Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

kachorra

Νεοφερμένος

Η kachorra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σ ευχαριστω παρα πολυ!

Εχω ακομα μια ερωτηση. Αν η συναρτηση μεσα σε ενα ολοκληρωμα ειναι περιττη (με ακρα α -α) μπορω να πω χωρις αποδειξη οτι κανει μηδεν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Νομίζω δεν είναι στο σχολικό οπότε θέλει απόδειξη πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Αν μια συναρτηση ειναι γνησιως μονοτονη ==> ειναι και 1-1. Γιατι δεν ισχυει το αντιστροφο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έρεβος

Νεοφερμένος

Ο Έρεβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αν μια συνάρτηση είναι γνησίως μονότονη ==> είναι και 1-1. Γιατί δεν ισχύει το αντίστροφο;

Μπορούμε να δώσουμε ένα απλό αντιπαράδειγμα.
Έστω η συνάρτηση:

Είναι φανερό ότι η συνάρτηση είναι "1-1" αλλά δεν είναι γνησίως μονότονη.
Η μονοτονία, θα λέγαμε, είναι μια πιο ειδική έννοια από αυτή της αμφιμονοσήμαντης συνάρτησης ("1-1") και αυτό μπορεί να το δει κανείς στις διαφορές των δύο ορισμών.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαιρη1821300

Νεοφερμένος

Η Μαιρη1821300 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είμαι καινούργια εδώ δεν ξέρω πως ακριβώς να λειτουργω τη σελίδα αλλά ήθελα να κάνω μια σχετική ερώτηση έχω f'(x)=2f(-x) και θέλει να δείξω f'(-x)=f(x) έχει να κάνει με το αν είναι περιττή ή άρτια ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από την πρώτη σχέση αν αντικαταστήσει το χ με -χ θα πάρεις f ' (-x) = 2f(x) άρα το f'(-x)=f(x) δεν γίνεται να ισχύει εκτός και αν f(x) = 0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

calmen

Νεοφερμένος

Ο calmen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η συναρτηση ολοκληρωμα ειναι μεσα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,820 μηνύματα.
Έστω f: R -> R, 2 φορες παραγωγισιμη και κυρτη. Αν για κάθε χ ανήκει στο R ισχύει f (x) = f (2-χ) να βρείτε τα διαστήματα μονοτονιας και τα ακρότητα.Εύκολη μου φαίνεται αλλά κολλάω,any help?
Άκυρο το βρήκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Έρεβος

Νεοφερμένος

Ο Έρεβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Έστω f: R -> R, 2 φορες παραγωγισιμη και κυρτη. Αν για κάθε χ ανήκει στο R ισχύει f (x) = f (2-χ) να βρείτε τα διαστήματα μονοτονιας και τα ακρότητα.Εύκολη μου φαίνεται αλλά κολλάω,any help?
Άκυρο το βρήκα.
Για λόγους πληρότητας, γράφω μια λύση!

Αφού η είναι κυρτή στο , εξ ορισμού η θα είναι γνησίως αύξουσα στο .
Ισχύει:

Παρατηρούμε ότι για έχουμε:

Δηλαδή η έχει τουλάχιστον μία ρίζα την .
Η είναι γνησίως αύξουσα, άρα και "1-1". Επομένως η ρίζα της είναι μοναδική.

Αν τότε (*) (αφού γνησίως αύξουσα).
Άρα η f είναι γνησίως φθίνουσα στο .

Αν τότε (**) (αφού γνησίως αύξουσα).
Άρα η f είναι γνησίως αύξουσα στο .

Από γνωστό θεώρημα (Μαθηματικά Κατεύθυνσης Γ’ Λυκείου σελ. 262) λόγω των (*) και (**) το αποτελεί σημείο ολικού ελαχίστου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Οι ανισώσεις lnx≤x-1 , e^x≥x+1 , θέλουν απόδειξη (με ΘΜΤ ,θέτω) ή μπορούμε να τις χρησιμοποιούμε ως κάτι που ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Βοηθήματα όπως ο Μπάρλας και Παπαδάκης αξίζουν?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Βοηθήματα όπως ο Μπάρλας και Παπαδάκης αξίζουν?!

Εμείς αυτά χρησιμοποιούμε.Περισσότερο Παπαδάκη θα έλεγα ο οποίος είναι φοβερός και ως προς την μεθοδολογία και ως προς την ποικιλία ασκήσεων(+Ως προς την "παιδαγωγικότητα" των θεμάτων).Ο Μπάρλας και αυτός φοβερός(ίσως και με την αρνητική χρήση της λέξης χαχα:P).Ο Μπάρλας στα βοηθήματα του έχει πολύ δύσκολες και καλές ασκήσεις(αλλά δεν είναι τόσο "παιδαγωγικός" όπως ο Παπαδάκης:σε πετάει κατευθείαν στις "βόμπες").Βέβαια τέτοια "πέφτουν" και στις εξετάσεις όπως βλέπουμε τα τελευταία χρόνια.

