Γενικό -  Βοηθήματα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
εξαρτάται αν κάνεις φροντιστήριο ή όχι.αν κανεις νομιζω πως δεν χρειαζεται το βοηθημα καθολου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ταξιάρχης42940

Νεοφερμένος

Ο Ταξιάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Εγώ προτείνω για ΠΛΑΤΩΝΑ εκδόσεις ΖΗΤΗ είναι πολύ καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
εγώ δεν πηγαίνω σε φροντιστήριο και στο σχολείο μια πηγή έχουμε κάνει όλη και όλη. για αυτό θέλω να εξασκηθώ μόνη μου. σας ευχαριστώ για τις συμβουλές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deppfreak87

Νεοφερμένος

Η Deppfreak87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ψάχνω ένα καλό βοήθημα για την ιστορία κατεύθυνσης γ' λυκείου σχετικά με τις πηγές και τα παραθέματα. Όλοι μου λένε για το Θεματολόγιο πηγών εκδόσεις Μπαχαράκη, αλλά δεν μπορώ να το βρω στα βιβλιοπωλεία λόγω έλειψης από τον εκδότη.. Μήπως το έχει κανείς να το ανεβάσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cats

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
εκδοσεις ΖΗΤΗ !!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ταξιάρχης42940

Νεοφερμένος

Ο Ταξιάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
ξερει κανενας κανενα βοηθημα καλο για την εκθεση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dionisia

Νεοφερμένος

Η διονυσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
εγω δεν κανω φροντηστηριο ιστορια αλλα στο σχολειο μας βαζει καθε φορα απο μια πηγη. ειμαι οκ, ή πρεπει να παρω βοηθημα; ο καθηγητης μας λεει οτι δεν εχει τοσο σημασια πώς θα γραψεις την πηγη αρκει να τα γραψεις ολα(και αυτα που λεει το βιβλιο και της πηγης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, έχω ανάγκη από συμβουλές για τα καλύτερα βοηθητικά θεωρητικής κατεύθυνσης της Γ Λυκείου. Θεωρώ πως ένα καλό βοηθητικό συνιστά σημαντικό παράγοντα επιτυχίας -με την προϋπόθεση βέβαια να το διαβάζεις :) -. Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο λοιπόν να μου προτείνετε τα δικά σας βοηθητικά με μια μικρή σύσταση για το καθένα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ σε όσους γράφουν πανελλήνιες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Ευχαριστούμε πολύ! Να υποθέσω ότι είσαι δευτέρα, οπότε καλή πρόοδο! Εγώ εχω μόνο στη λογοτεχνία βοηθήματα. Στα αλλά δε μου χρειάστηκαν. Αυτα που εχω είναι των εκδόσεων πατάκη 2 τόμοι, ένας για ποίηση κι ένας για πεζογραφία + 1 συμπληρωματικός που έχει σχόλια για τον κρητικό. Και στα 3 βιβλία εκτός των σχολίων, των βιογραφικών, του λογοτεχνικού ρεύματος στο οποίο εντάσσεται ο καθένας και της εποχής στην οποία έζησαν παρατίθενται κριτικές για το έργο τους από την κοινή γνώμη ή άλλους πνευματικούς ανθρώπους και λογοτέχνες. Τέλος εχω τους 2 τόμους εκδόσεων Εκδοτικός Όμιλος Συγγραφέων Καθηγητών με θέματα της Κ.Ε.Ε. και προτεινόμενα διαγωνίσματα με υποδείξεις, πάλι 1 τόμος για ποίηση κι 1 για πεζογραφία. Παραλείπεται όμως και στα δύο το κονιάκ μηδέν αστέρων της δημουλά. Επιφυλάσσομαι για του χρόνου μήπως ανανεώσουν την έκδοση και προσθέσουν και το συγκεκριμένο ποίημα. Εχω ακούσει ότι πολύ καλό είναι και το βοήθημα των εκδόσεων μεταίχμιο. Πάντως να έχεις υπ' όψιν σου ότι γενικά τα βιβλία του Εκδοτικού Ομίλου Συγγραφέων Καθηγητών είναι πολύ καλά, έχουν προτεινόμενα διαγωνίσματα, ερωτήσεις-απαντήσεις και συνήθως προτιμούνται από τους καθηγητές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ. Θα τα έχω υπόψη μου. Αλλά με παραξενεύει το γεγονός ότι δε χρειάστηκες βοηθήματα στα υπόλοιπα μαθήματα. Σε κάλυπταν οι σημειώσεις του σχολείου ή είχες επιπρόσθετες σημειώσεις από το φροντιστήριο? Α, και θα ήθελα σε κάτι ακόμη βοήθεια, τί είναι καλύτερο να προτιμήσω ιδιαίτερα ή οργανωμένο φροντιστήριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phanis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
ο τιτλος ειναι ασαφης και ακρως περιπλανητικος ως προς το ειδος των βοηθηματων...
εχω την εντυπωση οτι υπηρχε παρομοιο θεμα

