Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Μαν πρέπει να φάω τώρα, ίσως αργότερα αν μπορώ.

Καλή σου όρεξη και σε ευχαριστώ!! Θα το εκτιμούσα αν έκανες τον κόπο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ποιές συναρτήσεις είναι ίσες?Στην περίπτωση που δεν είναι ίσες βρείτε το ευρύτερο υποσύνολο του R στο οποίο ισχύει f(x)=g(x)
1)f(x)=x^2-1/x-1 , g(x)=x+1
2)f(x)=ρίζα χ(χ-1) G(x)=ρίζα x επι ριζα χ-1

Θα ημουν ευγνώμων σε όποιον βοήθαγε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theo156

Νεοφερμένος

Ο theo156 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αν διαβάσεις τη θεωρία θα δεις ότι ίσες είναι οι συναρτήσεις που έχουν ίδιο τύπο ΚΑΙ ίδιο πεδίο ορισμού.
1) Η f έχει πεδίο ορισμού όλα τα x στο R εκτός από το x=1 αλλά ο τύπος της είναι ίδιος με αυτόν της g αν κάνεις απλοποιήσεις. Άρα είναι ίσες για x διάφορο του 1. Ομοίως κάνεις το 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason98

Νεοφερμένος

Ο Jason98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Λύνει κανένας την παρακάτω:

Δίνονται οι συναρτήσεις f και g: R -> R με g(x) =x^2+αx+β και fog = gof. Αν υπάρχει ένα μόνο ξ εν R τέτοιο ώστε f(ξ) = ξ, να δείξετε ότι: (α-1)^2 = 4β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Λύνει κανένας την παρακάτω:

Δίνονται οι συναρτήσεις f και g: R -> R με g(x) =x^2+αx+β και fog = gof. Αν υπάρχει ένα μόνο ξ εν R τέτοιο ώστε f(ξ) = ξ, να δείξετε ότι: (α-1)^2 = 4β.
Για ευκολία το ξ θα το κάνω p.
Οι συναρτήσεις έχουν πεδίο ορισμού το .
άρα
(1) και
(2)
Τα LHS των (1),(2) είναι ίσα οπότε:

Όπου x το p:
.
Επειδή το p είναι το μοναδικό x που ικανοποιεί την σχέση f(x)=x υποχρεωτικά θα είναι
και επειδή το p είναι μοναδικό η διακρίνουσα θα είναι 0.
Δηλαδή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason98

Νεοφερμένος

Ο Jason98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ!!! Δεν έβλεπα το προφανές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ποιά βοηθήματα θα προτείνατε για μία μεθοδική και ολοκληρωμένη επανάληψη στα Μαθηματικά Θετικής και Οικονομικής-Τεχνολογικής Κατεύθυνσης Γ' Λυκείου;Και από ποιά περίοδο θα συστήνατε να ξεκινήσει η Επανάληψη της πανελλαδικώς εξεταζόμενης ύλης;Τέλος,πόσα βοηθήματα πιστεύετε ότι επαρκούν για μια σφαιρική όψη του μαθήματος(εκτός από την υποστήριξη του καθηγητή στο τομέα του μαθήματος,τα σχόλια και τις παρατηρήσεις του);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dimitrakak

Νεοφερμένος

Η Dimitrakak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ξερει κανεις γιατι οταν lim|f(x)|=|l| με l διαφορο του 0 η f(x) μπορει να εχει αλλα και να μην εχει οριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έρεβος

Νεοφερμένος

Ο Έρεβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ξερει κανεις γιατι οταν lim|f(x)|=|l| με l διαφορο του 0 η f(x) μπορει να εχει αλλα και να μην εχει οριο;
Δες το λίγο "εμπειρικά" (:whistle:)!

Έστω ότι η f είναι της μορφής:
(L σταθερά, διάφορη του 0), για κάθε x στο R.
Τότε:

αλλά και:
με a στο R.

Έστω τώρα ότι η f είναι της μορφής:
, x στο R.
Τότε:

ΟΜΩΣ το δεν υπάρχει (αφού τα πλευρικά όρια δεν είναι ίσα μεταξύ τους!).

Άρα δεν μπορούμε να πούμε κάτι για το όριο της f γνωρίζοντας μόνο αυτό τής |f| (μπορεί να υπάρχει, μπορεί και όχι).
Το αντίστροφο, ωστόσο ισχύει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrakak

Νεοφερμένος

Η Dimitrakak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ευχαριστω, τωρα το καταλαβα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a(po)tyxia

Νεοφερμένος

Ο a(po)tyxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Achilleas1997

Νεοφερμένος

Ο Achilleas1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Οι γραφική παράσταση της είναι συμμετρική με την γραφική παράσταση της ως πρός την ευθεία y=x . Επομένως, αφού η γραφική παρασταση είναι κυρτή , η γραφική παράσταση της είναι κοίλη.

