ευθυ και πλαγιο λογο θα σου χρειαστει κατι πληρεστερο...
Μην ξεχνάς ότι υπάρχει και το study4exams, ως συμπλήρωμα :P
Οπότε η αγορά ενός βοηθήματος για το συντακτικό δεν κρίνεται απαραίτητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Το Μεταίχμιο έχει αρκετά κριτήρια αξιολόγησης για τη Λογοτεχνία ή ασχολείται περισσότερο με την ανάλυση; Σκεφτόμουν να πάω κάποια μέρα στην Πολιτεία να κάτσω να τα ψάξω όλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά της θεωρητικής!!! Που είστε στην ύλη; έχετε να μου προτείνετε κάποιο βοήθημα- θεματογραφία με δύσκολα εως πολύ δύσκολα άγνωστα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Εν όψει του νέου συστήματος, θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει εάν κυκλοφορεί στην αγορά βοήθημα λατινικών το οποίο να περιλαμβάνει και τα κείμενα της β και της γ λυκείου. Επειδή είμαι β΄λυκείου, ζητώ συγγνώμη που γράφω σε τοπικ που αφορά την γ΄λυκείου, απλά πλέον με το νέο σύστημα τα λατινικά είναι μάθημα το οποίο περιέχεται μόνο στο πρόγραμμα σπουδών της γ΄ λυκείου και αφορά αποκλειστικά αυτή την τάξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εν όψει του νέου συστήματος, θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει εάν κυκλοφορεί στην αγορά βοήθημα λατινικών το οποίο να περιλαμβάνει και τα κείμενα της β και της γ λυκείου. Επειδή είμαι β΄λυκείου, ζητώ συγγνώμη που γράφω σε τοπικ που αφορά την γ΄λυκείου, απλά πλέον με το νέο σύστημα τα λατινικά είναι μάθημα το οποίο περιέχεται μόνο στο πρόγραμμα σπουδών της γ΄ λυκείου και αφορά αποκλειστικά αυτή την τάξη.

δεν μπορείς να πάρεις ένα βοήθημα της β' και ένα της γ' λυκείου? τα ίδια κείμενα θα είναι πάλι απ' ο,τι ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
δεν μπορείς να πάρεις ένα βοήθημα της β' και ένα της γ' λυκείου? τα ίδια κείμενα θα είναι πάλι απ' ο,τι ξέρω.

Απλά τα θέλω συγκεντρωμένα σε ένα βιβλίο (δικά μου κολλήματα). Όμως τελικά βρήκα ένα βιβλίο παλιό (έκδοσης 2002) του Αχιλλέα Παπαθανασίου από τον εκδοτικό οίκο μεταίχμιο. Δεν με ενοχλεί πάντως που είναι παλιό, γιατί έτσι και αλλιώς τα λατινικά πάντα ήταν ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Καλύτερα να κανεις σύγκριση με το παλιο και το νέο να δεις αν υπάρχουν διαφορές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renakiii

Νεοφερμένος

Η renakiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας...Πηγαίνω τρίτη λυκείου και θα ήθελα να μου προτείνεται ενα βιβλίο που να εξηγεί καλά τη γραμμάτικη και το συντακτικό των αρχαίων γιατι πραγματικα μου φαίνονται βουνο...επισης υπαρχει καποιο βιβλιο που να σε βοηθαει ωστε να κανεις αγνωστα κειμενα , τα βηματα δηλαδη και να ειναι αναλυτικό? Σας ευχαριστω πολυ ....πραγματικα εχω πελαγωσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melina Spl

Νεοφερμένος

Η Melina Spl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Sorry εαν εχει ξαναγινει θεμα αλλα θελω επιγοντως τηνβοηθεια σας !Θελω να παραγγειλω online ενα βοηθημα που να περιεχει
ασκησεις συντακτικου.
Αν μπορειτε να μου προτεινετε μερικα γιατι πραγματικα εχω χαθει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Υπάρχει ένα της Ελληνοεκδοτικής που έχει ασκήσεις πάνω σε άγνωστα με θεωρία συντακτικού, αλλά εκτός από αυτά έχει και γραμματική και λεξιλόγιο.
https://www.biblioasi.gr/images//covers/books/9789606738388.jpg Εγώ είχα και ένα άλλο παλιό από τους γονείς μου, αλλά χωρίς ασκήσεις.
Δεν ξέρω αν βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Sorry εαν εχει ξαναγινει θεμα αλλα θελω επιγοντως τηνβοηθεια σας !Θελω να παραγγειλω online ενα βοηθημα που να περιεχει
ασκησεις συντακτικου.
Αν μπορειτε να μου προτεινετε μερικα γιατι πραγματικα εχω χαθει!!