Αξίζουν πολύ αυτά τα βοηθήματα ναι,χαλάλι τα λεφτά τους.Νομίζω πως ο συνδυασμός των δύο είναι ο ιδανικός(με τον Παπαδάκη μπαίνεις στο κλίμα των ασκήσεων και μέσω της τριβής με την τεράστια γκάμα που περιέχει είσαι έτοιμος να "αντιμετωπίσεις" και τον "Αρμαγεδώνα" που λέγεται Μπάρλας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Βοηθήματα όπως ο Μπάρλας και Παπαδάκης αξίζουν?!
Φυσικα και αξιζουν.Μπαρλα χρησιμοποιησα κυριως για την προετοιμασια των πανελλληνιων και νομιζω με καλυψε πληρως.Εχει περιεργες ασκησεις που πολλες φορες θα σου σπασουν τα νευρα,αλλα θα σε κανουν δυνατο για το τελος.Βεβαια χρειαζεται να εχεις και την καθοδηγηση καθηγητη γιατι αν το επιχειρησεις μονος σου θα ειναι επωδυνο.Τωρα για Παπαδακη ειχα παρει μονο το πρωτο τευχος και κοιτουσα καμια φορα ασκησεις και απο εκει.Οι επαναληπτικες του ειναι πολυ καλες και εξηγει καλυτερα την θεωρια απο τον Μπαρλα.Αν θες κατι πιο λαιτ και καλο συγχρονως παρε Παπαδακη,αν προτιμας κατι τσιμπημενο και βαρβατο παρε Μπαρλα.Σαφως υπαρχουν και αλλοι συγγραφεις και σε πανεπιστημιακο επιπεδο,αλλα αυτα ειναι τα πιο τρανταχτα ονοματα για προετοιμασια πανελληνιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,820 μηνύματα.
Βοηθήματα όπως ο Μπάρλας και Παπαδάκης αξίζουν?!

Η γνώμη μου είναι καλύτερα κάποιος να έχει κύριο βοήθημα τον Παπαδάκη και για δεύτερο τον Μπαρλα.Όλοι λένε ότι ο τελευταίος είναι δυνατό,τετοιου στυλ ασκησεων πεφτουν στις εξετασεις και και και άλλα το ότι η θεωρία του& τα λυμένα παραδείγματα του είναι ΕΠΙΕΙΚΩΣ απαράδεκτα δε το λένε...
Ο Παπαδάκης απεναντίας σε βοηθά να αποκτάς άλλη σχέση με τα μαθηματικά, στον άλλον μαθαίνεις μηχανικά να λύνεις ασκήσεις..Χώρια το ότι οι ασκήσεις του μπαίνουν απευθείας στα βαθιά.
Σε καμία περίπτωση δε προτείνω σε κάποιον να κάνει αποκλειστικά Μπαρλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kachorra

Νεοφερμένος

Η kachorra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μπαρλας... κλασσικο πακετο... δες εχω τις λυσεις απο πισω. Υπαρχει βοηθεια; ή ισως μια φωτογραφια με τις λυσεις του συγκεκριμενου κριτηριου απο το β τευχος κεφαλαιο 24;

https://www.dropbox.com/s/sgxx0yg4d...b017b3f5558496955759ed6347e8ba615b-V.jpg?dl=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristarac

Νεοφερμένος

Ο xristarac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Να βρείτε για ποιες τιμές του α , η συνάρτηση f(x)=(lnx/lna)+x, 0<a<>1, παρουσιάζει ακρότατο.Καμιά ιδέα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,820 μηνύματα.
Με θεώρημα Fermat βγαίνει νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Να βρείτε για ποιες τιμές του α , η συνάρτηση f(x)=(lnx/lna)+x, 0<a<>1, παρουσιάζει ακρότατο.Καμιά ιδέα?





παραγωγίσιμη ως άθροισμα παραγωγίσιμων συναρτήσεων



Για η γνησίως φθίνουσα στο

Για η γνησίως αύξουσα στο

Για να παρουσιάζει συνεπώς η ολικό ελάχιστο στο ,θα πρέπει:



(Αν ίσχυε , φαίνεται εύκολα ότι γνησίως αύξουσα στο )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

swt

Νεοφερμένος

Η swt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Απο ο,τι μου ειπαν στο φροντιστηριο οχι. Αλλα η διευκρινηση που εδωσε το υπουργειο ηταν ασαφης. Παρερμηνευσεις στην υλη μπορει να γινουν ανετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλησπερα παιδιά. Τι κάνετε?? Πως είστε??
Λοιπόν θέλω να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα μεταξύ τοπικού και ολικού ακροτάτου και πως το καταλαβαίνουμε γιατι εχω μπερδευτεί με τους ορισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top