Για να χρησιμοποιησείς τους ορισμούς του σχολικού πρέπει να αποδείξεις:
1) Την συνέχεια της αντίστροφης, την διπλη παραγωγισιμοτητα κτλ ή
2) Την συνέχεια, την παραγωγισιμότητα και την μονοτονία της αντίστροφης

Δεν νομίζω ότι η αιτιολόγησή σου θα σου έδινε (όλες τις) μονάδες στις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

patben

Νεοφερμένος

Ο patben αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μπορειτε να μου πειτε πως να βρω το ολοκλήρωμα της f(x)=e^ -x απο 1 μεχρι 2 (αναλυτικη λυση θα ηθελα γιατι δεν εχω ιδεα απο ολοκληρώματα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Μπορειτε να μου πειτε πως να βρω το ολοκλήρωμα της f(x)=e^ -x απο 1 μεχρι 2 (αναλυτικη λυση θα ηθελα γιατι δεν εχω ιδεα απο ολοκληρώματα :P)

Τότε ρίξε μια ματιά πρώτα στην θεωρία, είναι απλά γελοίο το ολοκλήρωμα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

patben

Νεοφερμένος

Ο patben αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν ειμαι μαθητης, εχω τελείωση δεν εχω την θεωρια μπροστα μου απλα την λυση θα ηθελα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michanikara

Νεοφερμένος

Ο Michanikara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Έδωσα με την παλιά ύλη.
Τι ακριβώς αλλάζει με την αφαίρεση της συνάρτησης
;
Υποθέτω ότι πρέπει να ξεχάσω κάθε άσκηση που έχω κάνει χρησιμοποιώντας την. Υπάρχει κάποια λεπτομέρεια που χρειάζεται να προσέξω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μπορειτε να μου πειτε πως να βρω το ολοκλήρωμα της f(x)=e^ -x απο 1 μεχρι 2 (αναλυτικη λυση θα ηθελα γιατι δεν εχω ιδεα απο ολοκληρώματα :P)


Το αόριστο ολοκλήρωμα της e^(-x) είναι το -e^(-x) +c.
Οπότε, το ορισμένο από 1 ως 2 είναι
I=(-e^(-2)) - (-e^(-1))=e^(-1)-e^(-2)= (e-1)*e^(-2) = (e-1)/e^2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kachorra

Νεοφερμένος

Η kachorra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

https://www.dropbox.com/s/5di7yezzgk1zm6y/20151010_155259.jpg?dl=0
Code:
Εχετε να κανετε καποια προταση? Συγκεκριμενα για το α2 ερωτημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Έρεβος

Νεοφερμένος

Ο Έρεβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αν διαβάζω καλά την εκφώνηση λέει τα εξής:
Θεωρούμε συνάρτηση με η οποία είναι 1-1 και έχει την ιδιότητα: .
Αν η f είναι γνησίως αύξουσα στο τότε:

(α) Να αποδείξετε:
(α.1) και
(α.2) και
(α.3) Η εξίσωση είναι αδύνατη!

(β) Αν επιπλέον είναι f(x)>0 για κάθε x<0 να δείξετε ότι η συνάρτηση δεν μπορεί να είναι γνησίως αύξουσα στο
(α.1)
Είναι:


Αντικαθιστώ το x με 1/x (x>0):



(α.2)
Από ερώτημα (α.1) έχουμε ότι:


Για x=1 θα έχουμε:


Είναι
Απόδειξη:
Έστω και έστω . Τότε:

(αφού f γνησίως αύξουσα.)
Επίσης:

(αφού αν f γνησίως αύξουσα τότε και f^-1 γνησίως αύξουσα. /Γιατί?/ )
Άτοπο! Άρα κατ’ ανάγκη .

Είναι:

Από ερώτημα (α.1) ισχύει
Άρα:


(α.3)
Έστω ότι υπάρχει τ.ω. .
Τότε:


Διακρίνω τις περιπτώσεις:
*Αν τότε:

Όμως:
Άτοπο!

*Αν τότε:


Όμως . Άτοπο!

*Αν τότε:


Όμως . Άτοπο!

Άρα δεν υπάρχει που να ικανοποιεί την εξίσωση. Δηλαδή η εξίσωση είναι αδύνατη.

(β)
Έστω f γνησίως αύξουσα στο .
Έστω τότε:



Άτοπο! Άρα δεν μπορεί η f να είναι γνησίως αύξουσα στο .

-Προσοχή- Οι τύποι που δίνονται από την εκφώνηση (αν διαβάζω καλά) ισχύουν μόνο για x>0. Άρα κανονικά πρέπει να ελέγχουμε κάθε φορά που τους χρησιμοποιούμε αν ισχύει αυτή η προϋπόθεση! Επίσης χρειάζονται περισσότερες εξηγήσεις σε κάθε βήμα (π.χ. αν η f είναι γνησίως αύξουσα και πού κτλ.). Εγώ βαριόμουν να τα γράψω αυτά, αν και ένιωθα τύψεις.:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kachorra

Νεοφερμένος

Η kachorra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εχω μεινει αφωνη! Ερεβος εισαι φανταστικος κ συγκλονιστικος! Μπραβο σου που αφιερωσες τοσο χρονο για να με βοηθησεις! Ευχαριστω κ παλι! ????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top