(πολυ λογοκρισια πεφτει τωρα τελευταια και μου αλλαζετε τις απαντησεις...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Λογοτεχνία: Μεταιχμιο (Εμμανουηλιδη)
Αρχαία: Μεταιχμιο (Εμμανουηλίδη)
Λεξικό αρχαίων: Σαββαλας
Ρημάτων αρχαίων: Μεταιχμιο (Λαμαζακη, Καραμανλιδου)
Συντακτικό αρχαίων: Μπαχαράκη
Λατινικά: Ελληνικα γράμματα

Αυτά χρησιμοποίησα εγώ και με βοήθησαν πολύ, αλλά η επιλογή δική σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Παράλειψη μου. Στα αρχαία είχα το λεξικό ομαλών κι ανωμάλων ρημάτων του πατάκη αλλά και του γιωργοπαπαδακου, αλλά σε μένα πιο εύχρηστο ήταν του πατάκη διότι έχει και πίνακες με την κλίση των πιο δύσκολων ρημάτων και μου φαίνεται και πιο καλά οργανωμένο δομικά. Στα υπόλοιπα μαθήματα η αλήθεια είναι ότι είχα πολύ καλές σημειώσεις απ το σχολείο και πολύ καλά corpus απ το φροντιστήριο. Στα λατινικά απ ότι ξέρω η καθηγήτρια του φροντιστηρίου μου χρησιμοποιούσε το συντακτικό του λαμαζάκη καθώς είναι κορυφαίος στα λατινικά. Απ το φροντιστήριο μας μοιράστηκε επίσης το συντακτικό αρχαίας ελληνικής της αναστασίας γιαγκοπούλου, εκδόσεις ζήτη. Οι εκδόσεις αυτές είναι θεσσαλονικιώτικες και στη νότια ελλάδα δε φτάνει το βιβλίο αυτό εκτός κι αν το κάνεις ειδική παραγγελία. Το βιβλίο αυτό του συντακτικού το θεωρώ ως το ευαγγέλιο ενός θεωρητικού. Είναι πολύ κατατοπιστικό, με παραδείγματα και ασκήσεις. Όσον αφορά σε ιδιαίτερα ή φροντιστήριο εγώ έκανα φροντιστήριο. Όμως στα ιδιαίτερα ο καθηγητής ασχολείται μόνο μ εσένα ή τέλος πάντων θα είσαι με ακόμη 1 ή 2 άτομα το πολύ, οπότε το μάθημα θα είναι πολύ πιο συγκεκριμένο και προσαρμοσμένο στις δίκες σου ανάγκες και ταχύτητες. Απ την άλλη το κλίμα του φροντιστηρίου είναι πιο ευχάριστο, δε κλείνεσαι σε 4 τοίχους οπότε αλλάζεις παραστάσεις. Θα προσέξεις το τμήμα που θα είσαι να είναι στο δικό σου επίπεδο ή με λίγο υψηλότερο ανάλογα τις επιδόσεις σου, πότε όμως χαμηλότερο γιατί τραβάει πίσω το τμήμα. Τώρα, πιθανές απορίες άλλων συμμαθητών σου μπορεί να βοηθήσουν κι εσένα που μπορεί να μην τις έχεις σκεφτεί. Οι σημειώσεις λογικά θα είναι συγκεντρωμένες σε βιβλίο ή corpus οπότε δε θα υπάρχει περίπτωση να χαθούν φωτοτυπίες κι εκτός αυτού από πολλά φροντιστήρια πλέον παρέχεται ψυχολογική υποστήριξη στα παιδιά αν αυτα αισθανθούν την ανάγκη ή ακόμη τα βοηθούν με το μηχανογραφικό τους στην περίπτωση που δεν έχουν καταλήξει. Πάντως στην περίπτωση που πας φροντιστήριο κι έχεις καταλήξει ποια σχολή θες, το μηχανογραφικό θα το κάνεις μόνη σου με τη βοήθεια του αρμόδιου καθηγητή του σχολείου σου. Κι αυτό σ' το λέω διότι τις περισσότερες φορές ενδιαφέρει τα φροντιστήρια τί θα γράψουν στο πανό των επιτυχόντων. Οπότε να είσαι σταθερή στις απόψεις σου. Δε ξέρω αν παρέλειψα πάλι κάτι. Για άλλες απορίες εδώ είμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
[semi-off]Για τις εκδόσεις Ζήτη μπορείτε να τις βρείτε στη Στοά του Βιβλίου αν είστε Αθηναίοι[/semi-off]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές όλες είναι πολύτιμες! Όσον αφορά το συντακτικό του Μπαχαράκη έχω ακούσει πως είναι δυσνόητο, ενώ τα καινούρια είναι περισσότερο προσαρμοσμένα στο νέο εκπαιδευτικό σύστημα - καθηγήτρια μου το έχει πει-.

