Γενικό -  Βοηθήματα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών

maria_95kt

Νεοφερμένος

Η maria_95kt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Στα λατινικα το ΜΕταιχμιο
Και γνωστο για πλατωνα ειχα της ελληνοεκδοτκη και για αριστοτελη εχω ζηση.
Αλλα θεωρω παρα πολυ καλες σημειωσεις του ψηφιακου βοηθηματος(https://www.study4exams.gr/anc_greek/course/)
περισσοτερο απο αυτο μαθαινω παρα απτο βοηθημα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Παιδιά ποιο βοήθημα έχετε για το γνωστό και τα λατινικά;
Για το γνωστό πολύ καλό βοήθημα είναι αυτό της ελληνοεκδοτικής. Αναφορικά με τα λατινικά αν πάς φροντιστήριο το θεωρώ περιττό κόπο να αγοράσεις βοήθημα, εκτός αν υπάρχει βοήθημα μόνο με ασκήσεις. Αν δεν πάς τότε θα σου φανεί χρήσιμο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Χμμμ στα λατινικα και εγώ μεταιχμιο έχω αλλά έχει αρκετα λάθη σε ασκήσεις και έλεγα να κοίταξω και το Μπαχαρακη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_95kt

Νεοφερμένος

Η maria_95kt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Να σου πω την αληθειΑ δεν κανω τις ασκησεις απο το βοηθημα-χρησιμοποιω του υπουργειου(αλλα μονο στις ασκησεις γιατι εχω ακουσει οτι στα αλλα εχει αρκετα λαθη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
hey..
μπορει να μου καποιος τις καλυτερες εκδοσεις για ολα τα μαθηματα της θεψρητικης;
εχει ο ξαδερφος μου βιβλιοπωλειο και θελει να μου τα δωσει...πειτε προτασεις..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
hey..
μπορει να μου καποιος τις καλυτερες εκδοσεις για ολα τα μαθηματα της θεψρητικης;
εχει ο ξαδερφος μου βιβλιοπωλειο και θελει να μου τα δωσει...πειτε προτασεις..!!

κανεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
για γνωστο του εμμανουηλιδη μεταιχμιο πρεπει να ειναι σε συνδυασμο με τις σημειωσεις του digital school σε υπερκαλυπτουν.οπωσδηποτε ομως να διαβασεις τις σημειωσεις του digital school!!!!και το σχολικο φυσικα...για κειμενα ειχα παλι μεταιχμιο εμμανουηλιδη αλλα νομιζω οτι δεν αρκει χωρις προσθετες σημειωσεις.λατινικα ειχαμε σημειωσεις-βοηθημα του φροντιστηριου...εκθεση το ιδιο...βιολογια ειχαμε σαββαλα πολυ καλο με θεματα παλαιοτερων εξετασεων...και ιστορια ειχαμε βιβλιο του φροντιστηριου...μαλλον καποιος αλλος πρεπει να σε συμβουλευσει τωρα που το σκεφτομαι αφου εγω ειχα στ απερισσοτερα βιβλια του φροντιστηριου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρανιααα

Νεοφερμένος

Η Ρανιααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας!
Ηθελα να ρωτησω καποιον που εχει βοηθημα στα αρχαια του εκδοτικου ομιλου συγγραφεων καθηγητων αν ειναι καλο και απανταει στις απαντησεις του κεε.
ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
για ιστορια το βοηθημα απο τις εκδοσεις σαββαλας ειναι καλο;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Τι έχετε να προτείνετε ως καλύτερο βοήθημα για την Ιστορία κατ. κυρίως για παράθέματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Τι έχετε να προτείνετε ως καλύτερο βοήθημα για την Ιστορία κατ. κυρίως για παράθέματα;
εγω ειχα αυτο : Θεματα νεοεεληνικης ιστοριας,εκδ.σαββαλας ,συγγρ. Κ.Μπουκορου,Μ.Μπουκορου
αλλα ,για να λεω την αληθεια δεν το χρησιμοποιησα και πολυ απο αποψη πηγων... για σ-λ και πολλαπλης καλο ηταν
Ψαξε να δεις κανενα απο μεταιχμιο,συνηθως τα βοηθηματα απο μεταιχμιο ειναι καλα για θεωρητικα μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Τότε θα πάω να δώ και μεταιχμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Τι έχετε να προτείνετε ως καλύτερο βοήθημα για την Ιστορία κατ. κυρίως για παράθέματα;
έχω την εντύπωση πως υπάρχουν βοηθήματα μόνο με πηγές.ψάξε και για κάτι τέτοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Τι έχετε να προτείνετε ως καλύτερο βοήθημα για την Ιστορία κατ. κυρίως για παράθέματα;