Έγω βοηθήθηκα πολύ στο συντακτικό με το εξής βοήθημα, το οποίο έχει και 2ο τόμο με άριστες ασκήσεις + λύσεις. Έχει όσα χρειάζεται ένας υποψήφιος και μόνο και ΔΕΝ περιέχει πολλές υπερβολές όπως άλλα βοηθήματα που κυκλοφορούν. Έγω χάρη σ'αυτό φέτος απάντησα σωστά σε όλες τις ασκήσεις του συνακτικου. Δεν περιαυτολογώ, αλλά σου κοινωνώ την εμπειρία μου αναφορικά με το βοήθημα

Βασικό συντακτικό: https://savalas.gr/wordpress/suntaktiko-tis-arxaias-ellinikis/

Ασκήσεις: https://savalas.gr/wordpress/askiseis-suntaktikoy-arxaias-ellinikis/

Υπάρχουν όμως άπειρα βοηθήματα, καλύτερα να τα κοιτάξεις σε κάποιο βιβλιοπωλείο και να το παραγγείλεις εν συνεχεία! Καλή επιλογή και καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

never give up

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Καλημέρα Μελίνα! Εγώ έχω αυτό το συντακτικό από τις εκδόσεις Χατζηθωμά. Πολύ καλό με πολλές ασκήσεις διαφόρων τύπων, που καλύπτουν όλο το εύρος του συντακτικού των αρχαίων. Περιλαμβάνεται και ένθετο με τις απαντήσεις των ασκήσεων. Στο σύνδεσμο που σου παρέθεσα, μπορείς να το αγοράσεις (κοστίζει 20€) ή και να το «ξεφυλλίσεις» on line, για να πάρεις μια γεύση.
Ελπίζω να βοήθησα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Υπάρχει ένα της Ελληνοεκδοτικής που έχει ασκήσεις πάνω σε άγνωστα με θεωρία συντακτικού, αλλά εκτός από αυτά έχει και γραμματική και λεξιλόγιο.
https://www.biblioasi.gr/images//covers/books/9789606738388.jpg Εγώ είχα και ένα άλλο παλιό από τους γονείς μου, αλλά χωρίς ασκήσεις.
Δεν ξέρω αν βοήθησα.

Συμφωνώ, η Θεματογραφία του Σαχπεκίδη είναι κορυφαία. Μπορείς να τη δεις και εδώ στο site της Ελληνοεκδοτικής: www.ellinoekdotiki.gr/displayITM2.asp?ITMID=1212&LANG=GR . Έχει 200 άγνωστα με αναλυτική θεωρία συντακτικού μετά από κάθε άγνωστο (μέχρι το 50ο αδίδακτο κείμενο νομίζω). Το κάθε άγνωστο είναι "γεμάτο" με το αντίστοιχο συντακτικό φαινόμενο που εξετάζεται κάθε φορά και βοηθάει πολύ στην κατανόηση. Στο τέλος κάθε αγνώστου υπάρχουν και ασκήσεις (γραμματικής και συντακτικού) και στο έξτρα βιβλιαράκι που θα σου δώσουν έχει πολλές ασκήσεις συντακτικού στην αρχή, λεξιλόγιο και λύσεις για τα άγνωστα.

Αν θες ένα καθαρά βιβλίο συντακτικού, πολύ χρήσιμο θεωρώ το Συντακτικό του Ν.Παππά από Ελληνοεκδοτική αλλά και το σχολικό βιβλίο για το συντακτικό της Μπίλλα.

Μπορείς να πας σε κάποιο μεγάλο βιβλιοπωλείο για να τα ξεφυλλίσεις από κοντά και να αποφασίσεις :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top