ο τιτλος ειναι ασαφης και ακρως περιπλανητικος ως προς το ειδος των βοηθηματων...
εχω την εντυπωση οτι υπηρχε παρομοιο θεμα

(πολυ λογοκρισια πεφτει τωρα τελευταια και μου αλλαζετε τις απαντησεις...)

"Άκρως παραπλανητικός" ? ΟΚ, θα έπρεπε να γράψω "επιλέγοντας σχολικά βοηθήματα". Σε μαθητικό site είμαστε, πού πήγε το μυαλό σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Λογοτεχνία: Σαββάλας αλλά και Ελληνικά Γράμματα
Αρχαία: Ζήτη
Λατινικά: Μεταίχμιο
Ιστορία: Ζήτη
Έκθεση: Ζήτη
Λεξικό ανωμάλων του Πατάκη
Συντακτικό του Ζήτη
Θεματογραφίες διάφορες (Πατάκη, Σαββάλα, Ζήτη, Μπαχαράκη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Στην επιλογή βοηθητικών διαφορετικής έκδοσης για κάθε μάθημα συνέβαλε κάποια σύσταση από άλλους ή ήταν προσωπική αξιολόγηση?

:hmm:Έχω ακούσει ότι στα θεωρητικά μαθήματα είναι καλύτερο το Μεταίχμιο. Σαββάλας και Πατάκη χρησιμοποιούν κυρίως στα θετικά μαθήματα. -πάντα με επιφύλαξη-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Στην επιλογή βοηθητικών διαφορετικής έκδοσης για κάθε μάθημα συνέβαλε κάποια σύσταση από άλλους ή ήταν προσωπική αξιολόγηση?

Η δικές μου επιλογές βασίστηκαν σε συστάσεις κυρίως απο παιδιά της νομικής και την φιλόλογό μου. Μόνο το λεξικό των ανωμάλων και το συντακτικό είναι προσωπικές επιλογές επειδή είδα οτι μου ταιριάζει η γραφή τους.

:hmm:Έχω ακούσει ότι στα θεωρητικά μαθήματα είναι καλύτερο το Μεταίχμιο. Σαββάλας και Πατάκη χρησιμοποιούν κυρίως στα θετικά μαθήματα. -πάντα με επιφύλαξη-

Όντως και εγώ το έχω ακούσει πολλά άτομα αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios88

Νεοφερμένος

Ο marios88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Παιδια τι βοηθηματα να παρω για το αγνωστο στα αρχαια;; Εχετε να προτεινετε καπιο καλο;;;
Δεν εχω και τις καλυτερες βασεις... Οποτε ισως χρειαστω και καποιο συντακτικο;;
Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kostas2008

Νεοφερμένος

Ο kostas2008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
πολυ καλο βοηθημα ειναι τοθ τσουρεα τησ ελληνοεκδοτικης!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top