Γενικό -  Βοηθήματα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών

marios88

Νεοφερμένος

Ο marios88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ξερει κανεις εαν το συγκεκριμενο βοηθημα της ελληνοεκδοτικης για την λογοτεχνια περιεχει μονο κειμενα πεζογραφίας, ποιησης η τα εχει ολα;;;;
https://www.ellinoekdotiki.gr/displayITM2.asp?ITMID=841&LANG=GR
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
δεν ξερω αλλα για να μην λεει π.χ.ποιηση η πεζογραφια ισως τα εχει ολα...αλλα δν χανεις τπτ να περασεις απο το βιβλιοπωλειο της γειτονιας σου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios88

Νεοφερμένος

Ο marios88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
χα! δεν ειναι τοσο απλο το χω ψαξει αλλα δεν υπαρχει πουθενα... μονο με παραγγελια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
χα! δεν ειναι τοσο απλο το χω ψαξει αλλα δεν υπαρχει πουθενα... μονο με παραγγελια

To συγκεκριμένο βιβλίο περιλαμβάνει όλα τα πεζογραφήματα και ποιήματα. Πρώτον, διότι κατά την αναζήτηση βοηθήματος για το μάθημα της λογοτεχνίας(πρόπερσι), το είχα ξεφυλλίσει και θυμάμαι το περιεχόμενο του, έστω και αμυδρά. Δεύτερον όπως προκύπτει από τον επίσημο διαδικτυακό τόπο της Ελληνοεκδοτικής δεν υπάρχει αναφορά για β΄τόμο. Τρίτον, το εξώφυλλο του εν λόγω βιβλίου δεν είναι τυχαίο. Αν εστιάσεις στο εξώφυλλο διακρίνεται η φιγούρα του Κ. Καβάφη. Όπως αντιλαμβάνεσαι θα ήταν παράλογο να κοσμεί το εξώφυλλο ενός βιβλίου που αφορά μόνο στα πεζά κείμενα.

Συμβουλή: Πήγαινε σε κεντρικό βιβλιοπωλείο, συγκέντρωσε όλα τα βοηθήματα που διαθέτει και συνέκρινέ τα! Μην περιορίζεσαι στα βοηθήματα των γνωστών εκδοτικών οίκων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios88

Νεοφερμένος

Ο marios88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
ξερει κανεις που μπορω να βρω στο ιντερνετ καποιο βοηθημα σχετικα με την κατανοηση πηγων στην ιστορια;;
ευχαριστω(ευχαριστω eco-warrior για την απαντηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pocaxontas23

Νεοφερμένος

Η pocaxontas23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
εγω εχω να σου προτεινω ενα καλο συντακτικο για φετοσ.. τ πασχαλιδη... το κανουμε απο περσυ στο φροντηστηριο και εχει και ασκησεισ μεσα και τισ λυσεισ των ασκησεων και ειναι πολυ βολικο θα σ χρησιμευσει σιγουρα :) καλη σ επιτυχια :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

619zx

Νεοφερμένος

Ο 619zx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ποιο πιστευετε οτι ειναι καλο βοηθημα για λατινικα της γ'λυκειου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
εγώ έχω ενα των εκδόσεων ΠΑΤΑΚΗ.καλό είναι αλλά για μένα έχει κάποιες ελλείψεις στη μετάφραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

619zx

Νεοφερμένος

Ο 619zx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
εγώ έχω ενα των εκδόσεων ΠΑΤΑΚΗ.καλό είναι αλλά για μένα έχει κάποιες ελλείψεις στη μετάφραση

τις δευτερευουσες τις αναλυει καλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Το Μεταίχμιο να πάρεις για λατινικά. Έχει τρελή ανάλυση στο συντακτικό, μετάφραση φρασούλα-φρασούλα, σου έχει αρχικούς των ρημάτων των κειμένων. Γενικά έχει τα πάντα. Σε καλύπτει σε όλα.:P
Ακόμα και η καθηγήτρια στο σχολείο από κει τα κάνει copy paste και μας τα δίνει. :hehe:


Τσέκαρε και εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

619zx

Νεοφερμένος

Ο 619zx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Το Μεταίχμιο να πάρεις για λατινικά. Έχει τρελή ανάλυση στο συντακτικό, μετάφραση φρασούλα-φρασούλα, σου έχει αρχικούς των ρημάτων των κειμένων. Γενικά έχει τα πάντα. Σε καλύπτει σε όλα.:P
Ακόμα και η καθηγήτρια στο σχολείο από κει τα κάνει copy paste και μας τα δίνει. :hehe:


Τσέκαρε και εδώ.
Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Diana Fire

Νεοφερμένος

Η Τίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Για Λογοτεχνια, Ιστορια, Λατινικα θα ελεγα Μεταιχμιο..(Ειδικα της Ιστοριας ειναι πολυ καλο εχει πηγες αναλυσεις τα παντα μεσα..)Για Αρχαια δεν ξερω ποιο ειναι το καλυτερο..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
έχει μήπως κανείς τι βοήθημα των αρχαίων του ζήτη; ήθελα να ακούσω γνώμες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Το έχω εγώώώώ!! Για το γνωστό δε λες;
Ντάξει εμένα καλό μου φαίνεται, έχει αρκετές ερωτήσεις κτλ. ανάλυση, καλό είναι. Τώρα δεν έχω άλλα για να συγκρίνω ποιο είναι καλύτερο, εμένα μου κάνει πάντως.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Στις εκδόσεις Ζήτη ανήκει και η γραμματική του Πασχαλίδη που πιστέυω πως είναι η καλύτερη στην κατηγορία της. Την έχω εδώ και μια βδομάδα, έπειτα από σύσταση καθηγητών του φρονιστηρίου και σχολείου, και δε χορταίνω να διαβάζω :P
Το μόνο κακό, απ 'ό,τι άκουσα, είναι ότι εμπεριέχονται και και μπόλικες λεπτομέρειες που δεν χρειάζονται αφού δεν τις έχει μέσα το σχολικό της γραμμάτικης και σου γεμίζει το κεφάλι με ανούσια στοιχεία. :\
Παρ' όλα αυτά τη συστήνω ανεπιφύλαχτα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Espoir

Νεοφερμένος

Η Espoir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Διάβασα το θέμα αλλα τα περισσότερα μηνύματα ειναι παλια. Ποια βοηθηματα έχετε να προτείνετε στα μαθήματα της κατεύθυνσης τόσο για Β όσο και για Γ λυκειου; Θα ήθελα αν ειναι δυνατό, τα βοηθηματα να ειναι υψηλών απαιτήσεων σε όλα τα μαθήματα. Ευχαριστω πολυ. :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Παίδες υπάρχει κάποιος που να μας παρουσιάσει μία πλήρης εικόνα
για τα βοηθήματα της κατεύθυνσης;

(Π.χ Λογοτεχνια --->αυτο, Ιστορία---> Αυτό)
και το ίδιο στα υπολοιπα της κατευθυνσης λοιπα.
Μια λίστα δηλαδη με το καλυτερα (κατ'εσας) ανα μαθημα ;).

Ζητάω πολλά;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Λογοτεχνία και κείμενα είναι το ίδιο ρε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Espoir

Νεοφερμένος

Η Espoir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καμία ιδέα; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
θα με βοηθησει αν παρω καποιο λεξικο για τα αρχαια?? αν ναι, εχετε να μου προτεινετε καποιο καλο και οικονομικο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top