Δεν αναλυει ωστοσο ολες τις πηγες του σχολικου.Εχει μονο τις πιο ενδεικτικες .
Ολα τα υπολοιπα παραθεματα ειναι εκτος σχολικου(και στις πανελληνιες βαζουν πηγες εκτος βιβλιου)
Μη κολλήσεις στα βοηθήματα , το παν στην ιστορια ειναι η αποστηθιση και να κατανοεις αυτα που διαβαζεις.
Καλη υπομονη , επιμονη και επιτυχια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Τι έχετε να προτείνετε ως καλύτερο βοήθημα για την Ιστορία κατ. κυρίως για παράθέματα;

Εγώ είχα αγοράσει βοήθημα από Μεταίχμιο αλλά δε το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ.
Το βασικό στην Ιστορία είναι να μπεις στο πνεύμα των παραθεμάτων. Αν μάθεις τον τρόπο δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Για να απαντήσεις σωστά στα θέματα των πηγών, μπορείς να κάνεις είτε σύνθεση είτε να παρουσιάσεις την απάντηση κάνοντας μία παράγραφο για αυτά που λέει το σχολικό βιβλίο και άλλη μία για αυτά που γράφει η πηγή. Στον πρώτο τρόπο επιβάλλεται να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εγώ είχα αγοράσει βοήθημα από Μεταίχμιο αλλά δε το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ.
Το βασικό στην Ιστορία είναι να μπεις στο πνεύμα των παραθεμάτων. Αν μάθεις τον τρόπο δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Για να απαντήσεις σωστά στα θέματα των πηγών, μπορείς να κάνεις είτε σύνθεση είτε να παρουσιάσεις την απάντηση κάνοντας μία παράγραφο για αυτά που λέει το σχολικό βιβλίο και άλλη μία για αυτά που γράφει η πηγή. Στον πρώτο τρόπο επιβάλλεται να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός.



Δεν αναλυει ωστοσο ολες τις πηγες του σχολικου.Εχει μονο τις πιο ενδεικτικες .
Ολα τα υπολοιπα παραθεματα ειναι εκτος σχολικου(και στις πανελληνιες βαζουν πηγες εκτος βιβλιου)
Μη κολλήσεις στα βοηθήματα , το παν στην ιστορια ειναι η αποστηθιση και να κατανοεις αυτα που διαβαζεις.
Καλη υπομονη , επιμονη και επιτυχια.

έχω την εντύπωση πως υπάρχουν βοηθήματα μόνο με πηγές.ψάξε και για κάτι τέτοιο

Ευχαριστώ παιδια για τη βοηθεια. Γενικά BloodSparrow το ξερω ότι βασίζεται το μαθημα στην αποστήθιση :mad.
Δεν έχω παει ακόμα να κοιτάξω βέβαια λόγω έλλειψης χρονου. Dogie ευχαριστώ για τας συμβουλάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

16ΔΗΜΗΤΡΑ17

Νεοφερμένος

Η 16ΔΗΜΗΤΡΑ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για τη θεματογραφία του Αντώνη Σαχπεκίδη από την Ελληνοεκδοτική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για τη θεματογραφία του Αντώνη Σαχπεκίδη από την Ελληνοεκδοτική;

Πολύ καλό βιβλίο. Θα στο συνιστούσα !
Ξεφύλλισε το εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για τη θεματογραφία του Αντώνη Σαχπεκίδη από την Ελληνοεκδοτική;
Για Β' Λυκείου και αρχή της Γ' είναι πολύ καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Εμένα αυτό με βοήθησε να ξεκαθαρίσω πολλά πράγματα στο συντακτικό κυρίως και μετάφραση στα κείμενα είχε καλό λεξιλόγιο.Πιστεύω πως χάρη σε αυτό έγραψα 19/20 στο άγνωστο.Μου το είχε δανείσει μια καθηγήτριά μου 1 μήνα πριν τις εξετάσεις και διάβασα μόνο αυτά που με δυσκόλευαν.Το συστήνω ανεπιφύλακτα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top